Alusta siit!

Tere!

Mina olen Tauri. Kirjutan 2013. aastast alates vahelduva eduga Rahapuu blogi ning viie aastaga on blogi külastatud enam kui 400 000 korda. Alustasin vaikselt ja iseendale kirjutades, sest minus põles vajadus ennast kuidagi väljendada. Aja jooksul sai selgeks, et blogis kaetavad teemad (investeerimine, säästmine, ühisrahastus) pakkusid huvi teistelegi ning vaikselt hakkas blogi lugejaskond kasvama.

Loen oma üheks kireks investeerimist ja enesearengut. Maailmas on väga palju huvitavaid teemasid, millega kõigega tahaks kohe tegeleda, kuid meil on kõigil nii vähe aega. Kui muud teemad on tsüklitena huvitavad, siis rahaga seotud teemad on mind viimased 8 aastat järjepidevalt huvitanud (alustasin börsil investeerimist aprillis 2010). Loen ennast pädevaks eelkõige ühisrahastuses, olles teemaga aktiivselt tegelenud 2012. aasta lõpust alates. Usun, et kapitalil puudub rahvus ning hajusalt paigutatud kapital on meie majandusele parem kui kontsentreeritud kapital. Hindan kõrgelt ettevõtmisi, mis on oma tegevusega läbipaistvad ja toetavad meie majandust, olgu selleks roheline mõtteviis päikesepaneelide kaudu või ühisrahastus, mis pakub investeerimisvõimaluse laiale massile. Keegi ei tohiks öelda, et investeerimine on kulukas. Ühisrahastuses saab investeerimist alustada juba vaid 5 või 10 euroga!

Kui investeerime raha aktsiatesse, siis me ei tea kunagi, kas homme on aktsiate väärtus tõusnud või langenud. Majandustõusu perioodil on mõnus olla aktsiainvestor! Viimane majanduskriis aga näitas, et turusentimendi pöördudes suutis ühisrahastus positiivset tootlust pakkuda, samal ajal aktsiate hinnad kukkusid isegi 50% ja enam. Erinevate majandustsükli faaside ajal sobivad erinevad varaklassid ja kuigi ühisrahastus ei ole omaette varaklass, siis aktsiatega võrreldes käituvad nad üldiselt erinevalt. Seega on mõistlik portfelli võtta nii aktsiaid kui ühisrahastust.

Ühisrahastusse investeerimise kõige suuremaks probleemiks on tänaseks saanud portaalide paljusus. Ma usun, et ma ei liialda, kui ütlen, et vähemalt iga kvartal võime näha uut portaali ennast investoritele tutvustamas. Lõpptulemuseks on emotsionaalne tasakaalutus, kus ühelt poolt tahavad investorid iga uue ära katsetada, kuid tegelikult jääb supp nii lahjaks, et uued tulijad ei suuda pikemas perspektiivis elus püsida. Ja see on tõsine oht investoritele, sest kui portaaliga peaks midagi juhtuma, siis on investoril päris keeruline oma raha investeeringutest välja saada. Pigem tutvu esmajärjekorras nende portaalidega, mis on kaua tegutsenud või millel on piisavalt suur investorkond – neil on pikemas perspektiivis suurem tõenäosus edule!

Enne ühisrahastuses investeerimist pane paika portfelli eesmärgid: mida soovid portfelliga saavutada? Kui soovid viie aasta pärast minna ümbermaailma reisile, siis ühisrahastuse investeeringud võivad aidata Su eesmärgi täitumisele. Paljud investorid soovivad saavutada finantsvabadust, kus investeeringutest laekuvad intressid / dividendid maksavad investori kodulaenu, autokulude ja muu tarbimise eest. Sellisel juhul võid oma elu elada nii nagu ise tahad: kui ülemus keelab-käseb-poob-ja-laseb, siis võid alati südamerahuga lahkuda ja minna sinna, kus on parem. Sa ei ole enam palgast sõltuv ja see vabadust on väärtuslik! Palgatööd ei kutsuta asjatult moodsaks orjuseks!

Kui oled eesmärgid paika saanud, siis siin on mõned portaalid, kus võiksid esimeses järekorras investeerimisele mõelda.

  • Bondora on Eesti esimene ühisrahastusportaal, mille kaudu saad teistele inimestele raha laenata nii Eestis, Soomes kui Hispaanias. Minimaalne investeering on 1 eurot / 5 eurot ning keskmine tootlus jääb 10% juurde.
  • Mintos on Läti ühisrahastusportaal, mis on selgelt Baltikumi suurima mahuga portaal! Kuine käive ületab vabalt 40 miljonit eurot ning tulenevalt Mintose ärimudelist saab nende kaudu rahastada nii eraisikute tarbimisvajadusi, hüpoteeklaene kui arvete faktoorimist. Minimaalne investeering on 10 eurot ja keskmine tootlus on üle 10%.
  • Estateguru on Eesti ühisrahastusportaal, mille kaudu saab hüpoteegiga tagatud ärilaene rahastada. Minimaalne investeering on 50 eurot ja keskmine tootlus 12,5%.
  • Crowdestate on teine Eesti ühisrahastusportaal, mis tegeleb kinnisvaraga. Nemad erinevad Estategurust selle poolest, et valdav enamus projektidest on suunatud kinnisvara arendamisele. Minimaalne investeering 100 eurot ning keskmine tootlus seni olnud ligi 25%.
  • Investly kaudu saad investeerida Eesti ja Suurbritannia ettevõtete arveid. Tegu jällegi Eesti ettevõttega, kus minimaalseks investeeringuks on vaja 10 eurot ning tootlus on olnud umbes 10% juures.

2015. aasta aprillis otsustasime koos Kristi Saarega astuda blogimisest sammu edasi ja luua väikeinvestoritele suunatud podcasti nimega Investeerimisraadio. Arvestades, et Investeerimisraadio kuulamiseks tuleb sihilikult minna kas Investeerimisraadio veebilehele, Soundcloudi või iTunesi, siis keskmiselt saab üks episood nädalaga tublisti üle 1000 unikaalse kuulamise. Väikeses Eesti kohta on tegu väga hea tulemusega, näiteks iTunesi podcastide topis oleme sageli esimese 10 podcasti seas konkureerides ERRi saadetega.

Miks nii totter nimi: Rahapuu – inimeselt inimesele? Kui vaid saaks kevadel euromündid mulda külvata ja sügisel suurt saaki koristada, mis oleks nii elada! Tegelikult võime osta müntide eest seemne või pisikese puu ning puu suureks kasvades tema saaki müüa (dividendid) või puu maha raiuda (kapitali kasv) ja see hulga suurema raha eest maha müüa palgiks või küttepuuks. Kui me puu eest hoolt ei kanna, siis võib see jääda kiduraks ja väikeseks ning meie saadav tulu võib olla väiksem kui puu hoolduseks kulutatud rahasumma. Seega on mõistlik tasa ja targu edasi liikuda ning järjepidevalt hooldada puukest kuni ta suureks kasvab.  Pikapeale hakkab puu loodetavasti saaki andma ning eks kehtib reegel, mida paremini oled puu eest hoolt kandnud, seda kiiremini ta võimsaks kasvab. Portfelli ehitamisel on täpselt samasugune loogika. Sealt tuligi mõte ühendada raha teema puudega ning kokku tuli Rahapuu. Mida varem seeme mulda panna, seda kiiremini Rahapuu kasvab!


NB! Rahapuu blogi ei jaga investeerimissoovitusi. Rahapuu blogi ei ole otseselt seotud ühegi ühisrahastusplatvormiga. Tegu on iseseisva blogiga, mis kajastab otselaenamist, samuti muid olulisi rahateemasid. Siit ei maksa otsida täielikku tõde ja ülimalt täpseid arvutusi, vaid mõtteviisi ja suhtumist kuidas ennast arendada ja edasi liikuda finantsilise vabaduse suunas. See on seiklus, mille käigus õpin mina ning loodetavasti ka Sina! 

Postitustest võib leida viitavaid linke (affiliate links), mis võivad Rahapuu blogile tuua majanduslikku kasu.


Soovid mulle teate jätta? Kirjuta siia:

4 kommentaari “Alusta siit!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s