Baltic Horizon Fondi tagasiostuprogrammist, 4

Periood: 20.08.2018-24.08.2018

Baltic Horizon Fondi tagasiostuprogrammi neljas nädal on nüüdseks lõppenud ja hea on näha, et Märten Divideninvestor.ee blogist on samuti BHFi vastu huvi tundnud. Mis aga juhtus tagasiostuprogrammi raames?

Tuleb tõdeda, et iga päevaga koguneb üha enam andmeid, mille töötlemine on järjest keerulisem. Kuivõrd infopunkte on juba väga palju, siis turutehingute ja tagasiostuprogrammi graafiku kuvamise olen kõrvale jätnud – tekkinud punktide rägastik on muutunud hoomamatuks. Hakkasin seejärel mõtlema kuidas oleks mõistlik võrrelda tagasiostuprogrammi ülejäänud turu vastu? Selleks võtsin BHFi börsiteadetest välja iga kauplemispäeva kohta järgmise info: kuupäev, tagasi ostetud osakute hulk ning ostetud osakute kaalutud keskmine hind. Sama info kogusin kokku börsi kohta ning kahe kaalutud keskmise hinna võrdlusest selgus, kuidas tagasiostuprogramm suhestub kogu turutehingute keskmisesse hinda.

Screen Shot 2018-08-29 at 00.31.12
Allikas: oma analüüs

Olen mõnevõrra üllatunud, sest lootsin graafikul näha ökonomeetriast tuttavat “valget müra“. Lingil on küll jutt raadiosignaalidest, kuid kontseptsioon on sama. Valge müra on sisuliselt juhuslik võnkumine ümber mingisuguse punkti, meie näite puhul on tegu nullpunktiga ehk võrldeme tagasiostuprogrammi tehingute kaalutud keskmist hinda turu kaalutud keskmise hinnaga. Sealjuures “nullpunktiks” on just turu hind. Valge müra eeldab juhuslikku võnkumist ümber nullpunkti, olles kord üleval, kord allpool nullpunkti. Meie graafikult aga sellist erisust välja ei tule, sest 18 kauplemispäeva jooksul on tagasiostuprogrammi raames vaid 2 korda saavutatud turust parem tulemus. Ülejäänud 16 korda on turu hind olnud sama või parem.

Majanduslikus mõttes on kaotus turu vastu olnud ca 208 eurot (~160 osakut), mis suures plaanis ei ole väga suur summa. Samas on keeruline mõista miks tehinguid tehakse teatud kellaaegadel, enamasti 10.00-11.00 vahel ning ülejäänud päev “magatakse” maha. Korduvalt olen tähele pannud, et päeva alguses tehakse 3000-4000 osaku ost ära (enamasti kõrgema hinnataseme juurest), misjärel kogu tagasiostutegevus lakkab. Ei panda ühtegi orderit madalama hinna peale, kuigi see oleks mõistlik, sest sageli on hind 1-2 sendi võrra päeva teises pooles langenud ning samal ajal oleks võimalik märkimisväärseid koguseid juurde osta. 5 miljoni euro limiiti tänaste mahtude pealt kohe kindlasti kartma ei peaks! Pigem on finantsiline kahju tekkinud liiga väikese koguse ostu pealt.

Panen siia graafiku mahtudest ja tagasiostuprogrammi tehingute osakaalust kogu turu suhtes.

Screen Shot 2018-08-29 at 00.31.33.png
Alikas: oma analüüs

10.08 päevakäibest moodustas valdava enamuse (50 000tk pakk) turuväline tehing (STND). 13.08 oli samas normaalne kauplemispäev ja sellest suurest mahust võeti ainult 7% ära. Kõrge osakaaluga päevad ei tulene aktiivsusest, vaid madalast päevakäibest.

Disclaimer: oman Baltic Horizon Fondi fondiosakuid

4 kommentaari “Baltic Horizon Fondi tagasiostuprogrammist, 4

 1. R

  Tundub, et suurim ja pea ainus müüja on tihti “Nordea Bank Finland (NRD)”. Kas oleks kuidagi võimalik teada, palju seal osakuid veel on?
  Ehk minu loogika ütleb, et kui see pott peaks kunagi ( ei tea millal ja suur seal see on) otsa saama, siis hind ka natukene tõuseb.

  Meeldib

  • Gert

   Olen seda juba oma pool aastat jälginud – see ei ole kellegi suur pott vaid ostetakse Stockholmi börsilt ja müüakse väikse vaheltkasuga Tallinnas maha. Kuna see oleneb SEK-i kursist ja müüjate olemasolust siis ette ei saa kunagi ennustada, millal arbitraaži võimalus lõppeb. Hetkel SEK nõrgeneb ja tänu sellele on asi töötanud isegi tõusvate müügi hindadega aga ming hetk see lõppeb ära ja siis on tõenäoline, et nõudlus ületab pakkumist.
   Panen lingi kah, et saate oma silmaga tehingu aegasid ja mahtusid võrrelda: http://www.nasdaqomxnordic.com/Funds/Microsite?Instrument=SSE128283

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s