Kuuülevaade: AUGUST 2015

Ehitame maja, ehitame maja, kena väikse maja…

Khm, kilest. Mulle ei piisanud esimesest kilesaunast, mis juuli lõpus ehitatud sai, vaid kuna hammas oli verel, siis oli vaja ka teine ehitada. Suurem, mugavam (uksega, sisekõrgus nii piisavalt kõrge, et ma saan püsti olla oma 1,9m pikkuse juures) ning lavaga.

See oli esimene kilesaun nimega Kilesauna Residents.

saun

Teise sauna puhul oli eelarve juba mehisem ning Google Sketchupil sai tolmukord pealt pühitud. Tellisime kohale materjalid (mis tulid umbes nädal või enam), ostsime poest kruvid, nurgad ja mõned kastid õllet. Kohale veeti ka kümme kilo šašlõkki. Ühesõnaga tõsine ettevõtmine, mis oleks pidanud päädima lõppkokkuvõttes Metsatöllu kontserti külastamisega peale ehitusprotsessi lõppu (ehitasime põhimõtteliselt 2 mehega ning tegelikult jäi veel pooleli). Kontsertile ei jõudnud, kuid kuna esinemispaik oli linnulennult mõni kilomeeter, siis kõva leili vahele kuulsime taama kaikumas “lahinguväljal näeme, raissssskkkkk”, mis polnud iseenesest paha.

Milline pidi välja nägema:

klesnTegu pidi olema korraliku kahe kambrilise ehitisega, kus parempoolne osa on nn eesruum ja vasakpoolne osa leiliruum. Too hall kastike peaks visualiseerima ahju kohta. Kuna tegu oli minu umbes esimese katsega mingi asi kokku panna, siis loodan, et insenerid väga tugevalt pihku ei itsita. Nagu ikka, siis selgus, et esialgu on üks või teine asi teistmoodi mõistlikum ehitada. Kolmanda sauna oskaks juba paremini teha. Kokkuvõttes võib öelda, et paar tunnikest ehitamist veel ja siis võib ka talvel sauna teha. Mis aga kõige olulisem: kontorirott sai akutrelli ja kilo kruve kätte. Kõik kruvid tulid kusagile ära lasta! Ehk üle pika aja oli midagi ise algusest lõpuni väga hea teha.

Tegelik pilt nägi välja selline (Villa de Kilesaun):

unnamed

Bondorabondora

Uus suund, uued ideed ja lõplik lahtiütlemine väikeinvestoritest…

Bondora ei ole enam inimeselt inimesele ühisrahastusplatvorm. Või vähemalt ei erine ta mitte üheski mõttes pangast, kes hoiuste näol raha kokku kraabib ja selle siis kusagile investeeringutesse viskab. Väikeinvestoritele oluliseks saanud käsitsi valimine ja iseotsustamine ei ole enam päevakorras. Ja ei saagi olla. Sest vaadake või MoneyZeni ja Omaraha, kes samuti mõlemad eraisikutevahelises laenuvahenduses kaasa löövad: summad on väikesed, projekte on väga palju ning oluliseks saab kiirus, kui et isetegemine. See on selle sektori eripära, mis ilmselt kinnisvara ühisrahastusega samaväärseks kunagi ei saa (seal peab investor ise jõudma otsusele).

Kuu alguses käivitasin portfellihalduri, et see hakkaks minu nimelt investeeringuid vorpima. Kuni esimese septembrini, kus otsustasin, et tuleviku suhtes on hetkel veel liiga palju teadmatust, et inertsist sabas sörkida. Kuuldavasti neljandas kvartalis on tugevad muudatused tulemas ning eks siis juba näeb edasi mis saama hakkab. Minu praegune seisukoht on see, et kuigi Bondora liigub minu meelest õigesse suunda, siis tehakse seda kuidagi vähearusaadavalt ja liiga kiiresti.

+ tagasitulevaid laenulepinguid on vähe
– kiirus (agiilsus) ja ümberkohandumine on liiga bipolaarseks saanud

pond

Minu eest investeeriti

 • 190 eurot erinevatesse AA, A, B ja C grupi laenulepingutesse

Alates aprilli algusest olen Bondorasse kandnud oma raha vaid 25 eurot, mis on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes (300€) üle kümne korra vähem. Põhjus on proosaline: Bondora osakaal minu P2P investeeringutest on liiga suur ning hetkel olen fookuse suunanud pigem muudesse kohtadesse.

Intressitulu teenisin augustis natukene alla 80 euro ning konto väärtuseks on 5025 eurot (millest 3565€ on minu lisatud raha). Tootlus on jätkuvalt 23,5% kandis.

MoneyZenlogofacebook

Kristi on väga naksakas naisterahvas. Kui vaja, siis võtab ja pigistab ka kõige kangematelt meestelt informatsiooni välja, just nagu see juhtus viimati MoneyZeni tegevjuhi Daniel Lumi’ga. Ma usun, et Kristi võiks ka veest kivi välja pigistada!

Minu kõige suuremaks probleemiks MoneyZeniga on ja oli nende vaikus. Kuigi rääkimine on hõbe ja vaikimine kuld (või oli see vastupidi?), siis ühisrahastusplatvormid on väga varmad kulla poole püüdlema. See on aga see koht, kus hõbe on kindlasti parem, sest dialoog Sinu investoritega on midagi sellist, mida iga P2P platvorm peaks otsima (ja välismaised platvormid seda teevad üsna agaralt!). Hetkeseisuga olen isegi rohkem ‘maha rahunenud’, sest ma tean, et aeglased kuud olid aeglased, sest nad olid aeglased, mitte seetõttu, et MoneyZen tahaks pille kotti panna. Siiski – kui investor ei saa enam ühel hetkel aru millisel juurpõhjusel portaal aeglane on, siis hakkab usaldus kaduma ning seda tagasi võita on äärmiselt raske. Blogijad üldiselt tahavad aidata ja loota, et kõik läheb alati hästi!

Hea on see, et nüüd on enam-vähem selge, et järelturg on tulemas ning platvormile võiks potentsiaalselt suuremat rõhku panna kui tänane 20-50€ kuus.

Minu eest investeeriti

 • 8 laenuprojekti (á 10€)

Rahapuu “MoneyZeni” portfellis on nüüd igavene suur hulk erinevaid lepinguid (täpsemalt: 84tk). Üks neist on staatuses “Võlgade sissenõudmine”, 9tk on laenu ennetähtaegselt tagastanud, 1tk Zen-2 ning 10tk Zen-1. Kokkuvõttes võime näha, et üldtunnustatult ‘punases’ on 1 leping (ca 10€) ning ‘kollases’ 11 lepingut (a 110€). Intressi olen investeerimise algusest alates teeninud 63 eurot, millest augustikuu osa oli ca 8 eurot. Tootluseks kuvab MoneyZen mulle umbes 18%. Kuigi MoneyZen sihib 2% hapude laenude osakaal tärminit, siis ultrakonservatiivne investor peaks tõdema, et tema investeering oleks ca 60 eurot vee all. Õnneks laenulepingud on kõik alles töös ja seega veripunase värviga pintslit ei ole vaja veel kätte võtta.

Estateguruestate

August oli Estategurus igas mõttes aeglane kuu. Vahepeal tekkis tunne, et zombied “Elavatest surnuteston portaali üle võtnud, sest uusi projekte väga suures mahus ei lisandunud. Vahepeal oli Estateguru tempo nii piisavalt kõrge, et augusti ärakukkumine oli pigem üllatav. Loodetavasti pipeline on tugev ja sügise saabumisega on uusi projekte rohkem oodata. Siiski tuli kuu lõpus välja Uue-Kastani Villa projekt, mille najal ettevõtja lootis leida 130 tuhat eurot kapitali oma ettevõtte investeeringute tarbeks. Pisut vastuolu tekitas nimetatud projekti puhul erisuunaline info: Estateguru toimetas Domus Kinnisvara poolt välja antud kinnisvara väärtuse hindamise akti järgi, kuid samal ajal müüs Domus ise seda kinnisvara teistsugustele andmetele tuginedes. Tänaseks on Domus objekti müügist ilmselt eemaldanud (link ei toimi enam) kartes negatiivset meediakuvandit.

Investeerisin

 • 50€ Vardi 7 projekti
 • 50€ Uue-Kastani villa projekti

Rahapuu “Estateguru” portfellis on 6 aktiivset projekti ning 1 kohe-kohe rahastuse saav projekt. Intressitulu ja soovitusraha laekus kokku 26 eurot, mis on ca 10 korda vähem kui juulis (toonane soovitusraha summa oli lihtsalt sedavõrd võimas!). Kokkuvõttes soliidne kuu, sest tänaseks on minu 100 eurone investeering paisunud ca 710 euro kanti.

CrowdestateCROWD_estate_logo_blue_rectangle

Üle mitme kuu listiti Crowdestate platvormile kaks uut projekti. Kuu alguses küsiti ca 365 tuhat eurot Pärnu mnt 457 kinnistu ostmiseks, mille järgselt hakatakse kinnistu detailplaneeringut muutma. Projekti lõppedes on plaan maatükk müüa järgmisele huvitatuile, kes saab vastavalt detailplaneeringule ehitada kinnistule korterelamud.  Kuu lõpus aga tuli üles madala riskiga ridaelamute arendusprojekt Kopli tee 44, mis on (peale Stroomi Residentse ning Stenbocki Residentse) üks aeglasemini liikuvatest projektidest Crowdestate keskkonnas. Projekti võlu seisneb ridaelamute ehitamises vaid investorite kapitalist jättes pangad projektist kõrvale. Madalad tootlusootused ei ole aga liiga suurt eufooriat investorites tekitanud. Hetkel käivad läbirääkimised paari suure investoriga ning õnnestumise korral läheb projekt töösse.

Investeerisin

 • 1500€ Pärnu mnt 457 projekti
 • 200€ Kopli tee 44 projekti

Hetkeseisuga on minu Crowdestate portfelli väärtus 2600 eurot ning portfellis on kokku 9 objekti. Ükski objektidest tagasimakseid sooritanud ei ole, kuid Kesk tee laokompleks Jüris peaks olema esimene projekt, mis esimese tagasimakseni õige peatselt jõuab (eeldatavasti oktoobris).

Muud uudised

Investeerimisraadio saab jätkuvalt päris head kajastust ning tagasisidet. Palju huvitavaid küsimusi ja koostööpakkumisi on meieni (minu ja Kristini) jõudnud. Olen isiklikult projektiga senimaani väga rahul, sest on näha, et inimestele lähevad korda meie leierdatavad teemad. Väga äge, sest näitab, et Eesti inimesed ei ole tegelikult külmad ja kalgid!

Fundwise avas lõppude-lõpuks oma uksed. See tähendab, et nad liikusid beeta staatusest stabiilsesse versiooni ja eelduslikult võiks platvormil tulevikus näha miljoneid Eesti ettevõtteid raha kaasamas. Viis on juba olemas, kes küll kahjuks keegi ei ole rahastus saanud (rahakorjeprotsess alles käib).

Kokkuvõtteks

Ei olnud kõige säravam kuu passiivse sissetuleku poolest. Samas ei ole ka millegi üle kurta. Passiivne rahavoog kõigi projektide peale kokku oli 114 eurot.

Septembri märksõnadeks saab kindlasti eelarve ülevaatamine ja mõistuspärane tarbimine olema. August läks selles mõttes väga laastavalt mööda, et raha sulas peos kiiremini kui õhuke lumekord keeva vee all. Luban, et kolmandat kilesauna ma ei ehita nii pea (kui keegi just ei kutsu appi ehitama).

Kuidas Sinu augustikuu möödus? Jäid tulemuste ja tegevustega rahule?

6 kommentaari “Kuuülevaade: AUGUST 2015

 1. Loit Linnupõld

  Tauri – Crowdestate’i Jüri projekt on sisuliselt valmis ning suure tõenäosusega jõuame sellega juba järgmisel nädalal notarisse. Väljamaksed teeme koheselt peale raha laekumist ja lõplike arvestuste tegemist – seega ei pea sa oktoobrit ootama, vaid võid kalendrisse risti teha juba järgmise nädala lõppu või ülejärgmise nädala algusesse.

  PS: Käisime täna valmis hoonet vaatamas ja pildistamas! Vaata valmis hoone fotosid Crowdestate Eesti Facebook’i pildialbumist https://www.facebook.com/media/set/?set=a.373907419461368.1073741832.256658981186213&type=3

  Tervitan
  Loit

  Meeldib

 2. rahakratt

  Väikeinvestorid on sul tõrvikutega uksetaga varsti. Mismõttes ei läinud kilesaun läbi EstateGuru või Crowdestate ühisrahastuse? Ma oleks pannud pudeli õlut projekti, sest kahele mehele mõned kastid on ilmselgelt liiast. Nelipäki oleks projekti lõpus kindlasti tagasi teeninud.

  Meeldib

  • Tauri

   Estateguru lükkas projekti tagasi puuduva hindamisakti tõttu. Praeguseks momendiks on akt küll olemas, kuid projekt samuti püsti ja vaba kapitali vajadust enam ei ole.

   Crowdestate pidas probleemiks madalat tulusust. Peale kõiki neid lõputuid õllesid ja siidreid, mida rahavoogude tabel kuvas, selgus, et tegelikku kasu peale kõrgendatud hetkeemotsiooni projektist välja ei joonistu.

   Siiski andis Fundwise märku, et järmisel korral tasuks nende poole pöörduda ning kaasata kapital hoopis omakapitali investeeringute kaudu. Hetkel on alles protsessimises kuidas omanikutulu tulevikus maksma hakata. Rahakäive on hetkel puudulik.

   Investly pakkus välja küllaltki soodsatel tingimustel laenu tegevuse rahastamiseks, kuid peale rahavoogude analüüsimist selgus, et rahavood ei ole samuti piisavad.

   Bondora, Omaraha ning MoneyZen andsid teada, et projekti iseloom ei lange kokku nende pakutava tootesortimendiga ja loobusid pakkumise tegemisest.

   🙂

   Liked by 1 person

 3. rk

  Panin ka Bondora PM kinni ja rohkem uut raha ei lisa….. tiksun, ootan vaatan mis saab
  Liigapalju tundub et B teeb mis tahab ja väga investoreid ei kuula.

  Muus osas tore lugemine ja sauna ehitamisest rääkides võiksid kerise teemat natukene täpsemalt rääkida…..

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s