Milliseid podcaste kuulan?

Mitmed Investeerimisraadio kuulajad / Rahapuu blogi lugejad on mulle kirjutanud ja küsinud milliseid podcaste (eesti k. taskuhääling) mina kuulan. Mul on hea meel teha ülevaade oma rutiinist, podcastide nimekirjast ja programmidest ning loodan, et see aitab palju uusi kuulajaid oma valikute tegemisel. Targem ja produktiivsem Eesti on igas mõttes vägevam Eesti!

Esimene podcast, mida kunagi kuulama sattusin oli Preston Pyshi ja Stig Broderseni “The Investors Podcast”. Kui ma õigesti mäletan, siis Joonatan kirjutas Facebookis Finantsvabaduse gruppi vihje investeerimisest rääkivate tegelaste kohta ning mul oli kohe tarvis järgi uurida, kelle või millega on tegu.

Aga kuidas siis ikkagi see asi töötab?

Esimene küsimus on muidugi see, et kuidas ühte podcasti üldse kuulata? Telefon on, internet on, kõrvaklapid ka, kuid mis edasi?

Kasutan Samsungi telefoni (hinnaklassis 120€), seega peaaegu keegi ei peaks kartma, et tema telefon on podcastide kuulamiseks liiga väeti/vana. Isegi kui telefonil puudub internetipakett, siis suure tõenäosusega on kusagil ikka võimalik wifisse saada ning siis teab telefon (õigupoolest podcasti kuulamiseks vajalik programm) juba ise, et mõni saade ette alla laadida.

Mäletan, et otsisin Google Play poest märksõna “podcast player” ning kellegi heal tahtel oli Player FM nimeline rakendus esimeseks valikuks. Hetkel sama märksõna leiab näiteks “Pocket Casts”, “Podcast & Radio Addict”, “Podcast Republic” ja palju muid mängijaid. Ma olen veendunud, et neil kõigil on midagi natukene erinevat (teistest tuleb eristuda!), kuid suures plaanis on tegu suhteliselt sarnaste rakendustega, seega pole väga vahet, mida esimeseks mängijaks valida. Nagunii kujunevad igal kuulajal pika peale omad vajadused ja eks siis hiljem on aega “peenhäälestada” ehk leida see kõige õigem.

Aja jooksul kujunevad Sul omad lemmikud, mis tasub “subscribeda” ehk järjekorraloendisse panna. Rakendus ise peab järge uute saadete osas, seega Sina enam midagi eraldi hiljem otsima ei pea (kui siis uusi podcaste).

“Mul ei ole aega podcastide kuulamiseks!”

Kes on maalt või kaugemalt linnast tulnud, siis need teavad, et Tallinnas on elu nii kiire! Autod vuhisevad 50km/h alas vähemalt 70km/h, keegi suunatuld ei näita ning mõnes kohas on samas suunas isegi kolm rada. Nõus – tallinnas on inimestel kogu aeg kusagile kiire. Samas ei ole keegi suutnud kindlaks teha, et selline kiirustamine on ratsionaalne. Me ei ole harjunud mõtlema ratsionaalselt, vähemalt mina pean seda iga päev juurde õppima. Kuidas kasutada oma aega paremini, efektiivsemalt ning kuidas õppida rohkem sama ajaga?

Üheks võimaluseks on podcastide kuulamine. Näiteks tööle minnes sätin “volüümi” nupu maksimaalse peale ning panen podcasti mängima. Autoraadio lülitan samal ajal välja ning sellega olen väga lihtsalt saavutanud häki, kus Skyplusi möla asendab mõni huvitav ja hariv saade.

Teisalt on leidnud eneses väga palju motivatsiooni käia jalutamas ja olla seega liikuv kontoritöötaja. Aprillis jalutasin ca 150km, mais-juunis-juulis on tulemuseks kokku umbes 230km. Enne podcastide kuulamist tuli ühes kuus võib-olla selline sihilik 10-20km kokku.

Samuti ei tekita nõude pesemine või kodutööde tegemine nii palju tuska kui varem. Paned lihtsalt klapid pähe, hea saate käima ning kõrvaltegevusena korrastad majapidamist. Kusagile kiiret pole!

Seega tasub podcastide kuulamine ühildada alati mingisuguse ajakuluka ja ebameeldiva tegevusega. Peatselt mõtled, et miks neid nõusid küll nii vähe olema peab, sest 15 minutit saadet on veel jäänud (ja siis avastad, et oled prügikasti välja viinud, jalanõude riiuli korda teinud ja pole kordagi selle aja jooksul Facebooki avanud!)

Muuseas, kuulates väga palju inglise keelseid podcaste, olen väga palju viibinud inglise keele mõ

jusfääris ning tunnen ennast välispartneritega suheldes märksa kindlamalt. Kes oleks osanud loota, et keeleõpe võiks samal ajal käia!

Asume nüüd siis lõpuks asja kallale! Mida Tauri kuulab?

tip-theinvestorspodcast-logo-final

The Investors Podcast (1x nädalas)

Stig ja Preston räägivad investeerimisest, kutsudes külla huvitavaid külalisi, tehes mastermind grupiga kord kvartalis kokkuvõtteid ning arutlevad aktsiate, võlakirjade ja muu säärase üle. Kui aus olla, siis nende mastermind on tekitanud minus isu samuti luua või liituda mõne kohaliku mastermindiga – tahaks mõtteid jagada selliste inimestega, kes on minuga samal sageduslainel. Kui Sul on mõni hea mõte, anna mulle endast teada taurialas@gmail.com.

Kes kuulab Investeerimisraadiot, siis teadke, et TIP oli just see podcast, kes tegelikult pani aluse Investeerimisraadiole. Tänaseks oleme omadega nii kaugele jõudnud, et isegi Äripäev on meist kirjutanud ja uhkeldanud, et on saanud Investeerimisraadiole pähe teha. 🙂 Vahest on vaja väga väikest tõuget, et tõsiselt väärtust luua.

fresh-guests-real-money-talk-stacking-benjamins

Stacking Benjamins (3x nädalas)

Joe Saul-Sehy (dsõu saul-siihai) ja OG (other guy) vestlevad esmaspäeviti ja kolmapäeviti humoorikalt rahaga seotud teemadel eesmärgiga Sind mitte harida. Reedeti on OG millegi pärast kadunud ning Joe on selleks puhuks kokku kutsunud ümarlaua, kus Paula Pant, Greg Mcfarlane, Len Penzo ja teised .. (üllatus-üllatus) samuti arutlevad rahateemadel. Vahepeal viskab sekka naabrimees Dougi “triviat” ning ära ei saa unustada ka “desserti” (selle pead ise välja uurima). Kindlasti on SB puhul tegu väga ägeda sõuga, kus pigem pinnapealselt ja energiliselt käiakse üle olulisemad rahateemad.

logo_v4

Listen Money Matters (1x nädalas)

Thomas ja Andrew on kaks nohikut, kes õlle kõrvale räägivad finantsteemadest. Mõnikord on külaline, mõnikord on nad kahekesi. Õnneks õlle tarbimine kedagi rajalt maha veel murdnud ei ole.

LMM podcast on üks minu inspiratsioonipodcaste, mis näitab hästi, et kui tahad midagi südamega teha, siis ei pea sa olema ekspert, vaid kõnetama publikumi.

logo2x

Smart Passive Income (1x nädalas)

Pat Flynn on uskumatult energiline inimene, kes lihtsalt pakatab positiivsusest. 2008. aasta majanduskriis oli tema jaoks keeruline, sest kaotas töö arhitektina. Õige pea hakkas uurima, mis imelik värk see internet on ning äkki keegi vajab tema teadmisi LEED eksami kohta. Esimese kuuga genereeris juba rohkem kui 7000 dollarit tulu tema algeline veebileht, mis tänaseks on arenenud meeskonnaga portaaliks, mille kuine tulu on ca 150 000 dollarit.

Pat on teine näide, kes on ennast üles töötanud ja näitab, et meie limiidid on kinni meie peades, mitte oskustes. Tema fookuseks on passiivse sissetuleku teenimine veebilahenduste kaudu ning just veebiäride kohta võib tema podcastist nii mõndagi kuulata. Muuseas, kui LMM poisid on sellised parajad ohmud (umbes nagu meie Kristiga Investeerimisraadios), siis Pat kartis samuti, et tema edu varsti lõppeb – nimelt hakkas LEED akadeemia ise õppematerjale müüma veebis. Siiski oli Patil oma koht selles maailmas olemas, sest ostjad tahtsid samastuda, mida üks akadeemia ei suutnud pakkuda. Never give up because someone might do better! There is a chance that they might not.

podcast_blog_header

the Top Entrepreneur (1x päevas)

Eestis (ja Soomes) oleme harjunud, et sauna minnakse paljalt (või siis rätikuga). Ameeriklaste jaoks tundub see uskumatu ning tema ei ole valmis seda tegema (või siis on väga imestunud kui sa palud tal seda teha). Siiski on Ameerikas olemas vähemalt üks minust natukene noorem noormees, kes väga avalikult küsib ettevõtjatelt kui palju nad teenivad, kui palju on neil töötajaid, milline oli käive ja lõpetab vestluse “Famous 5” segmendiga. Piltlikult öeldes palub saatejuht ettevõtjaid endaga alasti avalikku sauna.

Nathan Latka on ise ettevõtja, kes 2016. aastal müüs maha Heyo (Facebookis turundamine) ning nüüd tarbib raamatu päevas ja tegeleb teiste ettevõtjate “kiusamisega”.

Mina tutvusin Nathaniga Tais, kui Phi-Phi saarel rannas igavusse surema pidin (kõik eelnevad podcastid olid selleks hetkeks juba kuulatud). Tema avatus ja otsekohesus on midagi maagilist minu jaoks. Seoses Heyo müügiga jäi mulle meelde tema nipp: “Is this your best offer?”. Proovige ettevõtluses seda fraasi kasutada ja te üllatute!

logo

Freakonomics (1x nädalas)

Stephen J. Dubner tegleb majanduse varjukülgede uurimisega. Teda ei huvita miks pakkumise ja nõudluse suhe loob tasakaaluhinna, vaid teda huvitavad ekstreemsed juhtumid ja küsimused, mis meil esmapilgul võivad jääda tähelepanuta. Näiteks kas kiirlaenud on ikka tõesti halvad? Kas streigid-boikotid töötavad nii nagu me eeldame?  Miks Leicester City võitis Premieri tiitli ja nii edasi. Freakonomicsi podcast õpetab teistmoodi mõtlema ja see on lihtsalt nauditav!

money-for-rest-of-us-logo

Money For the Rest of Us (1x nädalas)

David Stein on endine fondihaldur, kelle käpa alt võis leida üle 2 miljardi dollari klientide varasid, mida tuli hallata. Fondihalduri piinliku täpsusega jutustab David erinevaid lugusid oma elust ning seob need päris põnevald finantsmaailmaga. See ei ole päris kartulikoorimise podcast, vaid seda tulebki kuulata mitte midagi muud tehes. Jutud on põnevad, kuid vajavad äärmist fookust ning sageli olen sunnitud tema podcasti pooleli jätma (lihtsalt seetõttu, et mõtlen ootamatult toidu või homse töö peale).

mebfaber-logo-2

The Meb Faber Show (1x mingi aja tagant)

Meb Faberi podcast on minu valikus küllaltki uus, sest mõni aeg tagasi saatis Kristjan Velbri Investeerimisraadiole huvitava idee: lugege läbi Meb Faberi raamat “Shareholder Yield ja rääkige sellest Investeerimisraadio saates. Ja noh, mina siis hakkasingi lugema ja leidsin sellise huvitava podcasti. Meb on Cambria Asset Management kaasasutaja ja 5 raamatu autor, kelle rõhk on peamiselt investeerimisstrateegial. Podcast on küllaltki lühiajaliselt olnud väljas, kuid põnev kuulamine sellegi poolest.

mfmarketfoolery

Market Foolery (4x nädalas)

Ameerika investeerimisuudiste portaal Motley Fool ajakirjanikud räägivad üldistatult börsidel toimuvast. Market Foolery ei ole ainukene Motley Fooli saade, sest veel võib leida näiteks Industry Focus, Motley Fool Money jne. Hommikune mõnus 15-25 minutiline töölesõit börsiuudiste taustal. Saated käivad esmaspäevast neljapäevani.

Globaalsed Eestlased (hetkel 2 episoodi)

Kõige uuem tulija minu tabelisse on Palo Altos elava Rainer Sternfeldi “Globaalsed Eestlased” podcast, mis on ühtlasi ka ainukene eesti keelne podcast, mida kuulan. Mulle meeldib selline mõtteviis nagu saatekülalised Sten Tamkivi ja Hardy Meybaum on välja näidanud. Tegelikult salamisi ootan, et ka Kristjan Lepik satub Raineri mikrofoni ette, sest neil kõigil on väga avatud ja huvitavad mõtted, kust on väga palju õppida.

Oeh! Mõtlesin, et see list ei saagi otsa, sest tegelikult jätan siia mõned podcastid veel lisamata. Tõsi on see, et mõned nimetatutest jäävad aeg-ajalt suiku, kuid esimesed kolm kuulan igal nädalal alati ilusti ära.

Eesti keelsetest podcastidest lisaks juurde:

Mulle väga sümpatiseerib, et Eestis hakkab jõudsalt kasvama (investeerimis)blogide kultuuri kõrvale (finants/äri/raha)podcastide kultuur! Meil on nii palju õppida ja areneda ja nüüd on õige aeg sellega algust teha!

Kui Sul on midagi ägedat öelda Investeerimisraadiole, siis jäta meile teade selle lingi kaudu. Head kraami tasub jagada, seega “sharing is caring” ehk jagamine on hoolimine! Jaga seda postitust ka teistega.

6 kommentaari “Milliseid podcaste kuulan?

  • Tauri

   Jaa! Tegelikult võiks kogu Raadio 1 (www.raadio1.ee) sortimendile pilgu peale visata, peale Buumi on neil ka Digitund, Restart, Rada Vabaks ja veel mõned huvitavad podcastid.

   Meeldib

 1. Veiko

  Lihtsalt soovitus. Kui taskuhäälingu ajahulk ületab päevas olevaid tunde, siis soovitan tõsta esituskiirust. Olen enda jaoks avastanud, et 1,6 kiirus on täiesti arusaadav ja jälgitav. Lisaks, Müstiline Venemaa on sellisel kiirusel tavakõne kiirusega, aga ikka väga hea.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s