Investeerimisvõimalus: ürgne Eesti loodus

Kasepuu ja kanad on vähemalt ühes elemendis väga sarnased: kui kanast saab ära kasutada kõik peale kaagutamise, siis kasepuust saab küttepuid, ehituspuitu, mahla, saunavihta ja antioksüdandirikast seent. Kui nüüd hästi järele mõelda, siis vähemalt täna võib kasega seotud asjadele külge panna märgise: saab investeerida!

Näiteks:

  • Küttepuid tootev ettevõte Viru Halud kaasas raha Crowdestate’i kaudu
  • Ehituspuitu tootev ettevõte Baltic Forest kaasas raha Crowdestate’i kaudu
  • Mahlatootja otsib rahastust Fundwisest
  • Saunavihad kasutab ära Tanker Brewery oma Sauna Session õlles, vaata Funderbeami
  • Antioksüdandirikast seent väärindab Chaga Health läbi terviseeliksiiri, vaata Funderbeami

Kanade kohta ei oska rohkem kosta, kui et börsil kaubeldav AUGA grupp tegeleb osati mahekanandusega.

Hetkel võtangi käsile musta pässiku ehk chagasse investeerimise.

Chaga Health

Kõigepealt peab rääkima toote põhilisest komponendist – mustast pässikust. Enne Chaga OÜ rahakaasamist Funderbeamis ei olnud ma teadlikult teadlik mustast pässikust. Ma teadsin, et must pässik on asi, kuid ma ei teadnud mida ta teeb, kes seda kasutab või milleks ta hea on.

Umbes nii, et olen kuulnud Fiat Multiplast, kuid ma ei teadnud sellest autost midagi sellist, mis paneks mind seda tahtma. PS! Guugeldamine omal vastutusel!

Chaga OÜ esimene pakkumine oligi selline, et midagi tõmbas mind selle toote poole, kuid peale esmast indikatsiooni otsustasin selle tagasi võtta. Kartsin, et tegu on ühe-toote-imega. Kuigi Chaga pakub külmkuivatatud tooteid, siis nende osakaal on ja peaks tulevikus olema marginaalne ja põhiline rõhk on seatud eliksiirile, mis sisaldab mett, aloed, raudrohtu, männikasve, musta pässikut ja piiritust. Lähitulevikus asendatakse piiritus astelpajuga, et toode oleks sobilik lastele ja võimalik müüa riikides, kus alkohol on keelatud.

Midagi jäi mind siiski painama ja otsustasin hiljem indikatsiooni taastada ning esmases pakkumises osaleda. Ütlen, et siinkohal aitas mul otsust vormida aeg, sest peale esimest tutvumist teema jahtus. Teistkordsel lugemisel paistis kättesaadav info mitu korda tugevamana, sest emotsioonid olid rahunenud ja must pässik hakkas minu radarile palju rohkem jooksma. Näiteks Maahommikus keedeti mustast pässikust teed. Varasemalt oleksin lihtsalt tuimalt vaadanud, kuid mitte aru saanud. #äratundmisrõõm

Võib-olla oli asi selles, et minu fookus laienes algselt ühe-toote-ime narratiivilt puhta ja orgaanilise Eesti eduloo peale. Täiesti kaine peaga kujutasin vaimusilmas ette Metsatöllu karvaseid, kes istuvad tumedal sügispäeval rabalaadses metsas ümberkukkunud kasepuu peal ja peale vanakooli käsisaagimist tõmbavad pilliloo kõrvale topkatäie musta pässiku eliksiiri ning hammustavad külmunud mustikaid peale. #ärgeküsigemiks

Eesti puhtast õhust on palju räägitud, oleme sageli puhtuse mõttes ühed parimatest. Tais käies jäi mullegi silma, et hiinlased käivad igal pool ringi respiraatoritega, kusjuures Tai õhk ei tundunud saastunud. Seega on olukord Hiinas päris nukker. Siim Kabrits (Chaga OÜ) ütles Investeerimisraadios, et Hiina põhjaveest ligi 60% on saastunud ning mõned nädalad tagasi oli Indias üldse juhtum, kus sudu tõttu lennuliiklus ei toiminud mitu päeva. Mõni ime, et Suurbritannias on käima läinud õhuäri, kus värsket õhku pakendisse pannakse ja seda Hiina müüakse. Ja see toimib!

Eestis on ressurss, mille potentsiaali me ise ei mõista: puhas loodus. Meie metsad on pritsimata, tööstus on väiksekene ja suuremat kahju tekitatud pole. Aga järjest rohkem on maailma rahvastik suurenemas ja maakera üleüldine seisukord nõrgenemas. See loob võimaluse puhta looduse ekspordiks, mida mitmed ettevõtted Eestis juba teevad. Lihtsalt Chaga on esimene säärane kättesaadav investeerimisvõimalus mikroinvestorile.

Chaga Health Elemental Eliksiir

Olen Chaga Healthi linke ja pilte läbi Facebooki veidi jaganud. Suuremat tagasisidet saanud ei ole, mistõttu ma ei tea, kuidas selliste toodete osas sentiment on. Messide tagasiside on seni positiivne olnud ja mitmel puhul on kirjutatud, et uute riikidega on ekspordilepinguid omajagu tehtud. Arvestades, et seni suudeti aastas toota 20 tuhat pudelit, siis eks nad tootmisvõimsuse maksimumil toimetasid. Aprilli lõpus saab uus tootmishoone tootmiseks valmis ja vast nii aasta lõpuks saavutatakse maksimaalne potentsiaal toota 1 miljon pudelit eliksiiri aastas.

Olen ühele pudelile näpud taha saanud ja pool sellest ära tarbinud. Kristi võttis asja humoorikalt kokku: nagu kasetohtu lakuks! Esimese hooga on maitse võõras ning näiteks mee magusus välja ei tule. Täna ütlen, et kui ma paarkümmend aastat tagasi vanaema imerohtu pidin tont-teab-kuhu määrima ja see haises nii julmalt, et tapeet võis seinalt maha kooruda, siis Chaga eliksiiris on asjad paremini tasakaalus. Väike mõrudus annab märku, et magustatud odavkaubaga tegu pole.

Pakendidisain on kaunis ja aitab puhta looduse mõtet edukalt turundada.

chaga

Mis edasi?

Chaga sai läbi Funderbeami 144 tuhat eurot. Kuuldavasti on peale tulemas veel üks investor väljaspoolt Funderbeami ja sellega peaks vajalikud 250 tuhat eurot kasvuraha kokku saama. Loodetavasti on osalused juba tuleva nädala lõpus Funderbeamis kaubeldavad ja siis saavad kõik huvilised juba järelturu kaudu oma portfelli täiendada.

Kuigi Siim on ütlemistes konservatiivne, siis tema rahulikust olekust kumab läbi tugev usk, et orgaanilised Eesti tooted löövad Aasias kindlasti läbi – töödki on selle nimel juba pea kümme aastat tehtud.

Kui mõelda nii, et ühe pudeli jaehind on ca 30 eurot ning hulgihind võiks olla pool sellest ehk 15 eurot, siis 1 miljoni pudeli müümisel teeniks ettevõte 15 miljonit eurot. 2023. aastal on plaan müüa pool miljonit pudelit ehk 7,8 miljoni euro eest. Miljoni pudeli jaoks pidavat toorainet ka jaguma. Aasia suunaga on asjalood nii, et seal pigem võetakse suuremad testpartiid korraga sisse ja Chaga on miljoni pudeli projektsiooniga pigem partiitootja, mille kaup võiks väikese pakkumise tõttu kiiresti läbi müüa. Veelgi enam: Ameerikas ja Kanadas on juba edasimüüjad olemas, kelle veebilehel Eliksiir ära nimetatud. Trendid näitavad, et chaga märksõna on tõusuteel, mistõttu olen endalt viimastel päevadel kippunud küsima: kas miljon pudelit liiga konservatiivne pole?

Lahtiütleja: oman Chaga OÜs osalust läbi Funderbeami

Üks kommentaar “Investeerimisvõimalus: ürgne Eesti loodus

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s