Bondora, katse Z (vol 3)

Bondora, katse Z varasemaid postitusi loe siit:

“Persse see Bondora!” sajatasin ühel õhtul, kui sattusin staarblogija Malluka blogi lugema. Eestis on investeerivate inimeste hulk mõnes mõttes limiteeritud. On ju meid pelk 1,3 miljonit, kellest tööga hõivatud umbes pooled. Ja sellest poolest võib-olla kümme-kakskümmend tuhat investeerivad. Näiteks Eesti majanduses loetakse 5% töötuse määra normaalseks ning kui töötuse määr allapoole kukub, siis tegu ei ole mitte hea, vaid halva olukorraga. Tööd hakkavad saama sellised, kes muidu tööd teha ei suuda / taha / oska / pole võimelised. See omakorda näitab, et majanduses on tugev õitseng, mis ühel hetkel tõenäoliselt kokku kukub. Kui 5% töötuse määra paralleel tuua investeerimisse üle, siis Malluka audientsi kaasamisega on Bondora üritamas tõestada umbes seda, et joodikust eluheidikut on võimalik kuue kuuga professionaalseks programmeerijaks õpetada*. No tule taevas appi!

Saan aru, et Bondoral on vaja kasvada. Aga nende toode on mõnevõrra kesine. Minu väite valideerimiseks mine või suvalisse Facebooki gruppi ja küsi Bondorasse investeerimise kohta arvamust. Peaaegu juba võiks garanteerida, et sealt taotakse see idee läbi maakoore ja võib-olla isegi kaugemale.

Oma nördimuse väljendamiseks kirjutasin veidi aega hiljem Mallukale kommentaari. See ootab siiani modereerimist ja ilmselt ei saa mitte kunagi avaldatud. Bondora maksab Mallukale (mõistlik), mistõttu bad publicity ei aita eesmärki täita. Sestap kirjutasin varjunime alt kommentaari. Mul polnud huvi kuulsamaks saada. Kuna aga nende koostöö kestab järgmised kuus (nüüd juba viis?) kuud, siis lasen selle kommentaari ka siia üles.

“Hea Mariann

Mõistan, et Sa ei ole investeerimisega varem kokku puutunud ja seetõttu on arusaadav, et investeerimistootest arusaamine võib esialgu keeruline olla. Siiski ei maksa teha järeldusi, et kui investor pole toodet kasutanud, siis ta ei tea, millest räägib. Kui sa mäletad, siis 2008. aastal oli sügav majanduskriis, mis sai alguse sisulisel sarnasest käitumisest, mida Bondora täna teeb: eraldiseisvalt ei suuda ta laene müüa, mistõttu pakendab laenud üheks tooteks kokku ja loodab, et investor ostab selle toote ära. Ometigi on pakutavate laenude kvaliteet väga nõrk ja see ei sõltu sellest, kas pakkuda Portfolio Pro kaudu neid eraldiseisvalt või Go&Grow kaudu ühe paketina. Nagu sa mõistad, siis Go&Grow ei ole midagi muud kui olemasolevate laenude pakendamine kokku üheks portfelliks ja selle müük investoritele, mistõttu on täiesti irrelevante järeldada, et Go&Grow toote mittekasutamine tähendaks, et investoril kogemus puudub. Lisaks, Go&Grow toode agregeerituna pakub kuni 6,75% tootlust, mis ühisrahastuses on äärmiselt väikene tootlus. Juba see näitab, et Bondora jookseb lati alt läbi. Hüpoteegiga tagatult on võimalik täna investeerida 10-12% tulususega, tagamata laenud pakuvad mujal 12-18% tootlust.

Teen sulle nüüd puust ja punaseks ette miks investoritel on probleem Bondoraga (aitäh, et sa seekord kirjutasid, et postitus sündis koostöös Bondoraga, mitte selle tootega Go&Grow. Üpris naljakas on lugeda, et postisus südis koostöös hapukurgiga, mitte Salvestiga).
Inimesed on gruppidesse jaotatavad oma käitumusmustrite järgi. See tähendab, et Sinule sarnase käitumismustriga inimesi on palju ja neile saab ühetaolise riski määrata. Intress ei tähenda muud kui riski hinda ehk kui Sinu tagasimaksmise risk (ebaõnnestumise tõenäosus) on kõrge, siis määratakse sulle kõrge intressimäär. Laenuäri on statistikaäri, mistõttu ei sõltu kogutulemus ühest laenust, vaid suurest hulgast laenudest, mistõttu öeldakse, et tuleb laenude vahel hajutada. Lisaks, Bondora sugune ettevõte õpib igast laenus midagi uut, mida järgmise laenuvõtja puhul arvesse võtta. Siiski ei ole Bondora algoritm olnud liiga hea ja tema hinnastamine on olnud nõrk. Näiteks kui hinnatakse, et konkreetse ühesuguse inimeste grupi risk on C (ebaõnnestumise riski mõõdetakse tähtedes, et oleks parem aru saada kuhu gruppi inimene paigutub, igale tähele vastab teatud riskivahemik), siis tegelikult peaks laenuvõtja olema D grupis (grupid on alustades madalamast riskist AA, A, B, C, D, E, F, HR). Halb hinnastamine on investorid ära peletanud, sest investoritel puudub usk Bondora võimesse mõistlikku tulu teenida. Hädas olev Bondora aga otsib nüüd selliseid partnereid, kellel pole varasemat kogemust ja kes omavad väga suurt häält teiste mõjutamiseks ning kes on valmis ütlema, et kogenud investor ei tea sellest või teisest tootest mitte midagi.

Ma saan aru, et rahal on hea maitse ja seda krõbisevat tahaksime kõik, aga proovi vähem järeldada, et Sulle nõu andvad inimesed tahavad Sulle halba. Eestis on investeerimisklubid, investeerimisraadiod, blogijad, kes kõik töötavad selle nimel, et Eesti oleks tulevikus majanduslikult rikas ja suudaks head pensioni lubada. Sinu postitusteseeria nullib aga kõigi teiste inimeste tööd, sest pooleaastase koostöö vormis näitad, et sa isegi ei saa laenutsükli pikkusest aru. Bondora reiting määratakse 1 aasta põhjal ning suurimad pankrotistumised hakkavad pihta vahemikus 6-12 kuud. Lisaks tuleks arvestada taastumisega, sest kui inimene jääb tööst ilma, siis ta ei ole suuteline kohe tasuma. Su kokkulepe Bondora peaks kehtima minimaalselt 3 aastat.

Ole hea ja arvesta nende heade inimestega, kes sulle kommentaariumis mõtteid annavad edasiarenguks.”

Rahapuu portfelli tulemused

Portfellis olevad mõned punased laenud on jätkuvalt järelturul müügis. Müügist saadud raha eest pluss intresside ja tagastatud põhiosana laekuvast summast ostan uusi laene. Selleks olen paika pannud teatud kriteeriumid, millest olulisem on laenu tasumise kuumaksete hulk. Õigemini panustan laenudesse, kus on vähemalt 8-9 makset olnud, eelistatult 10+.

Strateegiaga alustasin käesoleva aasta aprillis ning selle ajaga olen portfelli ostnud 39 laenutükki. Mõned neist on dubleerivad ehk olen ostnud samast laenust mitu juppi. Suur viga, sest kaks investeeringut on juba punased. Tegu on sama laenuga, mis hinnati Bondora poolt B Ratinguga ja intressiks oli 14,16%. Minu risk on sealjuures 0,80 EUR x 2 ehk 1,60 EUR. Portfelli põhiosa jäägiks on 68,80 EUR ehk 2,3% põhiosast on pankrotis. Kuigi mõistan Bondora vajandust numbreid ilustada, siis tegelikult oleks aus kogu põhiosa kohe punaseks kirjutada. See, et seal on mingi graafik, ei mängi tegelikult rolli. Vee hägustamine, millega kunagi ise nõustusin. Raputan tuhka pähe.

Portfelli keskmine intressimäär on 19,77%. Intressi olen teeninud 2,48 EUR. Möödunud kuul oli seis 1,05 EUR ehk uue kuuga on lisandunud 1,43 EUR. Kirvemeetodiga arvutades saan, et ühe kuu tootlus oli 2,01%, aastale teisendades aga uskumatud 24,9%. Kuna 1,60 EUR läks punaseks, siis lahutame selle maha ja saame, et tegelikult tuli kahjumit -0,17 EUR.

Hetkel on parim investeering Soome E Ratinguga 28,52% intressimääraga laen, mis on kõik ilusti ära maksnud ning istub rohelises. Suurima intressimääraga on üks Hispaania F laen intressimääraga 46,49%, mis esimese makse tegi ilusti, kuid praegu on viivises. Minu strateegia aga tähendab, et pean olema valmis kollaste laenude tekkeks, sest enamus laene ongi ostetud hetkel, kui neil on samal päeval maksetähtaeg ning viivitusi on varasemalt ette tulnud.

Kes võtab koera, kes kassi, kes teeb pikoinvesteeringuid Bondoras!

Allikas: Bondora.com
Allikas: Bondora.com

* koloriitne näide on meelega kirjutatud mu mõtte illustreerimiseks. Siiski ei ole ma arvamusel, et Mallukas või tema lugejaskond oleks joomapahes kinni. Kordan: tegu on vaid illustreeringuga, mis ei seostu Malluka või tema lugejaskonnaga.

6 kommentaari “Bondora, katse Z (vol 3)

 1. Eluolust

  Müüsin aktiivsed laenud kõik Bondora Go and Grow’le maha ning hetkel proovin ka punaseid laene järelturul massiivsete allahindlustega maha müüa.

  Põhiosa jääk 226,85€.
  Mõni üksik vahepeal veel tilgutab tagasimakseid, aga kasu neist väga pole …

  Meeldib

   • Eluolust

    Mul oli alguses sama jama. Uurisin ja puurisin, et mis mõttes, teised juba ammu müüvad kõik oma Bondora cräpi Go and Growis maha ning mina üksi ei saa.
    Kirjutasin neile ning siis öeldi, et minu kontoga läheb paar nädalat veel aega ning siis saavad mulle ka seda teenust pakkuda 😀

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s