Tagasiostugarantii ei ole riskivaba tootlus

Eesti Panga statistika kohaselt on kodumajapidamiste hoiuste jääk kerkinud juba 6,5 miljardi euroni. Baltikumi riikide koondsumma on veidi üle 20 miljardi euro. Kui kohalik ühisrahastus suudaks sellest summast kõnetada 2,5%, siis tähendaks see üle 500 miljonile eurole juurdpääsu.

Mitmekesine finantseerimisallikate valik on iga ettevõtte unistus. Mida rohkem erinevaid võimalusi põhitegevuse rahastamiseks, seda kindlamalt saab ettevõte areneda. Ta ei pea muretsema kriitilistel aegadel kapitalile juurdepääsu pärast ja saab keskenduda oma põhitööle. Seega ei ole ime miks ühisrahastus on ettevõtete huviorbiiti tõusnud: kui varasemalt võisid kohalikud paar panka igal ajamomendil adjöö öelda ning kõigil polnud võlakirjade emiteerimiseks piisavalt jõudu, siis rahva poole pöördudes on lootust, et selline raha on olemas ka raskematel aegadel (nö kleepuv raha). Eriti juhul, kui raha kaasamisel suudetakse pakkuda mingisugust huvitavat präänikut, mis investorit kergemini raha laenama võiks panna. Näiteks tagasiostugarantii pakkumine.

Tagasiostugarantii on massidesse läinud eelkõige Läti ühisrahastusportaalides. Mintos, Twino, Viainvest, Viventor, DoFinance, Swaper – kõik nad pakuvad vähemal või rohkemal määral lubadust, et nende platvormil listitud alternatiivne laenukontor ostab laenu hapuks minemise korral laenu põhiosa investoritelt tagasi ning maksab kogu hoidmisperioodi eest intressi.

Tagasiostugarantii on lubadus. Kui laenukontori majandusolukord on hea ning hinnastamisel kasutatavad mudelid toimivad, siis on lihtne lubada, et iga laenu korral maksab investorile raha tagasi sõltumata laenu käekäigust. Halvematel juhtudel on kasutatavad hinnastamismudelid nõrgad ja viivad ettevõtte allakäigule, kust pääsemiseks on teinekord vaja korda saata võimatut. Seega tuleks alati hinnata ettevõtte seniseid tegevustulemusi ja proovida aru saada ettevõtte positsioonist turul, enne kui suure hurraga hakata tagasiostugarantiiga laenudesse investeerima.

Mintoses raha otsiv Eurocenti laenukontor Poolast on näitamas esimesi märke ebaõnnestumisest. 26. juunil andis Mintos teada, et Eurocent ei ole teinud võlakirjade omanikele tagasimakset summas 425 tuhat eurot (1,8mln PLN) ja seeõttu kuni probleemide lahendamiseni uusi laene Mintose turule ei lasta. Pooleliolevad tehingukorraldused tühistatakse või pööratakse tagasi.

Internetifoorumites on läinud seepeale elavaks aruteluks. P2PIndependent foorumis on üks kasutaja imestunud, et kas Mintos ei hakka Eurocenti laene tagama juhul kui Eurocent peaks allavett minema? Mitmed kasutajad on kinnitanud, et tagasiostugarantii rakendub tõesti vaid nii kaua kuniks garantiid lubav ettevõte on pinnal ja võimeline lubadusi tagama. Tõepoolest, lepinguliselt ei ole Mintos kohustatud laenukontorite laene tagama!

Olen investeerinud veidi raha Eurocenti lepingutesse

Minu portfellis on Eurocentilt 8 laenulepingut. Seda põnevam on jälgida Eurocenti ümber toimuvat, sest ilmselgelt olen enda arutluse tagajärjel nõustunud võtma portfelli nõrgema laenukontori. Hetkel on riski all 73,72 eurot.

Eurocenti laenud Mintoses
Eurocenti laenud Mintoses, Rahapuu portfell

Eurocenti kaasus ei ole veel läbi

Kuivõrd Mintos on andnud tagasisidet, et probleemi lahendatakse koostöös Eurocentiga, siis Poolast tulnud info kohaselt on Eurocent keerulisemas olukorras kui esmapilgul tunduda võib.

Juuni keskpaigas oli Eurocent lootusrikas, et võlad suudetakse refinantseerida ja sellega peaks kõik ree peale saama. Paar päeva tagasi tuli uut infot, mille kohaselt on nüüd kohtu poole pöördutud, et restruktureerimisega pihta hakata. Ettevaatavalt on võimaliku pankrotiohtu tõttu varade likvideerimise suunas mõtlema hakatud.

Kindlasti ei ole kõik veel läbi. Kui ettevõttel õnnestub võlakirjad refinantseerida, on pääs Mintose investorite rahakotile jällegi avatud. Pankrotistumise korral sõltub raha tagasisaamine sissenõudmise protsessi efektiivsusest. Kuna ettevõte jätkuvalt toimetab, siis praeguse seisuga on investorite laenud tagasimakseid saanud. Sellegi poolest tasub ikka ja jälle rõhutada:

  1. tagasiostugarantii ei ole riskivaba tootlus (hajuta tagasiostugarantii raames)
  2. tee taustauuring, millistele ettevõtetele raha laenad (kõik ettevõtted ei ole võrdsed)

Eurocent on 2004. aastast tegutsev Poola eralaenu pakkuja, kelle aktsiad on listitud Varssavi alternatiivbörsil Newconnect. Läbi ajaloo on väljastatud üle 42 miljoni euro väärtuses laene. Ettevõttes töötab 70+ töötajat.

[Täiendus 31.01.2018]

Hetkel on riski all 46,72 eurot. Viimasel ajal ei ole makseid tulnud, kuid tõenäoliselt tuleneb see Eurocenti ja Poola investori omavahelisest toimetamisest. Nimelt on Eurocent leidnud investori, kes süstiks 30 miljonit eurot Eurocenti. Läbirääkimised käivad ning kui need on edukad, siis on võimalik, et kogu võlg ostetakse Mintosest korraga tagasi (hetkel põhiosa ca 440 tuhat, millele lisanduvad intressid ja viivised).

eurocent

5 kommentaari “Tagasiostugarantii ei ole riskivaba tootlus

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s