Dinero – laenukontor Ukrainas

Sain mõned päevad tagasi kirja, kus küsiti, et kas Mintoses C-, C ja C+ gruppi investeerin? Kuivõrd A grupi laenudesse saab täna juba 14% intressimääga investeerida, siis on kõik ülejäänud valikud tahaplaanile jäänud. Küll aga olin üllatunud, sest C+ kontor Dinero pakub eurodes 17% intressi, sellist asja ma ei mäletagi, et oleks Mintoses varem juhtunud.

dinero.png
Dinero EUR laenud 17%, C+ laenukontor Mintoses

Mintose laenukontorite kohta olen paar korda koolitust teinud, kus selgitasime riskiga korrigeeritud tootluse põhimõtet. Ainuüksi heast intressimäärast ei piisa, sest valmis tuleb olla laenukontori ebaõnnestumiseks ja meie asi peaksi olema sellise tõenäosuse hindamine. Võib vabalt juhtuda, et portfelli koosseisu on madala riskiga 12% intressimäära pakkuva laenukontori lisamine kasulikum kui 17% intressimäära pakkuv “kohe-kohe” upakile lendavat kontorit. Isegi kui päeva lõpuks jäävad mõlemad ellu, siis see on parimal juhul tagantjärgi tarkuseks, millega pole midagi peale hakata. Parem karta, kui hiljem kahetseda!

Ukraina Dinero pakub mulle huvi ka selles mõttes, et kuigi riigi idaosa on konfliktne piirkond, siis slaavlased on üldiselt kokkuhoidvad inimesed. Paljud neist rändavad Poola kaudu Euroopa Liitu, kus viis kuni kümme korda rohkem teenides saab muist raha koju omastele saata.

Kuigi Ukrainas on käibel grivnad, siis viimase nelja aasta perspektiivis on UAHi suhe eurodesse olnud “suhteliselt” stabiilne, jäädes vahemikku 27 – 36 grivnat ühe euro eest. Panin stabiilsele jutumärgid ümber, sest kuigi kurss on liikunud päris agaralt, ei ole ootamatuid hüppeid enam toimunud.  Enne konflikti algust oli kurss 10 grivnat ühe euro eest ja mul on veel hetkel raske uskuda, et me järgmise paari aasta jooksul samat taset näha saaksime. Küll aga tuleb ettevõtte hindamisel arvestada valuutariskiga!

Dinero on kiirlaenuandja, mis sai alguse 2017. aastal. Hoolimata lühikesest ajaloost on neil Mintoses juba 14 miljoni eurone portfell, kes kõik on laenu võtnud ootamatute kulude katteks. See on väga üllatav tulemus nii väikese ajaga! Järelikult peab sellel olema väga hea põhjendus.

Mintosega on üldiselt asjad nii, et suur osa Mintoses listitud laenukontoritest on kuidagi omavahel seotud. Eks ta ole ka loogiline, et samasuguse taustaga inimesed teevad koostööd ja siinkohal on selleks ühendavaks elemendiks Stockholmi majanduskool Riias (SSE Riga). Praegugi usun, et Dinero on tegelikult Varksi ja Sebo “sugulane”, sest vaadake neid veebilehti:

dinero2.png
Dinero
sebo.png
Sebo
varks.png
Varks

Varks on neist parimana saavutanud B ratingu, Sebo B- ja Dinero C+. Usun, et Dinero C+ tuleneb eelkõige Ukraina poliitilisest olukorrast ning kui seal lahingutegevuse ohtu poleks, siis saaks suhteliselt kiiresti B gruppi ülendatud.

Ma ei taha väita, et Dinero on ohutu kontor, kuid siin võib ettevõtte juhtimiskultuuriga seotud riske tõenäoliselt mõnevõrra allapoole hinnata. Kui ma õigesti mäletan, siis A gruppi kuuluva Banknote juhtkonnas oli mees, kes on seotud Sebo ja Varksiga, seega võib riskihinnang tuleneda ikkagi riigi poliitkultuurist ning vähem muudest asjadest, sh ebapädev laenumudel, mis on ehitatud ebarealistlikele ootustele. Jah, kõike võib juhtuda, kuid siiski on nii Sebo, Varksi kui Dinero puhul selge, et nad suudavad väga palju kapitali kaasata. Kui mõelda, et kas 17% on Dinero jaoks palju maksta, siis nemad küsivad oma klientidelt rohkem kui 400%!

Ma võin ka eksida arvates, et veebilehe disaini järgi saab ettevõtte riski kaudselt hinnata, kuid olen valmis võtma seda riski, et nii see siiski ei ole.

Finantspoolelt vaadates on Dinero kasvufaasis. Minu täiesti puuduliku ukraina keele oskuse juures tundub, et 2018. aastal teeniti intressitulu ligi 3 miljonit eurot, lisandus ka muid tulusid umbes 4 miljonit eurot, kuid siiski vaatas vastu 1,5 miljonit eurot kahjumit. Ja ma saan seda kõike lugeda juba täna, kui Eesti ettevõtete finantsaruannete esitamise aeg pole veel kättegi jõudnud!

Finantsseis ei pane rõõmust just lakke hüppama, kuid usun, et sellel ettevõtmisel on vähemalt aasta-paar jooksuaega antud. Kui siis saavad sae käima, on kõik juba hästi.. kui mitte, siis on asjad mullas.

Kui võrrelda nii, et märksa väiksema riskiga kasumlikud kontorid Mogo ja Banknote pakuvad 14% intressitulu ning Dinero pakub suure kahjumi, noore eluea juures ja sõjastressis riigi kodanike laenude eest 17%, siis saja euro pealt on ilma reinvesteerimisefektita tulu vastavalt 14 ja 17 eurot. Vahe ei ole küünlaid väärt ja jään pigem A grupi laenukontorite poole vaatama.

Oma investeerimisotsus tee vastavalt oma analüüsile! Kui aga soovid investeerida, siis näed, vajutad siia lingile, registreerid konto ja tänutäheks maksab Mintos Sulle ja mulle mingi 1% Sinu investeeringuportfelli pealt. Hea viis tootlust veidi kasvatada!

 

4 kommentaari “Dinero – laenukontor Ukrainas

  1. Joosep

    Tauri, Dinero ei maksa hilinevatelt laenudelt intressi, vs Sebo/Varks. VÄGA SUUR MIINUS.
    Laenad raha nädalaks välja, ja siis ootad 60 päeva, et tehakse tagasimakse. Intress tuleb aga ainult selle väljalaenatud nädala pealt.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s