Estateguru pakub torti, kuid keegi on kirsi juba ära söönud

Käisin nädal tagasi Estategurul külas ja olin tõsiselt üllatunud. Kesklinna uhkes kontoris askeldas 18 inimest ning kui lisada Läti ja Leedu kontorite 5 pead juurde, siis on tegu 20+ töötajaga ettevõttega. Mis veelgi vahvam, klaasist akende taga töötasid inimesed, kes kõik tere hüüdsid, though pooltel polnud tõenäoliselt aimu, kes too vend nüüd sisse astus. Saan täiesti aru, miks laenuvõtjad läbi Estateguru laenu võtavad!

Aga on ka asju, millest ma Estateguru puhul aru ei saa. Tort on olemas, ent keegi on kirsi juba nahka pistnud. Näiteks Auto Invest toode, millega on minu meelest puusse pandud. Pean küll tõdema, et Estateguru kaudu ei ole investeeringuid viimasel ajal teinud ja seetõttu liiga kursis nende tegevusega pole, kuid kodu hakkab saama ostetud ja mõtlesin, et lisaks hüpoteeklaenude osa portfelli. Statistika on neil tõesti hea, umbes üks laen saja väljastatud laenu kohta on pankrotiohus ning tootlus on keskmiselt üle 12% aastas.

Me kõik teame, et väikeste summadega pole mõtet liiga agaralt käsitööd teha. Sellisel puhul oleks hea, kui automaatpakkuja suudab meie valitud kriteeriumitega teha tehinguid, sest ega üks tavaline väikeinvestor koos oma kõigi kallutatud arvamustega ise ei suuda paremaid tehinguid käsitsi välja valida. Tegelikult selgub, et Auto Investi toode on mõeldud rikastele. Nüüd tehakse aasta lõpuni head ja tuuakse Auto Investi seadistamise võimalust 500 eurose panuse pealt 250 euro peale. Tõenäoliselt on portaali ajalugu näidanud, et enamus investeerib suurte summadega. Järelikult väikeste summadega inimesed ei usalda Estateguru toodet või on neile kuidagi jäänud mulje, et siit butiigist saab sõprust vaid suure raha eest?

Kui Auto Investi muudatuse e-mail tuli, siis kirjutasin sellele kohe tagasi küsimuse, et miks ei võiks antud funktsionaalsus olla kättesaadav minimaalse investeeringu (50€) korral? Kirjale tuli kibekiire vastus, mis on arusaadavalt arusaamatu. Juhtkond olla omal ajal otsustanud hoida toote investeeringumäära keskmise investeeringu tasemel. Noh, selge. Kui juhtkond nii otsustas, siis järelikult on see õige ja küsimusi enam ei küsita. See, muuseas, on ohtlik tendents!

Just äsja teavitati blogi kaudu Estateguru Premium programmist, mis annab igale investorile isikliku käehoidja (kliendihalduri) alates 100 000 eurosest portfellist. See tähendab, et nüüd on suurtele portfellidele võimalik pakkuda hüvesid, mis tekitab ebavõrdsuse erinevate investorite osas. Näiteks tagatakse juurdepääs projektidele, mis põhiturule (sõltuvalt suurte nõudlusest) ei pruugi jõuda.

Siin on võetud selge suund suurte investorite meelitamiseks. Välismaailma kogemusi vaadates tuleb nentida, et väikeinvestor on enamasti sticky ehk tema on olemas ka siis kui asjad on majandustsükli nukramas faasis. Põhjuseks enamasti see, et nad ei viitsi, oska või suuda reageerida ja seega jätavad investeeringud edasi tiksuma (koos uue rahaga). Proovi öelda pundile suurinvestoritele raskel ajal, et tegelt on kõik zajebis ja äri käib edasi, kuigi ebamäärasemas majanduses.

Minu soe soovitus Estategurule:

 1. Tehke rohem oma kollektiivist ja kontorist pilte, siis teavad ka teised, et olete tegelikult olemas!
 2. Lõpetage suurinvestorite eelistamine nii suurel määral. See lõikab Teile näppu! Auto Investi võiks täiesti vabalt kohe vabaks lasta ja seal ei pea summasid piirama!

Ühisrahastusportaalid tulid omal ajal turgu häirima. Estateguru on mõnevõrra unustanud oma algsed juured ja on mugavustsooni langetud. Eks ka see selgitab miks Crowdestate’il on ~22 tuhat registreeritud kasutajat 43 miljonilise kumulatiivse mahu pealt ja Estategurul on samad numbrid vastavalt ~15 tuhat kasutajat 73 miljonilise kumulatiivse mahu pealt.

Piiranguteta investeerimise poolt!

Tutvu portaaliega: Estateguru ja Crowdestate

9 kommentaari “Estateguru pakub torti, kuid keegi on kirsi juba ära söönud

 1. kasvik

  Just, Crowdestate’is saab minusugune mikroinvestor igal juhul sisse oma miinimumpanusega.
  Jõuab isegi vabalt raha saata, kui konto LHV-s siis sekunditega.
  Estateguru saatis küll mingi kirja, et pange viitenumbreid ja mis, et siis peaks “automaatsem” ja kiirem olema, aga ei, ikka võtab aega meeletult kuigi samas pangas konto. Pool rahvast seal kontoris vist käsitsi määrab rahade laekumisi pangakontodel ja siis läheb ka mitu päeva aega. Suvepoole läksid hetkega investeeringud täis, enne kui jõudsin mõtlema hakata raha ülekandmisele.
  Nüüd aga tundub, et kogu väikeinvestorite raha on ära kulutatud. Enam pakkumised täis ei tule, peab nädalaid ootama. Suurte summade andjatele pakutakse suuremat intressi (pane 10 tonni saad 13%), sellest ma ka aru ei saa. Pange siis kõigile suurem intress, viimati üks klient oli ise targem kui Estateguru, tühistas, ja pani uue pakkumise kõrgema intressiga.
  Vbl see valimatu investeerimine 50€ kaupa on selleks, et kui uus projekt üles pannakse siis sealt saaks niiöelda reklaamosa kätte juba, et teistele näidata kodulehel a-la 30% mahust juba investeeritud, tegutse ruttu. (Saadavad ju selliseid kirju mitu nädalat venivate projektide puhulgi) Muidu võib-olla ei investeeritaks üldse osadesse, maitea näiteks madala intressi või välismaa projektidesse.
  Ühesõnaga miks väikeinvestorit diskrimineeritakse jääb arusaamatuks, tõenäoliselt rahalised mahud sealt ei tule hetkel kaugeltki nii suured kui neil vaja oleks. Aga sellise suhtumise juures ei hakka ka tulema, pigem vähemaks jääma. Maitea tõstke siis intresse või tehke allapoole oksjon nagu Investly’s.
  See reklaamitav 12% tootlus ei ole ka kuidagi võimalik väikeinvestoril kui pakutav intress on 11 või 10, osadel 8-9, ning seegi laenujäägilt vist. Seega kes igakuiseid makseid teeb siis veel vähem. Kuukaupa maksjaid tegelt vist pole seal eriti üldse. Peab aasta otsa üritama investeerida võrdsete intevallidega kui tahaks sealt mingit igakuist sissetulekut otsida.

  (sattusin telefonist arvutisse seekord, seega pikem jutt, mõnus kohe trükkida klaviatuuriga üle pika aja)

  Liked by 1 person

  • Tauri

   Selle tänase 50 euroga investeeriva investori ärapiiramine võib tähendada, et tema tulevikus suuremat portfelli portaali ei too ning sõpradele edasi ka ei räägi.

   Meeldib

 2. kasvik

  Ja veel, ühekorra tekkis lausa vajadus sinna helistada. Vastu võeti umbes lausega “Kati kuuleb”. Jäi mulje et põlveotsas keegi kodus peab kümmet firmat kuhu kõigile ühele numbrile saab helistada. Pidin ehmatusest toru ära panema pea-aegu. Viisakas oleks toru võtmisel teavitada kuhu ma olen helistanud, mitte nagu meil: “Kas estateguru?” “Jah” Niimoodi võib mulle iga Kati öelda kellele ma helistan. Tahaks ikka enne suurte rahade liigutamisest rääkimist kindel olla kuhu ma olen helistanud. Võib-olla oli see enne kui nad kontoritäie rahvast palkasid, ei tea.

  Liked by 1 person

 3. Eluolust

  Panin äsja 500 Crowdestate’i ja 500 Estategurusse.
  Jäi ka kohe silma see Estateguru autoinvesteerija. Minu arust ka pisut pentsik, et summa peab olema vähemalt 250€. Lisaks on kriteeriumid kuidagi lahjad. Isegi riiki ei saa valida 😦

  Meeldib

 4. P9

  Nägin ka seda EstateGuru kirja, kus seisis, et Auto Invest’i min. summa toodi 500 pealt 250 peale. AGA: ma ei saa aru. Mul on AI pandud 50€ peale ja see on nii kogu aeg toiminud. Just kontrollisin praegugi väljavõtet, kust on näha, et AI investeerib tõrgeteta 50 € kaupa. Igaks juhuks ei julgenud torkima hakata, äkki enam tõesti ei saa sellist summat sisestada?

  Meeldib

  • Tauri

   50 euro kaupa saab ka investeerida, kuid siis ei ole võimalik valida ühtegi laenukriteeriumi. Meenutame Bondora Slovakkiat ja Hispaaniasse minekut, seda ei sooviks korrata keegi. 250 eurone panus võimaldab määrata baaskriteeriumeid, nt LTV, riik, intress jne.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s