Kuuülevaade: JAANUAR 2016

Koolitus

Jaanuarikuu ühel viimastest laupäevadest korraldasime Investeerimisraadioga koolituse ühisrahastuse kohta. Tagasiside põhjal tundus, et osalejatele üritus meeldis ning sellesarnaseid võiks tuleviks veel teha. Nüüd on ka põhjust teemade ringi laiendada, sest kuuldavasti on vähemalt üks Hiina suurematest platvormidest sulgenud oma tegemised petturluse ehk Ponzi skeemi kasutamise tõttu. Vähemalt mingisuguseks ajaks kerkib üles portaaliriski teema, mis on selles mõttes hea, et igasugusesse portaali raha kandmine on väga kõrge riskiga.

20160205_155958.jpg

Welcam to Thailand, Thai massaaaaaaaaaa?

Üks põhjustest, miks sel korral kuuülevaade viibis, on see, et tulin Taimaale akusid laadima (ära lase end pildi kvaliteedist ja pilvedest petta – temperatuur on üle 30 kraadi). Need viis-kuus päeva (mul on ajataju natukene kadunud) on olnud väga head selles mõttes, et kohalikku elu nähes ja oma argimuredest eemal olles märkame uusi ja huvitavaid asju. Näiteks kasutavad kõik kohalikud Apple toodangut. Vahest harva on näha midagi Androidi perekonnast ning sagedamini võib näha vanu Nokia mudeleid. Isegi tänaval sente kerjavad ‘kodutud’ (s.t. emad väikeste lastega) lobisevad iPhonega samal ajal plastikust topsi kõlistades.

Inimesed näevad võimalusi igal sammul ja see, et ta näeb välja meie mõistes räpane, ei tähenda, et ta seda tegelikult oleks. Raha on vaja teenida, no matter what it takes.

Samal ajal olen saanud järgi kuulata päris suurel hulgal finantspodcaste. See on täiesti teine maailm, kui sa kuulad midagi nii, et sa muud ei teegi. Kodus ikka on vaja samal ajal nõusid pesta või tuba koristada, et aega efektiivsemalt kasutada.

Bondora

Jätkuvalt olen eraisiku alt kontosid kokku tõmbamas ning seega on Bondoras olev vaba raha hulk kasvanud umbes 350 euroni. Firmale olen uue konto loonud ning ilmselt mingil ajamomendil kannan sinna mingisuguse raha ning hakkan ettevõtte alt investeerima. Selles mõttes tobe, et Eesti riik tahab olla paindlik ja kaugele kargav tiiger (peeglisse vaadates), kuid tegelikult on paks laisk kass, kellel on valu rasvase lasanje järgi. Meil käivad maksuametnikud spordisaali parklates Mersudele tähelepanekuid tegemas, kuid samas soosivad ettevõtte alustamist, et inimese jaoks oleks investeerimine kulukam ja raskem. Makes no sense whatsoever…

Bondora osas ajas vihale see, et mulle kasulik taastumise tabel kaotati ära ning asutati täiesti uus graafikuke. Umbkaudu võin öelda, et taastumine oli juba 30 euro kanti ning tõenäoliselt võis olla tegu esimese kuuga üle aastate, kus punaseid tekkis vähem kui taastumisi tuli. Seisva portfelli võlud.

Lisaks ehitati juurde mingisugune eksperdikeskus, millele mul pole veel väga aega tähelepanu pöörata olnud. Siiski ma loodan, et tegu on pädeva tööriistaga. 🙂

Intressitulu laekus 72,99 eurot.

PS! Pärtel Tomberg käis meil Investeerimisraadios külas. Kokku sai kaks saadet huvitavat kuulamist.

MoneyZen

MoneyZeni konto on mul nii piisavalt väikene, et see on vist ainukene konto, kus ma otsest väljumist eraisiku alt ei plaani teha. Kuigi uut raha samuti portaali kanda ei plaani, siis 10 euro ulatuses olen sunnitud seda tegema (enesetuvastamiseks). Summa ei ole suur ja otseselt vanduma ei pane, peaasi, et ettevõtte poolt määratud turvalisusnõuded oleksid täidetud ja minu raha turvaliselt olemas.

Hetkel on kinnitusprotsess pooleli, mistõttu siin ei oska õigeid numbreid öelda. Arvan, et intressitulu jäi 8-9 euro kanti.

PS! Daniel Lumi käis meil Investeerimisraadios külas. Uus saade Danieliga väljas juba uuel nädalal!

Estateguru

Uusi investeeringuid ei teinud, vaid hoopis kandsin ca 250 eurot kontolt välja. Hetkeseisuga on umbes 32 eurot raha kogunenud boonuskoodist (juba). Estateguru on minu jaoks esimene tõsiseltvõetavam ettevõtmine blogis tehtava töö ‘rahastamiseks’, mis tähendab, et olen Estateguru soovitusprogrammi kaudu saanud üle 800 euro tulu. Tänan kõiki häid inimesi, kes investeerisid minu soovituskoodiga EGU00075. Nii Sina kui mina oleme saanud 0,5% Sinu investeeritavast summast kohe tagasi oma kontodele, kasvatades seeläbi portfelli tootlikkust.

egjan16

Crowdestate

Käokella tee projekti magasin maha ja seega on see minu jaoks esimene CE projekt, mis läks töösse, kuid minul osalus puudub.

Riskidest rääkides on näha ilmselgelt Loidu usaldusväärsust, kus investeeritakse Loitu, mitte projekti. Pikemas perspektiivis kardan, et üks-kaks ebaõnnestunud projekti võivad emotsionaalselt vähe ette valmistatud investorites esile kutsuda hüsteeriahood, mis tituleerivad Loidu saatanaks või petiseks. Siiski aga tuleks aduda, et portfelli tuleb pikaajaliselt ehitada ning tagasilöögid on osa investeerimisest. Teisalt tahan toonitada, et investor peaks oma otsuse tegema vastavalt enda riskiprofiilile ning keegi teine ainuisikuliselt ei saa investori ebaõnnes süüdi olla.

Kuuldavasti on peatselt uus projekt välja tulemas. Pakun puusalt, et tegu on Endoveri Lõokese 5 ringmaja projektiga. 🙂

Intressi tuli 24,07 eurot.

Fundwise

Kuuldavasti on Siidrikojal läinud ühe PRIA projektiga hästi ning loodetavasti nad jagavad ise selle kohta peatselt infot. Muid investeeringuid teinud ei ole.

Kokkuvõte

Ma saan täitsa aru, miks Tai inimesed keset päeva ei viitsi midagi teha. Kui alustasin seda postitust, siis olin särtsu täis. Praegu keha leemendab, higi nõretab ja hingan päris tülpinult. Kuuldavasti 32 kraadi temperatuuri. Sõber Imre vast tunneb alloleva pildi hästi ära. 🙂

Ühesõnaga intressitulu oli taaskoord umbes 100 euro kandis (kui külma Eestisse naasen, siis vast oskan targemini kokku võtta).

PS! Tahan tänada kõiki, kes vahepeal kommenteerinud on. Teie panus on alati väga oodatud! 🙂

20160205_144556.jpg

10 kommentaari “Kuuülevaade: JAANUAR 2016

 1. Robert

  Tere Tauri,

  kas te saaksite lähemalt peatuda teie varasematest kirjutistest läbi käinud mõttel et ettevõtte kaudu on kuidagi parem raha paigutada ühisrahastusplatvormidele kui eraisikuna?

  Meeldib

  • Tauri

   Tere Robert!

   Vahe tuleneb eelkõige maksustamisest, mis ettevõtte kasutamise puhul annab antud momendil eelise. Eraisik peab kõik tulud deklareerima jooksva aasta eest järgmise aasta veebruaris ning enamasti tuleb tulumaks investeeringutelt saadava tulu eest tasuda juulis/oktoobris (EMTA annab Sulle sinu tähtaja deklareerimise järgselt). Ettevõtte alt pead makse hakkama tasuma alles siis kui tulu hakkad välja võtma ettevõttest. Seniks kui seda ei tee, saad maksude tasumist edasi lükata ning antud raha kasutada reinvesteerimiseks. Näiteks 5000€ suurune portfell Bondoras toodab ca 1000€ tulu aastas, mis tähendab 20% maksukoormuse korral 200€ saatmist EMTA suunas. Ettevõtja saab selle 200€ aga reinvesteerida kuniks raha dividendidena välja võtab.

   Meeldib

 2. Risto

  Tere Tauri.
  Investeerimisraadiost jäi kõrva, et pole motti blogi kirjutada kui mingit tagasisise ei ole. Samas ütlesid, et loetavus ja külastatavus kasvab. Ma arvan, et need numbrid räägivad iseenda eest. Olen terve blogi läbi lugenud ja alati ootan uusi postitusi. Samas ei kommenteeri ma kunagi netis midagi ja ma olen kindel, et minu sarnaseid on sinu blogi lugejate hulgas väga palju. Väga hea blogi on ja on kindlasti aidanud mul investeerimisega alustada, nii et kui vähegi jaksu on siis kirjuta ikka edasi. Aitäh.

  Meeldib

  • Tauri

   Hei, Risto!

   Pean kuulama selle osa korra üle, et mäletada detaile. Hetkel on Rahapuu blogi, Rahapuu Facebooki leht ning Investeerimisraadioga seotud veebileht ning Facebooki leht, mis käivad ühel või teisel viisil minu tegemistega käsikäes.

   Blogi puhul on tegelikult lugejate osas näha langust. Tipuhetkedel loeti ca 16 000 korda kuus, nüüd on see number 9000-11 000 kandis, kuid eks ta ole sellest, et positusi on vähem ja inimestel pole põhjust siia tulla. Rahapuu Facebooki lehel on ‘likede’ arv pidevas kasvus ja selles osas on kõik hästi.

   Tegelikult on hea point see, et viimastel positustel on enamasti mitmeid kommentaare ja tagasiside puudus nii väga suur ei olegi. Pigem on nälg suurem (100 kommentaari postituse kohta võiks ju eesmärgiks seada). Teisalt aga nagu ise välja tood, siis netis kommenteerida Sina ja ilmselt ka paljud teised ei harrasta. Mõnes mõttes on probleemiks, sest positusi kirjutada on keeruline ja ajakulukas ning ilma tagasisideta ei ole võimalik hinnata kui relevantne või asjakohane üks või teine artikkel on olnud.

   Meeldib

 3. Tõnis

  Tere!

  Küsimus Sulle:

  Kas ettevõte, mille kaudu ühisrahastusse investeerid ongi puhtalt ühisrahastusse investeerimisega tegelev või on mingi muu majandustegevus ka?

  Küsin tagamõttega, et kas vahepeal on finantsregulatsioonide osas midagi selgemaks saanud? Ei pea FI-st või kus iganes mingeid imeasju lisaks taotlema, sest tegeled laenudesse investeerimisega?

  Tänud ette

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s