Tankeri pruulikoda kaasab raha kuni homseni

Vastulausete esitamine on blogimaailmas populaarsust kogumas. Piisas mul Dividendinvestori postitusele oma vastulause esitada, kui juba võis leida teisi sarnaseid. Samas, mulle vastulausete tendents meeldib märksa enam kui lugeda kuukokkuvõtteid, kus “kõik läks nii kiiresti”, “kõik on nii palav” ja “teised on kõik juba enne mind jõudnud oma kokkuvõtted ära kirjutada”. Nimelt on vastulaused originaalsed ja annavad veidi teistsugust värvi sellele juba liigselt prevalveerunud mõttekäigule, mida lause tagasi kirjeldasin. Sest noh, olgem ausad, suvi on üldiselt soe ja suvel arvuti taha liiga palju ei jõua, seega on arusaadav miks postituste kirjutamine võib aega võtta. 🙂

Investeerimisraadioga lindistasime juuli alguses esimese saate Funderbeami “seerias”. Külla tulid Ardo ja Madis ning teemaks oli Funderbeam ja Siidrikoja kampaania.

Kuula siit saadet Ardo Mardisoo ja Madis Müüriga

Omalegi ootamatult jäin Funderbeami tegevust rohkem jälgima ja kuivõrd paralleelselt on käimas teise craft – alkoholitootja kampaania (TANKER), siis minu huvi on seda kõrgem. Tegelikult olen teinud isegi veidi Madist ja olen paar korda oma mõttemustreid üle vaadanud ja hinnanud, et Tankerisse võiks grammikese rohkem raha panna kui algselt indikeeritud sai. Oma osa on olnud Investeerimisraadio saatel Tankeri esindajaga (Investeerimisraadio saadet Ryan Suskega kuula siit), kus sain erinevatele mõtetele tuge, teisalt ka näen kuidas sõprusringkonnas erinevaid jooke tarbitakse ja pigem on suund craftbeeri või alkoholivabade jookide suunas. Tanker on samuti non-alcoholic toodet arendamas, seega need kaks asja kokku annavad juba huvitava pildi.

Tankeri kampaania kestab kuni 31. juulini, seega veel täna ja homme on aega mõelda, kas soovid pakkumises osaleda. Kui ei soovi, siis pole ka hullu, sest Tankeri tokenid tulevad ca kuu-paari pärast Funderbeami kauplemisele.

Kui Madis kirjutas Tankerisse investeerimise poolt, siis mina proovin kirjutada kahest aspektist, mis minu jaoks seab takistusi suurema summa indikeerimiseks.

1) Investorite ja ettevõtte väärtustamine

Ühisrahastuskampaaniate käigus on suhteliselt tavapärane anda mingi sweetener kaasa, näiteks 500 euro investeerimisel saab investor 12 pudelit Tankeri parimaid jooke, klaasi ja 10% soodustuse esinduspoest ostmisel. Kui aga summa duubeldada, siis saad lisaks eelnevale kutse kevadisele ja sügisesele sotsialiseerumisüritusele. Ratsionaalse investori perspektiivist on väärtuspakkumine selgelt 500 euro investeerimise suunas, sest siis saab keelega katsutava joogivaru ja ei pea vaevama pead kuidas kevadeti ja sügiseti ennast Jürisse taksotada. 1000 euro investeerimisel oleks võinud vabalt pakkuda 30 pudelit jooki ja juba oleks investoril tekkinud küsimus, et kas äkki 500 euro asemel indikeerida 1000 eurot. Sotsialiseerumisüritus oleks võinud vabalt hakata 5000 eurosest piirist ehk nö tõelistele fännidele mõelduna.

Teine küsimus on motivatsioonipaketi hilinemine. Kui veidi vähem kui nädal tagasi panime saate üles, siis oli indikatsioone kogutud 334 tuhande euro eest. Praeguseks on see number juba 522 tuhande juures, kusjuures kampaanial on veel veidi aega minna. Motivatsioonipakett kuulutati välja aga eelmise nädala lõpu poole, mis tähendab, et investeerimisotsuseid hoiti vaka all väga pikka aega. Isegi nii pikalt, et ettevõtte väärtusega on allapoole tuldud. Oleks ja poleks on pahad poisid, kuid siin tundub, et kampaania algusfaasis motivatsioonipaketi avaldamine oleks ettevõtte väärtust mõnevõrra paremini paigal hoidnud. See aga viib küsimuseni, et kas ettevõtte juhtkond on motiveeritud, et ka investorite huvide eest oleks heaseistud? Üks asi on head õlle teha, teine asi on ettevõtet juhtida.

2) Dividendipoliitika ja väljaostuklausel teadmata

Funderbeami kaudu on osakute müük teoorias lihtne. Kui huvi ettevõtte omamise vastu kaob, siis pane tokenid järelturule müüki ja looda, et saad soovitud hinna. Tõsi, likviidsuspreemiat tuleb maksta, sest Funderbeam ei ole veel liiga suureks kasvanud (s.h. sellel kauplevate ettevõtete hulk on väikene).

Teine võimalus investoritele raha tagastada on dividendi maksta või tokenid tagasi osta. Kasvuettevõttelt mina dividendi iseenesest ei ootakski, vähemalt mitte ennem kui on näha, et raha kasvuks enam vaja pole. Teisalt on kampaania tingimustes kirjutatud, et kui ettevõte on 2020. aastal kasumlik, siis on lootust dividendi teenida. Maksmise tingimused selguvad alles peale indikeerimisperioodi lõppu. Vot sellest mina enam aru ei saa. Kogutakse sadade tuhandete eest indikatsioone ja siis enne rahade kandmist antakse teada kuidas potentsiaalselt raha jaotama plaanitakse hakata? See on sama hea kui janusele näidata kõrbes veepudelit ja öelda, et loiva need 10 km pudeli poole ja kohale jõudes avasta, et tegelikult on pudelis kaks tilka vett. Kampaania tingimused tuleks kohe maksimaalses mahus teatavaks teha.

Võib-olla isegi suuremaks ohumärgiks on napisõnaline kirje “Company might purchase back syndicate stake.” Horvaatia käsitööõlle tootja Medvedgrad tõstis samuti Funderbeami kaudu raha ja kuigi nende puhul oli tegu eelisaktsia tüüpi investeeringuga, siis olid paigas väga kindlad reeglid millistel tingimustel tagasiostu teha saab. Tanker peaks samuti panema paika tagasiostuga seonduvad tingimused, et välistada igasugused kahtlused, kus järgmised 5 aastat nauditakse väikeinvestorite poolt tehtavat tasuta turundust (nagu Madis teeb), siis ostetakse ettevõte at par tagasi ja poole aasta pärast müüakse kümnete miljonite eest ettevõte maha mõnele suurele tootjale. Jah, isegi ühisrahastuse investor ootab investeeringut tootlust ja kui perspektiiv on mõistmatu, siis see kahjustab tulevikus raha kaasavate projektide perspektiive (s.h. Tankeri oma, kes Q23 2019 plaanib teise ringiga raha juurde tõsta).

Crowd on meeletu potentsiaaliga ja siin tasub ühisrahastuses raha kaasavatel ettevõtetel mõelda, et kuidas on parem: kas teha 5x parem tulemus ja omada ise 100% ettevõttest või lasta asjal tõsiselt õhku tõusta, teha 50x parem tulemus ning omada sealjuures 50% ettevõttest. Ühisrahastuse investor tahab aru saada kummasse kategooriasse Tanker täna ja ülehomme liigitub.

Kokkuvõttes olen kindel, et mõlemad väljatoodud murekohad on seotud kogemuste puudusega, mitte pahatahtlikkusega. Aga need kohad tasuks kauniks lihvida enne rahastuse lõplikku tõstmist. Olen Tankeri osas positiivselt meelestatud, sest käsitööõllede laiem levik aitab lahendada mitut probleemi:

 1. maitsekogemuse ampluaa laieneb tänu erinevatele pruulikodadele
 2. intensiivse maitsekogemuse tõttu on tarbitavad kogused mainstream lurriga võrreldes väiksemad ehk rahvatervis ka reaalselt paraneb
 3. inimesed saavad liinitöö asemel teha põnevaid asju, nt uusi retsepte välja töötada läbi otsese kliendisuhtluse (festivalid), lisaks tekib uusi töökohti ja entusiaste

3 kommentaari “Tankeri pruulikoda kaasab raha kuni homseni

 1. Madis Müür

  Tauri, huvitavad mõtted. Tänud investorite väljaostuklausli välja toomise eest, mul jäi see kuidagi vajaliku tähelepanuta, täiendan kohe enda posti ka oluliselt. Kui see oluliselt investorite tootluse ära piirab, siis olen valmis ka enda indikatsiooni vähendama oluliselt. Nii pole ka mõtet suurelt rallit sõita, et kasvuettevõttest saad murdosa potentsiaalist, aga 100% allapoole riskidest. Küsisin Tankeri kampaania all ka selle kohta ja proovisin panna survet, et seda ei teeks või vähemalt oluliselt leevendaks tingimusi investoritele.

  Paar vastulauset ka vastulausetele. Valuatsioonis alla tulemine on selgelt asutajate huvide vastu ja uute investorite huvide poolt, nende huvile vastu tulemine. Selle pealt pigem ei teeks järeldust, et nad ei pruugi investorite huvisid silmas pidada.

  Eesti seaduste järgi juba ei saa kogu infot esialgses indikatsioonide faasis avaldada. Muidu on tegu avaliku pakkumisega ja peaks avaldama üle 100lk IPO prospekti, mis on nii varases staadiumis overkill. Praegune indikeerimine ei kohusta millekski investorit ja tulebki investeerimispakkumise faasis lisanduv info läbi kaaluda ja selle pealt otsustada. Ise võin sõltuvalt väljaostu klauslist oluliselt allapoole tõmmata enda indikatsiooni.

  Liked by 1 person

  • Tauri

   Mhmh, arvasingi, et liigne info on prospekti vajav, kuid ligikaudsed piirid saaks siiski ette anda, eriti kui öeldakse, et Tanker võib ise SPV osa tagasi osta.

   Otherwise on vastulausete kontsept vägev!

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s