Bondora uus portfellihaldur

Tähelepanelikumad investorid on märganud Bondora pakkumist aktiveerida uus portfellihaldur. Lihtne ühe-nupuga-investeerima lahendus peaks kutsuma eelkõige passiivseid investoreid oma investeeringutele uut hoogu andma. Mis uut ja huvitavat võime kapoti alt leida?

Untitled
Pilt pärineb: http://www.bondora.ee

Enne kui ise jalgratast taaskord leiutama hakkan, siis viitan Kristi inglise keelsele postitusele, mis võttis pihtide vahele Bondora tegevjuhi Pärtel Tombergi. Artiklis on palju uut ja huvitavat infot, kust selgub näiteks peatselt avanev võimalus kogu portfelli kas osaliselt või korraga järelturul müüa.

Bondora investorkond on suures osas passiivne

Bondora veebilahendus on pidevas muutuses. Ikka juhtub, et mingisugune graafik kuvab vildakat informatsiooni ning korrastamisel läheb mõni teine, kolmas ja vahest isegi neljas funktsioon katki. Mõne päeva möödudes võime aga avastada ennast täiesti uute graafikute rüpest, mis on mõned investorid pannud Facebooki gruppides küsima, et miks Bondora sääraselt hämab kui loob uusi tööriistu, mis sisulist väärtust esmapilgul ei oma?

Pean silmas seda graafikut, mille kohta mõned investorid on mult otse küsinud päris huvitavaid küsimusi:

Pilt pärineb: www.bondora.ee
Pilt pärineb: http://www.bondora.ee

Kristi küsimustest Pärtelile selgub, et suur osa Bondora investoreid on passiivsed investorid. Need aktivistid, kes foorumites ja Facebookis postitavad, moodustavad kogu investorkeskkonnast mikroskoopilise osa. Siiski on aktiivne investor pikka aega nõudnud paremat teenust, mis on viinud Bondora mõttele luua kahesuunaline toode: aktiivsele investorile ühendumine läbi API ja passiivsele investorile lihtsakoeline ühe-klikiga-portfellihaldur. Seega kui usud, et kuulud aktiivsete investorite hulka, siis uue portfellihalduri aktiveerimine peaks sind suuresti külmaks jätma.

Konservatiivne, tasakaalustatud või progressiivne?

Passiivne investor saab valida kolme erineva strateegia vahel: konservatiivne, tasakaalustatud või progressiivne. Kõige madalamat tootlust keskmiselt peaks pakkuma konservatiivne valik, kõrgeimat progressiivne valik ning tasakaalustatud portfell jääb enamasti kahe varemnimetatud vahele. Tootlused erinevad prognooside kohaselt umbes ühe protsendipunkti võrra emmas-kummas suunas. Näiteks konservatiivse strateegiaga investeerides peaks netotootluseks kujunema umbes 15,8%, tasakaalustatud strateegia jääb 16,8% juurde ning progressiivse strateegia puhul võiksime eeldada 17,8% tootlust.

Millised on erinevate strateegiate erinevused?

riskStrateegia saab ainult ja vaid ainult sõltuda erinevate riskigruppidega laenude doseerimisest portfelli. Konservatiivne strateegia tähendab madalamad riski, madalamat keskmist intressi ning madalamad pankrotistumist ehk kokkuvõttes väiksemat riskipreemiat. Sisuliselt võime öelda, et portfellis on rohkem AA, A ja B laene kui E, F ja HR laene. Riskantsema strateegia korral jäetakse madalama riskiga grupid valikust suuremal määral välja ning minnakse kõrgema riskiga laenudega suuremat kala püüdma. Ajalooline käsitlus võiks meile öelda, et kriisi ajal toimetab edukalt konservatiivne strateegia ning muul ajal suurema riskiga strateegia – loogika seisneb selles, et halbadel aegadel maksavad suurema tõenäosusega just madalama riskiga laenuvõtjad, kuid kui olukord paraneb, siis suudavad enamasti ‘kõik’ maksta. Olgu selleks HR või AA.

Bondora portfelli kasumlikkuse jooniselt (all) näeme, et suurim hulk raha on väljastatud HR gruppi (10m€). Sisuliselt ei jää väga maha ka C (7,8m€) ja D (8,5m€) grupid, mistõttu võiksime eeldada, et laenud jagunevad ka tulevikus suuresti sellises suhtelisuses – kui nad täna on nii, siis miks tuleviks peaks midagi väga teistmoodi olema? Kui aga on, siis see on meie jaoks kindel indikatsioon millises suunas Bondora liigub.

kasumlikkus
Pilt pärineb: http://www.bondora.ee

Konservatiivne strateegia

Tänaseks on pilt mõnevõrra muutunud. Alles mõni päev tagasi nägin, et konservatiivne strateegia hõlmab 60% ulatuses D ja E grupi laenulepinguid. Nüüd on tulemuseks umbes 57% ehk muutus on toimunud konservatiivsema portfelli suunas. Kuna B ja C grupi laenud moodustavad kokku ca 37% portfelli kogu mahust ning nii kõrget reitingut ei suuda suur osa Hispaania laenuvõtjaid välja teenida, siis on ka selge miks Eesti osa on riikide jaotuses suurim ning Hispaania väikseim. Kui soovid Hispaania riski minimeerida, siis konservatiivne valik peaks olema Sinu menüüs.

Pane tähele, et kui investeerid vähemalt 1000€, siis suure tõenäosusega (eeldan, et 95% juhtumitest) jääb tootlus 10,74% – 20,52% vahele. Keskmine tootlus jääb sõltuvalt tegelikest oludest umbes 15,88% juurde.

Portfellihaldur investeerib raha vastavalt portfelli suurusele: iga 200 hea laenu kohta kasvab osalus laenu kohta 2x, kuid ei ületa 80 eurot. Näiteks: kui Sul on kuni 200 toimivat laenu, siis on pakkumise suuruseks 5€, kui aga näiteks 650 head laenu, siis on summa vastavalt 5x2x2x2 = 40€.

konservatiivne
Pilt pärineb: http://www.bondora.ee

Tasakaalustatud strateegia

Mäletan eelmist portfellihaldurit selles mõttes positiivses valguses, et HR lepingutesse investeerimiseks pidid nupud ise manuaalselt paika kruttima. Kuna tegu on küllaltki radioaktiivse kraamiga, siis jääb mulle vähemalt hetkel arusaamatuks, mis vahepeal tegelikult muutunud on, et ühtäkki HR lepinguid passiivsele investoritele sunni korras pakutakse. Ettevõtte vajadus kasvada? Muuseas, HR osakaal oli alles eile 11% kandis!

tasakaalukas
Pilt pärineb: http://www.bondora.ee

Progressiivne strateegia

Siin on HR lepingutega päris hulluks mindud. Huvitav on see, et kuigi väga suure riskiga laenude osakaal on ca 60% (minu jaoks E, F ja HR), siis tegelik tootlusootus on vaid 17,75%. Ma oleks oodanud erinevate strateegiate tootlusootuses umbes sellist suhtelisust:

konservatiivne >> 13%

tasakaalukas >> 16%

progressiivne >> 20%

progressiivne
Pilt pärineb: http://www.bondora.ee

Kokkuvõtteks

Enne uue portfellihalduriga investeerima asumist peaksid tähelepanu pöörama prognoositavale laenude jaotusele (asub allpool graafikut “Vaata, kuidas Sinu portfell ajas kasvab”). Sealt näed ligikaudset retsepti, mida Bondora kasutab Sinu nimel investeeringute tegemiseks. Kui Sulle meeldib risk, põnevus ja väikene heategevus, siis peaksid valima progressiivse portfellihalduri. Muudel juhtudel peaksid valima midagi konservatiivse ja tasakaaluka vahel. Siiski loodan, et Bondora tuleb mulle vastu ja teeb ultrakonservatiivse portfellihalduri, mille laenud lähevad välja maksimaalselt kuni D grupini. Mõnele meeldivad kassid, teisele koerad. Mõni lihtsalt ei taha Bondorast muud kui kuni C grupi laene.. 🙂

Mis Sinu arvamus Bondora uue portfellihalduri kohta on? Kas kasutad? Kas seadistamine oli lihtne ja arusaadav? Jäta meile kommentaar ning hinda postitust 5 tärni skaalal. Aitäh! 🙂

14 kommentaari “Bondora uus portfellihaldur

 1. Annika

  Ma ei ole uut portfellihaldurit aktiveerinud ja praegu on raha ikkagi välja läinud vana halduri kriteeriumite järgi. Huvitav millal lõpeb võimalus vana PH-d kasutada…ei lugenud seda kuskilt välja.

  Minu praegune portfellihaldur oli seadistatud ultra-ultra-konservatiivseks, sest ma ei soovinud üldse muid laene kui Eesti omad. Tootlus küll madalam, aga ka võlgnevusi väga vähe. Minu jaoks ei ole vajadus järjekordselt uue halduri järele piisavalt põhjendatud. See Kristile antud intervjuu uue halduri tagamaadest oli Pärtel Tombergi poolt üks paras mulli puhumine. Mis olemasoleval viga on? Samamoodi on olemas erinevad tüüpportfellid. Mina näen siin ainult üht põhjust: investorid on liiga konservatiivsed ja kõrgema riskiga laenutaotlused (ja rämps) ei täitu piisavalt kiiresti või üldse mitte. Vaja on, et võimalikult palju laene läheks välja (sest selle pealt teenib portaal – raudselt madalama reitinguga laenudel on ka kõrgemad teenustasud/lepingutasu). Seetõttu oligi vaja võtta ära võimalus ise midagi “kruttida”. Ma kardan, et see API on minu jaoks liiga võõras ja kauge valdkond ja mina kogu nende muudatuste valguses hetkel Bondorasse enam raha juurde ei pane. Kui see järelturu jutt on õige siis võibolla proovin üldse väljuda. Portaale on väga palju, mille vahel valida ja hajutada ja ma eelistan sellist keskkonda, kus ma ka aru saan, mis intressiga ja kellele ma laenu annan. Ja kui palju ma annan – miks ma ei võiks jäädagi 5 euro kaupa hajutama – miks peab portaal mulle selleks mingi oma valemi kehtestama…

  Meeldib

  • Tauri

   Hei, Annika! Tänan huvitava mõttekäigu eest!

   Kõikidele laenuvõtjatele on kinnistatud vägagi krõbe, kuid ühetaoline lepingutasu: 5.95%. HR lepingutesse üritab Bondora suuresti minna seetõttu (tõenäoliselt), et HR lepinguid on lihtsalt iga päev nii palju sisse tulemas. Aquisition cost ehk kliendi saamise kulu on kvaliteetse laenuvõtja osas väga kõrge, sest tegu on kliendiga, keda kõik laenuandjad tahavad.

   Minu meelest Pärtel selgitas palju asju päris loogililselt.Siiski tõepoolest oli tema vastustes ka mõttekohti. Mis peamine – lõpuks on väikeinvestor ja blogijad uuesti päevakorda võetud.

   Üldiselt nõustun, et kui hästi palju inimesi investeerib, siis suures plaanis ei ole ju vahet, kas täidame laenu 100 või 1000 inimesega. Meelerahu on ka midagi väärt. 🙂

   Meeldib

  • Joonatan

   API annab vaid võimekuse ise oma veebiportaal näiteks teha, mis tagataustal bondora otsas istub. Seega võib keegi rahulikult teha kuskile väikese portaali, kus on nö. vana bondora portfellihaldur olemas.

   Ise ehitan ka API otsa rakendust. Lähenen nö. exceli stiilis valemitega – Saad terve laenu täieliku info peale kirjutada exceli moodi tingimusi kokku. Nt:
   #Country == “EE” AND in_array(#Rating, array(“AA”, “A”, “B”)) AND #Percentage >= 10
   Ehk siis: Eesti laenud, mille rating on AA, A või B ja laenu protsendiks on vähemalt 10%

   Meeldib

 2. Krista Teearu

  Mulle sobis hästi see eelmine variant, sättisid oma panuse ja ratingu jaotuse paika ja unustasid ära. Pole niipalju aega ega huvi, et tõsiselt aega pühendada. Uuel variandil on minu jaoks panused lootusetult liiga kõrged ja ka konservatiivne liiga riskantne. Seega lasen praegusel rahal tiksuda ja ootan, kas tuleb Bondoral “ultrakonservatiivne portfell” juurde või tekib mõni sobiv API.

  Meeldib

  • Tauri

   Jah, mulle sobiks ka ultrakonservatiivne portfell rohkem. LendToweri lahendus võiks tulla huvitav (seal on kuni 2 portaali ning kuni teatud summani tasuta).

   Meeldib

 3. maus

  Põhimõtteliselt võiks ju uus PM olla väga pro. Mida paremat tahta, kui et ilma mingi vaevata teenida tootlust 16-18% aastas. Viska jalad seinale ja naudi elu.
  Paraku, mida aga kuidagi uskuda ei saa, on prognoositud tootlus. Kust nad sellised numbrid võtavad? See on ulme! Kui üle poole portfellist investeeritakse Soome ja Hispaania laenudesse, siis on hästi, kui lõpuks nulliga pääsed. Isiklikult olen oma lühikese Soome ja Hispaania eksperimendiga sügaval miinuses ning ilmselt sealt plussi välja ei tulegi.
  Seega jah, jääb praegu küll mulje, et ilusate tootluse numbritega püütakse ullikesi.

  Meeldib

  • Tauri

   Jah, ideoloogia on tõesti hea. Kuid minu mure on eelkõige seotud uutele turgudele minekuga. Slovakkia on tänaseks kadunud. Hispaania on veel kehvakene ning Soome algus ei olnud ka paljutõotav. Küsimus nüüd selles, et kui võetakse uus turg, siis kuidas ma tean, et nad õigesti hinnastavad? Konservatiivse portfellihalduse puhul suur osa on D ja E gruppides, kuid mis juhtub kui algselt hinnastatakse leping E gruppi, kuid hiljem tuleb välja, et on F või HR grupiga tegu? Määramatust palju.

   Meeldib

  • Lauri Elias

   Ja kui ka see strateegia ei aita neil edukalt enesetappu sooritada, siis nad võivad näiteks sinu privaatsuse huvides üldse ära peita kui palju sul Bondoras raha on. Jonni ei jäta.

   Meeldib

 4. Mairo

  Ootan järelturgu juba kuna mu portfellist on juba ca 40% viivises. on Osalt ka seetõttu, et võtan raha pidevalt välja. Tõenäoliselt on tootlusootused tõenäoliselt sellepärast nii sarnased, et kõige riskantsema strateegia puhul on E, F, HR laenude pankrotistumise tõenäosus suurem, kui välja öelda julgetakse, eriti kui võetakse järjest suurem fookus nende laenude saamisele. Seda tõestab ka fakt, et igas strateegias on väga radioaktiivseid laene sees. Ka mu oma portfell oli varasemalt A-D laenude peale konfitud.

  Meeldib

 5. timo0002

  Mul on hetkel imeväike portfell. 23 laenu, nendest üks on punane ja üks kollane ja need ka vanast ajast.

  Kuna investeerin ka Mintosesse väikeste summadega, siis tegelikult saidina meeldib see kõvasti rohkem. Mintoses saan kõik laenud käsitsi välja anda ja hinnata riske paremini. Proovisin sarnast lähenemist ka Bondoraga umbes pool aastat tagasi ja kõik suure vaevaga välja valitud laenud tulid hoopis tagasi ja töö oli kasutu…

  Kuna kannan Bondorasse väikseid summasid, siis on ka raskusi nende välja laenamisega (ketrab nädalaid juba ja osaliselt ikka raha kontol). Olen valinud konservatiivse automaatpakkuja ja vaatamata üldisele kriitikale võin rahule jääda, intressid siiski laekuvad kenasti (vahest küll paar päeva hiljem).

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s