Baltic Horizon Fondi tagasiostuprogrammist

Baltic Horizon Fondi fondiosak on pikalt-pikalt kaubelnud allapoole tegelikku väärtust. Piltlikult öeldes tähendab see, et kui kõik fondi varad kohe bilansiväärusega likvideerida, siis makstakse iga olemasoleva osaku omamise eest ligi 7% rohkem võrreldes börsil kaubeldava hinnaga (eeldusel, et NAV on 1,38 eurot ning börsihind 1,29 eurot osaku kohta)*. Kuivõrd taoline soodustingimustel tagasiost võimaldab luua väärtust allesjäävatele omanikele, siis olin mõnevõrra õhinas, et lisaks tavapärasele renditurule kasutatakse ka teistsugust võimalust osaku väärtuse maksimeerimiseks. Tagasiostuprogramm on nagu maksuvaba dividend. 🙂

Kuigi esimene ja Rootsis peetud vastavasisuline osakuomanike koosolek ebaõnnestus vähese huvi tõttu, siis sama plaani teine ring Tallinnas oli edukam ning fond sai osakuomanikelt loa kas kuni 5 miljoni euro väärtuses või 5 miljoni osaku tagasiostmiseks (sõltuvalt kumb varem täitub). Hind on enamasti kaubelnud 1,25-1,35 euro vahel, mistõttu võib eeldada, et piiriks on 5 miljonit eurot, mitte osakute hulk.

Pikalt vaiki olnud BHF andis 1. augustil lõpuks teada, et tagasiostuprogrammi hakkab läbi viima AS SEB Pank ning 6. augustil anti esimese kolme päeva tegevuse kohta aru. Suure tõenäosusega hakatakse edaspidi infot avaldama kord nädalas ja seda eelmise nädala kohta.

Screen Shot 2018-08-06 at 23.44.30.png

Esimese kolme päevaga osteti tagasi 7484 osakut keskmise hinnaga 1,2953 eurot osaku kohta. Olgu öeldud, et need osakud tühistatakse hiljemalt kolme kuu jooksul – sellest ka maksuvaba dividendi mõte, sest kui kasum jääb samaks, kuid osakute hulk väheneb, siis kokkuvõttes kasum osaku kohta suureneb.

Esimesed tehingud tehti Tallinna börsilt, mistõttu tekkis mul mõte need korra ise üle vaadata. Mitte, et esimese kolme päeva põhjal mingit trendi saaks määrama hakata, ent siiski põnev teada kuidas professionaalne maaklerteenus käib.

Screen Shot 2018-08-06 at 23.27.09
Osa tehingutest, kollasega tagasiostud

01.08.2018 tehti kokku 33 tehingut, millest 3 tehingut olid seotud tagasiostudega. Päeva esimene tehing toimus sisuliselt börsi avanemisel, kui 1000 osakut osteti 1,285 eurot tükist. Seejärel oli paarkümmend minutit mõttepausi kuniks nelja tehinguga viidi hind 1,300 euro peale, s.h. nimetatud kolm tagasiostuga seotud tehingut. Ülejäänud päev kaubeldi allapoole 1,290 eurost osakuhinda ning päeva keskmiseks jäi 1,279 eurot osaku kohta. Tagasiostuprogrammi raames osteti 11% kaubeldud osakutest, kusjuures keskmisest hinnast (1,279 eurot) tehti tehinguid 1,64% kõrgema hinnaga. Nagu ülevalolevalt pildilt on näha, siis 1. augustil oleks julgelt saanud osakuid osta tagasi 1,27-1,28 euro vahelt.

02.08.2018 oli suhteliselt vaikne päev, kus toimus vaid 2 tehingut. Keskmine tehinguhind ja tagasiostuprogrammi ostude hind oli võrdselt 1,290 eurot.

03.08.2018 kaubeldi 12 116 osakut ning päeva keskmiseks tehinguhinnaks kujunes 1,283 eurot osaku kohta. Kuivõrd tegu oli reedega, siis tõenäoliselt oli mängus 3-6-3 reegli viimane osa (kella kolmeks mine golfi mängima), sest 2532 osaku ostmisega oldi ühele poole saadud kella 12.40-ks. Paraku tuli turgudele seejärel elu ning osaku hind langes 1,275 euro juurde. Tagasiostuprogrammi keskmiseks tehinguhinnaks jäi 1,290 eurot ehk 0,55% rohkem kui päeva keskmine tehinguhind.

Allolevale pildile olen kirja pannud kõik tehingud, siit on ka näha millistelt tasemetelt on BHFi nimel tagasioste tehtud ja kuidas on turg liikunud. Võib ju öelda, et programm on alles alguses ning põhjapanevaid järeldusi teha ei saa, kuid fondijuhina oleksin ma kindlasti jälgimispoolel ja küsiksin maaklerteenuse osutajalt tagasisidet tehingute kohta.

Screen Shot 2018-08-06 at 23.02.42.png

Kui välistame tagasiostuprogrammi tehingud, siis oleks keskmine osakuhind olnud 1,278 eurot vs tegelik ostuhinna keskmine 1,295 eurot (+1,44%).

Praegu jääb tagasiostuprogrammi esimeste päevade kauplemisest mulje, et palgatud maaklerid saavad suitsunurgas kokku ja siis keegi suudab kogemata meenutada: “… kuule, mingit Baltic Horizonit pidime tagasi ostma. Ah, tead, võtab hiljem askist midagi ära. Siis töö vähemalt tehtud!”

Võib-olla oleks lihtsam olnud iga hommik uus 5000 osaku ostusoov bidi üles riputada ja loota, et mõned närvilised viskavad peale pooltühjas Postimajas käiku müügiorderi sisse (rahvas on rannas, kuid kes see suure kuumaga selle peale tuleb). 🙂

Uuel nädalal peaksime saama käesoleva nädala kohta infot, kui just Tallinna börsi asemel Rootsi pole vahepeal mindud (sest mingid vastikud blogijad jälgivad ja kurjustavad).

* Ettevõtte likvideerimisel kaasnevad likvideerimiskulutused, mistõttu kasutame siin jätkuva tegevuse eeldust, ehk ‘likvideerimine’ toimub põhimõttel “müüb fondi bilansiväärtuses maha sõltumatule osapoolele”.

9 kommentaari “Baltic Horizon Fondi tagasiostuprogrammist

 1. R

  Päris mitu head aastat läheb nii 5 miljoni täis saamiseks.
  Plaanis oli endal juurde osta 1,271 juurest, aga ei pääsenud löögile. Ehk on see nädal parem ja suudab paremini tegutseda, kui SEB “elukutselised”.

  Liked by 1 person

  • Tauri

   Tagasiostmise tempot võib alati suurendada, osadel päevadel on siin isegi kuni 100 tuhande eest kaubeldud. Iseasi on aga see, et kas soodsamalt kättesaamine on BHFi maaklerile oluline ehk et võib vabalt juhtuda, et mingitel päevadel ostetakse väga suur kogus hoolimata hinnast (kuniks see on alla NAVi) tagasi.

   Meeldib

 2. R

  Kui ei oleks oluline, siis nad ehk lükkaks orderi sinna NAV´i juurde ja saaks kiiremini soovitava koguse kätte.
  Eks neil mingid boonused sõltu sellest, et kui odavalt saavad osakud kätte.

  Meeldib

  • Tauri

   Vabalt võiks tänasel turul panna 5000 tk orderi 1,275 euro peale üles ja oodata sissemüüki. Kui üks pakk ära ostetakse, siis võib jällegi turuhinda ja kogust varieeruda, et arusaadavat klaaspõrandat ei tekiks.

   Meeldib

  • Tauri

   Kui fondiosaku bilansiline hind on 1,38 eurot osaku kohta ning selle sama bilansis oleva 1,38 euro eest saab osta turult 1,30 euroga osaku nii, et 0,08 eurot jääb ülegi, siis saavutatakse allesjäävatele osakuomanikele kohene võit suurusjärgus 6,1%. Suurem strateegia ongi osakuomanike tulu maksimeerimine. Eks ta ole sama loogika, et kui ostad korteri majja, kus muidu müüakse kõiki samasuguseid kortereid 100 000 euroga, kuid Sul avaneb võimalus osta 93 900 euroga, siis sa ju teeksid seda. Saad sama vara kätte soodsamalt.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s