Rahapuu portfelli lisandus Mintos

Umbes nädal tagasi avasin ettevõttele konto Läti portaalis TWINO, mis tegeleb emafirma Finabay kiirlaenude vahendamisega investoritele. Nüüd olen avanud konto teises Läti portaalis, mis kannab nime Mintos (Lätis on veel kolmas portaal nimega Viventor).

Pilt: www.mintos.com
Pilt: http://www.mintos.com

Mintos ei ole tavapärane ühisrahastusportaal, kelle eesmärgiks on laenumahtude skaleerimine. Tegu on turuplatsiga, mis ühendab erinevaid mittepankadest laenuandjaid investoritega, kus fookus on seatud erinevate laenuandjate hulga suurendamisele. Piltlikult öeldes tunneb Mintos, et turul on palju laenuandjaid, kes vaevlevad rahapuuduses ja vajavad paremat juurdepääsu kapitalile. Miks mitte neid kokku viia tavaliste jae- ja institutsionaalsete investoritega?

Mintose platvormil toimetab kokku 6 laenuvahendajat (seisuga jaanuar 2016):

 1. Hipocredit (Mintose grupi ettevõte, mis tegeleb hüpoteeklaenude vahendamisega Lätis)
 2. Creamfinance (kiirlaenud)
 3. Mano Unija (ärilaenud)
 4. Mogo (autolaenud)
 5. DEBIFO (faktooring)
 6. CAPITALIA (ärilaenud)

Konto avamine on lihtne

Tuleb täita mõni lahter (ettevõtte nimi, registrinumber, esindaja kontaktid, aadress jne). Lisaks laadida süsteemi ettevõtte ärakiri, pildid ID-kaardist (märkida tuleb kõik üle 25% osalusega omanikud). Siis soovitakse kannet, kus sarnaselt TWINOga palutakse kinnitada kasutajatingimused läbi pangaülekande. Kogu protsess käis suhteliselt kiiresti.

Nõudlus ületab pakkumist

Mintos on eestlaste südamed võitnud juba mitu head aega tagasi. Meie enda Bondora oli lihtsalt laisk ja lohakas ning ei pööranud investorkommuunile sügavamat tähelepanu, lastes investorite mõtted muus suunas rändama. Vähemalt esialgu tundus, et Mintos on investorite dreams come true platvorm, kus ka kõige ulmelisemad ideed ja mõtted võetakse kuulda ja pannakse suhteliselt kiirelt töösse. Otsustasin asja uurida.

Minu jaoks on Mintos uus platvorm, mille usaldusväärsus on mulle hetkel veel teadmata (sama lugu TWINOga). Teisalt ei maksa uut platvormi niisama naljalt juurde võtta, kui vajalikku hajutatust on raske saavutada (ühelt poolt piirab hajutamise taset investori kapital, teiselt poolt platvormi pakutav laenude hulk). Seetõttu võtsin tugevalt fookusesse väga lühiajalised laenud esimeste kogemuste saamiseks ja usalduse kasvatamiseks (kuuldavasti Creamfinance ja DEBIFO pidid suhteliselt lühiajalisi tehinguid pakkuma).

TWINOs oli investeerimine väga lihtne. Kogu portaali kantud raha oli investeeritud vähem kui 5 minutiga. Teisalt Mintoses on lühiajalistest tehingutest suur puudujääk. Mintos ei ole suutnud adresseerida pakkumist-nõudlust piisavalt korrektselt. Siin-seal on kuulda, et laenude pakkumine on märkimisväärselt väiksem kui nõudlus ning investorid ei saa päris hästi aru, kas automaatpakkuja tegelikult ka töötab või on katki. Hetkel on Mintose tegevjuht vastanud, et kõik töötab, kuid pakkumine on nõrgemapoolne. Kivi Mintose kapsaaeda.

Olen suutnud praeguseks automaatpakkujaga saada täpselt null laenu (kriteeriumiteks: “Creamfinance” ja “DEBIFO” ning “kuni 6 kuud”), käsitsi haarasin 2 DEBIFO arvet. Mitte väga jahmatavalt hea..

Kasutajaliides on soliidne

Bondora veebidisain ei jäta professionaalset muljet. Andke mulle mu otsekohesus andeks, kuid see disain seal on lihtsalt äärmiselt inetu. Igas mõttes. Mintose kasutajaliides jätab märkimisväärselt soliidsema mulje. Saan kiire ülevaate oma portfellist ning mul puudub tungiv vajadus uurida, mida tähendab “Net Profit” mõõdik, sest Mintoses selline asi puudub. Tegelikult sama intuitiivne kasutajaliides on TWINOs. Samas ei tohi ära unustada, et disain või välimus on midagi sellist, mis kõigile võib erinev sobida ning selle põhjal investeerimisotsuseid teha ei tohiks.

Samuti kasutab Mintos laenude kirjeldamiseks Exceli faili, mis on Bondora andmetest märksa õhem. Iseenesest võiks sellisel juhul vajaliku info veebi kuvada.

Kokkuvõttes

Ma ei ole veel aru saanud Mintose vau-efektist. Süsteem näeb välja ilus kasutada, kuid ilu raha koju ei too. Teisalt võiks süsteemis olla palju rohkem selgitusi või graafilisi näiteid, mis annavad kiire ülevaate erinevatest laenupakkujatest. Kindlasti võtab Mintosega harjumine aega, kuid võrreldes TWINOga on mul raske leida põhjuseid, miks Mintosesse raha juurde kanda (TWINOs on praegu üle tuhande lühiajalise laenupakkumise listitud).

Plussid:

 • soliidne kasutajaliides
 • palju erinevaid laenuandjaid (ja laenutooteid!)
 • põhituru kõrval on olemas järelturg
 • põhiturul ca 300 lepingut korra listitud

Miinused

 • nõudlus-pakkumine lühiajalistel tehingutel on nõrgemapoolne
 • andmefail õhem kui Bondoras

32 kommentaari “Rahapuu portfelli lisandus Mintos

 1. kutsar

  Aitäh selle mõtteavalduse eest! Olen ise pool aastat Mintoses investeerinud ning kuna hetkel on eesmärkidest lähduvalt otsin max 6-kuulise perioodiga laene, siis olen ka veidi kimbatuses ja just mõtlemas TWINO peale. Kas saan õigesti aru, et nende kahe portaali võrdluses kaldub Teie eelistus pigem TWINO-le?

  Meeldib

  • Tauri

   Jah, hetkel valiksin pigem TWINO. Samas ei tunne ma ennast väga turvaliselt ka TWINOs investeerides kahel põhjusel: 1) tagasiostugarantii ja 2) kiirlaenuäri.

   Mintose puhul tahan eelkõige näha faktooringu teenuse edu, eks sealt edasi saan võtta vastu otsuseid kas mulle platvorm sobib või mitte. Üldiselt tolereerin mõistlikku intressi mõistliku laenuperioodiga, mis aitab inimest, mitte ei hävita teda. Kapitalistina aga tuleb muidugi fookus seada ka tootlusele. Eks ta ongi selline raske balansseerimine mitme erineva suuna vahel.

   Meeldib

  • Tauri

   Investeerimine kätkeb endas suuresti riske. Tagasiostugarantii võtab ohutunde maha ning meie tajud seoses ootamatu tagasiostugarantii kadumisega võivad olla üpris rikutud. See näide klassfitseerub umbes samasse klassi, kus punane rist suretab välja Aafrika ettevõtluse, sest põllumeestel ei ole mõtet põldu harida kui toit tuuakse kätte niisama. Ühel hetkel on maaharimisoskused kadunud ning paha on rohkem tehtud kui head.

   Meeldib

 2. Joonatan

  Mintoses tulevad need laenud kuidagi lainetena sisse. Paar päeva koguneb raha kontole ja siis ühe laksuga läheb läbi automaatpakkuja kõik välja.

  Võib-olla see on see eripära, mis jätab mulje, et väga hästi ei tööta nagu… Siiani mul ükski euro rohkem kui paar päeva seisnud pole ja alati jah, ühe korraga läheb kogunenud summa välja iga paari päeva tagant.

  Võib-olla on see mingi selline teema, et millises rütmis erinevad laenuandjad oma laene mintosesse üles panevad…

  Meeldib

 3. Lauri

  Mul on ka portfellid mõlemis, Mintos viimased nädal-kaks on tugevalt investorite poole kaldu mahult ja ei jagu kõigile objekte kuhu investeerida, ennem töötas laitmatult. Miks tundub lainetena on see, et tekitatakse nö järjekord investoritest, kui kord jõuab sinuni siis saad oma portsu kätte ja ringiga ootele, kuidas see mahuliselt lahendatud on nad ei ütle. Endale tundub just Mintos lihtsam ja mugavam, aga viimasel ajal hakanud raha ümber tõstma kuna seisma jääb muidu.

  Meeldib

  • Joonatan

   Hmm, seega see järjekord on kasutajapõhine? Peab äkki küsima. Ausam oleks pakkumise põhine: Kui järg jõuab sinuni, siis tehakse sinuga vaid üks automaatpakkumine ja lähed selleks korraks jälle nimekirja lõppu. Nii investeeritaks kõigi raha võrdselt ja kel on rohkem raha, selle ülejääk läheb laenudesse siis, kui laene veel “üle” on.

   Meeldib

 4. Lauri

  Ma süsteemi ei tea, aga aus oleks siiski nii, et kõik saavad võrdse protsendi investeerida kontol olevast summast. Nii poleks pointi kui 10 000eur ja 100eur konto omanik saavad mõlemad 50.- päevas investeerida. Ma olen vaadanud saan nii 5-6 lühilaenu päevas kaks-kolm päeva järjest anda ja siis kuival kaks-kolm päeva järjest. Ca 75% summast käib ringi pidevalt, kontol ca 10k

  Meeldib

 5. Indrek

  Heh. Nagu mina oleks selle postituse kirjutanud :). Sarnaselt sinule olen auto investiga suutnud välja anda 0 laenu. Andsin seepeale “vihaga” käsitsi 2 laenu Debifo arvetesse. Hetkel ülejäänud raha seisab. Mõtlesin ka mintoselt endalt tagasisidet küsida, sest tundub, et teistel ikka midagi tilgub välja.
  Twinosse samas ei julge väga palju lisada, arvestades et ainult 1 laenuvahendaja…
  Oleks huvitav teiste statistikat ka kuulda. Minul on hetkel twinos 8% laenudest delays (1-15 p).

  Meeldib

   • Indrek

    Vaatasin üle, see oli ok. Võtsin ühendust mintosega. Väidetavalt on kõik ok ning olen lihtsalt järjekorras. Mintose kiituseks peab mainima, et nad suht kiirelt vastasid minu küsimusele.

    Meeldib

   • oioioioi

    ma ootan juba 2 nädalat. Alguses 13% 1 kuuseid, nüüd 11% kuni 6 kuuseid Buybackiga. Suht nõme, et midagi ei tule. Ma eelistan kindlasti TWINOt aga seal on juba liiga palju raha….vaatab, mis lähiajal saab.

    Meeldib

  • Tauri

   Jah, hetkel on olukord päris hea Creamfinance laenudega. Sisuliselt koheselt läks sissekantud raha laenudesse. Ennem aga tuli oodata pea nädal, et üldse midagi toimuks..

   Meeldib

 6. Tanel

  Mul juba paar nädalat Chrome veebilehitsejaga Mintos.lv lehele minnes viskab ette hoiatuse:
  “Teie ühendus ei ole privaatne
  Ründajad võivad üritada saidilt mintos.lv varastada teie teavet (näiteks paroole, sõnumeid või krediitkaardiandmeid). NET::ERR_CERT_DATE_INVALID”

  Internet Explorer hoiatust ei kuva.

  Kes teab paremini turvaühendusi kommenteerida?

  Meeldib

 7. Karl

  Tekkis küsimus, kas ma olen ainuke, kellele viimasel ajal üldse tagasimakseid ei tule. Enamus on Gruusia laenud. Tundub kuidagi liiga palju, et ligi kolmandik laenudest on võlas. Võimalik ka, et olen sattunud kehvemate laenude otsa ning kahe kuu pärast hiljemalt lootus tagasi saada.
  Current € 1 160.79
  1-15 days late € 710.00
  16-30 days late € 32.97
  31-60 days late € 12.69

  Meeldib

  • Vidrik

   Ka minul sama seis. Algselt mõtlesin, et ehk pärast nädalavahetust asi paraneb, aga on juba teisipäev…
   Current € 2 486.64
   1-15 days late € 340.00
   16-30 days late € 70.00
   31-60 days late € 10.00

   Meeldib

  • karl2

   sama siin. ca 50% laenudest jääb esialgu vähemalt korraks võlgu. Hiljem ostetakse küll tagasi kuid tundub, et Creamfinance peab ikka väga suure juurdehindlusea neid laene välja andma. Või siis suudavad nad kuidagi väga efektiivselt hapusid laene välja nõuda

   Meeldib

  • oioioioi

   Mul tuli täna ja eile suurel hulgal tagasi aga siiski 33% viivises, samas andsin palju laene välja just kuu aega tagasi…….ootan

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s