Poliitkultuurist (-kultuuritusest)

Eesti poliitiline kultuur on rentslisse kukkunud ja väljapääsu sellest näha pole.

EKRE

Vestlesin mõned nädalad tagasi ühe kodanikuga poliitikast ja tema tõi tõsimeelselt välja, et nüüd on aeg muutusteks: tema valib EKRE! Kui küsisin, et millist muutust kodanik ootab, siis ootamatult vestlus ka lõppes. Hämmeldunud pilguga vaadati mulle otsa, sest küsimus oli mõnevõrra ootamatu. Jah, tahaks ju muutust, kuid mis siis tegelikult muutuma peaks?

Kuivõrd meie vestlused on olnud episoodilised, siis teadsin, et tema tütar elab Hispaanias. Umbes samal ajal andis Martin Helme intervjuu Deutsche Wellele, öeldes, et immigratsiooni vastu võideldakse mitte ainult mustade vastu, vaid ka rootslane peaks elama Rootsis, mitte Eestis. Küsisin, et oled sa tagajärgedeks valmis? Selleks, et tütar saadetakse esimese lennukiga tagasi Eestisse, jättes maha senise elu Hispaanias, sest eestlane peaks ometigi elama Eestis!

***

Mõnevõrra silmakirjalik oli lugeda valimistulemusi. 2107 inimest hääletas välisriikides, sellest 900+ valis EKRE. Inimesed, kes elavad välismaal, soovivad tungivalt Eestile tõupuhtust. Veelgi parem oleks, kui Eesti Euroopa Liidust üldse välja astuks. Ilmselt läbi tungiva vajaduse valitsusse saada otsustati siiski 12. märtsil toetada Eesti kuulumist Euroopa Liitu ja NATOsse. On üllatav, et sellised teemad üldse lauale jõuavad! Küll aga on mõistmatu miks need valijad Eestisse tagasi ei koli? Sõnad ja teod teinekord ei lähe kokku.

ISAMAA

Isamaa kandvaks lubaduseks oli teise pensionisamba erastamine, et sellega siis näiteks pikaajalised laenud kinni maksta. Seeder on vanakoolimees, kes arvab, et pensioniks võib spermapuud kasvatada. Noh, käid ja paugutad vähemalt paar toatäit lapsi valmis ja küll nemad siis aitavad papat pensionieas. Ei aita, sest lastel on omakorda lapsed.

Ma olen raha teise sambasse sunnitud olnud koguma viimased 8 aastat ja sellega on kogunenud kokku veidi alla 10 tuhande euro. Kodulaenu kinnimaksmisest jääb umbes kümme korda nii palju veel puudu, tarbimislaenud aga pole väga pikaajalised. Härra Seeder, millist laenu selle rahaga peaksime siis kinni maksma hakkama? Tasuta auto kõigile? Kas selline, mille intressimäär jääb paari-kolme protsendipunkti juurde?

Nõustun, et teise sambasse investeerimine vajab korrastamist ja mõnel juhul võiks see olla vaba, kuid enamus peaksid jääma endise plaani juurde ja koguma nii palju kui vähekengi jaksu on.

REFORMIERAKOND ja KESKERAKOND

Reformierakond võitis valimised, Kallas naeratas peale võidukõnet kelmikalt, kuid püksid jäid ikka Ratase jalga. Jaanuaris-veebruaris ringelnud kahemõtteline nali “Kuidas märtsis ratast saaks vahetatud?” jäigi vaid naljaks, sest viimane polnud nõus soojaks istutud tooli loovutama ja hakkas oma valitsust kokku panema. Kohe nii agara hooga, et seni mõistlikuna tundunud Reformierakond täitis minu twitterifeedi kiunu ja halaga. Ma ausalt mõtlesin, et nemad suudavad selgeks jääda ka siis, kui nad ühtegi kohta Riigikogus saama ei peaks. Eksisin. Rängalt.

Ahjaa, nali oli ka see, kus suhtekorraldaja Mäggi saates “Suud puhtaks” jõudis järeldusele, et Eestis on 1,3 miljonit inimest, kellest 1,2 miljonit Reformierakonda ei valinud. Mu kahe ja poolene vaatas mulle seepeale küsivalt otsa: “Aga mina ju kaaaa tahtsin hääletada!”

SOTSIAALDEMOKRAADID

Ammuteada tõde: kes viina hinda näppida soovib, siis sellel pikka pidu pole. Nii ka läks. Võib-olla oli süüdi ka selles härra Ossinovski, kes avalikult ütles rahvale, et erakonna juhtimine kaalub igas mõttes ministriks olemise üle ja rahvas sellega lihtsalt ei nõustunud.

KOKKUVÕTTES

2019. aasta valimised olid tõepoolest murrangulised ja tõid muutuse. Seda, mida nii kaua ihaldati.

Keskerakond on murenemise äärel, Reformierakonna ladvik on jätkuvalt šokis, ettevõtjad on ametlikult tembeldatud kulakuteks (Eesti 200 ei saanud mandaati), Sotsid juhivad erakonda, EKRE lubab massirahutusi ning Seeder tahaks oma laenud tagasi maksta. Kuidas me, kurat võtaks, siia jõudsime?

// Vaadates tänast poliitilist seisu, siis on mul tõsine kurbus hinges. Sujuvalt peenhäälestasime ennast eesrindlikust Eestist eemale.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s