Viainvesti “testperiood” läbi, kokkuvõte tulemustest

Suve alguses investeerisin 100 eurot Viainvesti portaali eesmärgiga näha kuidas seal asjad toimivad ning kas see portaal võiks (heas mõttes) liblikaid kõhtu tekitada. Praeguseks olen investeeringutega lõpetanud ning kogu raha välja kandnud. Mida sellest kogemusest õppisin?

Loe Rahapuu blogi suurt ülevaadet Viainvesti kohta siit.

Olen ühisrahastuses tegutsenud 2012. aasta lõpust. Nende viie aastaga on tulnud hulganisti kogemusi ja õppetunde, mis on aidanud ühisrahastust paremini lahti mõtestada. Kui algusaastatel oli portaale pelgalt käputäis, siis oli lihtne igas portaalis konto avada ja varajase linnukesena kohal olla. Täna on see mõeldamatu. Eestis on ainuüksi 10 portaali ning Läti panustab varsti samasugusel hulgal. Tuleb teha valikuid, mis lähtuvad minu kui investori vajadustest ja portfelli koosseisust.

Viainvesti mahud tugevas kasvus

Juuni kuuga võrreldes on oktoobriks kuist laenukäivet kasvatatud 2,7 miljoni euro pealt 4,6 miljoni euroni. Trendi vaadates näeme, et kasvuootus võiks olla 0,4-0,5 miljonit eurot kuus ja arvestades ettevõtte mitmel turul toimetamist võiksid nad vabalt kasvada 10 miljonini kalendrikuu kohta.

  • Juuni 2,7m€
  • Juuli 3,1m€
  • August 3,7m€
  • September 4,2m€
  • Oktoober 4,6m€

Kui vaatame pakutavaid intressimäärasid, siis Hispaania ja Poola lühilaenude (kuni 30 päeva) eest pakutakse 10% intressi. Kõik laenud on tagatud tagasiostugarantii lubadusega ehk kui laen hapuks peaks minema, siis portaal lubab laenu investorilt tagasi osta. Viainvest kasutab tagasiostugarantii rakendamisel huvitavat loogikat. Nimelt on neil õigus laenu pikendada investori nimel lõpmatu arv kordi (min 7 päeva), kuid kui laenuvõtja soovib järjekordset pikendamist, mis on ajaliselt kaugemalt kui 90 päeva esimesest pikendamisest, siis tagasiostugarantii rakendub. Samas ei ole visuaalselt liiga lihtne mõista millal esimene pikendamine toimus ja millal on tagasiostugarantii tähtaeg. Teisalt on olemas pikendatud laenudel “Initialize Buyback” nupukene, mis annab võimaluse laenutüki Viainvestile tagasi müüa. Selleks tuleb minna investeeringute vaatest laenuvaatesse ja leida paremal pool sinise kastikese seest viide. Kahjuks olin liiga kärme nuppu vajutama ja korrektset pilti pakkuda ei ole, kuid vihjeks, kuhu vaadata tasub:Screen Shot 2017-11-16 at 22.53.42.png

Intressimäärade võrdluses lubab Twino maksta 11% ning Mintoses on leida samuti 10% intressimääraga laene. Seega on lühiajalise laenu intressimäärad portaalideüleselt langenud, kuid Twinol ja Mintosel on mõlemal järelturg olemas ehk nemad pakuvad sisuliselt sama intressi eest paremat likviidsust.

Tootlus Rahapuu portfelli näitel

Viainvesti poolt arvutatava NARiga võib rahule jääda. Kõik portfelli tulnud laenud olid 12% intressimääraga saadud ja seetõttu kuvatakse netotootluseks 12,68%. Kui aga jooksutan XIRRi, mis võtab arvesse raha jõudeseisuaja (cash drag), siis langeb tootlus 7,92% peale. Mõlemad numbrid on õiged, lihtsalt arvestavad erinevaid tegureid. Arvutan ülejäänud portaalide puhul samamoodi XIRRi, mistõttu nähtud numbrid tegid selgeks, et tulevikus on kaks võimalust: (1) panen kõvasti raha juurde, et raha niisama kontole seisma ei jääks või (2) kannan raha välja ja lõpetan.

Screen Shot 2017-11-16 at 23.06.03

Otsustasin teise variandi kasuks, sest hetkel puudub vaba likviidsus sellise summa ulatuses, mis õigutaks investeerimise jätkamist. Väljumist ei põhjustanud seega portaali puudujäägid või nende suunaline kriitika, vaid minu rahakott.

Kui aga midagi kriitilist välja tuua, siis tuleb nentida, et investeeringute kuvamine on jätkuvalt jama ja Viainvest peaks seal midagi ette võtma. Filtreerimisvõimalusi on hetkel liiga vähe ja sellest tulenevalt tuleb päris palju mõistatada, millised lepingud on aktiivsed, millised neist omakorda pikendatud jne. Samamoodi on tagasiostugarantii rakendmine väga kentsakalt ära lahendatud ning mul on raske ette kujutada kuidas näiteks 1000 laenuga portfell peaks ükshaaval minema laenuvaatesse ja klikkama “Initialize Buyback” nupukest. Lahendamata on statistilise info kuvamine, mis annaks uuele investorile kindlust, et portaal on tegelikult ka toimiv.

Diclaimerina lisan, et 100 euro investeerimine ei ole ühisrahastuse strateegia õige rakendamine. Nii väikese summa investeerimise mõte oli portaaliga tutvuda ja tehnilistest aspektidest aru saada.

Kas Sina investeerid Viainvestis? Jäta kommentaar postituse alla!

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s