Paar nädalat tagasi käis Investeerimisraadios külas Argeldist Olle Tischler ning rääkisime yet another kinnisvara ühisrahastusportaalist. Eesti turg on nii pagana väike, et esialgu tekkis mul küll küsimus, et miks järjekordset platvormi vaja on?
Ameerikas jagunesid ühisrahastusportaalid juba päris pikka aega tagasi kaheks:
- balance sheet lender (BSL)
- marketplace lender (MPL)
Kui BSL ehk oma bilansist laenu andev portaal kõigepealt rahastab projekti ja siis alles tuleb sellega investoritelt raha küsima, siis MPL ehk turuplatsiportaal pakub projekti investoritele välja ja loodab piisavat huvi, millega saaks projekti ellu viia.
Eestis on Bondora nihkunud BSLi suunda, sest laen tuleb piltlikult öeldes Bondora bilansist, kus ta on tegelikult väga lühikest aega.
Hüpoteegiga tagatud ärilaenude sektoris toimetav Estateguru on puhas turuplats: kui minimaalset vajaminevat summat kokku ei saa, siis projektile raha ei anta. Sarnane loogika töötab ka Crowdestates. Argeldi erinevus on nüüd see, et kõik projektid on juba ellu viidud ja nüüd nende projektide vastu tõstetakse uut raha. Järelikult ei ole vaja karta, et investeeringut tehes raha seisma jääb: iga kaasatav summa läheb töösse nii ehk naa.
Huvitav oli kuulata, et Argeldis sees oli sisemine tuline võitlus investeerimissumma üle. Hetkel saab investeeringu teha 100 eurosest summast, kuid algselt oli see plaanis tõsta 1000 euro peale. Iseenda perspektiivist vaadates oleks 1000 eurone minimaalne piir jäänud kaugeks. Kuigi projektid peaksid olema turvalised ja hoolega valitud, siis mina investorina ei tunneks ennast liiga turvaliselt, kui portfellis on mõni Läti büroohoone ümberehitamine korterelamuks. Ei tunne ma Lätile iseomaseid riske ega pole kunagi kätelnud Argeldi omanikega, et portfelli suhtes proportsionaalselt kõrgemaid investeeringuid teha.
Muuseas, pakkusin saates välja oma teooria, kuidas Argeld nime saanud on. 😀
Tootluseks pakutakse umbes 10-12%.
Soovitan Argeldi kohta uurida. Usun, et neil on väärtuspakkumine täitsa olemas.
PS! Kui tead kedagi põnevat, kes sobiks Investeerimisraadiosse investeerimisest rääkima, siis anna mulle teada! 🙂
Kuulasin saadet. Kui Argeld nüüd “järelturu” teeks ja soovi korral (kasvõi mingi % eest) laenuosasid tagasi ka ostaks 🙂
MeeldibMeeldib
Argeldi puhul võib öelda, et suurimaks riskiks ilmselt ongi projektide vähesus ja sellest tulenevalt pole mõistlik järelturgu arendada.
MeeldibMeeldib
Ühisrahastuse kohta suhteliselt madal tootlus. 10% tootlus ühisrahastuse riskiga ei ole võib-olla nii atraktiivne. Samal ajal suudab sama või paremat tootlust pakkuda crowd, estate, viainvest, mintos, omaraha jne.
Võib-olla lihtsalt hea portaal riskide hajutamiseks
MeeldibMeeldib
Portaalid pakuvad erineva riskitasemega investeeringuid. Mintose tagasiostugarantiiga laenude suhtes tuleks olla valvas (Eurocenti näide), samuti pakub Crowdestate enamasti tagamata projekte ehk seal on risk sisemiselt juba suurem.
Argeldi 10-12% on tegelikult täiesti tubli tulemus turgu arvestades.
MeeldibMeeldib