PURUSTAMINE*: 2019. aastal on oodata Baltikumi esimest P2P-portaali börsiletulekut?

Ühisrahastusportaalide börsile minek ei ole iseenesest mitte midagi uut. Mäletatavasti on börsile läinud ameeriklaste Lending Club ja On Deck Capital, hiinlaste Yirendai ja inglaste Funding Circle. Eestile lähemale tulles on Rootsis üks portaal juba pankrotistunud (Trustbuddy) ning soomlaste Fellow Finance sai börsile minekuga hakkama käesoleva aasta oktoobris. Tegelikult on Eestis tehtud lausa omaette finantskeemiat, sest Funderbeam kogub praegu iseenda portaalil iseendale raha. See on nagu IPO teeb IPO peal järgmist IPOt või nagu muna muneb kana, kes muneb muna, et muneda kana..

Baltikumis on aga tõeline börsileminek puudu ja seda plaanib teha (üllatus-üllatus) leedukate NEO Finance ehk endine Paskolu Klubas. Uudisega saadi maha Nasdaq Riga poolt Riias korraldatud investorpäeval #CEOMeetsInvestors 2018.

NEO Finance ütleb, et nad erinevad Läti portaalidest (eeskätt peeti silmas Mintost) viisil, et nende investorid annavad otse laenuvõtjale laenu ja mingit vahelüli vaja ei ole, seega saab pakkuda (kõrgemat) 12-18% tootlust aastas. Üllataval kombel tegutseb ettevõttes ligi 30 töötajat-liiget, kellest mõned nö konsultandid teevad päevatööd näiteks Swedbankis, seega võib järeldada, et Eesti pangaharu vastuseis ühisrahastusele tuleb Eesti töötajatest, mitte suuremast pangapoliitikast. See on üllatav!

Positiivse poole pealt saab välja tuua seda, et oma teenusesse usuvad nii töötajad kui nõuandjad (konsultandid), kes on investeerinud ca 900 tuhat eurot läbi NEO Finance’i.  Tõsi, see on kõik suunatud Leedu tarbimislaenudesse, sest muude riikide laene ei pakuta.

Kuigi tegu on ambitsioonika ettevõttega, siis investoreid on kokku vaid 5500, kelle keskmine laenuportfell on 4240 eurot. Laenuvõtjaid on registreerunud ligi 50 tuhat, kellel on kokku 6700 aktiivset laenulepingut ehk iga investori kohta on sama palju aktiivseid laenuvõtjaid hetkel.

NEO Finance’iga lähevad asjad nüüd aga naljakaks. 2017. aasta käive oli ca 480 that eurot ning olemasolevatest laenudest loodetakse ca 2,37 miljonit eurot tulu teenida kuni nende lõppemiseni. Tõenäoliselt on tegu tulevikuväärtusega, mis omakorda eeldaks, et see tuleks tänasesse päeva diskonteerida. Seda tehtud pole. Siiski, tuginedes eelnevatele numbritele loodetakse märtsis 2019 tulla aktsiatega kauplema First North Vilniuse turule, kust loodetakse tõsta kuni 3 miljonit eurot kapitali ja seda nii jaeinvestoritelt kui (loodetavasti) institutsionaalsetelt investoritelt. See on äärmiselt optimistlik idee ja kui see peaks neil tõesti õnnestuma, siis oleme buumi tipus!

Vaadake, Eestis on mitu portaali ammu ületanud sellised käibenumbrid, nagu NEO Finance presenteerib ja keegi neist ettevõtetest isegi ei plaani minna börsilt raha kaasama. See fakt ei ole isegi oluline, et mitte kõik allolevatest e i anna tarbimislaene, sest ühisrahastust tuleb täna vaadata ikka veel koos ja agregeerituna.

  • Crowdestate’il on 6-7 töötajat, neil on ca 25 000 registreerunud investorit (kellest kolmandik investeerib) ning kumulatiivne laenumaht ületab 50 miljonit eurot.  2017. aasta müügitulu ületas 650 tuhat eurot.
  • Estategurul on paarkümmend töötajat, varsti jõutakse kumulatiivse laenumahuga 90 miljoni euroni ning registreeritud investoreid on üle 16 tuhande. Müügitulu 2017. aastal oli ligi 750 tuhat eurot.
  • Bondora on ammuilma 100 miljoni piiri ületanud, neil on 29 töötajat, kes 2017. aastal genereerisid müügitulu 6,8 miljonit eurot!

Ma ei hakka siia nimekirja Mintost lisama, ent ka need numbrid on väga suured. NEO Finance peaks kaks aastat näitama minimaalselt 100% kasvu ennem kui minna First Northile. Ühisrahastuse portaaliks olemine ei ole seksikas, sest kuigi laenumahud on hullumeelsed (Mintoses nt ca 100M€ kuus), siis portaal saab sellest vaid riismed (sõltuvalt portaalist 0,5% – kuni ca 8%). Kardan, et see äri ei saa olema lukratiivne, vähemalt mitte täna. Sellises faasis oleks vaja kas VC (venture capitalist) raha või küsida paarisaja tuhande kaupa ühisrahastusest, et jõuda börsi tasemeni välja.

Püha Peeter! Siia läks siis minu tänane plaan valmistada ette homset Investeerimisraadio seminari Mintose laenuvõtjate kohta.

Videot saad ise vaadata siit lingilt alates 2h 14 min.

* PURUSTAMINE – eesti keelne otsetõlge inglise keelsele sõnale “BREAKING”. Viimane käib aga kõigi murdeliste uudistega kaasas illustreerimaks teema olulisust / murdelisust / uudsust. 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s