Kuidas Mintoses teenida 20%+ tootlust?

Kui paremal pool asuvat menüüd vaatate, siis märkate seal kastikest “Rahapuu portfelli tootlused”. Rahapuu portfelli Mintose tootluseks kuvatakse hetkel +20,3% ning mõnel lugejal on tekkinud huvi kuidas selline tulemus on saavutatud?

Untitled
mintos.com

Käesolevaga kuvab Mintos minu portfelli tootluseks 13,31%, kusjuures alles eile kuvati tootluseks 12,70%. Mõlemad tulemused erinevad minu kalkuleeritud 20%+ tootlusest märkimisväärselt. Miks?

Mintose NAR (Net Annual Return) ehk aastane netotootlus arvutatakse investeeritud raha pealt. Kui kanname Mintosesse 1000 eurot ja otsustame vaid 10 eurot investeerida, siis NAR kalkuleeritakse 10 euro suhtes. Sääraselt võib jääda mulje, kus kogu portfelli tootlus on väga hea, kuigi tegelikkuses see seda ei ole.

Teenime investeeringutelt 12% aastas. Lihtsuse mõttes eeldame, et intressi makstakse aasta lõpus. Kui 1000 eurot kanname portaali, millest 10 eurot investeerime, siis NAR kuvatakse 12%, kuid tegelik tootlus kogu portfelli suhtes on 100% x 1,2€ / 1000€ = 0,12%. 

Raha tagasi kampaania NAR tootlust ei tõsta

Mintose arvutatud tootlusemõõdik on adekvaatne, kui see hindab portfelli, mis on alati maksimaalselt investeeritud. Kui aga raha jääb suuremal määral seisma, siis saame portfelli tootlusest väära pildi. Põhjus ikka see, millest üleval pool juttu tuli: NAR mõõdab vaid investeeritud kapitali tootlust.

Ühisrahastuse atraktiivsuse tõstmiseks mõtlevad portaalid erinevaid kampaaniaid välja. Mintose näitel teame, et mitmed erinevad laenukontorid pakuvad cashbacki ehk investeeringutelt raha tagasi. Kampaaniasse registreerudes ja põhiturul kindla laenukontori laene ostes kantakse kuni 5% investeeringu summa ulatuses kuue tööpäeva jooksul investori kontole.

Ostes Mogo 5% cashback laenu 10 euro eest kannab Mintos 6 tööpäeva jooksul investori kontole 0,5 eurot. Investeeritud 10 eurot jääb alles ja sealt midagi maha ei arvata! Investor on saanud 10 eurose investeeringu ning 0,5 eurot vaba kapitali, mis 12% laenuintressi puhul tähendab 5 kuu intressi väärtuses raha.

Kuigi cashback kampaania on väga tõhus viis tootluse kasvatamiseks, siis Mintose NAR arvestusse saadud tulu ei lähe. Seetõttu on mõistlik ise Excelis või Google Spreadsheetil oma tootluse arvutamise kalkulaator ehitada.

Untitled.png

Cashback makstakse välja kuue tööpäeva jooksul, üldiselt esmaspäeval. Oletame, et investeerime 100 eurot 5% cashbacki  maksvatesse laenudesse 22.03.2018 ning väljamakse tehakse 26.03.2018. Sellisel juhul oleks meie annualiseeritud tootlus ulmelised 8480,72%. Siin tuleb arvestada. et viie päevaga suutsime 100 euro kohta teenida 5 eurot juurde ja sellest tulenevalt on tootlus lühiajaliselt väga kõrge.

Minu 2018. aasta tootlus Mintoses on näiteks 44,88%. Suure osa sellisest tootlusest võib kanda just cashbacki arvele. Jaanuari keskpaigast kuni praeguseni on Mogo laenud pakkunud võimalust investeerida 4%-5% cashbackiga laenudesse, mistõttu sisuliselt iga nädal olen saanud uute investeeringute pealt uut raha peale.

Kui ühtäkki kampaania lõppeks, siis hakkab tootlus vähenema kuniks jõuab pikema aja jooksul laenude keskmise intressimäära lähedusse.

Untitled

Näitlikustamiseks: muudan ülemisel näitel konto väärtuse kuupäeva 26.03.2018 > 31.12.2018. See tähendab, et edaspidiselt ühtegi eurot konto väärtusele juurde ei lisatud ning tootlus kukub kohe 6,47% peale. Seega on kõrge tootluse teenimiseks vajalik pidev uue kapitali lisandumine. Kuniks Mintos pakub cashback kampaaniat, siis on see hea võimalus vähemalt ajutiselt hoida tootlust kõrgemal.

On ka teine võimalus!

Majandusteoreetiliselt usutakse, et investor on ratsionaalne. Praktiliselt juhindub investor hetkeemotsioonidest, mis baseeruvad situatsiooni muutustele või vähesele informeeritusele. Ikka ja jälle on ühisrahastuse investori kõige suuremaks vaenlaseks tema ise, kes omas peas suudab mõelda erinevaid vandenõuteooriaid. Kui aktsiaturud toimivad esmaspäevast reedeni kindlatel kellaaegadel, siis ühisrahastuse investoril võib reede õhtul saunas sõpradega vesteldes tulla mitu “head ideed”, mille tulemusena realiseeritakse portfelle kas või sealsamas kohapeal.

Mintoses on olemas järelturg, kus kõik investorid võivad oma laenutükid müüki panna. Laenutükke saab müüa allahindlusega, nullhinnaga ning juurdehindlusega. Kiire müügi saavutamiseks antakse veidi rohkem hinnas järgi ning nii võib järelturult aeg-ajalt leida väga erinevaid investeeringuid. Olen ostnud 12% intressimääraga Mogo laene, mida pakuti -5% allahindlusega. Kusjuures laenud olid 16-30 päeva üle maksetähtaja läinud ehk parimal juhul ostab Mogo need laenud pooleteise kuu pärast tagasi. Vaese mehe cashback!

Allahindlusega ostetud laenud kajastuvad NARis, seetõttu on minu tootlus kerkinud 12,7% pealt 13,31% juurde ühe ööga.

Kuivõrd cashbackid ja järelturu soodukad kestavad ajutiselt, siis mind huvitab pikaajaline tootlus. Alustasin Mintoses investeerimist 2016. aasta alguses. Olen raha liigutanud nii sisse kui välja, mistõttu on Google Spreadsheetis =XIRR() funktsioon minu jaoks väga tähtis. Kõikide liigutamiste ja praeguse kontoseisu järgi kuvab tootluseks  isegi 21,97%. Kuna varasemalt küsis Mintos järelturul kauplemise eest raha ja cashbacki kampaania on alles suhteliselt uus fenomen Mintoses, siis on suur osa tootluse kasvust tulnud just viimasel ajal.

Pidagem aga meeles, et kõrgem tootlus eeldab aktiivset investeerimist ja kes soovib olla passiivne investor, siis tuleb leppida mõnevõrra madalama tootlusega. Saab kasutada automaatpakkujate lahendust, kuid see eeldab, et vahest tuleb seaded üle vaadata või mõnda kampaaniasse registreeruda.

Mintose investoriks saad registreeruda siin

2 kommentaari “Kuidas Mintoses teenida 20%+ tootlust?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s