Mintos & Eurocent, november 2017

Mintose ärimudel on mõnevõrra erinev meile tuntud “klassiklalise” inimeselt inimese ühisrahastuse mudelist. Kui Bondoras viiakse kokku investor mõne eraisikust laenutaotlejaga, siis Mintose äridee kohaselt viiakse investor kokku mõne kolmanda laenukontoriga, kes enda laenuportfellist müüb investoritele nõudeid.

Eurocenti kohta loe ka Rahapuu esimest postitust “Tagasiostugarantii ei ole riskivaba tootlus”

Kuni novembri lõpuni pakub Mintos igale uuele investorile 1% investeeritavast summast (arvestatakse ja makstakse välja keskmise portfelli jäägi alusel 30 / 60 / 90 päeval alates registreerimisest). Boonuse saamiseks sisesta registreerimisel lahtrisse “Promo code” kood xxx. Kehtib kuni 30.11.2017.

Täiendus 15.10.2019: Mintos andis mulle täna teada, et olen räigelt eksinud nende “Refer-a-Friend” kampaania tingimuste vastu. Seda ei pidavat tohtima jagada läbi avaliku blogi. Ilmselt kodus pimedas ja teki all poleks probleemi. 🙂 Huvitav oli see, et viidati kasutajatingimustele, mis on kuupäevaga 12.08.2019, see postitus siin on aga 2017. aasta lõpust. Seega olge ettevaatlikud! Nad tulevad meie järgi! #maineKahju

Mintose ja Bondora vahe seisneb suuresti selles, et Mintose “mudeli” kohaselt on vaja leida uusi laenukontoreid (loan originator), kes omakorda leiavad kliendid. Bondora aga leiab ise kliendi, kellele laenu anda. Mõlemal mudelil on omad head ja vead. Piltlikult võime öelda, et ühe plussid on teise miinused ja teise plussid on esimese miinused. Mintose perspektiivist vaadatuna:

+ ärimahud on kiiresti skaleeritavad, s.h. uutele turgudele sisenemine
+ laenuvõtjate asemel on vaja leida laenuväljastajad
+ laenukontoril on odavam kasutada ühtset turuplatsi, kus on palju investoreid ja väljaarendatud taristu
– puuduvad oskused ja kontroll laenuvõtjate hinnastamisel
– laenukontori probleemide korral on Mintos üks paljudest võlausaldajatest

Mintose ärimahud on kindlasti kiiresti skaleeritavad. Uuele turule sisenemiseks on vaja leida sobilik partner, kes turul (soovituslikult pikaajaliselt) tegutseb. Turunduslikult on vaja pühendada väga väikene eelarve laenukontoritele leidmisele ning märkimisväärselt rohkem keskendutakse investoritele (suur investoritebaas on müügiargument järgmisele potentsiaalsele laenukontorile). Samuti võimaldab Mintose taristu kasutamine laenukontoril ära hoida portaali arendamise ja investorite kogukonna loomisega seotud kulutuste tegemise. Teisalt on selge, et toimiva finantseerimiskeskkonna loomine meelitab kohale kõiksuguseid laenukontoreid ja Mintose väärtuspakkumine eeldab, et nad suudavad välja sorteerida mõistliku riskiga ettevõtted.

Algselt alustas Mintos üldse hüpoteeklaenude pakkujana Lätis. Aja jooksul ärimudel arenes ning Mintose omanikud otsustasid listida mogo autolaenud. Mahu kasvades lisati juurde uusi laenukontoreid kuniks jõuti välja Poola Eurocentini käesoleva aasta märtsis. Eurocent oli tegelikult järgmine samm edasi: ettevõte on börsil noteeritud. Kuigi näiteks mogo ja Capitalia võlakirjad on börsil kaubeldavad, siis Eurocenti puhul võis investor osta ettevõtte enda osakuid.

Tänaseks on Eurocent probleemides ning prints valgel hobusel veel nägemata (investor, kes sooviks ettevõttesse kapitali süstida). Kuidas on vahepealse mõne kuu jooksul läinud?

Eurocenti laenud Rahapuu portfellis

Üllataval kombel on raha tagastatud pigem kiiremas tempos. Kui juulis oli risk 73,72 eurot, siis hetkel on põhiosajääk 49,39 eurot (-24,33 eurot). Üks leping on päris vaikne, teised ikka aeg-ajalt maksavad. Positiivsest ROIst ei saa Eurocenti puhul veel rääkida, kuid samas tempos jätkates võib see juba varsti juhtuda.

Screen Shot 2017-11-19 at 21.51.31.png
Mintos, 19.11.2017 seisuga

Eurocenti portfell Mintoses on samuti kiires tempos vähenenud. 656 tuhandest on 425 tuhat tagastatud ja ülejänud 230 tuhat erinevates faasidest kinni (sh 22 tuhat tagasimaksmisel).

Screen Shot 2017-11-19 at 22.00.44.png
Mintos, 19.11.2017 seisuga

Üks kommentaar “Mintos & Eurocent, november 2017

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s