Portfelli ülevaade, mai 2016

Andestust, head lugejad! Blogipostituste kirjutamine on jäänud unarusse. Põhiliselt seetõttu, et kumm on tühjaks saanud ja pidevalt kirjasulge töös hoida enam ei suutnud. Sestap eeldan, et ka peale seda artiklit tuleb pikem vahe, et saaksin taastuda ja leida seda motivatsiooni, mis paneks silmad särama ja huvitavat sisu looma. Kuna uuel nädalal lähen õppekogunemisele ja seeläbi veedan palju aega eemal Facebookist, Twitterist ja muudest meediakanalitest, siis loodan, et see korrastab mu mõtteid.

11225614_10206841748071933_214203229_nTeisalt on väga tublisti arenenud minu teine projekt ehk Investeerimisraadio. Oleme Kristiga raadiot teinud nüüdseks umbes aasta ning uuel nädalal tuleb eetrisse meie sünnipäevasaade. Vaatame põgusalt tagasi möödunud aastale ja mõtleme parema tuleviku nimel. Samas on hulganisti uusi intervjuusid kokku lepitud ning väga huvitavaid inimesi on saatesse tulemas, seega teine aasta saab olema vähemalt sama põnev (või põnevam) kui esimene aasta. Investeerimisraadio on minu jaoks väga õnnestunud projekt. Ma olen tutvunud ja vestelnud väga põnevate inimestega, kellega muidu tõenäoliselt ei tutvuks. Mis kõige parem: erinevatel inimestel on nii erinevad vaated, et kõik pealetulev info on nii võimas, et seeläbi arened ise märkimisväärselt. Lisaks on meie kuulajate hulgas väga mitmeid ägedaid inimesi, kes meid kogu aeg kuulavad ja toetavad. See näitab, et Investeerimisraadiot on vaja!

Märgi meid kindlasti oma podcasti nimekirja ning anna teada, aadressil info[at]investeerimisraadio.eu kelle intervjuud Sina ootad kõige rohkem.

Vahepeal on juhtunud veel see, et korraldasime Investeerimisraadio koolituspäeva aprilli keskel, samuti käisin Investeerimisklubi korraldatud kinnisvara ühisrahastuse paneelis Marek Pärteli (Estateguru) ja Loit Linnupõlluga (Crowdestate) arutlemas kinnisvara ühisrahastuse üle. Modereeris Marko Oolo (Investeerimisklubi).

Bondora

Just üks õhtu mõtlesin, et milliseid emotsioone tekitab minus Bondora. Kui veel aasta tagasi võttis Bondora nime kuulmine silme eest mustaks, siis nüüd suhtun neisse neutraalselt. Mis on hea, sest üks õige investeering peakski emotsioonid maha kruttima, et investeerimisotsused ja emotsioon portaaliga oleks ratsionaalne.

Ma arvan, et Rahapuu blogi lugejate hulgas ei ole mitte ühtegi inimest, kes ei teaks, et tühjendan eraisiku kontosid kodu ostmise eesmärgil. Seetõttu olen Bondora portfelli aktiivselt müünud ning hetkel on seis selline:

mz

Pisut üle 2700 euro olen põhimõtteliselt välja kandnud ehk umbes 860 eurot oleks veel vaja kanda, et oma investeeritud raha portaalist kätte saada. Peale seda on iga sissetulev sent kasumiks.

Algselt arvasin, et Bondoras on väga keeruline investeeringuid müüa, sest hästitoimivat turgu ei ole. See ei ole õnneks tõsi, sest paari kuuga olen suutnud mitme tuhande euro eest lepinguid müüa. Valdav enamus on müüdud pisikese juurdehindlusega.

Kokku olen järelturul müünud 468 lepingut. Lepingute põhiosaväärtus oli 1995 eurot, mis tõid sisse 2113 eurot. Intressitulu ja viivist on nendelt lepingutelt tulunud 941 eurot.

Portfellis on veel päris korralik pinu lepinguid. Aktiivseid lepinguid ilmselt üritan veel müüa, viivises ja punased hetkel jäävad ootele, sest mul ei ole hinnastamise väljamõtlemiseks väga aega. Kui see aeg tekib, siis eks uurin, mida ja kui palju müüa saab.

Nädalavahetusel toksisin Bondora investeeringute info oma XIRR kalkulaatorisse ning see näitas suhteliselt häid tulemusi (maksueelselt). Kõige mustema stsenaariumi korral oli tulusus 4% (p.a.), kuid see eeldab, et kõik punased ja kollased on koheselt maha kantud. 12% tootlust teeniksin siis kui 70% punaste põhiosast ning 44% kollaste põhiosast jääks tulemata. Seega isegi väga väikene taastumine tõstaks tootlust märkimisväärselt. Keskpärane tootlus jääb 14% kanti.

Bondora pingutab. Seda on nüüd igas mõttes näha olnud. Jah, eks ta veel lonkab mõnest kohast, kuid aastaga on väga tugev progress läbi käidud. Ühisrahastus massidesse!

MoneyZen

MoneyZen ei ole jätkuvalt saanud Finantsinspektsioonilt krediidivahendaja tegevusluba. Nende tegevus on tegevusloa saamiseni peatatud ning uusi laene seega ei vahendata.

Hetkeseis portfellis selline:

mz

Hetkel ei ole ma veel otsustanud, mis saab minu MoneyZeni investeeringutest. Väljumist tegema ei ole veel hakanud, sest portfell on lihtsalt liiga väikene. Teisalt ei tõuse käsi ka tegevusloa saades uut raha peale kandma, sest portaalis olev investeeringuinfo on nii paganama kehva ülevaatega, et ega ma tegelikult hästi aru ei saa kui hästi mu portfellil läheb.

Crowdestate

Crowdestate on olnud päris tubli. Projektid lõppevad enamasti planeeritust kiiremini ja seetõttu oleks saanud suure osa rahast sealt kätte. Vaid ühe investeeringu millalgi veebruari alguses tegin ettevõtte alt, muudest projektidest olen eemale jäänud. Kui kodu saab ostetud, olen ka Crowdestates kindlasti tagasi.

Hetkeseis portfellis selline:

mz

Estateguru

Estateguru on mulle pakkunud väga müstilist tootlust tänu soovitusprogrammile. Eeldan, et üks jõukas investor on minu koodiga liitunud (EGU00075) ning alles hiljuti sain seeläbi üle 250 euro sooduskoodist lisaks.Samasuure summa on oma kontole saanud ka kõik need head inimesed, kes läbi soovituskoodi on liitunud.

Kui Sina ei ole veel Estateguruga liitunud, kuid soovid seda teha, siis registreerides ennast soovituskoodiga EGU00075 teenid 0,5% oma investeeritavast summast koheselt tagasi oma kontole! Sama summa maksab Estateguru ka soovitajatele.

Hetkeseis portfellis selline:

mz

Estateguru on praegu lühema perioodiga ärilaenudele keskendunud ja seetõttu järelturgu veel oodata ei ole. Samas teevad nad päris kõvat mahtu, kohati isegi üle 1 miljoni euro kuus. Marek ütles paneelis, et kasumiks on vaja vahendada 600 tuhande euro eest, seega platvormi põhitegevus on täna juba kasumis. Ilmselt tulen kunagi hiljem ka siia portaali tagasi investeerima, kuid siis taaskord ettevõtte alt.

Fundwise

Jätkuvalt on minu ainsaks investeeringuks Siidrikoja osalus. Uusi uudiseid on Siidrikoja rindelt pigem vähem tulnud, kuid ega mul endalgi pole olnud aega nende peale mõelda. Täna hommikul just mõtlesin laiemalt osaluspõhise ühisrahastuse peale: tegelikult on väga äge, et me saame investeerida Eesti ettevõtetesse. Rohkem erinevaid ettevõtteid on igatahes kordades etem tulemus kui paar suurt. Teadagi, mis juhtub, kui need paar suurt otsustavad koondama hakata või hoopiski panevad butiigi kinni, sest Lätis saab 20 protsenti vähem palka maksta. Ajutine hoop meie majandusele võib olla tugev. Samas on raske ette näha, et kõik väikesed ettevõtted hakkavad üheaegselt oma tegevusi kokku pakkima.

Muud investeeringud

Ettevõtte alt investeerin Bondora, Crowdestate, TWINO ja Mintose kaudu, kuid hetkel ei hakka pilti segasemaks tegema. Kui eraisiku kontod on tühjad ja kogu tegevus ettevõtte alla viidud, siis ilmselt hakkan uuesti järjepidevaid kuuülevaateid tegema.

Sõbrad, kuidas Teie 2016. aasta algus läinud on? Jäta oma mõtted kommentaarina postituse alla! 🙂 

2 kommentaari “Portfelli ülevaade, mai 2016

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s