Bondora, katse 2

Bondora on viimastel kuudel olnud päris tegus. Kuised laenumahud on peale pikemat seisakut hakanud taaskord kõrgustesse pürgima. Rekordit tähistav august jäi napilt alla 2,8 miljoni euro ning kõik järgnevad kuud on senimaani olnud kindlalt üle 2,4 miljoni euro tähise. Tõsi, Läti portaalid Twino ja Mintos näitavad juba üle 10 miljoni euro laenumahtu kuus, kuid nende ärimudel on Bondora omast mõnevõrra teistsugusem.

bondoraloanvolumes
Bondora laenumahud, www.bondora.com

Portaaliga seotud tegevustest jäi meile Investeerimisraadios silma Bondora agiilne tegutsemine põhituru “eemaldamise” osas. Nimelt 1. novembrist ei kuvata investori juhtpaneelil põhiturgu, sest automaatpakkujate ja API kaudu investeeritakse valdav enamus investeeringutest kohe täis.

Põhituru eemaldamine ei ole minu meelest väga suureks tragöödiaks, sest ühisrahastuses investeerimine peaks olema võimalikult palju automatiseeritud. Kui aga vaadata Bondora automaatpakkujasse sisse, siis on selge, et see tööriist kuigivõrd palju võimalusi investoritele ei jäta: kas investeerid sinna, kuhu Bondora tahab või ei investeeri üldse. Alati võib kasutada API lahendust, kuid ka siin tuleb tõdeda, et konkurentsi on teenusepakkujate hulgas vähe ning olemasolevad lahendused ei pruugi meile sobida.

Minu strateegia on alati olnud pigem konservatiivne. Olen eesmärgiks seadnud 12% tootluse püüdmise ja seetõttu valin portfelli pigem AA, A, B ja C grupi laene, mis Bondora hinnangul peaksid küllaltki väiksema tõenäosusega maksejõuetuks jääma. Siiski, veebruaris 2016 lasin Bondora portfellihalduri korra käima ning toona võttis ta mulle põhiturult koheselt sellised laenud (tegu on ettevõttele kuuluva kontoga ehk Bondora katse 2):

BondoraPM.png
Bondora automaatpakkuja pakkumine 2016. aasta veebruaris

Nagu arvata võib, siis ma ei ole rõõmus kõrgema riskiga laenude osas. Ma ei plaaninud neid portfelli võtta, vähemalt mitte sellise kontsentratsiooniga nagu automaatpakkuja neid pakkus. Automaatpakkuja algoritmi loogika on iseenesest lihtne: igale laenule arvutatakse välja oodatav tootlus (järgmise 12 kuu jaoks). See tähendab, et kui Bondora mudel on täpne, siis suurest hulgast identsetest laenudest laekub laenuperioodi lõpuks ettenähtud summas põhiosa ja kasumit. Osad laenud on sealjuures maksejõuetud ning teised (edukad laenud) katavad maksejõuetute laenude kahjumid. See on selle äri normaalne osa.

Teisalt on automaatpakkuja eelduseks, et ta võib investori nimel tegutseda pikema aja vältel. Kui portfelli võtta üks kõrge riskiga leping, siis on selge, et oodatava tootluse märgist jäädakse väga kaugele. Võib juhtuda, et 50% intressimääraga laen maksab väga hästi ja laenult teenitav tulu on märksa kõrgem, kui eeldatav tootlus. Võib ka juhtuda, et laen muutub peatselt maksejõuetuks ning oled kogu raha kaotanud.

Mina ei lase automaatpakkujal vabalt joosta, vähemalt mitte ennem, kui Bondora lubab mulle sobivalt automaatpakkujat modifitseerida. Üle 50% intressiga laenud mind ei huvita, seega oleks tore, kui pakkuja lubaks seada intressilae. Samuti võiks olla määratud intressipõrand. Vastavalt intressivahemikule arvutatakse ajalooliste andmete põhjal potentsiaalne tootlusvahemik. Seda enam, et konservatiivne seadistus ei välista portfellist HR lepinguid!

Palju kisa-kära on tehtud kiirlaenude osas. 400% intressimääraga laen pidi olema saatanast! Jah, loomupäraselt ongi. Aga kui 300€ laenatakse üheks kuuks ja tagasi makstakse 400€, siis kas see on kuidagi julmem kui võtta 3400€ laenu 36 kuuks intressimääraga 244%? 5€ investeering kasvab hea õnne korral 37€ peale! Laenuvõtja perspektiivist vaadatuna: laenab 3400€, kuid tagasi maksab 25 000€!

BondoraHRLoan.png
Bondora järelturg, müüakse 244% laenu. http://www.bondora.com

Kokkuvõttes tuleb nentida, et olen portfellihalduri kinni keeranud (ja saanud ühtlasi murekõne Bondoralt, et miks ma ometigi seda tegin?). Mulle ei sobi see viis, kuidas Bondora tahab, et mina investeeriksin, seega tuleb hääletada oma rahaga. Eraisiku konto olen tühjaks tassinud (1600€ väärtuses punaseid on veel sees) ning ettevõtte konto puhul ei ole suuri summasid portaali toonud. Siiski, viimastel kuudel olen raha pigem juurde toonud, sest hetkel kasutan ühte väga aeglast strateegiat järelturul.

Tootlus

Mõned päevad tagasi mõtlesin, et Bondora tootluse arvutamise loogika on katki, sest portfelli tootlus kasvas hüppeliselt 22% juurest 30% kanti. Kui aga mõelda, et järelturult ostmise strateegiat hakkasin kasutama septembri algusest, siis tundub hüpe tootluses päris loogiline (makseid hakkasin saama oktoobris).

bondorareturn

Tootlus 06.11.2016 seisuga, http://www.bondora.com

Kokku olen ostnud ca 150 laenutükki, mille keskmine intress jääb 25% juurde. Oktoobri algusest alates on tulemuseks ca 70 laenutükki keskmise intressiga 27%. Seega olen üritanud suhteliselt samasuguse riski juures tõsta tootlust (efficient frontier).

BondoraCashflow.png

Põhiosa laekumised on enamasti jäänud üle 90% planeeritust. Vaid juuni oli nõrgem. Intressitulude osas tuleb tõdeda, et seal on laekumised pigem 70-80% vahel planeeritust (mõne väikese erandiga).

Kokkuvõttes panin viimasele graafikule pildi intressitulu ja põhiosa laekumisest võrdluses planeeritud põhiosaga. Hetkel on rahavood suuremad kui planeeritud põhiosa üksinda. See on hea indikaator, mis näitab, kas portfell on elujõuline (märksa hullem seis oleks siis kui planeeritud põhiosa on suurem kui kogulaekumine selles kuus).

PS! Bondora annab kõigile uutele huvilistele 5 eurot esimese investeeringu tegemiseks. Võta oma viiekas siit.

8 kommentaari “Bondora, katse 2

 1. Taavi Pertman

  API puhul ei olegi niivõrd probleem konkurentsi puudumises pakkujate osas, kuivõrd fakt, et Bondora ei lase API investoreid esmaturul praktiliselt sisse.

  Funktsionaalsus on küll olemas, aga eesmärki ehk investeerimist sellega saavutada ei saa. Seega on ka üsna mõttetu selle jaoks midagi arendada.

  Järelturu osas muidugi mingit avalikku lahendust pole minu teada. Kunagi kui põgusalt vaatasin, siis polnud API all ka selleks vajalikku infot (võlaprotsessi sündmusi minu arust ei saanud kätte sealt? Ja minevikus viivitusega tehtud maksete kohta vist samuti infot ei saanud.)

  Bondoral pole ilmselt erilist huvi lihtsalt sinusuguste “pirtsakate” investorite jaoks võimalusi luua 🙂

  Meeldib

  • Tauri

   Jah, eks ta perspektiiviküsimus lõppkokkuvõttes ole. Bondora uus hinnastamine ja HRi kuni 250% intressini minek on mind ka pigem eemale peletanud, sest manuaalselt valida ei saa, portfellihaldurile intressivahemikku ette anda ei saa ning kuuldavasti APIga on paljudel mured. Kui järelturul oma rahanatukest investeeritud ei saa, siis eks tuleb võib-olla mõelda väljumisele. Samas, ajalooliselt on põnev vaadata, kuidas portfelli väärtus aja jooksul muutub.

   Meeldib

 2. Peeter

  Tänud muidugi, et kirjutad, tore lugeda. Ma tegelikult ei tea, mis on Sinu ja su strateegia või põhimõtteline seotus Bondoraga, aga kui sa sihid 12% tootlust, siis eeldan, et ka 11,7% on enam vähem. Ehk minu küsimus miks mitte Omaraha tagatud laenud? Portaal ise ju kenasti kasumis, erinevalt Bondorast, ja toimetab kenasti. Samuti saad sinna ettevõtte alt investeerida. Võib-olla jah, et ei saa alustada 5€, mis väiksema portfelli puhul toob poole vähem hajutatust, samas – kui see on siiski ettevõtte “kasumifondist” tõenäoliselt tagatud, siis pole ka neil endal huvi seda väiksemaks teha. Seega mulle tundub, et siin on kas huvi oma portfelli kiiremini kasvatada, kui 12% tootlusega, kas huvi lihtsalt Eesti suurima käibega p2p portaali vastu, et kuidas seal arengud, kas lihtsalt kerge mänguvõlu või midagi muud hoopis?

  Igal juhul on ikka tore lugeda, kui keegi mingeid asju proovib ja katsetab aj tulemused kirja paneb. Ise hoian sellest automaatpakkuja ikoonist hiirega eemale.

  Meeldib

  • Tauri

   Bondoraga seotust mul ei ole. Ühegi teise ühisrahastusportaaliga samuti mitte, seega olen eraldiseisev väikeinvestor.

   Omarahasse on sõbrad-investorid kutsunud kordi mitu, kuid hetkel on jätkuvalt plaanis kodu ostmine ja kõik raha on läinud “korterifondi”. Kui ma sealt hakkaksin midagi ORi panema, siis naine annaks kodus tappa. 🙂

   Kui korter ostetud (ja raha hakkab üle jääma), siis ilmselt võtan ORi päevakorda. Hetkel hoian päris suure osa korterifondist Twinos (ärge mu naisele öelge!).

   Meeldib

 3. p.9

  Tegin ka ise suht hiljuti peale mitmeaastast vaheaega B-s katse2. Seadistasin Portfellihalduri “ülikonservatiivse” peale.ja lasin tal pakkumisi teha umbes 500 euro eest 5…25 euro kaupa. Tulemuseks sain ainult AA, A ja B grupi laene intressivahemikus 9…21%. Kõik on eranditult ainult EE laenud. Lasen nüüd mõned kuud olla ja siis vaatan kas jätkata või väljuda lõplikult.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s