Bondora, katse Z (vol 2)

Bondora “eksperimendi” algusest on pea kuu möödas. Seeria esimest artiklit loe siit: Bondora, katse Z

Erinevad blogid kirjutavad Bondorast pigem negatiivses võtmes. Tõenäoliselt oleme Läti portaalide poolt tutvustatud tagasiostugarantiiga ära harjunud ning vähekenegi negatiivselt käituv naturaalne portfell ehmatab ära küll. Teisalt tuleb Bondora stiilis portfellile anda aega, et see ennast välja mängima saaks hakata. Või siis valida Go&Grow toode, mis oma olemuselt on maksuefektiivne, kuid äärmiselt kehva väljavaatega (max 6,75% tootlus).

Minu strateegia on jätkuvalt üks ja sama: osta järelturult sentide eest laenutükke, millel on umbkaudu 10 makset juba toimunud. Mäletan, et kunagi ammu proovisin sarnast strateegiat, kuid siis ei saanud järelturult suurt midagi. Heitusin ja loobusin. Mõnevõrra kartsin, et sama stsenaarium kordub ka nüüd, kuid tegelikult on selgunud, et aeg-ajalt võib “jopata” küll.

Filtreerisin portfelli nii, et ta näitaks tehtud investeeringuid alates 01. aprillist. Mul on Bondora kunagise fopaa tõttu portfellis ka Hispaania kõrge intressimääraga punaseid HR lepinguid, mis ilmselt mitte kunagi üheski suunas ei liigu ja seetõttu pole need tänase strateegia juures kuigivõrd relevantsed.

Portfelli olen võtnud 35 uut laenutükki põhiosa jäägiga 67,48 eurot. Rohelisi tükke on 29, kollaseid 6 ning punaseid (veel) ei ole. Tõsi, osad lepingud on dubleerivad, nt alloleval pildil on näha üksteise all kaks kollast B reitinguga laenu. Need on ühe laenu erinevad tükid ja peaksid tagasi rohelisse minema kohe kui laenuvõtja makse teeb. Samuti on umbes 11 euro eest riski ühes laenus, mida mul on 3 tükki ja mis seni on ilusti makseid teinud. Mis mind ennast üllatas enim – võtsin portfelli ühe Hispaania laenu intressimääraga 46,49% ja see on minu jaoks esimese makse (1 sent põhiosa ja 3 senti intressi) ilusti ära teinud. Go figure kas neist hispaanlastest tõesti võib asja saada?

bo
Rahapuu portfell Bondoras

Põhiosa on senimaani tagastatud 1,38 eurot ning takkapihta on 1,05 eurot intressi tulnud. Vastavalt 0,17 eurot põhiosa ja 0,19 eurot intresse on viivises. Siin jääb vaid üle loota, et laenuvõtjad ikkagi maksavad tagasi, sest kollaseid laene müüa on keerukas (allahindlusega ikka saab, aga mis siis on sellise eksperimendi mõte?).

Tootluse arvutamise peale ei ole ausalt öeldes mõelnud. Sellises mahus katseportfelli peal XIRRi jooksutada tunduks ressursi raiskamisena, seega võiks teha kiire kalkulatsiooni “kirvemeetodi” alusel. Kui 67,48 eurot põhiosa on suutnud ligi kuu aja jooksul genereerida 1,05 eurot intresse, siis oleks selle perioodi tootlus ca 1,56% ning aastatootlus 18,67%.

Üldiselt on mul järelturu tarvis filter salvestatud, mis tähendab, et investeeringute valimise peale liiga palju aega kulutada ei ole vaja. Login sisse, järelturul rakendan eelsalvestatud filtrit ja juba valin tavaliselt selle paari-kolme hulgast sobiva laenu välja. Kuivõrd liiga palju ressursse vabana enam pole, siis teinekord jõlgun Bondoras niisama ringi (ja loen neid uhkeid blogipostitusi, mis kirjeldavad kui hästi Bondoras asjad on). Seega, kes mängib hobi korras peldikus sudokut, kes aga ostab Bondora järelturult sendikaupa miniinvesteeringuid. Kõigile oma!

Bondora annab igale uuele investorile viis eurot raha katsetamiseks. Vaata siit!

5 kommentaari “Bondora, katse Z (vol 2)

 1. keegi@kuskil.ee

  Kogu lugupidamise juures…

  Kui oma ajale panna selle investeerimise-analüüsimise juures isegi olematu hind 1 €/h, muutub tootlus hirmutavaks miinuseks.

  Liked by 1 person

  • Tauri

   Tõepoolest! Ent kas sa sudoku lahendamisel arvestad hinna ja tasuvusega? 🙂

   Selle projekti mõte on mitmetahuline:
   1) Olla Bondoras toimuvaga kursis
   2) Proovida erinevaid strateegiaid
   3) Meelt lahutada

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s