Estateguru vahetas karva

Tuleb välja, et viis aastat võib mööduda väga kiiresti, sest just täpselt nii vanaks sai hüpoteegiga tagatud ärilaenude vahendamise portaal Estateguru. Mäletan hästi, kuidas esimesel aastal suhtlesime Marek Pärteliga (CEO, co-founder) telefonitsi mitmel korral ühisrahastuse teemadel, see oli veel siis, kui suhteliselt esimeste projektidena olid listitud asutajatega seotud projektid.  Tegelikult olen veidi isegi üllatunud, et Estateguru on nii suureks kasvanud, sest ühisrahastust võib teha kahte moodi: (1) go big or go home või (2) be profitable and remain the status quo. Esimest rada astub näiteks Bondora, kes kolistab kõik panged ja potid läbi ning lõpuks jõuab kasumisse, teise raja kirjeldamiseks võiks mõelda Omaraha peale, kes on kasumis ja veidi ka üritanud väljapoole areneda, kuid ega sellest suurt välja tulnud pole. Estateguru on võtnud elemente esimesest ja teisest ning jõudnud kuldse keskteena välja sinna, kus ettevõttes töötab 20+ inimest, genereeritakse kasumit ja kumualtiivne laenumaht on peatselt 100 miljoni euroni jõudmas. Vägev!

Esimese juubeli tähistamine võeti äärmise grandioossusega ette: kutsuti inimesi videosse, näiteks keegi kohmetu Tauri Alas sai sõna, vaata siit. Samuti korraldati pidu, kuhu kutsuti investeerimismaailma influencereid (mõjutajaid) ja mitmed päevad enne pidu võis Estateguruga seotud sotsiaalmeediast näha, et keegi kusagil midagi küpsetab.

Mina küll peole ei jõudnud, kuid Investeerimisraadiost tuttav Kristi Saare käis seal ära. Loodan, et ta kirjutab peatselt omast kogemusest ja suurest peost Estateguruga. Siiski jõudis päev enne pidu mu pakiautomaati üks pakikene, kust seest võis leida kaks pusa, mõned pulgakommid (suck this, investor! – ??) ja üks märkmik. Kuigi mul Estategurus pole ammu aktiivset portfelli olnud, siis seda toredam oli teada, et Estateguru väärtustab inimesi ka siis, kui nad parasjagu ei ole aktiivsed. Järeldus: kui blogi hingega teed, siis küll sind ka märgatakse.

Uus veeb ja logo

Suure peo eesmärk oligi tutvustada Estateguru uut brändi. Roheliselt liiguti ümber sinisele. Samas lootsin, et äkki tuuakse välja järelturu võimekus, tehakse teatavaks, et nüüd hakatakse pangaks või mõni muu selline tugev funktsionaalsuslisa.

Uue veebilehe ja logoga on alati kartus, et vana hea tuttav keeratakse peeti. Kuivõrd Estateguru eelmine veeb oli ajast ja arust, siis rebränding oli ilmselgelt vajalik ja ma julgen väita, et asi läks palju ilusamaks. Pean silmas professionaalsust – kui veeb näeb hea välja, siis see suurendab mõnevõrra usaldust ettevõtte vastu, et nad ikka toimetavad, mitte ei ole Laissez-faire põhimõttel lasknud asjadel lihtsalt minna.

Untitled.pngKüll aga on veebilehel veel probleeme, mis vajavad lahendamist. Mul on mõnevõrra haiglane huvi uurida esimese asjana statistikalehte, mis peaks kõigi eelduste kohaselt andma pildi laenumudeli edukuse kohta. Statistikalehe paremast servast leian viite, et nüüd on võimalik portaali laenuraamat alla laadida. Lingile klikates ei juhtu midagi, järelikult pole dokument lingiga seotud.

Allapoole kerides näeme visuaalset graafikut laenuportfelli kohta. Etteruttavalt võin öelda, et selle graafikuga läheb investorkommuunis varsti vaidluseks, sest säärast graafikut on võimalik väga erinevalt tõlgendada. Näiteks Bondora sai omal ajal kõvasti nuuti, sest investorite meelest ei tohiks tagasimakstud laenusummat graafikule märkida (selle osakaal suureneb orgaaniliselt, kuid uute laenude saamiseks tuleb tööd teha). Minu meelest annab see aga just õiglase pildi ette, sest näitab kuidas on kogu koondportfell töötanud. Siia juurde tahaks aga näha teenitud tulu.

Untitled.pngKumulatiivne laenumaht on ületanud veidi üle 80 miljoni euro ehk kui 7,2% portfellist on problemaatiline, siis on otsese riski all 5,8 miljonit eurot. Teenitud on kokku 4,3 miljonit eurot. Samas on vale eeldada, et kõik hilinevad laenud hapuks lähevad, mistõttu tuleks kuude lõikes võrrelda portfelli sissetulekuid tekkinud uute hapude laenude kohta. Sellist võrldust veel ei ole, loodan, et Estateguru selle teeb varsti ära.

Statistika lehel on veel mitu erinevat graafikut, kuid minule on kõige sümpaatsem sotsiaalse mõõtme pildike. Mul ei ole õrna aimu, kuidas Estateguru arvutas loodud töökohtade arvu (4150 tk), kuid see ei olegi oluline. Tähtis on teada, et iga investeeringuga võib kaasneda midagi head üleüldisele majandusele, näiteks loodakse töökohti. Investeerimine ei ole pelgalt külm numbrimaagia, vaid selle tulemusena luuakse midagi uut. Untitled.pngMulle on alati sümpatiseerinud vanade majade renoveerimisprojektid. Iga piirkond, kus renoveerimisprojekte tehakse, saab uut hingamist ja perspektiivi. Tallinn on uskumatult kaunis ning kui Kalamajas ringi jalutada, siis on väga paljud majad saanud uue välimuse. Võrreldes mõne turismiriigiga (nt Kreeka) on meie linnapilt väga palju ilusam, kuid eks seal ole ka süüd sellel, et kultuuriliselt oleme mõnevõrra mõistlikumad. Näiteks oskame prügi visata prügikasti, mitte prügikühvlil naabri aeda visata (ehe näide viimasest Kreeta reisist, kus sussides vanamammi viskas meie silme all prügi naabri krundile). See selleks.

Loodan, et järgmise viie aasta jooksul kasvab Estateguru kumulatiivne laenumaht vähemalt 500 miljoni euroni. Ajalooline tootlus on veel üle 12% piiri, kuid ka selles osas usun, et tullakse omajagu allapoole. Kinnisvaraga tagatud portfellilt 8-10% tootlust teenida oleks ikka veel päris hea. Edu Estategurule!

Pildimaterjal pärineb Estateguru veebist.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s