Portfelli ülevaade, Q3 2016

Päevad lähevad aeglaselt, aastad kiiresti..

Mõni õhtu tagasi vestlesime sõpradega eesmärkide seadmisest ning mulle turgatasid kohe pähe Rahapuu blogi kuuülevaated. Kuna täna olen jätkuvalt selles positsioonis, et valmistun eluaset ostma ja vara peab olema tavapärasest likviidsemas vormis, siis olen eraisikuna investeerimises otsi kokku tõmmanud ja vahepeal raha kasutanud ettevõtte alt investeerimiseks (noh, et ta niisama tühja ei seisaks). Sestap mõtlesin, et vaatan korra üle oma eraisiku portfellide hetkeseisud, sest kunagi hiljem on nagunii väga põnev lugeda!


Vaba raha liigub likviidsetesse investeeringutesse

Hetkel olen vaba raha enamasti “parkinud” Mintose või Twino platvormil pakutavatesse tagasiostugarantiiga lühiajalistesse laenudesse.

Ettevõttele loodud ühisrahastuskontodest ma hetkel rääkida ei soovi. Põhjus on väga lihtne: pikaajaliselt investeerides tunduks kasutatav strateegia vale ja seetõttu ma pigem jätan ta enesele teada. Kui eluase olemas ja uuesti on võimalik normaalses rütmis investeerida, siis olen suure tõenäosusega uuesti jätkamas kuuülevaadetega.

Bondora eraisiku konto

Rahapuu portfelli Bondora investeeringutega on sügis käes ja õige aeg hakata tibusid lugema. Portfellis istub 6 rohelist laenu, mille mõni päev tagasi järelturult ostsin. Umbes sama palju lepinguid on kollases ja ülejäänud ligi 300 lepingut on punases. Minu kunagi järelturu strateegia “osta punaseid, sest nad ju peaks taastuma!” ei ole liiga edukalt tööle hakanud. Taastumist on, kuid kaugelt mitte nii palju, et sellest ahvivaimustuses olla.

bo1

Üks on selge: Bondora investeering on olnud minu jaoks kasumlik! Sissemaksetena kandsin aegade jooksul portaali 3590 eurot. Väljamakseid on toimunud juba summas 4243 eurot ehk 653 eurot enam. Umbes 30 euro eest kannataks rohelisi müüa ning punaste taastumise tempo lubaks arvata, et umbes 75-100 eurot saaks selle aasta lõpuks veel kätte. Enda jaoks olen Bondora punased suhteliselt maha kandnud. Iga taastumine on seega pigem boonus, kui tegelik ärev ootus, et nüüd kohe-kohe hakkavad punaste rahalaevad minu poole tulema.

Õppetunniks on see, et ära investeeri järelturul ilma testitud strateegiata. Lihtne eeldus “punased taastuvad” ei pruugi paika pidada, sest kuigi punased tõepoolest taastuvad, siis me ei suuda kunagi ette näha, millised täpselt?


Muuseas, Bondora on avanud oma soovitusprogrammi! Iga liituja saab Bondoralt esimesed 5 eurot tasuta. Selle raha saab teha oma esimese investeeringu. Liituda saad siit.


MoneyZeni eraisiku konto

MoneyZen oli KAVSi tegevusloa puudumise tõttu sunnitud märts-august perioodil aktiivse laenuväljastamise peatama. Selle mõne kuuga tiksus investeeringutest vaba raha umbes 200 eurot, mille enne tegevusloa saamist portaalist välja kandsin. Praeguseks olen suhteliselt seda meelt, et portaali sisenemisel tuleb selgeks mõelda konkreetne strateegiline plaan. Kunagi oli küll vahva uues portaalis konto avada ja iga kuu paarkümmend eurot peale kanda, siis nüüd olen pigem fokusseeritum ja võtan teadlikult teistsuguseid riske.

mz

Rahaliste vahendite jääk on 38 euro kandis, kuid kuna raha väljakandmisel portaalist rakendub 50 sendine teenustasu, siis igat kümnekat eraldi välja kanda ei ole mõtet. Seetõttu ootan pigem 50-100 euro kogunemist ja alles siis teen järgmise väljakande.

Portfelli koosseis on hetkel järgmine:

 • Zen, 50tk
 • Zen-1, 7tk
 • Zen-2, 4tk
 • Zen-3, 4tk
 • Zen-4, 1tk
 • Ennetähtaegselt tagastatud, 25tk
 • Tähtaegselt tagastatud, 4tk
 • Legal Action, 13tk
 • Võlgade sissenõudmine, 3tk

Märkimist väärivad lepingud “Legal Action” ja “Võlgade sissenõudmine” grupist. Raha laenasin 10 euro kaupa välja, mistõttu maksejõuetuks kuulutatud lepingute väärtus saab olla maksimaalselt 160 eurot. Kuna osad neist on vähemalt mingisuguse raha tagasi maksnud, siis tegelik laenujääk nende lepingute puhul on 119 eurot. Kuigi Zen-1 kuni Zen-4 lepingud on samuti makseprobleemidega, siis saab konkreetselt eristada, millised lepingud on kogu mahus väljanõudmisele saadetud ja millised on veel “korras”. Kui arvestame juurde Zen-1 kuni Zen-4 lepingud, siis hilinevaks kohustuseks summeerub kokku 127 eurot. Probleemseid nõudeid on vähem, kui portfelli teenitud 187 eurot intressitulu. Samas loodan, et kohtusse saadetud laenud suudavad taastuda ning aktiivsed laenud jätkavad makseid, seega kogukasum pigem suureneb.

MoneyZeni hinnangul on portfelli keskmiseks skooriks 701 punkti. ROI ehk investeeringu tootlus on kukkunud juba 16,5% lähistele. Hetkeseisu vaadates usun, et hoolimata nõrgast hajutatusest on portfell kasumlik.

Estateguru eraisiku konto

Estateguru on Rahapuu portfelli jaoks olnud kindlasti kõige kasumlikum investeering, sest soovituskoodi kaudu olen teeninud üle 1290 euro. Osa soovituskoodi raha investeerisin algusaegadel edasi ja selle tulemusel on portfell teeninud intressitulu umbes 79 eurot.


Estateguru on investoritele loonud soovitusprogrammi, mille kaudu saavad investorid lisatulu teenida. Tingimused on kirjas alljärgnevalt:

 • Iga sõber, kelle Sa kutsud (kasutades oma soovituskoodi linki) saab pärast registreerimist kolme esimese kuu jooksul teostatud investeeringute kogusummalt 0,5% soovitusraha oma virtuaalkontole.
 • Mis veel parem – tänutäheks soovitamise eest maksame iga meile investeerima toodud sõbra eest, kes investeerib kolme kuu jooksul rahastatud laenu, investeeritud summalt 0,5% soovitusraha Sinu virtuaalkontole.
 • Liitumiseks kasuta linki: https://estateguru.co/login/auth?userPromotionCode=EGU00075

eg

Hetkel on portfelli jäänud veel 3 projekti kogusummas pisut üle 300 euro. Intressimäärad jäävad 8-11% vahele ning kui 2 projekti lõppemine on plaanitud 2017. aastal, siis viimane projekt lõppeb alles 2020. aastal. Estategurus järelturgu veel ei ole, mistõttu investeeringutest varasem väljumine on problemaatiline.

eg2

Teisalt võib öelda, et Estategurus tuleb iga kuu väga palju kinnisvaraga tagatud pakkumisi turule, s.t. seal portaalis on igal investoril võimalik ehitada omale sobilik portfell.

Crowdestate eraisiku konto

Crowdestate investeeringud on ka suuresti tagasi tiksumas ning kui jätame kõrvale ühe tavapärasest suurema tehingu (summas 1500€), siis väga suur osa ülejäänud investeeringutest on kas lõppenud või kohe-kohe lõppemas. Portaalist olen välja kandnud sisuliselt kogu tagastatud põhiosa ja laekunud intressi. Peatselt peaks laekuma viimane summa Tedre projektist ning siis on plaan raha jällegi välja kanda.

ce1

Konto tulususeks kuvatakse umbes 5%. Projektipõhine tulusus varieerub -5%..+45% vahel. Negatiivse tulususega investeeringud ei ole kõiki makseid sooritanud, seega need peaksid tulevikus samuti positiivsele poolele maanduma.

ce2

Kokkuvõttes..

.. ei ole hullu midagi. Portaalidest väljumine on üldiselt pikaajaline protsess ja see võtab tahes tahtmata aega. Seetõttu ei maksa iga kümne euro pärast järgmisesse portaali kontot avada, sest sellisel puhul ei pruugi vajalikku hajutatust saavutada ning lõpptulem võib olla negatiivne.

4 kommentaari “Portfelli ülevaade, Q3 2016

 1. Marion Kauber

  Hei.

  Kui küsida võib, siis miks on soov soetada eluase just praeguses majandustsükli asendis? Hinnatase on nõudluse tõttu võrdlemisi kõrgeks läinud ning vähemalt uusarendustes ei ole ka kvaliteet eriti kiita.

  Miks mitte oodata ära see kauakuulutatud “krahh” ja siis mõelda ostmise peale? Samalaadse korteri peaks praeguste hindadega võrreldes vähemalt 30% soodsamalt ju saama…

  Muus osas hea lugemine ja ülevaade.

  M.

  Meeldib

 2. Jaanus

  Tere Tauri.
  Vaadates sinu Crowdestate ülevaadet jäi silma rida “Makstud teenustasud 53.09eur” Vaadates aga Crowdestate lehte siis seal kirjas nii – “Crowdestate’iga liitumine ning liikmeks olemine on tasuta. Kõik Crowdestate’ile makstavad tasud on arvestatud koguinvesteeringu sisse ning investoritelt eraldi tasusid ei võeta. Üksikutel juhtudel tuleb investoritel eraldi tasuda pangaülekannetega seotud otsekulud.”
  Tunneks huvi millest koosnevad sinu teenustasud? Kas olen midagi valesti aru saanud ja Crowd võtab siiski mingid teenustasud?

  Tänan kui võtad vaevaks vastata
  Jaanus

  Meeldib

  • Tauri

   Tere, Jaanus!

   Algusaegadel oli nii, et teenustasu oli veel eraldi. Nüüd on uuemad lahendused kasutusel ja Crowdestate teenib oma raha veidi teistmoodi. Selles mõttes on kõik õige: täna Crowdestate investoritelt raha otse ei küsi.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s