Rahapuu portfell 2017Q2

Rahapuu portfell on aja jooksul tugevalt muutunud. Juba mitu head aega olen eraisiku investeeringuid likvideerinud, et olla valmis esimese oma kodu ostuks. Teiselt poolt hakkas kahju, et raha niisama käes ussitab ning võtsin teadvustatud riski investeerida Twinos seniks kuni midagi käega katsutavat hakkab kusagilt paistma (selliseks sammuks tuleb väga valmis olla, sest investeeringutega kaasneb risk raha kaotada). Kuna hetkel on üks korter broneeringus, siis likvideerisin Twino portfelli ja seal enam investeeringuid ei ole. Twino oli minu portfelli jaoks koht, kus hoida pigem lühiajalist raha, sest nende järelturusüsteem oli väga paindlik ning sadu investeeringuid oli suure nõudluse tõttu võimalik müüa sisuliselt minutitega. Aprilli lõpus – mai alguses vallandas Twino ootamatult mitmed töötajad ja hiljem tõi ettekäändeks kasvamise- ja konsolideerimisvajaduse olemasolevatel turgudel. Väidetavalt olid mõned ettevõtte funktsioonid ebaefektiivsed ja kohati dubleeritud ning efektiivsuse kasvatamise egiidi all saigi vallandamine teoks. Esmapilgul tundub, et töötuks jäid just Gruusia turuga seotud inimesed. Kuna Gruusia on pikalt olnud laenuturu metsik lääs, siis otsustati poliitiliselt laenuturgu mõnevõrra reguleerida. Twino igapäevastes raportitest on Gruusia laenumahud sisuliselt kadunud ja kuigi Poola on tugevamini esile kerkinud, siis madalam intressimäär paneb tahes tahtmata mõtlema, et kas tulevikus on Rahapuu portfellil Twinosse enam asja. Siiski, hästitoimiv järelturg ja kõrge likviidsus räägivad Twino kasuks ja portaali riski hinnates tuleb sellega arvestada. Twino “afääri” puhul ei arva ma, et konsolideerumine oleks halb. Vastupidi! Turuolude muutustele kiiresti reageerides on võimalik kasvatada efektiivsust ja olla seeläbi tugevam turuosaline, kellel on konkurentsieelis. Samas tegutseb Twino ühisrahastuses ja siinkohal on mul kui investoril õigustatud ootus Twino tegevuse jätkusuutlikkusele. Igasugused ootamatud pöörded tekitavad investorite emotsioonides turbulentsi, mis omakorda võib tähendada paanikamüüke või eufooriaoste.

Ootamatuid pöördeid on kindlasti pakkunud Eesti esinumber Bondora. Hetkel on Bondora ümber minu jaoks nii palju segadust, et ainukene selge asi on see, et nad olid ka 2016. aastal 1,4 miljoni euroga kahjumis. Ülejäänu osas pean tõdema, et ma ei saa Bondorast ammu enam aru, sest see info hulk, mida nad pakuvad, on nii kolossaalne, et sellest läbinärimiseks oleks vaja paar nädalat töölt puhkust võtta. Seetõttu olen Bondorast suures osas väljunud. Bondora puhul oli viimaseks piisaks karikas võlgade sissenõudmise protsessi läbipaistmatus. Kuigi Bondora blogis selgitatakse mitmes postituses sissenõudmisprotsessi eripärasid, siis ma ei saa nõustuda nende loogikaga, mis väikeinvestori perspektiivist on siiski läbipaistmatu. Kui ei sobi, siis tuleb edasi liikuda!

Edasi olen liikunud päris jõuliselt Crowdestate suunas. Olen korra Loidu ja Märdiga näost-näkku kohtunud ja pikalt vestelnud investeerimise teemadel ning nende meeskonna visioon on mulle senimaani sobinud. Crowdestate suurimaks mureks on täna projektide vähesus, kuid arvestades kui kuum on kohalik kinnisvaraturg, siis võib-olla on parem kui pakkumisele ei tooda projekte, mille läbikukkumise tõenäosus on pigem suurem kui väiksem. Ärirahastuse suund ei ole veel nii hästi tööle läinud ja sellest on veidi kahju. Siiski loodan, et mehed leiavad põnevaid projekte ja ehk tulevad investorite tootlusootused mõnevõrra alla ja täidavad ka madalama intressi pealt projektid ära. Loomulikult peab võetav risk olema kooskõlas potentsiaalse saadava tootlusega. Teisalt, mida rohkem rahastatakse projekte läbi Crowdestate, seda rohkem huvitavaid asju võiks ühisrahastuse investoritele pakkumisele tulla.

Mitmekesise investeeringupakkumise eest hoolitseb Mintos. Oma portfellis olen Bondora asendanud kindlalt Mintosega, sest see portaal suudab pakkuda väga tugevat mahtu (ca 25M€ kuus), üle 20 alternatiivse laenukontori riski ning veebilehe kasutusmugavus on pigem väga hea. Tõsi, kui Bondora tootlusootus peaks jääma 15-20% vahele, siis Mintose puhul tuleb leppida umbes 10-12% tootlusega. Samas olen portfelli valinud vaid ja vaid tagasiostugarantiiga investeeringuid. Eks ta mõnes mõttes laisaks teeb, kuid hetkel ma ei suuda näha, et Bondora risk oleks sedavõrd madalam, et veidi kõrgem tootlus õigustaks ennast ära. Mintose plussiks võib lugeda alternatiivsete laenukontorite erinevat riskitaset. Sealt võib leida väikeseid tegelasi, kuid ka selliseid, kes on emiteerinud börsil kaubeldavaid võlakirju. Börsi reeglite kohaselt on kauplemisel olevate väärtpaberite emitendid kohustatud regulaarseid raporteid pakkuma, mistõttu on vastaspoole riski veidikene võimalik hinnata.

Imedemaa Läti on tagasiostugarantiiga investeeringute pakkumises kindel esimene (tagasiostugarantii ei ole riskivaba tootlus!). Mõnel juhul ei suuda Mintos kõiki laenukontoreid enda juurde kauplema saada ning nii mõnigi neist otsustab iseseisvalt oma portaali avada (Twino). Üheks selliseks on ka Viainvest, kelle võlakirjad on samuti börsil kaubeldavad. Üldiselt ma ei armasta uutesse portaalidesse kontosid avada, kuid Viainvesti puhul tegin erandi. Kuna nende finantsandmed on keskmisest paremini kättesaadavad ning praeguse seisuga on pakkumisel ca 10 tuhat laenupakkumist (Poola, Läti, Tšehhi, Hispaania), siis mulle tundub, et portfelli hajutamise perspektiivist on nemad üheks potentsiaalseks valikuks. Testi mõttes olen nende juurde mõned eurod investeerimiseks viinud ning kui asi rohkem meeldima hakkab, siis saan portfelli alati suurendada.

Mõned investeeringud on jätkuvalt olemas Estategurus, kuid seoses kodu ostmisega olen selle portaali enda jaoks hetkel kõrvale jätnud. Samamoodi olen väljumas MoneyZenist, sest Krediidiandjate- ja vahendajate seaduse rakendumise tõttu jäid nemad umbes pooleks aastaks seisma ning see on mõjunud neile päris laastavalt.

Käesolevaga on Rahapuu portfellis esindatud:

  • Crowdestate
  • Mintos
  • Viainvest

Lõpetuseks tahan tänada kõiki Investeerimisraadio kuulajaid. Oleme hetkel veidi pikemal puhkusel tulenevalt isiklikest tervislikest ootamatutest asjaoludest. Ei maksa muretseda, loodetavasti oleme peatselt tagasi! Seniks aga loodan, et suudan blogi uuesti käima tõmmata ja uuesti regulaarsemalt kirjutama hakata. 🙂

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s