Kui Baltika küsib jälle dividendi..

Aastakene, võib-olla kaks, tagasi naersin, kui Jaak Roosaare ütles, et Baltika küsib investoritelt “dividendi”. Nüüd naeran veel rohkem, sest kevad on peatselt käes ja Baltika küsib jälle investoritelt “dividendi”.

Dividendi all pean silmas raha küsimist võlakirjade või omakapitali kujul. Seekord soovib Baltika 5 miljoni euro väärtuses aktsiaid emiteerida ning Baltika suurim osanik, Soome päritolu KJK Managementi hallatav KJK Fund SICAV-SIF on valmis uusi aktsiaid märkima. Lisaks annab suurosanik paariks kuuks 3 miljonit eurot ettevõttele laenu (kiirlaenu? sms-laenu?).

Baltikaga on lood naljakad. Raportitest kumab läbi, et müük oli nadi, sest ilm oli kehva. Kord oli liiga palav ja inimesed istusid rannas, siis jällegi liiga külm. Ilma saab süüdistada, kuid kuidas mõistatada pidevat rahalunimist? 2017. aastal emiteeriti 4,5 miljoni eest vahetusvõlakirju, mis on vaja käesoleval aastal lunastada (või konverteerida omakapitaliks) ning nüüd tahetakse saada 5 miljonit eurot 2019-2020 operatiivplaani katteks. Kahe aasta pärast uuesti?

Hakkan juba vaikselt uskuma hirmujutte Tallinna börsi ettevõtete kohta. Tegelikult on üldse arusaamatu miks Baltika põhinimekirjas kaupleb, sest tema turukapitalisatsioon oli 10 sendise hinna pealt 4 miljonit eurot. Seda oli sisuliselt samapalju kui Efteni kolmanda fondi emissioon 2017. aastal, mil 3,5 miljonit eurot kokku koguti. Eften võinuks Baltika täna ära osta, aga mis sellest enam! Baltikale kuulunud kinnisvara on ammu maha müüdud ja õmblejatega pole midagi pihta hakata.

2019-03-15 13_54_24-Baltika _ Share price history _ Nasdaq Baltic Market.png

Tankeri pruulikoda kaasas eelmisel suvel 700 tuhat eurot nii 3 miljoni euro pealt. Kui nüüd mõelda, et üks on alles tärkav firma poole miljonilise aastakäibega ja teine on kümnetesse miljonitesse ulatuva aastakäibega firma, siis ma usun, et paari aasta perspektiivis teenib oma rahale paremat tootlust Tankeriga, mitte Baltikaga. Soe ilm toob vähemalt õllejoojad välja! Mõistan, miks Madis Müür alustavate ettevõtete lummuses on: seal lihtsalt on kõik veel alles ees, töötajatel on motivatsiooni asja arendada ning ega uut kapitali pole ka lihtne küsida. Tuleb teha tööd või riskida tõepoolest upakile minekuga. Kuidas Sinuga, Baltika?

Disclaimer: oman Tankerit, kuid pole kunagi omanud Baltikat

Üks kommentaar “Kui Baltika küsib jälle dividendi..

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s