Investly investorite infoõhtu, 01.10.2015

Logo verticalKäisin 01.10 Tallinna vanalinnas Startup Wise Guys kontoriruumides kuulamas Investly investoritele mõeldud ettekandeid Investlyst ning nende platvormil listitud laenuvõtjast Andre Farm OÜ. Teen kõigile huvitatuile väikese kokkuvõtte ettekannetest ning minu mõtetest üritusega seoses. Kui midagi jääb segaseks või soovite oma mõtteid jagada, siis palun kirjutage küsimused-ideed postituse all asuvasse kommentaariumisse.

Andre Farm OÜ

Hiljaaegu käisid Eesti talumehed Toompeal meelt avaldamas. Poliitiline olukord ida suunal on tekitanud olukorra, kus Venemaa on tõkestanud piimatoodete impordi Euroopa Liidust ning see on kaasa toonud mitmete farmide sulgemise. Tugevamad veel toimetavad, nõrgemad on sunnitud karja tapamajja saatma, sest pank käibekapitali nõus andma ei ole, kuid laenud-liisingud ja loomale vajalik sööt vajab tasumist. Rääkimata töötajatele palga maksmisest.

Tarbijate jaoks on olukord positiivne. Kui veel mõni aeg tagasi saime 2,5% rasvasisaldusega liitrise piimakoti poest umbes 50 sendiga kätte, siis praeguseks on hinnad langenud isegi kuni 39 sendi kanti. Kõrgema kvaliteediga 3,5% rasvasisaldusega piima hind on langenud 50-60 sendi vahele liitrist. Samas, mis saab tulevikus kui piimakarja järjest kaotatakse?

Untitled180 pealist lüpsikarja pidav Andre Farm OÜ on leidnud võimaluse piima väärindamiseks. Selleks on ostetud seadmed ja kogutud Hollandist teadmisi kvaliteetse juustu tootmiseks. Kuigi alles augustikuus alustati juustu tootmisega ning juustu küpsemise protsess võtab aega suurte juusturullide puhul isegi kuni aasta, siis suur osa senivalminud toodangust (toodetakse suuri ja väikseid rulle, tehnoloogiliselt küpseb suur rull aasta, väike rull märkimisväärselt vähem) on ette ära müüdud. Farmi tänaste võimaluste juures suudaksid nad toota oma piimakarjale tuginedes kuni 12 tonni juustu kuus, mis moodustab Eesti juustutarbimisest (700 tonni kuus) marginaalse osa. Täna toodetakse veel väga tagasihoidlikke koguseid ning kuigi kasvuks ruumi on, siis rahastust otsitakse järgmise paari kuu käibekapitali saamiseks. Olgu mainitud, et kuigi Investly kaudu taotletav intress on kõrge 20%, siis pangad rahastavad ettevõtte käibekapitali üldiselt 5-6% intressiga.

Miks siis mitte panka kasutada? Pankade tänane ohutunne on väga kõrge. Eks 2008. aasta kriis on veel selgelt meeles ning seetõttu on käibekapitali rahastamine problemaatiline. Läbi on vaja käia mitu erinevat komisjoni ning see võtab kõik väga palju aega. Samuti on süsteem paindumatu, mistõttu alternatiivsetest rahastusallikatest rahastuse otsimine on ettevõtetele täna probleemiks. Sisuliselt on pank valmis ütlema, et kui Investly kaudu laenu soovid võtta, siis meil Sind enam vaja ei ole.

Investorite infoõhtul sai maitsta Andre Farmi omatehtud juustu. Kuigi küpsemisprotsess ei olnud lõpule jõudnud (juust ei ole saavutanud oma parimat võimalikku maitset), siis sellest hoolimata oli tegu maitsva juustuga. Ettekannet viis läbi farmi perenaine ning tuleb tõdeda, et silmast-silma kohtumised äri ajavate inimestega muudavad investeeringu tegemise rohkem emotsionaalsemaks. Jah, ettevõttel on olnud selle aasta jooksul makseraskuseid kuna turg ei ole soosiv. Puhtalt numbreid vaadates võiks öelda, et investeering on võib-olla suure riskiga, kuid ma isiklikult seda ei usu erinevatel põhjustel. Juustul on potentsiaali ning lauta ning piimakarja üleöö ära ei kaota. Lisaks, olles pisut kursis erinevate piimafarmidega, siis võin öelda, et üldiselt on kogu oma tahe ja motivatsioon pandud äri ehitamisse, seda üle Eesti erinevates farmides.

Kas investeeriksin Andre Farm OÜ laenu? Raske öelda, sest täna on minu jaoks kindlasti murekohaks Investly, mitte Andre Farm OÜ. Investly platvorm ei ole ennast nii edukalt käima saanud, kui ma isiklikult lootnud olen. Sellegi poolest meenutan, et SME äride rahastamine on väga suure kasvutrendiga, näiteks USA ja UK turul tegutsev Funding Circle on nelja tegutsemisaasta jooksul rahastanud 1 miljardi naela väärtuses erinevaid ettevõtteid. Euroopa Investeerimispank on tegemas strateegilisi investeeringuid läbi Funding Circle ning samal ajal on näha, et pangad keeravad oma laenukraane kinni. Seega kui Investly suudab mahud taha saada ning luua tõepoolest eduka SME rahastamise platvormi, siis oleksin huvitatud platvormil investeerima. Täna olen veel äraootaval seisukohal – kümmet väikest investeeringut ühte ühisrahastusplatvormi ei ole mõistlik teha, sadat või enamat aga küll. Andre Farm OÜ’sse investeering oleks aga kindlasti emotsionaalne investeering, mis päris 100% ratsionaalsusest ei lähtuks. Kui pank vajab mõtlemiseks aega, siis ilmselt peaksin ka mina seda tegema. Aga panka ei huvita Eesti regionaalne areng ja fakt, et ettevõte on juustutööstuse käivitamisega pakkumas maapiirkonnas tööd 8 inimesele, mis tähendaks, et farmis töötaks kokku 14 inimest (6 inimest lüpsikarjaga seotult). Kui 50 tuhat eurot on see summa, et maal töökohti luua, siis see ei ole palju. Nagu öeldud sai, siis hetkel on kahetised mõtted investeerimise osas.

Investly töötab uue veebi ja faktooringutoote suunas

Investly uus veeb näeb visuaalselt välja selline, nagu alloleval pildil näha võib. Võib-olla olulisem uudis uuest kasukast on faktooringu võimalus, mis sisuliselt tähendab arvete allahindlusega müümist. Oletame, et Sina töötad ehitussektoris alltöövõtjana. Peatöövõtja Merko valib mitmete erinevate alltöövõtjate hulgast välja Sinu pakkumise ning ütleb, et maksetähtaeg on näiteks 60 päeva. See tähendab, et peale tööde lõppu kinnitab klient arve ning alles siis hakkab maksetähtaeg jooksma. Tööde tegemiseks on Sul aga koheselt vaja käibekapitali, et materjalid osta ja töömeestele palka maksta. Üheks võimaluseks on näiteks arvete mahamüük väikese soodustusega, mis võimaldaks Sinu ettevõttel vaba raha saada koheselt. Investly pakub võimalust arve nende platvormile üles laadida ja pakkuda näiteks 1% allahindlust arve summalt. Kuna maksetähtajad varieeruvad enamasti 30-90 päeva vahel, siis näiteks 30 päevase maksetähtaja puhul tähendaks 1% soodustus tootlust 12% aastas.
Untitled

Faktooring on selgelt mahuäri, kus teenitakse väikeseid summasid küllaltki väikese perioodi jooksul. Olen veendunud, et Eesti ettevõtted vajavad hõlpsat võimalust arvete müügiks ja raha vabastamiseks seeläbi. Küsimus on vaid selles kuidas Investly suudab idee realiseerida. Taaskord võime tuua näite välismaailmast, kus arvete müük on väga tugev ettevõtmine. Suurim arvetemüügiga tegelev ühisrahastusplatvorm MarketInvoice on tänaseks vahendanud üle 500 miljoni naela väärtuses arveid. Oma tegevust alustati veebruaris 2011.

Kristjan Lepik: ühisrahastus on tulnud, et jääda!

Arengufondi majandusekspert Kristjan Lepik andis ülevaate ühisrahastusest tänases finantsmaailmas. Pankade äri seisneb info protsessimises ehk lühidalt öeldes nad teavad, kellel on raha üle ning kellel raha puudu ja saavad osapooled omavahel kokku viia. Klassikaline 3-6-3 skeem (laenan 3% raha sisse, teisest otsast laenan 6% raha välja ning kell 3 lähen golfi mängima) on aga ohus, sest infomonopoli staatus on tehnoloogia arenguga murenemas. Fintech (Financial technology) on töötamas tavapanganduse vastu, sest pankade infomonopol ei tähenda muud kui ebaefektiivsuste ärakasutamist enese heaks. Sestap peaksid pangad olema mures ühisrahastuse kiire arengu suhtes, sest ühisrahastus võimaldab ebaefektiivsust kahandada. Seetõttu võib ka öelda, et ühisrahastus on tulnud, et jääda. Tõsi, mingisuguseid tagasilööke me ilmselt näeme, kuid mitte nii fataalseid, mis ühisrahastuse osatähtsust märkimisväärselt kahandaks.

Publikumi hulgast küsiti mõned küsimused, millest oluliseim on ühisrahastusplatvormide hindamine. Kõik platvormid ei saa olla edukad, kuidas siis välja selekteerida see platvorm, mis võiks olla edukas? Kristjani selge sõnum oli platvormide hindamine kriitilise pilguga. Tuleb aru saada kuidas toimub projektide rahastamine, milliseid projekte pakutakse ning kui läbipaistev platvorm ise on. Kui ikkagi ühest otsast lubatakse investeerida ühisrahastuslikel põhimõtetel, kuid teisest otsast on näha, et pakutavad projektid on seotud platvormipidajaga, siis tasuks olla kriitilisem – üldiselt avatus ja neutraalsus on võtmeelementideks. Kindlasti tasub lugeda “tüütuid” lepingureegleid ja kasutajajuhendeid.

2 kommentaari “Investly investorite infoõhtu, 01.10.2015

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s