Kui meil oleks 1000 eurot investeerimiseks

Oletame, et mul on 1000 eurot vaba raha investeerimiseks. Kuidas seda kõige paremini teha?

Kui ma oleksin alkohoolik, kes kella üheksa paiku ümber kohaliku poe tudiseks, siis ilmselt saaksin vähemalt kuu aega juua. Kõigepealt maksaks sõpradele võlad tagasi ja siis teeks neile kõigile välja kuniks püksitaskus tuul vilistama hakkab.

Kui ma naudiksin reisimist ja elaksin yolo* järgi, siis 1000 euro eest saaks edasi-tagasi pileti Taisse ning umbes kaks nädalat seal ringi rännata.

Kui ma oleksin investeerimiskauge ja pereinimene, siis paneksin raha pangahoiusele seisma, sest äkki on vaja kodus midagi remontida või laste koolikulutusi katta.

Kui ma …

Inimestel on väga erinevad strateegiad elus hakkama saamiseks ning investeerimist saab käsitleda erinevalt. Ma olen sageli mõelnud, et kui võidaksin lotoga 300 tuhat eurot, siis kuidas ma seda kulutaksin? Väga mitmel korral olen alustanud sellest, et no autod on meil naisega juba sellised väetikesed. Tegelikult võiks ka kusagil väikese reisikese teha ja no selge, et lastele tuleb midagi kõrvale panna. Siis aga lülitan ennast ümber ja hakkan mõtlema kui investor: pool siia portaalidesse, kolmandik sinna aktsiaportfelli, neljandik kontole ja allesjäävaga naudin veidikene elu. Teisel korral kordub sama muster: kõigepealt ostaks kohe midagi head ja alles siis suudan investori mõttemallile ümber lülitada. Öeldakse, et heade asjade edasilükkamine on pagana raske, sest kohese tarbimisega saame heaolutunde kiirelt kätte.

Selge on ka see, et sadu tuhandeid eurosid loositakse lotoga Eestis välja umbes iga kuu korra. Kui palju on aga neid mängijaid, kes iga kuu matavad kümnete (sadade) eurode kaupa raha lotosse lootuses suurem summa võita! Sestap ei ürita ma sedakorda mõttemängu mängida 300 tuhande euroga, vaid võtan realistlikuma ülesande ette. Kui mul oleks 1000 eurot vaba raha, siis mida ma sellega teeksin (finantsinvesteeringute perspektiivist)?

Mul on vähemalt 35 aastat pensionini aega. Seega võin võtta suuremaid riske ja ei pea täna liiga turvaliselt mängima. Teisalt on selge, et investeeringul ja investeeringul on vahe vahel. Spordiennustamine võib olla lühikeses perspektiivis tulus (koefitsient 1,3 tähendab, et riskid 100% rahaga, kuid võid 30% lisa teenida loetud tundide või minutitega), kuid suuresti usun, et mängurõõmu saab ka 10 euroga. Seega sporti selle raha eest ennustama ei hakkaks.

Ennustamisel on olemas ka tõsikindel versioon: krüptorahad. Nagu 2007. aastal  ei saanud kinnisvara hinnad kukkuda, siis nüüd on bitcoin ja muud alternatiivsed mündid samas positsioonis. Kes ennustab bitcoini hinnaks sadu tuhandeid eurosid, kes miljoneid. Kuigi sedakorda nenditakse, et hind võib küll veidi kukkuda Hiina aastavahetuse tõttu, siis tegu on tõsikindla tulevikurahaga, mis kukutab maailma finantssüsteemi. Jätan ka krüptorahad kõrvale, sest ma ei ole sellest tulevikupotentsiaalist liiga hästi aru saanud. Kuidas selgitada pidevaid häkkimisi, rahakottide kaotuseid / hävimisi ja uusi alternatiivmünte? Me ei kujutaks ette, et meie pangakontol olevad eurod ära varastatakse või kaotaksime lõplikult juurdepääsu sealsetele varadele. Või et täna kasutame eurot, homme euro cashi, ülehomme euro goldi, siis euro worldi jne. Kui täna mõelda nii, et alles maksis bitcoin 1000 eurot ja siis kerkis kiiresti pea 20 000 euro juurde, siis oleksin raha kasvatanud 2000%. Aga kas ma seda oleksin saanud eurodeks kanda? Eriti nüüd, kus tulevikutehnoloogilisse plokiahelasse kande tegemine võtaks aega minimaalselt 3 päeva ja samal ajal Coinbase ägab probleemide käes? Kahtlen.

Tuhande euroga kinnisvara samuti ostma ei läheks. Kuigi osavamad suudaksid sõbrad, tuttavad ja tolad ära rääkida ja neilt laenu saada kinnisvara ostuks, siis minul selline motivatsioon puudub. Probleem on selles, et ma ei oskaks ühte või kahte objekti hallata nii, et sellest märkimisväärset tulu kasvaks. Teisalt on aga börsilt võimalik osta dividendi maksvaid instrumente, mis tegutsevad kinnisvarasektoris, näiteks Eften või Baltic Horizoni fond. Variant 1: 50% Eften + 50% Baltic Horizon fond ja ca 5% dividendiootus.

Ühisrahastus on samuti populaarseks saanud. Mintos on selgelt lendu tõusnud, eelmisel kuul vahendati 47 miljoni euro väärtuses laenulepinguid. Mahult suurima laenupakkuja mogo laenud pakuvad 12-18% tootlust. Tootlus sõltub cashbackist ning võib tegelikult osutuda veelgi kõrgemaks, kui laen järelturul hiljem maha müüa. Variant 2: 100% Mintose mogo cashback laenud ja 18% tootlus eeldusel, et hoian laene aasta aega. 

Võiks ju panna ka hoiusele. Seda eeldusel, et tulevikus on näha suurema potentsiaaliga investeeringuid (näiteks aktsiaturg kukub 50%) ja oled kindel, et nt aasta pärast saad Tallinna Vett või Olympicut soodsamalt osta. Inbankist saaks 0,75%-1,25% aastase hoiuse kohta. Kuigi inflatsioon on praegu kõrgel, siis Inbanki pakkumine on parem kui mõne suurpanga 0,05%. Variant 3: tulevikus on soodsaid ostukohti, hoian raha hoiusel ja teenin ca 1%.

1000 euroga ETFidesse minna oleks täna tõenäoliselt viga. Sest meil on ainult 1000 eurot ja IVV on 6,6% 2018. aasta esimese kuuga tõusnud. EXSA tootlus samal ajal 3,7%.

Kulla ja hõbeda puhul on probleemiks nende vähene oskus olla tootlik. Kang kulda oli eile kang kulda ja on ka homme. Ta ei genereeri rahavoogu ning sisuliselt peame lootma, et tulevikus tahab keegi meilt selle kangi kallimalt ära osta.

Seega oleks valikus kolm mõtet, mida realiseerida. Kuidas aga muutuks meie vaade siis, kui aasta möödub ja järjekordne 1000 eurot vajab investeerimist? Kuidas ehitaksime portfelli, kui meil on juba 10 000 eurot? Aga 30 000? Aga 50 000? Aga 100 000?

you only live once

2 kommentaari “Kui meil oleks 1000 eurot investeerimiseks

  1. Toomas

    Täna sain Swedbanga 4 aastase investeerimishoiuse tagasi. 400 eurot panin sisse. 400,02 sain tagasi. 1 sent läks ka tulumaksuks. Jei!

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s