Bondora, laenude pankrotistumine vs teenitud tulu

Kuvapilt Bondora foorumistBondora statistika on esmapilgul ehmatavalt tume. Üle 60 päeva viivises laenude jääk kasvab kiires tempos võrreldes välja makstud intressi ja viivistega ning see on pannud investoreid muretsema. Kas Bondora laenud on jätkusuutlik investeering väikeinvestoritele?

Pilt Bondora veebist, www.bondora.ee

Laenude pankrotistumine

Bondora loeb laenu pankrotistunuks kui maksetähtajast on möödunud 60 päeva või enam ning võlg ei ole likvideeritud. Üldiselt on esimene makse vaja teha hiljemalt kahe kuu jooksul, mis tähendab, et laenu väljastamisest alates on aega maksimaalselt 120 päeva aega võlga likvideerida, vastasel korral laen pankrotistub.

Näide
Laenuvõtja laenab kuupäeval 01.03.2016 summas 1000€. Kokkuleppeliselt laenuandjaga on maksetähtajaks iga kuu 30. kuupäev. Esimene makse tuleb sooritada 30.04.2016 (ehk sisuliselt 60 päeva laenu saamisest). Laenu pankrotistumise tingimuseks loetakse aga 60 päeva möödumist maksetähtajast nii, et võlg ei ole likvideeritud. Seega kui laenuvõtja ei tasu 30.04.2016 võlga ning ka edaspidi jätab maksed tegemata, siis laen pankrotistub 30.04 + 60 päeva pärast ehk ca 30.06.2015. Laenu väljastamise ja pankrotistumise vahele jääb ligikaudu 120 päeva. 

Laenu pankrotistumise korral arvestatakse kogu põhiosa võlas olevaks ning vastavalt kajastatakse summa Bondora statistikas. Seega ülemise näite puhul on pankrotistunud summaks 1000 eurot.

Üldiselt pankrotistuvad laenud 3-12 kuu jooksul, seega tavapraktikaks võiks pidada 5 – 14 kuu pikkust perioodi, mil suur osa pankrotistumisi toimub alates laenu väljastamise hetkest. Siiski – iga sent, mis laenuvõtja tagasi maksab, vähendab pankrotistuvat summat. Kui laenuvõtja on 6 kuu jooksul näiteks 250 eurot põhiosa tagastanud, siis laenu pankrotistumise korral nõutakse sisse 750 eurot. Mida kauem laenuvõtja korrektselt laenu tasub, seda väiksemaks muutub pankrotistuv summa.

Teenitud tulu

Bondora laenude keskmine intress jääb olenevalt Ratingust 14% – 65% vahele. Reaalne keskmine kokkulepitud intress tasakaalustatud portfelli puhul võiks olla 30%. Kui kiiresti teenime 30% intressi juures 1000 eurot tulu?

Hästi lihtsustatult võime siinkohal kasutada 72 reeglit. See tähendab, et kui investeerime pidevalt tagasi tulnud raha 30% intressiga laenudesse ning pankrotistumist ei toimuks, siis meie algsumma 1000 eurot kahekordistuks 72 / 30 = 2,4 aasta jooksul (ca 29 kuud).

72 reegel annab esialgse hinnangu kui kaua võtab aega teatud tootluse juures investeeritava summa kahekordistumine. Näiteks 12% püsiva tootluse juures läheb investeeritava summa kahekordistamiseks aega 72 / 12 = 6 aastat. 

72 / n = … aastat, kus n on tootlus

Laenude pankrotistumine vs teenitud tulu

Ülevalolevate näidete põhjal saame öelda, et pankrotistunud laenude jäägi võrdlemine teenitud intressi- ja viivistuludega ei ole õiglane. Korrektselt tasuvad laenud ei suuda tänaste intressitasemete juures hoida sama tempot, mis pankrotistuvate laenude jääk teha võib – tegu on fundamentaalse erinevusega arvestusmeetodites. Kui laenatav summa 1000 eurot võib pankrotistuda juba 4 kuu pärast peale laenu väljastamist, siis sama summa intressidena teenides läheks meil aega pea 29 kuud.

Hoiame kriitilist meelt!

[Täiendus 25.09.2015] Bondora blogist leiab antud teema kohta rohkem infot.

3 kommentaari “Bondora, laenude pankrotistumine vs teenitud tulu

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s