MoneyZen, kas rahamaailma uinuv kaunitar?

2016. aasta juulikuu tiksub vaikselt lõpule ning MoneyZen on jätkuvalt vaikuseperioodil. Eesti keeles kõlab “vaikuseperioodil” kummaliselt ja võib-olla oleks inglise keelne väljend quiet period õigem öelda. See väljend tuleneb inglise keelsest sõnavarast ilmselt seetõttu, et 2008. aastal pidid nii Lending Club kui Prosper olema mõnda aega “vaiksed”, sest nende tegevus oli vaja viia kooskõlla regulatsioonidega ja sel ajal ei tohtinud uusi laenulepinguid vahendada.

logofacebookMoneyZeni tegevusloa taotlemise saaga ei ole veel lõppenud. Hiljemalt augusti lõpuks peaks olema asi selge, kas nad saavad jätkata laenude vahendamist. Mina olen positiivne ja usun, et MoneyZen saab vajaliku tegevusloa (eks linnud on üht-teist siristanud).

Rahapuu portfell, nagu ka kõigi teiste oma, on viimased neli kuud seisnud ning uusi laene väljastada saanud ei ole. Hoopis suur osa rahast on vaikselt tagasi tiksunud ning hommepäev (täna on pangad kinni) võiks 170 eurot kohe välja kanda. Portaali kantud 645 eurost on seega veerand koju tagasi tulnud ning enamus laene on alles aktiivsed. Sellest juba allpool edasi.

MZ

MoneyZeni infosüsteem ei ole vahepealse nelja kuuga kuigivõrd edasi arenenud*. Veebilehel investeeringute sorteerimine ei tööta juba pikemat aega, kuid tegevusloa saades võiks eeldada, et puruks asjade remontimise motivatsioon on märksa kõrgem. Vajadusel saab .csv failina kogu portfelli kohta käiva info alla laadida ja Execelis hullata, kuid see lahendus ei ole kindlasti kõigile sobiv.

MoneyZeni puhul olen pikalt mõelnud, et kas äkki peaks raha välja kandma (näiteks Mintose Gruusia kiirlaenudesse) või mitte. Hetkel ei ole sellist kindlust olnud, et otsust vastu võtta ja asi ära teha. Selge on see, et alla 1000 euro (nagu Bondora tegevjuht Pärtel Tomberg Äripäevale ütles) ei ole mõtet hakata investeerima ühte portaali. Uut kapitali samuti ei ole täna mõtet peale kanda, sest investeeringutesse see raha hetkel nagunii ei läheks. Ütleksin, et MoneyZeni puhul on tegu päris tugeva likviidsuslõksuga: (kiiresti) väljuda ei saa ning kogu portfelli tootlus ei ole seisva raha tõttu väga hea.

111 väljastatud lepingust:

 • 3 tk on tähtaegselt tasutud
 • 23 tk on ennetähtaegselt tagastatud
 • 9 tk “Legal action” staatuses
 • 3 tk “Võlgade sissenõudmise” faasis (jõuline Gennadi?)
 • 15 tk Zen-1
 • 4 tk Zen-2
 • 2 tk Zen-3
 • 2 tk Zen-5 (wtf**?)
 • 1 tk Zen-7 (WTF?)
 • 49 tk Zen (ehk OK!)

Need Zen-7 ja Zen-5 on tugevalt MoneyZeni põhiväärtuste vastased lepingud. Nagu MoneyZen armastab esilehel öelda, siis “Väärtustame inimestevahelisi kokkuleppeid ja nõustame rahaasjades!” Ehk siis investori vaatenurgast tulnuks võlgnikud ammu kohtusse saata.

Mis Sina oma MoneyZeni investeeringutega edasi plaanid teha? Kirjuta selle kohta kommentaar postituse alla. Vastan kõigile! 🙂 


* Kriitika ei ole halvustav, vaid ikka MoneyZeni motiveeriv! 🙂

** WTF ei  tähenda siin kontekstis Welcome To Facebook

6 kommentaari “MoneyZen, kas rahamaailma uinuv kaunitar?

 1. Sven

  Pmst sama seis mis sul. 200 € kandsin välja mõni aeg tagasi ja viisin konkurendi juurde. Nüüd ootan ja vaatan, mis edasi saab. Kui taas vaba raha 200+ € olema saab, kannan ka selle välja. Kui aga tegevusluba saadakse ning vaba raha uuesti käiku läheb, siis arvan, et jätan oma 1000+ € portfelli arvatavasti siia ringi käima. Uut raha kohe peale ei too vaid pigem vaatan kuhu suunas liigub see portaal.
  Suve keskpaiku tegi MoneyZen uued lepingud oma kasutajatega seoses järelturuga. Tahaks näha, mida see endast kujutab…

  Liked by 1 person

  • Tauri

   Jah, vaadates praegu näiteks Mintost üldiselt, siis see seal on one-stop-shop laadne portaal. MoneyZeni ja Bondora konkurentsivõime minu jaoks on langenud, sest miks võtta investeeringuid erinevatest portaalidest, kui üks suudab kõike pakkuda? Eriti olukorras, kus mu oma portfell on 650€ kandis (pluss intress) MZ puhul.

   Teisalt Läti on Läti ja see hoiab veidi tagasi.

   Järelturu osas on MZ minu meelest öelnud, et kõigepealt Finantsinspektsioonist luba kätte ja siis hakkavad edasi vaatama.

   Meeldib

 2. Kristo

  Mul on MZ portfell samas suurusjärgus , mis Sul Tauri ja olen tänaseks sealt 200 euri välja toonud ja Läti portaalidesse viinud. Kas jätkan MZ edasist investeerimist sõltub sellest, kuidas mehed peale FI-st loa saamisel hoo ülesse võtavad ja ennast näitavad.

  Meeldib

  • Tauri

   Kumbasse otsustasid viia, kas Mintosesse või Twinosse? Mina olen hetkel ise vaadanud rohkem Twino poole, sealne süsteem on loogilisem ja võimaldab raha kiiremini investeerida.

   Meeldib

   • Kristo

    Twinos on mul hetkel 300 eurine portfell prooviks ja Mintoses on hetkel ainult 20 euri samuti teemaga tutvumiseks. Plaan Twinos rohkem kätt proovida, aga eks elu näitab.

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s