Book Depository – raamatupood interneedumis

Kuivõrd mõtlesin 2019. aasta jooksul lugeda mõtestatult läbi vähemalt 12 raamatut, siis esmalt alustan kohast, kust raamatuid lugemiseks tellin. Blogi korduvlugejad on ilmselt paremal menüüs näinud vihjet Book Depository kohta ning julgemad on sealt ka juba tellinud. Kuigi transport on tasuta, siis võib pikk tarneaeg esmapilgul hirmutav tunduda. Siiski, minu jaoks on teiste kauplustega võrreldes soodne hind üle kaalunud pika ooteaja ning tänu sellele olen mitmeid raamatuid suhteliselt odavalt saanud (oleneb kellega võrrelda, eks!).

Free Delivery on all Books at the Book Depository

Book Depository on Inglismaal ja Austraalias asuv ülemaailmne raamatupood, mis ise loeb enda plussiks suurt raamatuvalikut (19-20 miljonit erinevat pealkirja) ning tasuta transporti kõikidele tellimustele. Vähemalt minu tellimused on kõik komplekteeritud Inglismaal ja usun, et Austraaliast nad pakke Euroopa väiksematesse riikidesse saatma ei hakka. Küll aga tuleb ka Inglismaa puhul arvestada 3-5 nädalase tarneajaga ja ka siis ei saa olla kindel terve tellimuse saabumises samal ajal. Nimelt saavutatakse tasuta transport suure tõenäosusega lihtkirja mõõtmetesse mahtuvate transpordipakendite abil, sest peaaegu iga raamat pakitakse eraldi. Väga väikeste (õhukeste) raamatute puhul olen teinekord kaks raamatut ühest pakist leidnud. Siiski tuleb arvestada, et kuna raamat postkasti ei mahu, siis peab sellele postkontorisse järgi minema. Hei-hoo, kontakt reaalsete inimestega!

Viimati tellisin 3 raamatut 17.12.2018 ning kaks neist jõudsid paberite kohaselt 07.01.2019 Omnivasse. Kolmas on alles teel ja seda suuresti seetõttu, et see postitati päev hiljem. Üldiselt näeb asi välja nii, et kui Book Depositoryl on raamat laos olemas, siis pannakse see paari päevaga teele, muudel juhtudel võib minna kuni nädal lisaks, et nad raamatu füüsiliselt enda juurde saaksid (kusagilt mujalt laost).

Olin sellise tarneaja osas väga üllatunud. Tööpäevade mõttes jõudis 2/3 tellimusest väga kiiresti Eestisse. Tavaliselt tuleb arvestada umbes kuu aja pikkuse tarnajaga ja siin pean silmas tavalist kuud, kus ülemaailmseid pühi ei ole (nagu detsembris jõulud).

IMG_20190110_193054.jpg
Transpordipakendid

Raamatud on väga hästi pakitud. Papist ümbris on toekas ning ümbriku on kenasti mullikilega seest poolt kaetud. Vaatasin tellimuste ajaloost üle, et kokku olen tellinud 17 raamatut, millest 1 ei ole kahjuks minuni jõudnud. Ilmselt läks postis kaduma. Raamat maksis 6,8 eurot – polnud liiga suur kaotus, et vaidlema hakata. Kui täiesti aus olla, siis olen nendega ühe korra suhtluses olnud kadunud raamatu pärast. Tellisin Jeff Bezosest raamatu “The Everything Store”, mis ligi poolteist kuud polnud ikka veel kohale jõudnud, kuigi tarnaeajaks lubatakse Euroopasisestele tarnetele 4-8 tööpäeva. Lõpuks kirjutasin, et raamat on kadunud, palun andke saadetise jälgimisnumber. Tasuta teenuse miinuspoolele tuleb jällegi kanda jälgmise puudumine, sest pakid liiguvad tavalise transpordiga. Kompensatsiooniks panid nad teise koopia raamatust minu poole teele ning omalegi üllatuseks sain kaks raamatut lõpuks suhteliselt väikese vahega kätte. Ausa inimesena soovisin topeltraamatu eest tasuda, kuid Book Depository soovis lihtsalt head päeva ja arvet ei saatnud. Küll aga võin öelda, hirmuhigistamist oli palju, kuid Damodarani ligi 50 eurone õpik jõudis ilusti mulle kohale.

Ole nüüd meheks ja vasta kõige olulisemale küsimusele: mis seal pakkide sees oli? 

Lihtne ja loogiline vastus oleks, et raamatud. Tegelikult paneb Book Depository omast initsiatiivist kaasa järjehoidjaid. Vahest ühe, vahest kaks. Nende saadetiste puhul õnnestus saada 3 järjehoidjat ja kuigi see võib tunduda täiesti ebavajaliku kartongitükiga, siis mina olen nende üle vaid rõõmus. Kui korraga on pooleli 7 raamatut, siis on neid päris hea kasutada!

Lisaks võib pakist leida arve, näiteks minu puhul oli üks raamat hinnaga 13,46 eurot ning teine 8,38 eurot.

IMG_20190110_193427.jpg
Paki sisu

Mulle meeldib Book Depository juures soovinimekirja funktsioon. Sinna saab kokku koguda kõik põnevad teosed, mida võiksid soovida osta. Jah, justnimelt osta! Ostmine ja laenutamine on väga filosoofiline vaidlus, millesse ma hetkel ei soovi laskuda. Saan öelda, et Ryan Holidayle sarnaselt soovin mina omada suurt raamatukogu, mida ma tõenäoliselt ei suuda kunagi läbi lugeda, kuid mul on siiski võimalus vastavalt meeleolule riiulist midagi haarata ja lugema hakata. Kui valida, kas nädalalõpus kuuspakk õlut või 1 raamat, siis pigem valin raamatu.

Meeldetuletus iseendale: katalogiseeri oma raamatud ära!

Vaatan nimekirja vähemalt korra nädalas üle. Näiteks pildil olev oranži värvi raamat (“The Subtle Art of Not Giving a F*ck“) oli mul pidevalt jälgimises ning ühe kampaania kaudu sain ta suhteliselt soodsalt kätte. Samuti muutuvad hinnad iga paari päeva tagant siia-sinna, seega on hinnajälgimisrõõmu küllaga.

Hinnavõrdluse osas toon välja 10.01 hiliste õhtutundide seisuga hinnad erinevates poodides:

 • Book Depository 14,95 eurot
 • Kriso.ee 16,37 eurot
 • Rahva Raamat 19,95 eurot
 • Amazon.de Prime 12,89 eurot

Nähtavasti suudab Amazon Prime antud momendil sellele raamatule anda kõige soodsama hinna, kuid minul on sageli olnud probleeme sellega, et Amazon ei tarni kaupa Eestisse. Õnneks on see probleem vaikselt lahenemas.

Tegin huvi pärast ka teisele raamatule hinnapäringu (“Never Split the Difference”):

Jällegi on Amazon parim, seega puhtalt hinda arvestades võib sealt eelise saada. Küll aga kui kontrollin Damodarani õpiku hindu, siis siin saab eelise Book Depository.

 • Book Depository 52,81 eurot
 • Kriso.ee 84,41 eurot
 • Rahva Raamat 111,83 eurot
 • Amazon.de Prime 70,39 eurot

Raamat on selline asi, mida ei pea kindlasti tuleval neljapäeval ostma, sest kapp on juba tühi. Nii võime piima osta. Raamatute tarbimine on abstraktsem ja teinekord läheb mul mitu nädalat, enne kui raamatu riiulist lugemiseks võtan. Järelikult mulle sobib hinnakaevandamine väga hästi (miks maksta sama toote eest rohkem lihtsalt seetõttu, et ma tahan seda kohe?)

Teine küsimus on see, et milliseid raamatuid ostma peaks? Ulmekirjandust ma ei loe, sest minu meelest saan ma filme vaadates samasuguse elamuse kätte. Kuigi filmide vaatamisel võib originaalteosega võrreldes palju kaduma minna, siis selle üle ma ei kurda – ulmekirjandus sõltub nagunii paljuski interpretatsioonist. Näiteks tuli telekast mõni õhtu tagasi film “50 halli varjundit”. Ma ei oleks kunagi valmis raamatut lugema, et mingeid detaile paremini hoomata. Filmist piisab täpselt, isegi kui ta liiga täpne ei ole.

Suurem küsimus on see, et kui raamatust ei ole filmi tehtud, mida siis teha? Inimese piiratuim ressurss on aeg, seega on romaanide osakaal minu lugemisvaras jätkuvalt väga minimaalne. Viimati lugesin Apteeker Melchiori lugusid. Siin tuleb lihtsalt olla konkreetne ja otsustada, mida lugeda?

Oma raamatusoovitused olen saanud suuresti Twitteri või podcastide kaudu. Öeldakse, et Sina oled need 5 inimest, kellega sa kõige enam läbi käid. Minu puhul on mitmed podcastid mulle väga olulised ja nende inimeste arvamust kuulan hea meelega. Näiteks Mark Mansoni “The Subtle Art of Not Giving a F*ck” sai ostetud seetõttu, et Manson käis ühes mu lemmikpodcastis rääkimas. “Never Split the Difference” sai umbes samadel põhjustel valitud.

Igipõline küsimus on e-raamat vs paberraamat. Jätkuvalt olen paberraamatu usku, sest ma tean, et see on mul alati kapiserval olemas ja vajadusel saan lugeda muust maailmas eemal olles (pole segavaid faktoreid). Ringi ma väga palju ei reisi ja kui ka seda teen, siis lastega koos ma nagunii ei saa midagi sügavamat lugeda. Teine hirm, mis võib-olla on vähem õigustatud, on see, et Amazon Kindle e-lugerisse raamatuid ostes ei saa ma kunagi olla veendunud tingimuste säilivuses. Amazon on jätkuvalt nende raamatute omanik ka siis, kui Sina need endale ostad. Siiski on e-raamatu ja paberraamatu diskussioon umbes sama, et kas jood  reede õhutl vett, õlut või viina. Kõigile on oma ja siin ei maksa kättpidi probleeme lahendama asuda. Sunniviisiliselt nagunii probleeme lahendada ei saa.

Kokkuvõttes võib öelda, et mina olen seni Book Depositoryga suhteliselt rahul. Omniva kontorites on silma jäänud ka Amazon Prime pakikesed, mis paneb mõtlema, et järgmisel korral proovin hinnakontrolliga minna täpsemaks ning soodsama raamatu tellida võimalusel Amazonist.

Raamatutega meenub mulle selline jutt, kus keegi müstiline inimene käis inimestel kodus külas ja suutis selle põhjal väga täpselt ennustada laste edukust tulevikus. Kui kauge külaline tuli, siis küll pererahvas kraamis kodud korda, küll pakuti paremat sööki, küll lasti niisama olla. Ikka selle plaaniga, et ennast ilusamaks teha. Tegelikult vaatas kauge külaline vaid ja vaid raamatute hulka kodus ning muu ei olnud üldse tähtis. Mida rohkem raamatuid, seda edukamad lapsed! Lugege raamatuid!

Raamatuid saad tellida SIIT LINGILT.

PS! Rimi raamatulaadal (kestab kuni 28.01.2019) on 4,88 euroga müügis “Äripunkarid õllemaailmas. BrewDogi ristiretk“.

3 kommentaari “Book Depository – raamatupood interneedumis

 1. ho0op

  BookDepository on ka minu postis kaduma läinud raamatu viisakalt hüvitanud. Väga bueno! (See sai tellitud Vietnami ja Aasia postiteenused on nagu nad on. Ent raamat asendati küsimuseta.)

  Ja lõpuks nii need kaks raamatut kolmepäevase vahega saabusidki…

  Liked by 1 person

 2. Kait

  Ma olen juba täpselt kuu aega oma raamatuid oodanud, ei kippu ega kõppu. Seejuures on tingimustes kirjas, et tarneaeg Euroopasse on 4–8 tööpäeva. Not happy.

  Meeldib

  • Tauri

   Anna aega, sest raamatud tulevad sageli väga erinevate riikide kaudu (transpordi mõttes). Ma olen saanud läbi Rootsi, läbi Tšehhi, läbi Hollandi. Kõige kauem on tulnud ka nii 6 nädalat. Pluss: vaata vahest füüsilist postkasti ka, Omniva teade võib seal ammu sind oodata! 🙂

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s