LHV Kasvukonto, järg 2

Kõige paremad mõtted tulevad alati dialoogist. Tunnistan praegu ausalt, et olin Kasvukonto: EXSA postitust kirjutades kaugel oma parimast kirjutamisvormist ja seda enam üllatusin kui mitu huvitavat kommentaari laekus. Esile tõusis kindlasti Märteni kommentaar, kes ütles, et EXSA on Saksamaa regulatsioonide tõttu topeltmaksustamise ohver. Tsiteerin Märteni kommentaari.

Ma jätkuvalt imestan, et LHV ikka EXSAt pakub, sest maksustamise mõttes on tegu ETFide maailmas kõige halvema variandiga üldse. Dividendide tulumaks peetakse kinni siis kui ettevõtted ETFile omanikutulu maksavad pluss veel üks kord siis kui ETF investorile dividende maksab. Miks on EXSA puhul nii? Sest tegu on Saksamaal registreeritud ETFiga ja nõnda näeb ette sealne regulatsioon. Iirimaal ja Luksemburgis registreeritud ETFid on sellisest topeltmaksustamisest priid. Seega kui ma oleksin Kasvukonto omanik, siis ma esitaksin LHV-le just sellise küsimuse – miks on valikusse kaasatud maksustamise mõttes investori jaoks väga kulukas lahendus.

LHV KASVUKONTO EESMÄRK

LHV Kasvukonto koos mikroinvesteerimise funktsiooniga võimaldab murevabat investeerimist indeks- ja muudesse fondidedesse. Automatiseeritud lahendused teevad investeerimise mugavaks ning investori vaev investeeringute tegemisel päädib fondide väljavalimise ja osakaalude määramisega.

MINU STRATEEGIA

Minu algne strateegia oli lastele raha kogumine läbi dividendivoogu pakutavate fondide nii, et nemad saaksid seda raha kasutada sel momendil, kui neil seda kõige rohkem vaja on: näiteks ülikoolis.

Kui täna investeerin keskmiselt 15 eurot nädalas, siis aastaga koguneb lisatud rahast veidi alla 800 euro. Arvestades perioodiks 20 aastat, on lõplikuks summaks ligikaudu 16 000 eurot, mis 4% dividendimäära juures tähendab 640 eurost aastast rahavoogu. See summa ei võta arvesse inflatsiooni, mistõttu raha tegelik ostuvõime on 3% inflatsiooni juures umbes pool summast ehk 320 eurot. Aastas.

Saab minna keerulisemaks, näiteks võiks mudeldada nii, et igal aastal lisame 5% Kasvukontole lisaraha juurde palgakasvu vms tõttu. 5% lisandumise korral oleks portfelli väärtus (ilma muud kasvu arvestamata) 25 800 eurot ja sellest 4% dividendi annaks 1031 eurot, mis kirvemeetodil annaks ikkagi vaid 500 eurot tänases vääringus.

Tänast vääringut silmas pidades oleks see sama hea, kui annan mõlemale lapsele 160 eurot investeeringutest laekuvat raha aastas lisaks. 13 euro eest saab täna parimal juhul kaks korda Hesburgeris käia, kuid mitte midagi muud mõistlikku. Järeldus: ma olen LHV Kasvukonto eesmärke seadnud täiesti utoopiliselt. Selle asja nimi on kõhutunne.

Mõeldes tagasi oma ülikooliajale, siis iga väikene rahavoog oli küll abiks, kuid veelgi enam oleksin soovinud, et oma eluaset soetades oleks vajalik summa kergemini kokku tulnud. Tegelikult ei pea tulevikueesmärk isegi olema seotud ülikooliga, vaid miks mitte koguda kapitali edasiseks investeerimiseks?

Suurem küsimus on ikkagi see, et kas valida dividendistrateegia või võtta suund kasvule? Kuigi fondide müük Kasvukontolt on võimalik, siis pikaajalise investeeringuga eeldan, et seda võimalust ei kasutata. Dividendivoogu investeerides saab plusslahtrisse kanda kapitali järkjärgulise tagastuse, kuid kasvustrateegia puhul tagastusi ei tehtaks. Küll aga peaks kasv olema teoorias kiirem, sest dividendidega kaasnev maksukohustus hoiab dividendistrateegiat tagasi – raha, mida võiks investeerida, peab maksudeks ära maksma.

KASVUKONTO KATSE 1 JA 2

Kui ma möödunud korral Kasvukonto kaudu EXSA, IVV ja IWMi kaudu investeeringuid tegin ja IVV ning IWM ootamatult ära lõigati, siis jõudsin kiiresti järeldusele, et selline mikroskoopiline investeerimine paarikümne euro kaupa nädalas suures plaanis edukas olla ei saa. Lõpetasin ka EXSA piinad ja astusin karussellilt maha. Raha investeerisin enamasti Baltic Horizon Fondi ja lubasin endale, et suudan ise paremat tulemust näidata.

LHV ei olnud asjade käiguga päri ja otsustas tutvustada SEBi Digikassast tuntud “ümarda esimese täisarvuni ja kanna vahe hoiule” loogikat oma tootes. Loomulikult läksin elevusse, sest põhimõtteliselt on mikroinvesteerimise kontseptsioon valuvaba võimalus investeerimiseks. Ja noh, las ta siis tiksub seal tagataustal! Põhiline investeerimisportfell on nagunii eraldi ja sellega tegelen teadlikult.

EXSA dividendipakkumus oli 2017. aastal üle 4%, mis tänase napi 3% juures oli ligi kolmaniku võrra kõrgem. Täna pakub VAL (MSCI EMU Value ETF) kaks korda aastas väljamakseid 4,5% juurest. Samuti on dividendiaristokraat SPYW ning dividendimaksja ISPA kõrgema väljamaksemääraga.

Küll aga on vaja vähemalt üks kivi visata LHV kapsaaeda. Märten oskab ja teab otsida selliste topeltmaksustamiste kohta kindlasti rohkem kui mina. Mina lihtsalt vaatan, et näed, 19.12 tuli 1,11 eurot dividendi. Vahva! Kes ja kui palju makse vahepealt kooris, seda ei oska isegi hinnata.

dividend

LHV võiks teha kokkuvõtte, kus on kirjas (a) kui mitme osaku eest ja (b) kui palju dividendi täpselt maksti. Võib-olla joonistuks siis erinev maksustamine paremini välja, sest praegu olen aru saanud nii, et kuigi 17.12 lubati maksta osaku kohta 0,156 eurot, siis tegelikult laekus kontole grammi võrra vähem fondi väljamakselt kinnipidamise tõttu?

MIS SAAB EDASI?

Jõuan jälle veendumusele, et Kasvukonto on tagataustal jooksev investeerimisvahend, mille kaudu saan raha enda eest ära peita. Kõrgemat dividendi lootes oleks võinud kas või Merkosse või Tallinna Kaubamajja raha panna, nii nagu ma BHFi seda mõnevõrra investeerinud olen. EXSA on hetkel alles ja seda müüma ei torma. Infokillu avaldumisel sain targemaks, kuid nüüd on selge, et vigadeparanduse tegemine on igas mõttes kulukas. Maha müüa pole mõtet (dividend ju laekub), kuid sain ühe implusi tõttu palju enam selgeks mõelda Kasvukonto tegeliku olemuse. Ma olen veendunud, et minu sisemist mina ravis teadmine, et dividendide laekumisega olen vähemalt midagi tagasi saanud ja eks tuleviks on dividendi kontolt lihtsam ära kanda, kui võtta ette kallis müügioperatsioon. Tegelikult toimub EXSA ja muude dividendifondidega veel kolmaski maksustamine, see on siis, kui ostad laekunud dividendide eest uusi osakuid ja maksad teenustasudeks 1% tehingusummast.

Niisiis! Ühte podcasti kuulates maaliti Saksamaast suhteliselt ebaatraktiivne pilt. Hiina ja USA kaubandussõja tõttu on Saksamaa eksportivad ettevõtted nõrgas positsioonis, samuti on Saksamaal energiaga varustatus kehvakene. Suurbritannia elab läbi Brexiti valusid, mille tulemus on selgumata. Võib-olla peaks selles valguses EXSAt täiendama mõne globaalse indeksiga, näiteks VWRLiga? Oota, ka see maksab dividendi ja kahjuks jällegi Saksamaal tegutsev..

Tõenäoliselt tuleb siia ka kolmas osa järgi..

[TÄIENDUS]

EXSA puhul on nii, et kord võetakse tulumaksu, siis jälle mitte. See aga ei sõltu LHVst, vaid fondi tegevuskoha (antud juhul Saksamaa) nõudmistest.

Viimane näide on siin:

2019-03-19 08_12_09-LHV.png

15 kommentaari “LHV Kasvukonto, järg 2

 1. Koit R.

  Siin tekivad mul mitu erinevat mõtet… Esiteks, tõesti, saada(me) mingisugune kiri LHV Klienditeenindusele ning palu(me) rohkem infot, sest rohkem infot on enam-vähem alati kasulik. Neil ei tohiks olla keeruline seda pakkuda ning investeerimise juures lisainfo pakkumine läheb enam-vähem kõikide regulatsioonide ja valitsevate põhimõtetega hästi ka kokku.

  Teiselt poolelt… mina proovisin seda mikroinvesteerimise varianti ning mul viskas üle kui iga kolme päeva tagant tiksus sinna juurde mingi 60 senti. Tehingute ülestähendamine muutus koheselt palju keerulisemaks ning ma lõpetasin just ära sellepärast, et nädalas ühekorra sissekantava summa saab suhteliselt lihtsasti enda failides üls kirjutada kuid selle suvalise ülepäevalise (mina isegi ei tee palju tehinguid selle kaardiga) täheldamisel on ikka keerukusi (seda ei saa isegi teha samal päeval kui tehingut kuna vahepeal tundus, et need summa liituvad kokku, jne — igal juhul peaks ülejärgmine päev üle kontrollima).

  Liked by 1 person

  • Tauri

   Kasvukonto ei ole (vähemalt minu jaoks) toode, millel peaks väga vängeid Exceleid ehitama. See on ikkagi raha, mille sisuliselt iseenda eest ära peidan ja parem on, kui mingit liiga tarka infot peale ei voola. 🙂

   Meeldib

  • Tauri

   Fondi dokumente sirvides jäi tõesti mulje, et tegu on Iirimaal tegutseva fondiga, seega topeltmaksustamisest vaba.
   Mind ajas segadusse see, et kui iseseisvalt otsisin, siis jõudsin esmalt XETRA versiooni peale, LHV hinnalink ütleb, et tegu on üldse Amsterdami börsil kaubeldava instrumendiga. Nii ilmselt ongi: koduriik Iirimaa ja kaupleb Amsterdamis. Segadust kui palju!

   Meeldib

 2. Money88

  VWRL peaks olema hea valik, Märten ise ka seda kiitnud kunagi siin – http://www.dividendinvestor.ee/2016/02/20/kusimus-lugejalt-kas-valida-lhv-kasvukonto/

  Samas ei soovita seda maksustamist ka väga tõsiselt võtta. Väikeste summadega nagunii keeruline investeerida. Alati kas maksud, tasud vms liiga kõrge. Väikeinvestori valud. Ise võtan kasvukontot kui hoiust kuhu raha koguda. Seni kuni raamatuid ja blogisid loen ning targaks saan koguneb sinna piisav summa, et seda tulevikus ise efektiivsemalt juhtida.

  Liked by 1 person

  • Tauri

   Mikroinvesteerimisega on summad tõepoolest väiksemad, kuid ma ei nõustuks väitega, et liigmaksmise osas pead vaevama ei peaks. Kui muudel tingimuste võrdsuse korral sult võetakse 10% dividendidelt ära ja mult mitte, siis lõpuks on mul lihtsalt rohkem raha oma eesmärkide täitmiseks.

   Meeldib

 3. Margus

  Võib-olla jõuan ma liiga hilja peole, aga uurin veel selle EXSA topeltmaksustamise kohta. Mul on endal ka teda portfellis, mitte küll kasvukontol, vaid tavalisel LHV investeerimiskontol. Ja mul küll ei näidata mingeid tulumaksu mahaarvamisi. Ning summad ka klapivad ilusti iShares poolt deklareeritutega (aktsiate arv * 0.1206).

  Kas see topeltmaksustamise probleem käib vaid nö “tavasüsteemi” kasutavate kontode kohta ning eraisiku investeerimiskonto puhul on kõik korras?

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s