Rattasõit toob häid mõtteid

.. suvi kestab veel ..

Täpselt need sõnad on mul viimased paar nädalat peas pöörelnud. Sest olgem ausad: hetkel on see hea moment, kus kõik on alles ees. Augusti lõpus mõtleme, kuhu aeg küll kadus ja miks see natukene Eesti suve jälle läbi sai?

Õnneks olin selle suve alguses piisavalt tark, et jalgratas ära osta ja nüüd ongi hea mööda Nõmmet ringi sõita lapsega. Tänagi sai tehtud tiir Laagrisse ja tuleb tõdeda, et tegelikult on Nõmme päris ilus. Autoga põhitänavaid sõites jääb palju nägemata.

Jalgrattasõit on seni olnud lukratiivne selles mõttes, et olen saanud ühisrahastuse üle segamatult mõelda. Funderbeami osas hakkan vaikselt jõudma oma “sissepandud raha” eesmärgini ning edaspidi oleks mõnevõrra mõistlikum riske hajutada rahavooinvesteeringute poole. Mintoses käib parasjagu cashback kampaania, mille kaudu olen raha veidi keerutanud. Tõsi, et tulu seal liialt loota pole, sest portfell on mikroskoopiline, kuid aitab teistpidiselt kätt soojas hoida. Olen veidi uurinud erinevaid laenukontoreid ning jõudnud jällegi järelduseni, et kui vähekenegi rohkem raha kontol oleks, siis väga lühiajalisi (paar päeva) laene võiks pidevalt kokku osta küll. Sealt tuleb raha kiiresti tagasi, et küllaltki lühikese kampaaniaperioodi jooksul jõuaks suuremat käivet teha. Ja siingi pole rohkem vaja, kui teha ühe korra valmis vajalik filter, mida siis iga hommik korra kohvi kõrvale tööle panna. Idee tulevikuks!

Küll aga olen ikka ja jälle jõudnud tagasi selle mõtteni, et kuigi ühisrahastus areneb praegu väga kiiresti ning meil on oi-kui-palju investeerimisvõimalusi tekkinud, siis tegelikult saab väga mõistliku portfelli 4-5 portaaliga kätte. Näiteks:

Reastasin portaalid meelega üles riski järgi. Estateguru risk võiks olla tagatisest tulenevalt kõige madalam, seejärel tagasiostugarantiid pakkuvad Mintose laenud, siis Crowdestate’i arendusriskiga projektid ning viimaks kõige suurema riskiga väikeettevõtted. Arusaadavalt võivad riskid olla ühe investeeringu raames erinevad, kuid vaatangi siin nö keskmist komplekti.

Konservatiivne investor võiks pigem võtta rohkem Estateguru ja Mintose riski, agressiivne investor aga Crowdestate’i ja Funderbeami. Ise kuulun hetkel pigem agressiivse investori poole, küll aga pigem seetõttu, et portfellis on omajagu Aafrikas autode ostu finantseeriva ettevõtte laenu (jah, isegi maksab tagasi!).

Nende teiste portaalidega on jällegi see asi, et riski on lihtsalt palju. Bondorast ma siinkohal ei räägi, sest kuigi ma ise neid ei kasuta, siis mulle tundub, et vähemalt Saksa/Austria investoril on nad oma KUNI 6,75% tootlusega pea segi ajanud. Küll aga uued tulijad..

Näiteks Crowdestor (Crowdestate’i copycat) ei pane just liiga palju projekte välja. Tegu oleks just nagu autopoega, kus üks kuni paar autot tuleb mingi aja tagant müüki – kõik me saame aru, et see ei saa olla jätkusuutlik (portfelli ehitamise ja hajutamise perspektiivist). Või siis Grupeer, mis reklaamib end “Highest yields on the market!“, kuid tegelikkuses pakub 12% intressimääraga laene, mis täna jäävad Mintose 14-15% laenudele alla. Sellise pakkumise juures tuleb arvestada, et Mintos on 200 miljonit laenumahtu ühes kuus genereeriv portaal, teine aga tegi mais 2,7 miljonit laenumahtu.

Üldiselt aga on suvi hea võimalus mõnusa päikese käes peesitades mõelda portfellihalduslike küsimuste peale ja üle vaadata need mõtted, mis aja jooksul tekkinud on!

8 kommentaari “Rattasõit toob häid mõtteid

 1. Mehis

  Head mõtted!
  Kas tohib küsida miks sul Mintose portfell mikroskoopiliseks on kahanenud? Mainisid, et oled hetkel pigem agressiivsem investor, kuid äkki siin midagi ka üldise (majanduskriisi eelse) strateegiaga pistmist? Ma ise kaalutlen küll tihti selle üle, et kui kriis tuleb, siis peaks Mintose portfelli kärpima (kasvõi igaks juhuks ja muidugi ka varade ümbersuunamiseks).

  Liked by 1 person

 2. traktor

  Riskitaset hinnates on mõistlik arvesse võtta ka järelturu olemasolu või selle puudumist. See annab ühelt poolt võimaluse olukorra muutudes (kasvõi kahjumiga) väljuda, teisalt aga jooksva ülevaate sellest, et kuidas on üleüldse turu hinnang projektile ajas muutunud.

  Meeldib

  • Tauri

   Neljast portaalist kolmel on järelturg olemas (Crowdestate, Mintos ja Funderbeam). Küll aga on turu hinnang seni olnud tagasihoidlik ja sellist börsilaadset emotsionaalset kõikumist ei ole väga täheldanud. See vist on hea.

   Meeldib

   • traktor

    Seda silmas pidasingi, et kõige turvalisemaks hinnatud Estateguru ei ole selles vaates ehk sugugi nii turvaline, seda enam, et majanduskriisi ajal hüpoteekide realiseerimine ja sellega seotud vaidlused võivad tähendada, et raha tuleb koju nominaalvääringus või alla selle ja näiteks 3-5 aasta pärast.

    Meeldib

  • Tauri

   Ma ei ole Omaraha tegemistega liiga palju kursis (erinevatel põhjustel).

   Üks asi on tootlus, teine asi on selle saavutamise viis. Omarahas puudub järelturg, seal muutus äsja portaali poolt võetav vahendustasu (tõusis 20% pealt 30% peale intressist) ning ka portaali tegijate arvamus investorite suhtes pole alati väga sõbralik. Kui seda kõike oled nõus taluma, siis miks mitte. Aga paneksin Omaraha Crowdestate’i sarnase riski juurde. Kaaluda võiks ja neis on palju enam potentsiaali kui igasugustes Crowdestorites, Grupeerides või muudes Fast Investides, kuid ta ei ole minu valikusse seni lihtsalt mahtunud.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s