Mogo refinantseerib Mintose laenuportfelli – kas see on tingimata halb?

Mikroinvestoritele meeldib emotsionaalne olla. Näiteks inglise keelses P2P Independent Forumis viidatakse Mogo emiteeritud võlakirjade teemas varasemale skandaalile seoses Hipocrediti ootamatu laenude tagasiostmisega. Sestap on mõistlik korra lahata kas Mogo peatne laenude tagasiostmine Mintoses on hea või halb?

Väikesed- ja mikroinvestorid jagunevad suuresti kahte gruppi: (1) aktiivsed ja (2) passiivsed. Kui aktiivsetele investoritele meeldib laene käsitsi valida, neid analüüsida ja investeeringutega seonduvalt tööd teha, siis passiivne investor laseks asjadel hea meelega tagataustal joosta. Passiivse investori käitumine on seda õigustatum, mida väiksema portfelliga ta opereerib. Iga lisatud töötund vähendab teenitavat tootlust ja järjekordse grammikese tootlusest väljapigistades ei pruugi see tegelikult suurt võitu anda. Näiteks 1000 eurose portfelli puhul ei ole väga vahet, kas teenida 10% või 11%. Aasta baasil on tootluste erinevus 10 eurot (esimesel juhul on teenistus 100 eurot, teisel 110 eurot) ja teinekord on kümnete tundide investeeringute haldamise asemel mõistlik leida mingi tööots, mis rohkem sisse toob. Võta näiteks GoWorkABiti kaudu mõni tööamps ja võid mõne tunniga teenida kordades rohkem kui investeerimisstrateegia viimistlemisega mikroportfelli puhul.

Kuivõrd aktiivsete ja passiivsete investorite jaotus allub Pareto seadusele, kus 80% on pigem passiivsed ja 20% aktiivsed, siis on selge, et eelistatud investeerimisvorm eeldab, et investeeringud on stabiilsed ja etteaimatavad. Igasugune laenude tagasiost tähendab, et passiivne investor peab mõtlema kuidas vabanenud raha tulusalt paigutada ja see läheb jällegi passiivse investeerimise kontseptsiooniga vastuollu.

Mis on Mintos?

Kõige lihtsama definitsiooni kohasel on Mintos laenuturg, kus laenukontorid saavad investoritele müüa laenutükke, et sellisel viisil edasist kasvu rahastada. Võib-olla mõnevõrra vähem mõistame, et tegelikult on Mintos laenukontorite jaoks paindlik viis kasvuks raha kaasata. Võlakirjad ei suuda kunagi pakkuda sellist paindlikkust nagu ühisrahastuses Mintos või mõni muu portaal suudab pakkuda. Ühisrahastus on alles lapsekingades, mistõttu turg ei ole alati efektiivne ja seal võib juhtuda olukordi, kus ühisrahastuse kapital on kallim võlakirjakapitalist. Näiteks täna pakub Mogo laenude eest 12%-14% intressi, mis võlakirja intressiga 9,5% võrreldes on omajagu kallim.

Ettevõtte eesmärk on suurendada tulu ja vähendada kulutusi

Iga ettevõtte sisemine eesmärk on kasumi maksimeerimine. Lihtsamalt öeldes üritatakse saavutada olukord, kus mingisuguse tulu teenimise juures suudetakse kulutused hoida minimaalsed. Tekkinud vahe ongi kasum.

KASUM = TULUD – KULUTUSED

Mintose paindlikkus seisneb eelkõige kiires rahakaasamise võimes. Kui autoostu periood pihta hakkab (üldiselt kevadel ja suvel hakkab inimeste südames ostumõte tuksuma), siis on vaja palju kapitali ja kiiresti. Võlakirjade emiteerimisel tuleb kõigepealt näha vaeva prospektiga, siis minna roadshowle ennast tutvustama ning viimaks saab avada võimaluse võlakirjadesse investeerida. Kuigi korraga võib kaasata suure summa raha (Mogo tõstis 50 miljonit eurot), siis seal on omad probleemid:

  • raha sooviv ettevõte ei pruugi olla soosingus, nt juhtimisprobleemid või turuolukord on problemaatiline (majanduskriis)
  • suure summa rahaga ei pruugi olla koheselt midagi peale hakata, tekib cash drag

Seega on ühe majanduslikult ja ratsionaalselt toimiva ettevõtte pidevaks vajaduseks tulude suurendamine (mida saab teha läbi laenukapitali) ning kulutuste vähendamine (laenude intressimäära allapoole toomine). Hästitoimival ettevõttel on hajutatud kapitalistruktuur, kus oma rolli mängib pangalaen, võlakiri, erainvestorid ja ühisrahastus. Iga kapitalikihi hind võib teistest erineda ning see tekitab vajaduse kulutusi optimeerida. Ühelt poolt ei ole mõistlik olla vaid pangalaenu peal, sest ühel hetkel võib pank öelda, et Sinu ettevõtte riskid on liigselt kasvanud ja uut kapitali enam ei anta. Mis siis, et tegu on kõige soodsama kapitaliga, ka seal on omad riskid!

Mogo müüs võlakirju 50 miljoni euro eest. See ei ole Mogo kontserni esimene võlakirjade müük, sest näiteks Läti üksus on mitmel puhul raha väiksemas mahus kaasanud. Üüratust summast hoolimata on Mogol ca 84 miljoni euro ulatuses laene Mintoses, seega kaasatud võlakirjadest ei piisa, et kogu Mintose portfelli refinantseerida.

Mogo

Tõenäoliselt Mogo kogu saadud 50 miljonit eurot Mintose portfelli refinantseerimiseks ei kuluta. Kui uued turud pakuvad kasvuvõimalusi, siis märksa enam “valmis” olevad Eesti, Läti ja Leedu võivad osalise tagasiostu saada ning osa rahast võiks liikuda otse Poola, Rumeenia, Moldova, Gruusia ja Bulgaaria tütarfirmadele. Mintoses raha kaasamine on ka omaette probleem, sest investoritel ei pruugi olla kogu aeg isu Moldova laenude järgi. Teisalt võib Eesti või Läti autolaen väga edukalt müüa, mistõttu on praktiline allokeerida kapitali nii, et tulevikus saaks kiiresti uut raha peale kaasata. Laenuäri eeldab, et oleksid valmis siis, kui võimalused tekivad. Seniks aga tuleb raha võimalikult hästi tööle panna.

Passiivsele investorile meeldib stabiilsus

Tõsi on see, et passiivne investor tahaks korra otsustada kuhu raha paigutada ja ülejäänud mitu aastat istuda kuss nagu kult suvises rukkis. See oleks tõepoolest mugav, kuid sellisel juhul ei peaks ta ühisrahastuse poole vaatama. Mugavaks tiksumiseks on mõeldud inflatsioonile allajäävad hoiusetooted, kus täna makstakse kuni 2% intressi. See aga investori ei kutsu, sest passiivsusest hoolimata soovitakse ahned olla ja märksa tugevamat tootlust teenida. Mogo laenud on seni pakkunud 12-14% tootlust ning kui nüüd peaks tootlus mingi hetk allapoole tulema, siis võib see tuska valmistada küll.

Mündi teist poolt vaadates näeme, et tegelikult muutub Mogo kasvades tugevamaks ettevõtteks. Sellisel juhul oleks vale eeldada, et edukam ettevõte peaks maksma sama hinda kapitali eest, mis ta märksa kõrgemate riskide juures pidi maksma. Kas me kujutaksime ette, et kui näiteks autotootja Ford oli algusaegadel sunnitud 20% raha laenama, siis täpselt sama intressimäära tuleks tal miljardiettevõttena tänagi maksta? Ei! Majandus on muutuv ja kui ettevõte muutub vähemriskantsemaks, siis turg on nõus raha soodsamalt pakkuma. See aga ei välista, et kahe kuu pärast ei võiks uus cashback kampaania koos 14% intressimääradega tulla, sest kapitali on puudu. Laenukontor peab pidevalt laveerima nõudluse ja pakkumise vahel, kus liiga palju käes olevat kapitali on kulukas ning puudu jäädes ei suudeta piisavalt müüki teha.

Tulles korra tagasi Hipocrediti varem tagasi ostetud laenude juurde, siis tegelikult on laenuleppes kirjas, et laenukontor võib laene varem tagasi osta. Just see ongi see paindlikkus, mida Mintos laenukontoritele pakub: kiire kasvu perioodil võta kas või gramm kõrgema intressiga raha sisse ja hiljem refinantseeri. Investorid ei tohiks ära unustada, et ühisrahastuse tootlus ei tule ilusate pruunide silmade eest!

Eurocenti kaasuse taustal arvan, et Mogo kapitali tugevdamine on ühisrahastuse investoritele positiivne. Kui institutsionaalsed investorid usuvad Mogo võimesse raha välja laenata, siis on tegu väikese tunnistusega investoritele, et nad on õiget ettevõtet rahastanud. Kui selle hinnaks on natukene väiksem intress, siis mina olen nõus seda riski võtma. Pigem Mogo 11% kui Varks 14%.

Muuseas, Mintos andis teada, et neil on investoreid puudu. Tõenäoliselt on laenukontorite ekspansiivne kasv olnud nii tugev, et uus kapital aitaks neil kasvada. Selle nimel on nad nõus Sulle maksma 1% Sinu investeeringutelt tagasi nii Sulle kui mulle. Tõsi, oma kiiks on ka asjal: näiteks registreerid selle lingiga ennast Mintose investoriks ja investeerid laenudesse 3500 eurot, siis saadab Mintos Sulle 35 eurot ning mulle 35 eurot. Kuna kampaania kehtib 3 kuud, siis vaadatakse asi üle 3 korda: 30. päeval, 60. päeval ja 90. päeval. Selle 35 eurot saad 30. päeval kätte. Kui nüüd kasvatad oma investeeringuid nii, et keskmine investeeritud summa on 4000 eurot, siis tasub Mintos 1% kahe keskmise vahe pealt (4000-3500=500€ ja sellelt 1% on 5€). Naljakas süsteem, aga nii on. Registeeri siin.

4 thoughts on “Mogo refinantseerib Mintose laenuportfelli – kas see on tingimata halb?

  1. Alx

    Investeerin Mintoses Mogo laenudesse. Püüan hinnata erinevaid riske ja neid maandada võimalikult palju. Üks küsimus on jäänud õhku: kas Mogo laenudesse investeerimisel on oluline ka riik? Ehk siis Mogo tütarde finantsseis on erinev ja võimalik on stsenaarium, kus kontsern jääb ellu, aga tütarettevõte läheb pankrotti. Olen eelistanud seni Läti laene. Kas kuskilt on võimalik leida Mogo tütarde majandustulemusi? Mogo OÜ tulemused saaks 2 euroga kätte.

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s