Twino aastaaruanne, 2016

Investorid saavad rõõmustada, sest lõpuks on kohale jõudnud 35 lehekülge lugemist Twinolt! Jah, jutt käib 2015. aasta ja 2016. aastat koondavast majandusaasta aruandest. Igaks juhuks kirjutan siia, et meil on käes 2018. aasta märts ehk üldiselt on börsiettevõtted juba avaldanud auditeerimata majandustulemused 2017. aasta kohta ning eraettevõtetel on vastavaks tähtajaks juuni lõpp, seega juba mõne kuu pärast.

Twino asutati 5. augustil 2015. aastal. Veidi enam kui aasta hiljem juhtus aga midagi sellist, mida inimeste maailmas juhtuda ei saaks: reorganiseerimise tulemusena võttis  portaalipidaja Twino SIA üle laenuäris tegutseva Finabay SIA ehk tütarettevõttest sai emafirma omanik. Tõenäoliselt tekkisid reorganiseerimise käigus probleemid, mis ei lubanud aruannet varem valmis saada ning kokkuvõttes saame nentida, et lind on lennanud, tiivaplaksutust on ka veel kosta, kuid tegelikult on lind ammuilma maha lastud ja ära söödud. Ühesõnaga jääme ootama 2017. aasta majandustulemusi ja loodetavasti saadakse nende numbritega kiiremini hakkama.

Niisiis, mis aga juhtus kunagi minevikus?

Intressitulu teeniti 31,1 miljonit eurot, sellele lisandub leppetrahve summas 1,4 miljonit eurot. Umbes miljoni jagu tulu tuli seotud osapooltega tehingutest või muudest kokkulepetest, seega (top line) tulu genereeriti ca 35,5 miljonit eurot. Valdav enamus tulust teeniti Gruusias ja Poolas (kokku 32 mln).

Kulude poolelt näeme, et Twino investoritele maksti intressi 1,4 miljonit eurot, lisaks tasuti 0,35 miljoni euro ulatuses muid kulutusi, nt muude laenude intressid ja palgakulud.

Turunduslikel eesmärkidel kulutati üle 1,4 miljoni euro. Tõenäolisel läheb sinna alla nii Twino portaali turundamine kui laenuüksuste reklaamimine sihtturgudel. Administratiivkulutusi oli suurusjärgus 5,2 miljonit eurot, millest silma jäävad eelkõige sponsorluseks kulutatud 0,4 miljonit eurot, toimivate tiimide arendamiseks kulutatud 0,15 miljonit eurot ning ärireisidele kulunud 0,1 miljonit eurot. Võib tunduda totter, kuid mulle sellised kulutused meeldivad. Inimestesse panustamine toob hiljem kordades rohkem tagasi.

Muudest kasumijagamisega kokkulepetest teeniti 3,7 miljonit eurot lisatulu, kuid kogu vaev kanti kiiresti maha erinevate kulutustega. Näiteks müüdi klientide portfell maha 27,5 miljoni eurose kahjumiga, ebatõenäoliselt laekuvana kanti maha 2 miljoni ulatuses nõudeid, valuutavahetuses tuli 1 miljon kaotust ja selline tuhat eurot maksti trahvideks.

Bottom line lõpptulemiks seega umbes 1,8 miljonit eurot kahjumit.

Kui võtame arvesse spreadi* ehk intressimäärade vahet ja laenukahjumeid, siis on äri põhitegevusega kõik hästi. Ma ei ole veel liiga tugev finantsaruannete analüüsimisel ja seega ei oska hinnata, kas laenunõuete müük oli seotud nt Hispaania ja Rumeenia laenuüksustega ning järgmises raportis seda muret ei ole? Või on, sest Mehhiko ja Taani tegevused peatati?

* Spread on intressimäärade vahe, kus võrreldakse mis hinnaga investorid pakuvad ettevõttele kapitali ning mis hinnaga suudab ettevõte saadud kapitali laenuvõtjatele edasi müüa. 

Twino portfell riigiti 2016. aast lõpus:

 • Gruusia, 57%
 • Poola, 36%
 • Läti, 3%
 • Venemaa, 3%
 • Taani, 1%

Ja millest räägitakse olevik-tulevikus?

Kuigi tegu ei ole 2017. aasta aruandega, siis on juhatus tegevusaruandes veidi kirjutanud 2017. aastal juhtunud sündmustest. Näiteks seati eesmärgiks ressursside parem kasutamine. Tulemuseks peatati liiga kõrge pankrotistumise määraga Mehhiko laenuüksuse töö ning seadusandluse muudatuste tõttu ei olnud Taani laenuüksuse kasumipotentsiaal piisav, mistõttu Taanis tegevus külmutati.

Hispaania ja Rumeenia laenuüksustes müüdi ressursse ja sealt saadud raha suunati Venemaa ning Kasahstani potentsiaali arendamisse.  Juhatus usub, et 2017. aasta on väga edukas, tugevalt töötati efektiivsuse kasvatamise ja riskide parema hajutamise nimel. Näiteks lisati Kasahstani ja Venemaa laenuüksused Twino platvormile. Noh, selle Venemaa ja Kasahstani osas on nüüd nii, et go figure kui palju riskid paremini hajutatud on. Logistikasektoris tegevana pean tõdema, et Venemaaga koostöö tegemine on äärmiselt lukratiivne seniks kuni see seda enam ei ole.

Veel ollakse rõõmsad selle üle, et 2016. aasta lõpust kuni veebruarini 2018 kasvas uute investorite hulk üle 6 000 investori. Jällegi pean tõdema, et ma ei tea täna enam kedagi, kes teaks kedagi, kes investeeriks Twinos. Samas, kuude lõikes on mahud jätkuvalt üle 10 miljoni euro, järelikult keegi peab investeerima.

Kokkuvõttes panin tähele, uurisin ja mõtlesin järgmist:

 • Ettevõte panustab töötajatesse. Kuigi aprillis-mais 2017 oli kosta Gruusia laenuüksuse ootamatust vallandamislainest, siis vähemalt esialgu ei tundu, et tegu oleks halva mainega ja tööjõupuuduses maadleva ettevõttega.
 • Miks pagan võttis 35 lehekülje koostamine aega ebamõistlikult kaua? Mingi probleem pidi seal olema.
 • Turud muutuvad. Eile oli Mehhiko, täna Hispaania, homme võib-olla Türgi. Aga see on päris hirmus, kui ülehomme saad teada, et nüüd on Gruusia, kuid varem olid Türgi, Hispaania ja Mehhiko.
 • Venemaa ja Kasahstan on Twino jaoks riskide hajutamine. Mina nii julge ei oleks.
 • Kahjum. Ilmselt midagi muud polekski olnud õiglane oodata. Küsimus on mida näitab 2017. aasta?
 • Ex-Bondora, nüüdne ex-Twino Jevgenijs tuli tagasi Tallinna ja töötab nüüd Luminoris. Mis pagan paneb inimest tulema klassikalisse panka tööle? Eriti kui võid iga päev teha innovatsiooni, tulla tööle kas või plätudes ja käia konverentsidel lustimas?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s