MoneyZen Rahapuu portfellis, mai 2019

Rahapuu blogil täitus aprillis 6 aastat tegutsemist ning panin postitusi lugedes tähele, et minu kirjutised kajastavad eelkõige mikroinvesteerimist, see tähendab investeerimist kuni paari tuhande euro piires. Esimestel aastatel oli kapitali lihtsalt liiga vähe, nüüd aga on tekkinud muid huvitavaid võimalusi, mille kättesaadavus pole olnud ülejäänud investeerimiskogukonnale võimalik, sestap pole neis liigset uudisväärtust. Siiski olen investeerimiskingsepana jäänud oma liistude juurde ja kõigi nende 6 aasta jooksul pidanud silmas oma keskmist lugejat: investorit, kes vajab veidi nügimist, et tema investeerimisteekond võiks alata. Tegelikult ka: võta kümme eurot ja hakka pihta!

Kuigi praegusel hetkel on mul MoneyZeni raske soovitada, siis alustada võib näiteks Mintosest. MoneyZeni mittesoovitamine tuleneb lihtsast faktist, et laenuandmine on seal firmas lihtsalt üks hobi (nende põhitegevuse kohta pole mul aimugi). Näiteks aprillis vahendati 9 laenukest kogusummas 37 900 eurot. Võime küll soovmõtlemisega ennast turgutada ja öelda, et “mul nagunii pole rohkem raha iga kuu kui 100 eurot ja sellest peaks ilusti piisama”, siis tegelikult on ilma tagasiostugarantiiga portfelli ehitamisel vaja minimaalselt 200 laenutükini jõuda. Kui selleks on vaja 2 aastat meeleheitlikult portfelli ehitada nii, et ühestki laenust ilma jääda ei tohi, siis on see lihtsalt ohtlik. Pealegi tekib raha investeerimisel cash drag, kus raha seisab kontol, sest ühtegi investeerimispakkumist ei pruugi päevi tulla.

Olin minagi nende ullikeste hulgas, kes mitu head aastat tagasi hakkas kvaliteetinvesteerimist tegema. See tähendab, et kandsin iga kuu ikka paarkümmend-viiskümmend eurot kapitali peale ja ootasin, kuidas portaal saab kohe-kohe jalad alla ja küll siis paugutab. Kahjuks jalgu pole seni alla saadud, kuid õnneks on investeeringud kenasti plussis.

Screenshot 2019-05-23 at 07.18.13.png

MoneyZeni üheks suureks miinuseks on 50-sendise teenustasu küsimine iga pangakande korral. Olen viis korda raha välja kandnud ja sellega 2,5 eurot ära andnud. Väikeste summade puhul on iga sent arvel!

50 euro täitumisel mõtlesin, et kannan raha jälle välja ja panen selle näiteks Funderbeami, kuid millegi pärast see pidevalt ununes ja nagu näha, siis praegugi on ligi 100 eurot vaba kapitali ootamas. Funderbeami investeeringute suurim miinus on see, et sinna võib kapitali matta (vist) lõpmatult, kuid see ei tähenda, et iga eurokohe tugevalt tööd hakkaks vihtuma. Siidrikoja investeering on praeguseks olnud portfellis juba 9 kuud, kuid ikkagi on 1 eurone osak väärt 0,97 eurot ehk olen isegi kolm senti eurot kohta kaotanud. Muidugi tuleb seda võtta nii, et kui tootmishoone augustis valmis saab ning õunad kenat saaki pakuvad, siis tibusid võikski alles lugeda uue aasta alguse paiku.

Mõnevõrra paremini sobiks taasavastatud Mintos, kus iga sent hakkab kohe agaralt tööle. Kui investeerin 12% laenu, siis saan arvestada, et iga kuu makstakse 1% intressi põhiosale juurde. 100 euro pealt teeb see 1 euro kuus ja kuigi see tundub esmapilgul vähe, siis igakuise lisaraha paigutamisega jõuab päris kiiresti sinna, kus portfellis tiirleb 1000 eurot, mis teenib juba 10 eurot kuus kapitali. See on raha, mile võrra mina palgatööl rabelema ei peaks. Kusjuures enne korteri ostmist olin olukorras, kus Mintosest tuli iga kuu ligi 100 eurot. Iga summa kasvab kunagi suureks!

MoneyZeni puhul ootan 100 euro täitumise ära. Kuigi portfellis on veel 170 euro väärtuses inveteeringuid, siis sealt ma täiemahulist laekumist hetkel ei ootagi. Iga lisanduv euro on suureks plussiks, sest olen tegelikult kasumis. Sisse kantud 645,01 eurot on tänaseks juba kasvanud 672,50 euroni ja sellele lisanduks ligi 100 eurot veel juurde. Kogukasum on ligi 130 eurot 645 euro suhtes. Pole paha, aga mitte ka liiga hea!

Eestikeelseks investeerimiseks võib vaadata kinnisvaraga tegelevate ühisrahastusportaalide poole, näiteks Estateguru või Crowdestate.

.

Üks kommentaar “MoneyZen Rahapuu portfellis, mai 2019

 1. Paul Hallmägi

  Hahaah…
  vaatasin just ka üle pika aja oma MZ konto üle… nukker. Aga pilt oli suht sama – sisse kantud 700, välja teist sama palju. Paarsada on kinni ja sada vabana saadaval.

  Üldiselt on küsimusi tekitav MZ puhul veidi hapuks läinud laenude käitlemise oskus (või pigem oskamatus). Veidi muinasjutulik tegevus:

  Episood üks: Pärast 10.04.2017 laenulepingu ülesütlemist edastas 02.05.2017 MoneyZen avalduse kiirmenetlusse. Kuna makseettepaneku ei õnnestunud mõistliku aja jooksul võlgnikule kätte toimetada, läks asi hagimenetlusse ning jäi venima, siis tehti tagaselja kohtuotsus alles 18.12.2017. Alates 19.12.2017 on asi kohtutäituril täitmisel, kuid laekumisi ei olnud.

  Episood 2: Leping üles öeldud 19.05.2016, läks kiirmenetlusse 22.07.2016. Kuna makseettepaneku ei õnnestunud mõistliku aja jooksul võlgnikule kätte toimetada, läks asi hagimenetlusse ning jäi venima, siis tehti tagaselja kohtuotsus alles 01.03.2017. Täitmisel alates 03.03.2017, kuid laekumisi ei olnud.

  Episood 3:Leping üles öeldud 08.08.2016, läks kiirmenetlusse 30.08.2016. Kuna makseettepaneku ei õnnestunud mõistliku aja jooksul võlgnikule kätte toimetada, läks asi hagimenetlusse ning jäi venima, siis tehti tagaselja kohtuotsus alles 22.06.2017. Probleemiks esines see asjaolu, et võlgnik sai laenu ning sõitis ära USA-sse (meie andmetel jäi ta võlgu eesti krediidiandjatele umb 20 000 eur ulatuses). Kohtualluvuse pärast (võetakse kohtumeneltusse tarbija elukoha aadressi järgselt) loobus kohus menetlusse võtmisest. MoneyZen konsulteeris advokaadiga ning lahendus siiski leiti. Kohus (kiirmenetlus) üritas võlgnikule kohtumaterjale edastada, kuid oli pakk tagastatud kuna saaja keeldus vastu võtmast. Kohtumaterjalid olid võlgnikule edastatud Ametlikke Teadaannete kaudu. Asi on täitmisel, kuid laekumisi ei ole.

  Eelmise aasta suvel-sügisel edastas MoneyZen kohtuotsuse tõlgituna ja apostillituna USA täitmise asutusele. Oleme maksnud vajalikke tasusid menetluse algatamiseks. Kahjuks laekumisi ei tulnud ning täitur ei vastanud meie päringule menetluse kulgemise kohta.

  Noo need kolm olid kiirelt esitatud suvalises järjekorras. Põhimõte – aa te pole neli aastat laekumisi saanud? Though shit, boy – kipub olema üsna algusest peale deviisiks. Ehk null järelteenindus, kahjuks.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s