Kas TrustBuddy oligi hunt lambanahas?

trustbuddyRootsi alternatiivturul First North listitud ühisrahastuslike printsiipide põhjal tegutsev TrustBuddy AB aktsiatega on käesolevalt kauplemine peatatud. Ettevõttesse septembrikuust tööle asunud uus juhtkond leidis ettevõtte senisest tegevusest tõsiseid puudujääke, mistõttu otsustati edasiseks uurimiseks aktsiatega kauplemine peatada.

2013. aastal avaldas Pärtel Tomberg (Bondora tegevjuht) arvamust, et konkurendi TrustBuddy puhul võib olla tegu hundiga lambanahas. Tõsi, toona viidati pigem röövellikele intressidele, mis teinekord ulatusid isegi tuhandete protsentideni. Nüüdseks on äsja ametisse astunud juhtkond leidnud eelmise juhtkonna tegemises puudujääke ning 44 miljoni Rootsi krooni (4,7 mln€) väärtuses summa on investorite kliendikontolt kadunud.

TrustBuddy veebilehel kirjutatakse uue juhtkonna poolt järgmist:

Septembri alguses tööle asunud TrustBuddy uus juhtkond hakkas töötama ettevõtte ümberpositsioneerimise nimel. Selleks uuriti (ja uuritakse jätkuvalt) eelmise juhtkonna poolt algatatud initsiatiive ning jõuti mitmele olulisele puudujäägile:
a) TrustBuddy oli kasutanud investorite vahendeid selleks mitte ettenähtud tingimustel, mistõttu investorite kliendikonto ja investoritele võlgu oleva summa vahel on 44 miljoni SEKi suurune erinevus.

b) Välja laenatud summa ulatub 300 miljoni SEKini, millest 37 miljonit krooni ei ole ühegi investoriga seotud.

Juhtumiga seoses on Rootsi finantsinspektsioon keelanud TrustBuddyl teenuste pakkumise 14.10.2015-30.10.2015. Samuti on peatatud aktsiatega kauplemine alternatiivturul First North. TrustBuddy tütarfirma Geldvoorelkaar (Hollandi SME laenuvahendaja) ei ole juhtumist mõjutatud.

Esimene tõsine vahejuhtum ühisrahastuses, mis ei ole kuigivõrd kaugel Eestist, näitab kui olulisteks faktoriteks on tegevjuhtkonna usaldusväärsus ning sektori reguleerimisvajadus. Antud kaasuse taustal tekib küsimus, et kuidas Eesti platvormid tõestavad, et investorite raha on ettevõtte varadest eraldi? Kas selleks on mingisugune sügavam kontroll? Kas auditeerimisel kontrollitakse kliendikonto kandeid?

Mis Sina asjast arvad? Kas investeerisid TrustBuddy kaudu?

8 kommentaari “Kas TrustBuddy oligi hunt lambanahas?

 1. Kehvik

  Läbipaistvus ja selgus on esmatähtsad. Paraku ma ei näe erilist läbipaistvust paraku ka Bondora puhul – sisuliselt ei ole seal ju investori jaoks selge, kellele konkreetselt üldse raha laenatakse.

  Meeldib

  • Tauri

   Bondora pakutavad andmebaasid on suhteliselt detailsed. Tõsi, see ei tähenda, et me suudaksime inimese kokku viia kirjega andmebaasis. Aga see ei ole vaid Bondora probleem, vaid sama asi on ka näiteks MoneyZenis.

   Meeldib

 2. morca

  Kui Bondora rikub “vanu” lepinguid, kus plaanitakse hakata inkassofirmade taskuid investorite rahadega täitma (kusjuures inkassode kasutamine on Bondora enda soov ja seadus ei dikteeri ette seda, et mingitki inkassot peaks võlgade sissenõudmisel üldse kasutama), siis investorid võivad väga vabalt Bondora kohtusse kaevata ja ma olen üsnagi kindel selles, et investorid tulevad sealt ka võitjana välja. Kui nüüd Bondora on omavoliliselt investorite raha inkassodele laiali jaganud (inkassode % on kusjuures üsnagi suured) ja kui Bondora peaks hakkama näiteks omast taskust neid kulusi investoritele tagasi maksma (inkassod Bondorale raha tagasi ikka ei anna) ja kui need investorite nõuded on näiteks sadades tuhandetes või miks mitte isegi miljonites eurodes, siis Bondoraga võib juhtuda täpselt sama asi, kus pannakse uksed kinni. Kui Bondora plaanib vanadelt lepingutelt võtta mingeidki võlamenetlusega seotud tasusi, siis sisuliselt omavolitsetakse, ei peeta lepingutest kinni ja ühtlasi ei ole selline tegevus ka seadusega kooskõlas. Aga eks nad ise teavad milliga seal riskivad.

  Inkassode vahendustasusi võivad nad võtta ikka, kuid seda saavad nad teha vaid uute lepingutega juhul kui nad oma lepingud “korda” teevad (kui nad seda muidugi juba teinud pole – ise enam seal ei investeeri) ja toovad inkassode kulud seal selgelt välja. Juhul kui investorid on nende kuludega nõus, siis nad allkirjastavad lepingud ja nad on koheselt ka investeerimisel kõige sellega arvestanud.

  Lisaks on see nende praegune võlamenetlusprotsess üldse niivõrd “must kast” ja kui järgmisest aastast on P2P ettevõtted finantsinspektsiooni all ning kui investorid hakkavad seeläbi kaebusi esitama, siis eks see näha ole mis ses suhtes üldse saab. Hämmastav on see, et Bondoras ei suudeta (või siis lihtsalt ei prioritiseeri seda probleemi) rahavoogusi juba aastaid korrektselt näidata ja ma ei saa aru kuidas finantsasutus selliseid “prohmakaid” endale üldse lubada saab.

  Meeldib

 3. Kristjan

  Selle saagaga siis seekord nii. Huvitav saab olema, et millises osa ja kui läbi selle platvormi investeerijad oma raha tagasi saavad.

  Oct 19 TrustBuddy AB :

  Files for bankruptcy
  As previously communicated, has indicated serious misconduct within company
  Further investigation has revealed that situation is increasingly complex and it will not be possible to continue operations in any form
  Board of directors concludes that company is insolvent
  Services of company will continue to be closed, and trading in share will not be resumed

  http://in.reuters.com/ar…19/idINFWN12G01T20151019

  Meeldib

 4. Mart R

  Isiklikult arvan, et Bondora suleb uksed järgmise aasta 2-3 kvartal. Kõige suurem tõenäosus on, et vahetult enne majandusaasta aruannet.

  Meeldib

 5. Mart R

  Laenumahtude vähenemine. Ekspansiivne kasv kui laenumahud vähenevad? Kui mahud ei kasva, kui suur tuleb selle aasta kahjum? Miks peaks välisinvestorid andma veel ühe aasta Bondorale armuaega, see eeldaks ka täiendavaid rahasüste.

  Piinlikult rõõmsameelsed ja positiivsusest pakatavad blogi postid Bondoralt, ning investorite üldine pahameel.
  Miks investeerida tootesse, mis ei oleks esimene valik mida oma sõbrale soovitada?

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s