Bondora taaskord uuel kursil!

untitledIlmselt on õiglane öelda, et käesoleval nädalal (täpsemalt 26.08.2015) avaldatud Bondora uudiskirjast selgub selle aasta oluliseim uudis Bondora edasise arengu kohta. Paljud investorid on seepeale võtnud mängusoleva palli enda kätte ning otsustanud mänguväljakult lahkuda.

Kuidas edasi?

Bondora ei ole enam inimeselt inimesele ühisrahastusplatvorm

Bondora arengu algfaasis (2009-2013) oli inimeselt inimesele mõtteviis mantra, mida pigem jälgiti. Varajased investorid olid vaimustunud ideest valida kellele laenu anda ning säärane läbipaistvus lõi soodsa pinnase platvormi edasiseks arenguks. Tõsi, laenumahud oli algusaastatel äärmiselt madalad ning status quo säilitamine võinuks tähendada Bondora aeglast hääbumist, mistõttu tuli muutuseid otsima hakata.

Veel 2013. aastal oli Bondora meeskond nii piisavalt väikene, et ettevõtte tegevjuht Pärtel Tomberg võttis sageli sõna Bondora veebifoorumis ning andis ülevaateid edasiste mõtete ja arengute osas. Investorid võisid end tunda meelitatuna, sest nende arvamusel oli tõeliselt oluline kaal. Siis aga hakkas kiire kasvuperiood, mida ilmestavad äkilised suunamuutused ja tegeliku läbipaistvuse vähenemine.

Ettevõtte tagatoa ukse ette võtsid järjekorda mitmed suure rahakotiga huvilised, kes soovisid pirukast oma osa haugata. Edasise kasvu nimel võeti pardale kuulus portfell1, kes sai kuni 500 euroste tükkidega toona parimatesse EST A1000 laenudesse esmajärjekorras sisse. See aga lõi pretsendendi, millest üle vaadata on väga raske: Bondora tegeles teatud investorite eelistamisega teistele, mis üleüldiselt tunnustatud tavade kohaselt liiga heaks sammuks pidada ei saa. Ühisrahastuse vanaisaks peetava Zopa tegevjuht Giles Andrews argumenteerib miks institutsionaalne raha on hea, kuid lisab kohe juurde, et cherry picking jäägu mujale. Osati just portfell1 kogemusest tulevana on mitmed investorid jäänud kahtlevale seisukohale: kui juba korra eelistati, siis miks nad ei võiks seda veel teha?

Kõigele lisaks olid tagatoa ukse juures järjekorras seismas riskikapitalistid, kelle abil on Bondora tänaseks päevaks vähemalt 6 miljonit eurot kapitali kaasanud (link, link). Summad võivad olla isegi suuremad, kuid avalikkus teab sellest vähe. Siiski on aga selge, et riskikapitalist ei tule sotsialismi tooma. Tema lähtub kasumi maksimeerimise põhimõttest ning seetõttu on Bondora juhatusel selge suund saada projektiks, mis investorite (ja omanike) ärihuve toetaks. Piiratud ressursside tingimustes on mõistetav ettevõtte vajadus kasumlikuks muutuda ning ärimudelit piisavalt automatiseerida. Kapitalismi üheks heaks tunnuseks on konkurents ressursside üle ning võidab tavaliselt see, kes rohkem maksab.

Uinuvatelt investoritelt tõmmati kohev sulepadi alt ning asenduseks pakuti teravaid nuge: kohanduge! Järjepanu keeratakse kinni funktsionaalsuseid, mis investoritele olulised olid. Hakkas kostuma hädakisa “kui Bondora muudatustest ei loobu, siis me hakkame lahkuma!”. Üheks selliseks näiteks oli DTI ehk debt-to-income muutuja kaotamine, mis erakordselt palju hädakisa kaasa tõi.

Iseenesest on hädakisa olemus väga hästi mõistetav: meil on punktist A punkti B sõitmiseks vana jalgratas. Me ei tea, mis on hobune või isegi auto ning oleme arvamusel, et vana jalgrattaga on seda vahet kõige mõistlikum sõita. Kuna oleme oma veendumustes kindlad, siis keeldume laiemat pilti hoomamast ning ei pööra alternatiividele tähelepanu. Juhul kui keegi pakub meile vahemaa sõitmiseks autot, siis loomulikult keeldume. Kuidas me seda masinat peaksime oskama juhtida?

Investorite poolelt oli muutustele vastuolek põhjendatud: meil on toimiv lahendus, miks seda muuta? Bondora aga vaatas kahjuminumbreid ja tõdes, et tänaseid lahendusi kasutades ei ole võimalik pikas perspektiivis kasumlikuks ettevõtteks saada. On vaja mahtu, efektiivsust, ökonoomsust!

Veebilahenduse arendamine on senimaani olnud pigem hüplik ja sestap on investorite leerist kuulda vastakaid arvamusi. Olles ise töötanud viimased kaks aastat rahvusvahelises tootmisettevõttes, siis saab päev-päevalt mulle selgemaks efektiivsuse, kasumlikkuse ja ökonoomsuse printsiibid. Üritan teinekord isegi mõelda kuhu suunda Bondora liigub, et saaks aru mida nad taotlevad ja kuidas investorid sellele reageerivad?

Fakt on aga see, et täna meile ei näidata laenuvõtja kohta läbipaistvat infot. Tagasitulles auto, hobuse ja jalgratta näite juurde tuleb tõdeda, et tegelikult suures pildis vist ei ole väga vahet kas laenu võtab Timo, Mihkel, Kadri või Margit. Inimese nimi ei ole määrav muutuja laenu teenindamise osas, mistõttu ebavajalik info võetakse Bondora poolt lihtsalt ära. Selge on aga see, et eriti just uue Bondora Ratinguga seoses on läbipaisvus teinud tublid sammud tagasi suunas. Kuigi Bondora väidab, et nemad investeeringute kvaliteeti ei taga, siis jääb vägisi mulje, et oskuslike advokaatide tegutsemise korral võiks potentsiaalne kohtulahend olla vastupidise sisuga. Bondora Ratingu ja automaatpakkuja koostöös on täna väga raske kindlaks teha kas investoril on ise võimalik astuda samme riskide mõistmiseks ühe või teise laenulepingu puhul. Ehk et kui investeeringute tootmist ega kvaliteeti tagada ei soovita, siis äkki peaks andma investorile võimaluse tal teha täies mahus ise otsus kas ühte või teise investeeringusse oleks mõistlik siseneda? Tänane olukord on selles mõttes vastuoluline, et kuigi võin leppida kokku Bondora platvormiga, et tema teeb minu nimel lepinguid teatud riskitasemega investeeringutesse, siis kuidas on tagatud hoolsus, et portfelli tulevad lepingud ka tõepoolest on riskiastmele kohased?

Untitled

Seega saame öelda, et täna annavad inimesed sisuliselt laenu Bondorale, et see saaks oma vaba valiku järgi võtta turult lepinguid ja neisse raha paigutada. Formaalselt on olukord muidugi pisut teistsugune.

Milline on Bondora uus kurss?

Bondora juhatuse liige Jevgenijs Kazanins kirjutas ülevaate tulevastest muudatustest Bondora blogisse 26.08.2015. Äsjahiljuti arendatud Portfellihaldur ning Portfelliehitajad pannakse kinni ning edasi liigutakse kahes suunas. Toodet pakutakse kahesugusele investorile:

 • Passiivne investor (veebikeskkond)
 • Aktiivne investor (ühendumine API kaudu)

Igasuguste raportite ehitamise keerukus on viinud selleni, et maximum viable product’i asemel soovitakse pakkuda minimum viable prodct’i erinevatele investoritele. See tähendab, et igasugused vidinaid-kulinaid keeratakse maha ning alles jääb vaid see, mis toetab minimaalset vajalikku infot investeerimiseks. Passiivne investor peaks olema eelkõige minusugune väikeinvestor, kes teeb oma investeeringuid läbi lihtsakoelise Bondora veebiplatvormi ning võib-olla korra kuus vaatab seisud üle. Mulle pakutakse erinevaid tootlusvahemikke ning sellele vastavat riski ning siin peakski kogu investeerimistegevus lõppema. Piltlikult öeldes oleks tegu kui võlakirjaga, mis maksab iga teatud perioodi tagant kupongimakseid.

Aktiivne investor peaks aga olema eelkõige institutsionaalne investor, kes saab Bondora andmetele juurdepääsu API kaudu. Nende jaoks on sisuline analüüs olulisem ja tõenäoliselt on nad nõus maksma suuremat raha, et saada kõrgem tootlus, sest iga poolik protsendipunkt võib miljonitesse ulatuva portfelliga päris kopsaga summa absoluutväärtuses sisse tuua. Hetkel olen nii palju aru saanud, et API kaudu juurdepääs on võimaldatud nii tavalistele- kui institutsionaalsetele investoritele, seega päris tõkkepuuga kaks investorgruppi eraldatud ei ole.

Mida Bondora uus kurss kaasa toob väikeinvestorile?

Väga suure kontrollivajadusega väikeinvestorid jäävad selles mängus kaotajaks. Ülejäänutele aga toob see kaasa tõenäoliselt tootluse langemise, kuid kõrgendatud laenumahtude tõttu on võimalik oma raha pidevalt töös hoida. Mina soovitaksingi võtta sellist ühisrahastusviisi kui võlakirjadesse investeerimist, kus meile pidevalt tagastatakse teatud tootlusmäära juures intressi. Mida Bondora selle rahaga oma mehhanismis sees teeb, ei peaks meid väga huvitama, sest võlakirjadesse investeerides ei ole meil samuti täpset aimu, mida ettevõte või riik meie konkreetse europakiga teeb (siiski aga peaks Bondora andma lubaduse, et tema võtab vastutuse raha eest, mida tema kontrollida soovib; nii on aus kõigi osapoolte suhtes!). Tähtis on tootlus ning kui see sobib meie profiiliga, siis ei peaks meil olema suuremat vahet kuidas see saavutatakse. Selge on aga see, et praegune tootlusootus on investorid ära rikkunud ning igasugune tootluse langetamine tekitab pahameelt. Eks see ole ka üks põhjus miks ümber Bondora nii palju närvilisust on. Võitjaks jäävad need, kes suudavad olukorraga paremini kohaneda ja taluvuspiiri ületamisel teha emotsionaalselt rahuliku otsuse ning vaikselt väljuda oma positsioonidest. Ühisrahastuses, mis on sisuliselt kõigile inimestele hõlpsalt juurdepääsetav, ei ole olemas tarka raha. Emotsioon juhib meie tegemisi ning karjainstinktist tulenevalt võime teha sarnase otsuse nagu kõrvalinvestor. Küsimus on selles kas tema otsus on tegelikult adekvaatne?

Murelikuks teeb aga Bondora agiilne suund tarkvaraarenduses. Kui täna välja töötatav lahendus homme juba maha võetakse, siis see näitab ettevõtte suurema plaani puudumist. Pigem tahaks oodata stabiilsust ja rahulikkust, sest päeva lõpuks on investorid need, kes kogu ettevõtmist ‘rahastavad’. Väikeinvestor ei peaks ka päris kõigega leppima, mida Bondora korraldab, sestap tuleks ettevõttelt rohkem nõuda stabiliseerivaid samme.

Mis Sina Bondora uuest kursist arvad? Vormista oma arvamus kommentaariks või anna mulle oma mõtetest teada taurialas(at)gmail.com aadressil. Võid kirjutada ka siis kui soovid vaid “Tere!” öelda. Ole ka hea ja hinda seda postitust 5-tähe skaalal, see annab mulle võimaluse hinnata kas postitus oli teemakohane, selge, analüüsiv ning kas see Sulle meeldis. Ka 1 täht on hinnang, seega ära karda! 🙂

PS! Kõik pildid pärinevad Bondora veebist (www.bondora.ee)

19 kommentaari “Bondora taaskord uuel kursil!

 1. Vaiko

  Huvitav on jälgida mis kisa Bondora fb grupis lahti läks, mõned aktiivsemad on seal kisanud ja ähvardanud juba aalmise aasta lõpust ratingu muutmisest cash out teha, aga näed ometigi tiksutavad edasi. Kui ei meeldi, siis tuleb lahkuda. Ning ausalt öeldes, parem on siis, paremad palad jäävad minule. Kokkuvõtvalt: ühest küljest on hea meel näha et kogu aeg tehakse midagi uudantakse jne aga samas see toimub juba liiga tihti. Mina jään rahulikuks ja jätkan investeerimist. Pole paanikaks põhjust, sest olen jätkuvalt rahul:)

  Meeldib

  • Mart R

   Vaiko sa vist ei tea kui raske on +2000 laenu järelturul maha müüa, neid seal juhtida ning nendega toimetada? Üldiselt need kes kisavad “cash oudist” mõtlevad selle all oma konto normaalset tühjendamist 5 aasta jooksul. Sest nii pikad on maksimaalsed laenud Bondoras.

   Meeldib

 2. GHz

  Mina olen API uudise üle igastahes rõõmus. Mitte seepärast, et mul suured summad mängus oleks Bondoras, vaid seetõttu, et olen tarkvara arendaja. Olen ammu juba rääkinud, et minu arust on tänane portfellihaldur lihtsalt katki ega saa panna tegema seda, mida tegelikult tahaks.

  Siit tekib omaette mõte, et teeks ühe pisikese veebi, kus saad portfellihaldurit seadistada täpselt nii, nagu ise tahad. Filtreid saad peale panna KÕIGELE, mida läbi API pakutakse. S.t. et kui läbi API on teada laenuküsija kasutaja nimi, siis sa võiksid filtrisse panna, et sulle sobivad kõik laenud, kelle küsija kasutaja nimi sisaldab näiteks 3 “a” tähte.

  Kas selline, eraldiseisev automaatne pakkuja 100% filterdamisevõimalusega oleks huvipakkuv? Tauri, kas sa isiklikult oleksid valmis sellise asja kasutamise eest ka mingit pisikest kuu/aasta tasu maksma?

  Meeldib

  • Tauri

   Idee on kindlasti hea ning sellist laadi ‘roboadvisoreid’ on Lending Clubi ja Prosperi külge ehitatud päris mitmeid.

   Kuutasu sõltub ilmselt portfelli suurusest. Kindlat summat ma ei oskaks öelda, sest minu meelest sõltub see paljuski kas sul on 1000€, 5000€ või 20 000€ portfell.

   Meeldib

  • Lauri Elias

   Praegu näib Bondora olevat sihiks võtnud minimaalse läbipaistvuse, miks nad API’ga vastupidises suunas peaksid liikuma?

   Kuidas kolmanda osapoole rakendust usaldada? Annan limiteeritud õigustega võtme? Ikka saab ju pahandust teha.

   Sellise asja oleks muidu saanud juba praegu ehitada. Pole vahet, kas URL sööb vormiandmeid või JSON’it.

   Meeldib

   • GHz

    Eks pornot saaks tõesti täna ka teha. Aga kui siis bondora tõstam kasutajanime lahtri kuskilt paremalt poolt kuskile vasakule poole, lendab suure tõenäosusega see html parser vastu taevast.

    Olen omal ajal midagi taolist ehitanud kuulutusteportaalide tarbeks, kus koguti andmed mitme portaali pealt kokku, ühesuguseid osati teatud reeglite järgi gruppeerida jne. Aga kui mõnel portaalil ikka rss feed’i polnud, oli see päris korralik porno, mida tegema pidi.

    Paroolide/õigustega peab täpselt vaatama, milline nende api välja nägema hakkab. Jah, kui tahad, et süsteem teeks automaatselt sinu eest pakkumisi, siis nii palju pead sa infot portaaliga jagama, et ta seda teha saaks. Ehk saab sellele konkreetsele action’ile eraldi võtme genereerida, kes teab. Mina ei tea praegu. Ootab ja vaatab…

    Meeldib

   • Vaiko

    Ma ise arvan, et kui võtta veebist ära läbipaistvus võib isegi lööki suurendada. Toon näite: osad tuttavad kes investeerivad (käsitsi) pööravad liiga palju rõhku sissetulekute ja muudele parameetritele, millele ma ise 1a tagasi alustades samuti hullupööra jälgisin. Samas B-l on kõva statistika ja rohkem andmeid käes kui ühel alustaval emotsionaalsel investoril. Ja mina ei usu et sa päris täpselt suudad väga palju paremini biitida kui investor kes rahulikult hajutab. Loodan et saite mõttest aru. Aga Hispaaniast hoian jätkuvalt eemale olgugi, mida raiting ütleb:)

    Meeldib

   • Vaiko

    Pankrotis laenude % on suur. Aga teen enda arvutused ise ja kasutan raporteid. Intresse on rohkem kui 60+ ning 2014 recovery on hetkel 10% ja tõuseb.Huvitav oleks kuulda mis teistel nt 2013a ja 2014a invest. laenude recovery on tänasel hetkel?

    Meeldib

 3. Lauri Elias

  Paljud investorid näiteks otsivad laenuvõtjaid Facebook’ist, Google’ist. Ma ise ei ole vaevunud, aga ma saan täiesti aru neist, kes ei taha anda raha inimesele, kes tahab 50% intressiga võtta laenu “Muud kulutused” tarbeks ja kes pole jätnud internetti mitmekümne aasta jooksul ühtegi jälge. Tõenäoliselt on midagi valesti. See on selline pigem peensus, aga nüüd siis kaob ära igasugune info laenuvõtja kohta. Need, kes 4000€ kuusissetulekuga 10000€ laenu “Remont” tarbeks tulid võtma ja kellest ma siiani hoidunud olen, saaksid nüüd automaatselt tänu oma A1000 reitingule minult laenu. Mikromajandamisega säilis vähemalt illusioon, et oma pead hästi kasutades on võimalik teenida rohkem kui kuskil mujal.

  Kui selle järgi https://peerlan.com/bids-type-graph nii-kui-nii 75% investeeringutest teevad portfellihaldurid, siis ma ei saa väga aru, miks neid ülejäänut 25% karistada. Pigem populariseerigu oma haldureid edasi ja tehku API, aga lisaks olemaolevale. Tõenäolise stsenaariumi kohaselt Bondora ju lihtsalt kaotab arvestatava osa neist 25% manualimeestest mingile konkurendile või – vaadates tootlusi, 10-15% teenimiseks on võimalusi küll – mõnele traditsioonilisemale investeerimisviisile. Milleks?

  Selleks, et uus API kuidagi kasulik oleks, peab ta ju tegema samu asju, mida veebiliides praegu. Kas siis kogu vingerpussi ajend ongi see, et ei suudeta ühele front-end kutile palka maksta, kes selle API endpoint’idele normaalse HTML’i treiks?

  Aga nagu Vaiko juba kommenteeris, rahulikuks jäämine võib täna-homme ära tasuda, kui kõik uksepaugutajad oma tegelikult heas seisus laenud emotsiooni ajel allahindlusega järelturule paiskavad. Samas võivad lõpuks võita ka need rahulikuks jääjad, kes Bondora’ga hüvasti jätavad : )

  Meeldib

  • Mart R

   Kusjuures Est A1000, kinnisvara ostuks või renoveerimise laenu hapuks minemise protsent vastavalt sissetulekule on järgmine:
   0-1500 E – 12,99%
   1500-4000E – 5,84%

   Tauri äkki teed pikema kokkuvõtte http://www.peerlan.com-ist, ning huvitavatest leidudest, statistikas.

   Meeldib

 4. Raits

  Otsustan siit aja maha võtta ja proovida mõnda teist ühisrahastust (ongi ehk aeg käes ja hea hajutamine keskkondade vahel).
  Eks hoian silma peal, aga raha sisse ei julge hetkel panna.

  Olin selline käsitsi noppija ja vahelduseks oli hea lapata taotlusi, enam pole kahjuks olnud väga millegi vahel valida.

  Meeldib

 5. Stiivo

  Kui me investeerime völakirjadesse, maksame tulumaksu kasumilt. See, mis völakirja sees toimub, meid ei huvita. Miks me nüüd peaksime teistmoodi käituma. Hakkame tulumaksu maksma kasumilt, mitte intressidelt.

  Meeldib

  • Tauri

   Jah, võlakirja näitel oleks tore kui Bondora võtab kohustuse investoritele maksta tulu ja kehvad laenud jäävad nende sisemiseks probleemiks. Kui aga juhtub hübriid, kus Bondora vastutust ei võta, kuid kontrolli omab, siis on üleüldiselt raske võtta seisukohta, et kas üldse tasub investeerida.

   Meeldib

 6. LendTower

  LendTower has the vision to offer investors the right tools to manage their p2p lending investments on several p2p lending marketplace in one place.
  For Bondora investors we strive to enable them to actively select just the loans they want by setting up filtering rules (or manually browsing them) WITHOUT having to worry about the API. All the technical stuff will be taken care by LendTower in the background.

  We invite you to read more about the LendTower vision on our website and will be happy to answer any questions (english only pls)
  http://www.lendtower.com

  If you sign up, you’ll be automatically notified once LendTower is ready for launch.

  Meeldib

 7. Mart R

  Natuke statistikat Bondorast, copy paste seetõttu suured tähed.

  ÜLE 60 PÄEVA VIIVISES LAENUDE JÄÄK (€) 7537209
  VÄLJA MAKSTUD INTRESS JA VIIVISED (€) 8412620

  link https://www.bondora.com/et/investeeri/statistika/laenud? kusjuures proovige seda lehekülge bondora saidilt ülesse leida.

  Kas varsti tekib hetk kui +60p jääk on suurem kui investoritele makstud intress ja viivised? Mis siis saab?

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s