Reinvest24 – investeerida või mitte?

Olen viimased kuu aega vaevanud pead küsimuse üle, et millist järgmist ühisrahastusportaali vahelduseks võiks proovida? Juhuse kokkulangevusel juhtus aga nii, et Investeerimisraadio saatesse tuli külla Reinvest24 nimelist saiti esindama Tanel Orro, kes saate lõppedes ütles, et saame ise 100 euro eest testida Reinvest24 kaudu investeerimist. Raha tuleb nende poolt.

Ennem raadiosaadet olin ma tugevalt skeptiline Reinvest24 suhtes. Mäletatavasti umbes pool aastat tagasi tegin hoiatuse nende kohta, sest ettevõttest polnud mitte midagi teada. Tegelikult ongi ettevõte seilanud muutuste tuules, sest Tanel asus ettevõttesse tegevjuhiks alles juunis 2018. Kuigi distantsilt on hea näpuga vibutada, siis õige meki saamiseks kaugelt nuusutamisest ei piisa, vaid on vaja ise käpp külge panna. Täpselt seda ma teengi, sest investeerin minu kasutusse antud 100 eurot Majaka tänava projekti, mis hetkel portaalis pakkumises on. Ühesõnaga, nagu aru saate, siis minu jaoks investeerimise puhul vähemalt hetkel finantsrisk puudub, kui välja jätta see, et pakutud raha võiks ju kohe välja kanda ja sellega seitsme tuule poole plagada. Mis on aga selle mõte?

Taustaks saan Investeerimisraadio saate baasilt öelda, et Reinvest24 portaali taga tegutseb Tina Kinnisvarabüroo, mille kaasabil loodetakse vähendada sõltuvust tänastest investoritest. Danske rahapesuloo taustal tuleb lisada, et seni on Tina Kinnisvarabüroo objekte rahastanud samuti vene päritolu raha. Siiski võtan hirmu mõnevõrra maha sellega, et iga vene suunast tulev sent ei ole kriminaalse taustaga, mistõttu murealge on küll õigustatud, kuid liiga kartlikuks jääma ei peaks.

Muuseas, sellega tuleb meelde kohe üks artikkel, kus tehti 30 eurone makse, mille Swedbank tõkestas rahapesu kahtlustusega. Täna oleme rahapesu teemadel selgelt haripunkti jõudnud ja usun, et probleemiga tegeletakse piisavalt, et sellist hirmu tulevikus tundma (sellisest mastaabis) ei peaks.

Reinvest24 – hüoteegiga tagatud laenud

Hüpoteegiga tagatud laenudega tegelevad näiteks Crowdestate ja Estateguru, mõlemal on ühisrahastuses tegutsemises pikaajaline kogemus. Vähemalt nii võiks öelda 5-aastase kogemusega ettevõtete kohta sektoris, mida 10 aastat tagasi Eestis sisuliselt veel ei eksisteerinud. Kuigi Reinvest24 ütleb, et neil on kogemus üle 10 projekti juhtimisega, mille käigus on investeeritud enam kui 10 miljonit eurot, siis see käib jällegi Tina Kinnisvarabüroo kohta! Reinvest24 on ise alles nii noor, et neil on töös 1 projekt pluss kaks tükki, millele raha alles kogutakse.

Räägin veidi lahti neid aspekte, mis mind üllatasid või tähele panin.

Esimene üllatus tuli kohe ära. Mingil arusaamatul põhjusel küsib Reinvest24 investoritelt 2% teenustasu investeeringu tegemisel. Portaali kasutustingimustesse (peatükk 16) on jutt ilusti ära peidetud, seega on minu jaoks tegu esimese ohumärgiga, et hinnakirja ei ole eraldiseisvalt välja toodud. Ühisrahastus eeldab läbipaistvust!

Untitled.png

Vähe sellest, et sisuliselt ükski edu otsiv ühisrahastusportaal ei küsi investorilt otse raha, vaid peab selle ise kinni teenustasuna nt renditulust või objektist väljumisel, siis tegelikult ei ole isegi 100 eurot võimalik investeerida. Minu näitel võetakse 2% tehingutasu maha ning investeeringu enda väärtus oleks 98 eurot, seega kokku soovitakse saada 99,96 eurot. Fundamentaalselt on vale väita, et minimaalne investeeringusumma on 100 eurot, kui tegelikult on seda võimalik tõlgendada nii 98 euroks kui 99,96 euroks.

Teine naljakas aspekt on osaku nimiväärtus 0,1 eurot. Seega olen 98 eurot investeerinult saanud 980 osaku omanikuks. Miks? Vihjeks võin jällegi öelda, et minge kuulake Investeerimisraadio vastavasisulist saadet, kus teemat veidi puudutasime.

Omaette ooperist on netotootluse arvutamise skeem. Rahakotist annad ära 99,96 eurot, mis eelduslikult toodab 13,72 eurot aastas rahavoogu ning tulemuseks väidetakse 14%. Mina väidan, et netotootluse ROI on 13,72%. Alati ja alati tuleb võrrelda sissetulekuid ja väljaminekuid, mitte teha selektiivset valikut mõne muu skeemi kasuks.

Toon näite: oletame, et tehingutasud on 20% tehingu mahust, seega 100 euro investeerimisel saame 80 euro eest investeeringu ja 20 eurot anname teenustasudena ära. Kui nüüd teenime 13,72 eurot tulu aastas ja projekt kestabki kokku ühe aasta, siis kas tõesti on õiglane väita, et meie tootlus oli 13,72 / 80 = 17,15%, kuigi tegelikult jäime 6,28 euroga kahjumisse? Tehe oleks nii: -100 + 80 + 13,72 = -6,28€.

Portaal ise on alles küllaltki toores. Näiteks laadisin alla laenulepingu ja see on pehmelt öeldes naljakas. No vaadake ise:

Untitled

Kellele ma selle raha laenasin? Muud tingimused? Nii palju küsimusi ja nii vähe vastuseid!

Otsus: investeeri vaid siis, kui Sul on oma rahast ükskõik. Hetkel on portaal täiesti toores ja pole ka teada kui palju investeeringuid suudetakse pakkuda. Tegin neile omalt poolt soovituse liituda mõne teise portaaliga, sest kui laenuraamatut käima ei saada, siis ei tule ka investorid järgi ja kogu ettevõtmine sureb lihtsalt välja.

6 kommentaari “Reinvest24 – investeerida või mitte?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s