Dear diary: uudiseid BHFi rindelt

Sõbrad! Andke andeks! Baltic Horizon Fundi kohta tuleb pidevalt uusi uudiseid ja kuna Rahapuu blogi on mõnes mõttes minu avalik päevik, siis mulle on oluline, et saaksin selle emotsiooni salvestada. Hilisema analüüsi käigus saan seega paremini aimdust, mis ühel või teisel hetkel mind enim kõnetas.

Kui eile märkisin üles mõtteid BHFi osakute tagasiostu kohta, siis täna tehti avalikuks Standard&Poor’si hinnang BHFile. Mis aga veelgi põnevam, siis raportist selgub mõni huvitav nüanss nii võlakirjade programmi kui dividendide kohta.

Kõigepealt toome välja, et S&P hindas BHFi reitinguga MM3, mis üleüldisemas tähenduses tähendaks BB+/BB reitingut. Wikipedia kohaselt on tegu Non-Investment Grade (speculative-grade) reitinguga. Kuivõrd S&P hindab väga suuri ettevõtteid ja BHF oma 224 miljoni eurose fondiga on piisk meres, siis on mõnevõrra arusaadav, et reiting liiga kõrge tulla ei saanud. Lisame juurde Eesti riigile iseloomuliku riski ning kokku saamegi segu kohalikus mastaabis heast, kuid maailma mastaabis keskpärasest fondist. Kohalike konkurentidega võrreldes tuuakse välja, et fond on pigem heas positsioonis.

Võlakirjade kohta märgib raport, et tegu saab olema 5 aasta pikkuste tagamata seeniorvõlakirjadega. Tänases madala intressimääraga keskkonnas tundub 5 aastat võib-olla mõnevõrra tagasihoidlik periood ja ma ise mõtlesin, et pikkuseks saab olema suurusjärgus 7-12 aastat. Pangalaenud tehakse tavaliselt 5 aasta peale (suures osas bulletid).

Dividendide maksevõime kohaselt usub S&P, et BHF suudab maksta 7,5-8,5 miljonit eurot välja 2018. aasta jooksul. Kui praeguse seisuga on 79 miljonit osakut ja tagasiostuprogrammi arvesse ei võta, siis jääks oodatav dividend osaku kohta 9,5-10,7 eurosendi vahele. Kvartaalne dividend seega ca 2,4-2,6 eurosenti. Tänaselt hinnalt 1,27 eurot osaku kohta tähendab tootlust vahemikus 7,5%-8,4%.

S&P kirjutab välja ka mõned mõtted, kuidas reitingut tulevikus saaks kergitada ja mis võiks reitingut langetada:

+ rentnike mitmekesistamine (10 suurimat annavad 48% tulust)
+ tagada fondi likviidsus
+ hoida LTV ja muud finantsnäitajad mõistlikul tasemel
– renditulu langus ja EBITA / intressikulu suhe langus alla 4,5
– spekulatiivne arendustegevus põhimõttel, et äkki joppab (arendust planeeritakse viisil, kus objekt ei ole rendi eellepingutega kaetud)

Sõbrad! Rääkige kaasa, kui midagi tundub täiesti ebaloogilisena. Saan seda edaspidi arvestada.

Muuseas, eile tulid välja ka EfTENi tulemused.

3 kommentaari “Dear diary: uudiseid BHFi rindelt

 1. Nurrik

  Tundub, et hakkatakse valmistuma intressi tõusuteks ja arvatavasti panga fix intressid juba kajastavad seda seega, ka need alternatiiv otsingud.
  MM3 retingu kohta rohkem infot siin, selle järgi tundub igati OK: http://www.maalot.co.il/Publications/GMT20160823145849.pdf

  Olen vaikselt mõelnud, mis hakkab saama kui järgmine aasta peaks intressid tõusma. Arvatavasti intresside suuna muutumise perioodi alguses võib oodata suuremat müügisurvet ja pikkemas perioodis mõju ka dividendidele.
  Kui spekuleerida, siis äkki on juba tekkinud mingil suuremal investoril soov väljuda ennem kui see realiseerub, seega ka see osakute hinna langus. Ning sellest tulenevalt nüüd ka see osakute tagasiostu programmi, et pakkuda siis selle suuremal inestorvile likviidsust. Kuidagi imelik imelik tundub hiljuti kaasati kapitali ja nüüd siis kuskil poole aastapärast tagasi maksta.

  Alla väike kokkuvõte USA REITide kohta ja millist mõju intressite tõus omanud minevikus.

  Click to access the-impact-of-rising-interest-rates-on-reits.pdf

  Esialgu tundub, et muretseda liiga vaja pole vaja, ise oman.

  Meeldib

  • Tauri

   BHF kasutab tuletisinstrumente intressilae saavutamiseks. See tähendab, et kaitse eest makstakse täna veidi rohkem, kuid kui intressid hüppavad kõrgustesse, siis võidetakse selle pealt. Pagad intresse tõenäoliselt ei tõsta. Baas on olnud 1,5%-2% vahel ning muutuvosana mõjub 3k / 6k euribor sealjuures.

   Meeldib

   • Nurrik

    Vaatasin huvi pärast 2017 aastaruannet ja hetkel tundub, et tuletisinstrumentutega on kindlustatud 60% laenumahust. Hetkel on neil laenud baas osaga 1,5%..1,9% ja muutuv osa siis 1k/3k/6k euribor, mis on 60% ulatuses fiikkseeritud tuletusinstrimentitega, fix osa siis 0,05…0,3% millest 18 miloniit aegus 2018 märts. Hetkel veel nad intressirksiit ei pääse. Väga huvitan milliseks kujuneb nende uute võlakirjade intress.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s