MoneyZen Rahapuu portfellis, märts 2016

Krediidiandjate -ja vahendajate seadusest tulenevalt vajavad kõik tarbijakrediiti väljastavad ettevõtted tegevusluba tegutsemiseks alates 21.03.2016. Eesti ühisrahastusplatvormidest peab luba olema Bondoral, Omarahal ja MoneyZenil. Kui Bondora sai krediidiandja tegevusloa ja Omaraha krediidivahendaja tegevusloa, siis MoneyZen on ainukene platvorm, kes peab uute laenude väljastamise tegevuse määramata ajaks peatama just nimelt puuduva tegevusloa pärast. Kuigi tegevusloa taotlus anti sisse 31.12.2015, siis on Finantsinspektsioonil 6 kuni 8 kuud aega taotluse menetlemiseks. Arvestades senist lubade menetlemise ajalugu, siis on väga tõenäoline, et MoneyZen on juulini-augustini turult eemal.

MoneyZeni portfellis üle 500 lepingu

logofacebookMoneyZen on Eesti mõistes küllaltki väikene mängija, näiteks veebruaris oli Eesti tagatiseta tarbimislaenude käive 11,5 miljonit eurot, millest vaid 77 tuhat eurot tuli läbi MoneyZeni. Sellegi poolest on tasa ja targu vahendatud paari aastaga 1,8 miljoni euro väärtuses laenulepinguid, mis ühisrahastust silmas pidades tähendab üsnagi korralikku laenuportfelli (võrdluseks: Bondora ca 53 mln€, Omaraha ca 14 mln€). Läbi tegevusajaloo on MoneyZen vahendanud ca 550 lepingut.

MoneyZen ei ole agressiivse ja suure portfelliga investorile sobiv koht investeerimiseks. Keskmiselt 70 – 100 tuhat eurot kalendrikuus vahendav portaal ei paku likviidsust (puudub järelturg) ning kiiret võimalust portfelli kasvatada (kuus vahendatakse 15-30 lepingut).

MoneyZen Rahapuu portfellis

Minu esimene kokkupuude MoneyZeniga oli vist kusagil veebruaris-märtsis 2014, kui internetis hakkas vaikselt levima uudis, et uus ühisrahastusportaal on kohe-kohe turule tulemas. Kuigi tegijatel oli Swedbanki taust, siis mäletan hästi, et ma ei olnud väga vaimustunud järjekordsest portaalist. MoneyZen jättis kinnise mulje (vähe infot veebis) ja nende veebilahendus nägi tänasega võrreldes kardinaalselt teistsugune välja. Siiski lasin mõne aja neil settida kui augustis avasin nende juures konto ja kandsin sinna peale esimesed 10 eurot. Septembris lisasin kontole 50 eurot ning detsembriks oli konto väärtus kasvanud 345 euro peale. Veebruaris 2016 oli konto väärtuseks 767 eurot.

mz

Iga uus investor kutsuti MoneyZeni kontorisse kokku saama Danieliga, kes andis ülevaate ettevõttest ja tulevikuplaanidest (sellekohane kokkuvõte asub siin). Tegu oli selles mõttes erakordse sündmusega Eesti ühisrahastuse ajaloos, kus ühtekokku ligi 200 investorit külastasid platvormi taga olevat ettevõtet. Kuuldavasti ükski teine platvorm nii massiivset lahtiste uste üritust korraldanud ei ole. Peale seda üritus olen veel korra neil külas käinud ning lisaks käis Daniel rääkimas Investeerimisraadios.

mz

Pooleteise aastaga on intressi ja viivist laekunud 132 eurot. Portfellist on läbi käinud 112 lepingut, millest 17 tk on ennetähtaegselt tagastatud, 2 tk on õigeaegselt tagastatud, 4 tk on võlgade sissenõudmise järgus ning 5 tk Legal Action staatuses. Ülejäänud on aktiivsed või hilinevad. Lühidalt öeldes olen saanud 20% MoneyZeni vahendatud laenudesse sisse.

Iga kuu laekub umbes 9-10 eurot intressi, mis on piisav, et üks laen välja anda. Uut kapitali lisanud ei ole (v.a. 10€ veebruaris, mille abil sain enesetuvastuse tehtud) ning hetkel pole selleks ka vajadust: järgmiste kuude jooksul tuleb päris palju raha tagasi, mis jääb tegevusluba ootama ning juhul kui tegevusloa saamine ebaõnnestub, siis tuleks seda raha nagunii hakata välja kandma. Teisalt aga kui MoneyZenil oleks tegevusluba olemas, siis järgmine samm peaks olema järelturu loomine, mis elavdaks investeerimist MoneyZenis. Mulle isiklikult tundub, et kui portfell on alla paari tuhande euro, siis puudub majanduslik sisu anda laenu väga pikaaegsetesse laenudesse, seega edaspidi uute portaalide kasutamisel tuleb väga põhjapanevalt mõtestada tema positsiooni kogu portfellis.

MoneyZeni arendatud krediidiskoor jääb mulle kaugeks. Ma ei tea selle sisu rohkem kui “kõrgem skoor tähendab madalamat riski” ja vastupidi. Seetõttu on raske öelda, kas portfelli keskmine skoor 701 punkti on hea tulemus või saaks paremini. Keskmine intressimäär on 19,5%, kuid tänu pankrotistunud laenudele on tootlus 17,3% juures. Iseenesest tubli tulemus ning mind täitsa huvitab, et milline oleks olukord 5 aasta pärast (eeldusel, et tegevusluba on käes).

Kas Sina oled oma MoneyZeni portfelli üle vaadanud? Kuidas tulemused on?

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s