Garanteerides uskumatut

Kas olete tähele pannud, et Läti ühisrahastusportaalid armastavad hirmsasti garanteerida? TWINO pakub emafirma Finabay tagasiostugarantiiga kiirlaene, Mintoses on valikus Creamfinance ja mogo garanteeritud laenud ning kolmas uus tulija Viventor on samuti madala intressiga  kinnisvaralaenudest liikunud sujuvalt tagatud kiirlaenudesse. Selline liikumine on minus tekitanud mitmeid filosoofilisi küsimusi ühisrahastuse arengu osas.

Kui midagi on tagatud, siis tuleb arvestada, et ka kõige hullema stsenaariumi korral soovib tagaja kasumit teenida. Kiirlaenude tagamine on selles mõttes hea äri, et üldiselt laenatakse väikeseid summasid lühikesteks perioodideks ning tagasimaksel ei vaata keegi intressi, vaid tagasimakstavat summat. Võtad kerge sajaka ning maksad kuu aja pärast 110€ tagasi ning keegi ei saa aru, et tehingu intress oli tagasihoidlik 120%.  Asi sealt siis 1€ investorile kasumiks kirjutada ei ole! Tegelikult on investor sellega väga rahul, sest selline konstantne tootlus pakub tõenäoliselt paremaid unetunde, kui mõne aktsiaga börsil hullata (osati oleme meie, blogijad, selles süüdi, et ühisrahastuse keskmine investor soovib teenida vähemalt 12% tootlust – see ei aita kaasa tervisliku ja tõeliselt toimiva turu tekkeks, sest me jälgime tootlust, kuid unustame sealjuures riskid).

Ameerika ja Suurbritannia ühisrahastusportaalid on selgelt tekkinud selleks, et lahendada üks konkreetne probleem: pakume madalamaid intresse ja kõrgemaid tootluseid tehes kapitali kõigile headele klientidele kättesaadavaks. Mandri-Euroopa on asjast vahest teistmoodi aru saanud. Siin võidab lahingu see, kes suudab suuremat tootlust pakkuda. Eriti tuleb esile see Läänemere äärsetes riikides. Rootsis (õigemini Trustbuddys) lendas asi upakile, sest kõrgem tootlus tähendas kõrgemat ahnust ja madalamat loogilist mõtlemist. Eestis on asjad veel päris head ning ega Lätiski midagi halba pole (veel). Samas aga kui nüüd tuleks keegi ja pakuks 8% intressiga investeerimisobjekti, siis kes oleks nõus oma raha sinna panema, isegi kui risk on väga madal (kas keegi seda lauseosa peale koma üldse luges?)? TWIntos on täis huvitavaid pakkumisi vähemalt 12% pealt, Bondora sihib veelgi kõrgemale ning ega ülejäänudki väga maha jää. Mis aga saab siis kui kiirlaenuärile tõmmatakse suuremad päitsed pähe? Kas siis hakatakse trikitama ning ühisrahastus jääb tahaplaanile ning esile kerkib varahaldus, nagu Hiina portaalides? Kuuldavasti moodustab Lufaxi ärist ühirahastus vaid ca 10%, ülejäänud tooted keskenduvad tootlusnäljas investorite isude rahuldamiseks. Ühisrahastusportaalid lüüakse enamasti ettevõttest üldse lahku ning selle eesmärgiks on vaid laenude vahendamine (Hiina regulatsioonid ei luba raha ‘poolida’ (ehk kokku koguda fondiks) ning laenamine peab käima otseselt. Mintos on samas kindlalt sammumas varahalduse (WM – wealth management) suunas, kus nemad koguvad oma portaali kokku võimalikult palju erinevaid laenuvahendajaid luues nö one stop shopi.

Sama teeb Bondora, kuid nende versioon varahaldusest on pisut teistsugune. Tulevikus peaks olema kaks Bondorat:

 1. Laenuvõtjate Bondora
 2. Investorite Bondora

Miks Bondora on läinud “ühe kliki imeks”, kus saad valida vaid omale sobiliku tootluse? Sest tegelikult teenib investor tootlust ja teda ei peaks huvitama milline laenuvõtja raha tegelikult koju toob. Aga nad siiski kuvavad Sinu portaalis kõik laenuvõtjad, sest P2P peaks olema võimalikult läbipaistev.

See on tegelikult uskumatu, kuidas ühisrahastus on viimase kolme aastaga arenenud. Mul on peas nii palju mõtteid ja ideid, mis tuleb mingisugusel hetkel paberile kirjutada. Kes oleks osanud arvata, et 2016. aastal ‘garanteeritakse’ uskumatut ehk börside keskmisest tootlusest kõrgemat tootlust?

Mis Sina arvad, kuhu ühisrahastus liigub järgmise kolme aasta jooksul? Võta minuga kontakti taurialas [at] gmail [punkt] com ning jaga oma häid ideid! 

5 kommentaari “Garanteerides uskumatut

 1. Eve

  Juba üks tulemus käes. Twino tänasest e-mailist: starting from February 19, 2016, all new loans on TWINO will be offered with a flat rate of 10.0% p.a. irrespectively of the country of origination or loan duration

  Meeldib

 2. Peep

  Twino portaalist rääkides, mulle pakkus ka just huvi see tagasiostu garantii. See jätab mulje, et tegu on garanteeritud tootlusega. Investeeri palju tahad aga riski justkui ei oleks. Selline olukord lööb kuklas punase tulukese tööle, sest “no risk” ja 10% ei lähe kohe mitte kokku. Vähemalt kui keskmine majandusõpik kätte võtta, siis selline asi nagu riski puudumine keskmisest kõrgema tootluse puhul on välistatud.
  Sisuliselt tundub mulle, et Twino puhul on tegu musta auguga selles mõttes, et kõik intressid on 10%, laenude ainukesed infokillud on riik, summa ja periood ning eksisteerib tagasiostu garantii. Põhimõtteliselt ei näe ma põhjust, miks seal portaalis üldse erinevate laenude vahel hajutama peaks. Nagunii on kõik laenud Gruusiast 10% ja makstakse halvaks mineku korral kinni.

  (Minu positsioon on hetkel €400, XIRR 12,4%, alustasin detsembris.)

  Meeldib

  • Taavi Pertman

   Risk on alati olemas. Lihltsalt antud hetkel ei ole sinul otseselt krediidiriski, sest sinu jaoks otseselt pole oluline, kas laen läks hapuks või mitte, kuna tulemus on endiselt sama.

   Kui nüüd aga laenud lähevad massiliselt hapuks, siis kaob tagasiostugarantii ja krediidirisk muutub äkitselt väga väga oluliseks.

   Lihtsustatult võiksid seda struktuuri võtta kui võlakirja, ainult et suurema paindlikkusega ja juriidiliselt väga teistsuguse ülesehitusega ning ilma otsese finantsjärelvalveta.

   “no risk” on siin kindlasti täiesti kohatu öelda.

   Meeldib

 3. Karl

  Tekkis üks küsimus seoses Twinoga, ehk keegi oskab seletada. Olen nüüd umbes kuu aega investeerinud raha Twinos ning paar päeva tagasi hakkas näitama, et Interest income on mul miinuses. Ei suutnud kuskilt tuvastada, millest see tuleneb, kui iga päev olen teeninud laenudest intresse. Vabandan, kui tegu lolli küsimusega 🙂

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s