Funderful*

Minu investeeringuteportfell on viimasel ajal tugevasti muutunud. Ühtepidi sain võimaluse investeerida tärkavasse Aafrika laenukontorisse atraktiivse tootluse pealt ning teiselt poolt olen avastanud tänu Madis Müürile väikeste ettevõtete investeeringud.

Rahavoogu tootvate investeeringutena olen veel sees Mintoses ja Crowdestate’s, ülejäänud uued tulijad on mind praegu külmaks jätnud. Miks võtta asjatud riski, kui sama tootluse saab kätte juba ennast tõestanud portaalidest?

Küll aga olen rohkem pead tõstnud Funderbeami suunas. Madis ikka ja jälle räägib, et oma raha eest oleks vaja suuremat tonksu saada (misiganes see ka ei tähendaks). Vaadates kuidas Upsteam loetud kuudega oma väärtuse duubeldas, siis tekkis küll dejavu tunne, eriti peale seda, kui olin ca 10% tootluse pealt oma investeeringu maha müünud. Aga ma ei ole kurb, sest ma tahan saada enda jaoks arusaadavat tonksu. Näiteks Tankeri pruulikoda või Siidrikoda kauplevad jätkuvalt oma algse IPO hinna juures, Tanker isegi 10% odavamal tasemel, seega pole hinnakasv garanteeritud. Ometigi olen mõlema investeeringuga rohkem rahul.

Investeeringuteportfelli loomisel tulebki arvestada erinevate teguritega, näiteks:

 • millal on raha vaja kasutusse võtta?
 • millist riski olen valmis võtma?
 • kas rahavoog või potentsiaalne kapitalikasv?
 • jne

Minu portfell on selgelt pikaajalise persperktiiviga. Sellest hoolimata olen valmis esialgu kuni veerandi oma portfellist kapitalikasvuinvesteeringutesse paigutama. Järelikult ülejäänud 75% on suunatud rahavoogu (Aafrika laen, Crowdestate, Mintos), püüdes olla portfelli haldamise juures dünaamiline. Olen teinud nii ühte kui teist: korra võtan Crowdestate’ist raha, et finantseerida mõnda ostu Funderbeamist, siis jällegi vastupidi.

Funderbeam meeldib mulle eelkõige seetõttu, et nad on suutnud tugevalt kasvada. Väga palju uusi projekte otsivad raha ning kui esmasest valikust huvipakkuvaid objekte pole, siis saab järelturul kas või ühe laenutüki kaupa portfelli täiendada. Suure Tallinna börsiga on nüüd see vahe, et kui Selver mingi muudatuse teeb, siis jätab mind  Tallinna Kaubamaja aktsia omajagu külmaks. Kui aga Tanker annab teada mõnest uuendusest, siis tahan sellega vahetult seotud olla. Väikesed ettevõtted on mõnevõrra vahetumad ja nende edu sõltub paljuski fännidest. Poodi minnes pole mul kaupluseketi suhtes brändieelistust, kuid poes olles valin pigem neid tooteid, kus saan olla osaline.

* Funderful on Tankeri pruulikoja eripruul tähistamaks edukat rahakaasamist Funderbeami keskkonnas. Tsitsruseline saison on jätkuvalt poodides saadaval! Tähelepanu: tegu on alkoholiga, mille tarbimine võib Sinu tervist kahjustada. Aga tervist võib kahjustada ka Eesti maksupoliitika, mis sind Lätti igava ja suhteliselt maitsetu hulgiõlle järgi saadab!

Mul on hea meel, et elan ajal, kus väikestesse ettevõtetesse investeerimine on nii lihtsaks tehtud. Näiteks praegu kogub Crowdestate’i kaudu laenuraha Nord Company. Millal enne oleks saanud osaleda nišiprojektides koos üle 1400 investoriga? Või siis Funderbeamis rahastust otsiv Bikeep, mis võimaldab omakapitali investeerida kuni 1,1 miljonit eurot, et minna maailma vallutama turvaliste rattaparklatega.

Tundub kui imal müügijutt, kuid tegelikult on see täis innustust ja rõõmu, et saan laiapõhist portfelli ehitada!

Funderfuli pilt pärineb Tankeri pruulikoja veebilehelt, vaata ise siit.

5 kommentaari “Funderful*

 1. k

  Mina jälle mõtlen oma väikse Funderbeami portfelli likvideerimise peale. Vabandan juba ette mittesüvaanalüütilise hinnangu eest, aga minu jaoks liigselt buumitab see idufirmadele tormijooks, vt nt krüpto 2017. Müür on äge vend, aga tema iduportfelli kasv on tulnud Amplerist ja Cleveronist. Neist viimase ostuvõimalusega on tal ropult vedanud, kes ei tahaks Cleveronist tükikest kui see võimalik oleks. Kui vaadata täna Funderbeamis kaubeldavaid idusid, siia neid 100% tootlusi on vähe, valdav pilt on midagi muud. Ehk et minu tunne on, et liigoptimismi ja riskide alahindamisega lendab raha sinna peale praegu.

  Liked by 1 person

  • Tauri

   Funderbeamis tõstavad raha väikesed ettevõtted, kelle turukapitalisatsioon jääb enamasti vahemikku 1 – 10 miljonit eurot. Näiteks Tanker, Siidrikoda, Ampler – need ei ole idufirmad. Idufirma idee on ikkagi see, et minnakse tegema mingit uut ideed, mille vajadus on teadmata. Seetõttu pole minu meelest korrektne tõmmata võrdusmärki Funderbeami ja idufirmade vahele.

   Cleveroniga on nii, et kindlasti pakuti selle osakuid ka siis, kui ettevõte polnud üldse atraktiivne. Näiteks sai verbaalselt peksa üks fond, kes omal ajal Cleveroni panustas selle algfaasis. Täna läks õnneks ja õhkame kõik, et “kui vaid saaks Cleveroni investeerida”.

   Ma usun, et väikeettevõtete rahastamine ei ole buumis. Funderbeami kaudu on rahastatud maksimum paarkümmend miljonit eurot, samal ajal laenuäri ainuüksi Mintose näitel on 1,5 miljardit eurot olnud paari aastaga! Krüptoga ei ole siin üldse midagi võrrelda, sest sealne maht on teisest stratosfäärist.

   Liigoptimismi osas ka ei jaga arvamust, nt Quest Hunter vaevleb, et 100 tuhat naela kokku saada, Fundwise kaudu Birchlagoon samuti ei näikse liiga optimislikult raha kaasavat. Küll aga on inimesed suhteliselt mõistlikult panustanud potentsiaalsetesse kasvuettevõtetesse, nt Bikeepi suurim pilet on 25 tuhat eurot.

   Ma olen pigem rõõmus, et väikesed ettevõtted saavad raha kaasata, näiteks käisin eile Tankeri tehast vaatamas. Ilma Funderbeamita ei teaks ma nende õlledest suurt midagi (võrreldes teistega), nüüd aga tean sortimenti, olen tehast näinud ja saan olla osaline nende edus. Kui see on buum, siis Ansipile see meeldiks!

   Meeldib

 2. K

  Ma soovitan väga aprillis Äripäeva kirjastuselt eesti keeleski ilmuvat Talebi raamatut “Oma nahk mängus”. Ilmselt põhiprobleem minu jaoks paljude ühisrahastatavate iduettevõtete puhul ongi, et minu silmis on risk ja reward investori jaoks ebaproportsionaalsed ja tegijatel liiga vähe “oma nahka mängus”.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s