Lugemisvara

Olude sunnil olen üksinda kodus ja Macaulay Culkini vaatamise asemel keskendun viimasel ajal harvaesinevale juhtumile: loen erinevat kirjandust, mis Twitterist silma hakkab. Kuna erinevate mõtete lugemine laeb minu patareid korralikult täis, siis nii igaks juhuks panen siia mõned lingid loetud artiklite kohta. Mine tea, äkki saab keegi veel inspiratsiooni!

Esimene artikkel käsitleb majanduskriisi teemat. Ühesõnaga – küsimus on, et kas kriis tuleb või mitte!?

Komistasin juhuslikult LinkedInis Suzy Welchi mõtteterade peale, kus küsimus on lihtne: kui kaua peaksid ühel töökohal töötama? Seal tuuakse välja, et vähemalt kolmandal aastal peaksid hakkama mõtlema uue töökoha peale, sest kui oled viie aasta joone ületanud, siis oled sisuliselt “vana koer, kellele uusi trikke on raske õpetada”. Aga kui ma olen vana peni, kes siiski soovib uusi trikke õppida?

Posu erinevaid artikleid kirjutasid krüptorahadest. Eeskätt on teemaks krüptorahade suur langus, mis ei näi lõppevat. Näiteks bitcoini hind oli aasta alguses isegi 20 tuhande dollari ümber, kuid nüüd on sellest järgi umbes 4000 dollarit. Autor loob paralleele Amazoniga ja usub, et 18 aasta pärast võib bitcoini hind olla märksa kõrgemal.

Möödunud finantsbuumi ajal muutus nn home equity loan tüüpi laenamine väga kiiresti populaarseks. Inglise keelne otsetõlge eesti keelde ütleb “kodukapitalilaen”, mis siis tegelikult tähendab, et juba ära makstud kodulaenu osa vastu on võimalik uuesti laenu võtta. Näiteks kui meil on 100 tuhat eurot maksev korter, mille kodulaenu jääk on 70 tuhat eurot, siis saaksime ülejääva 30 tuhande osas võtta laenu sõltuvalt teenusepakkuja tingimustest. Ehk siis võtame kodu “omakapitali” vastu laenu. Taaskord hakkab säärane laenamine populaarseks muutuma ja seda enamasti põhjusel, et palgakasv (Ameerikas) ei ole olnud võrdväärne elamispinna hinnakasvuga. Sedakorda tehakse kodu vastu laenamist läbi refinantseerimise, kus madalama intressimääraga laen vahetatakse kõrgema intressimäära vastu. Mitte, et see oleks eesmärk, vaid kodu väärtused on lihtsalt nii palju kerkinud, et tekitab ahvatlusi kehvematel tingimustel kodulaen ära vahetada. Märk buumist?

Tegelikult on põnevaid artikleid veel ja veel. Kui Sulle selline formaat huvi pakub, siis ole hea ja jäta postitusele oma hinnang (vali 1-5 tärni, kus 5 tähendab, et postitus meeldis ja 1 tärn … noh, see ütleb juba isegi kõik). Aitäh! 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s