Crowdestate uus projekt erineb teistest!

CROWD_estate_logo_blue_rectangleCrowdestate (edaspidi CE) tuli täna hommikul avalikuks Pärnu maantee 457 projektiga, mis lubab investoritel investeerida kuni 361 tuhat eurot kinnisvarasse Nõmme linnaosas Tallinnas. Õigupoolest avati projekt tutvumiseks juba 3. augusti õhtul ning esimesed kiiremad olid oma investeerimistahtes veendunud suhteliselt varakult.

Pärnu maantee 457 projekt ei ole klassikaline kinnisvaraarendusprojekt, kus projekti lõpptähtajaks valmib mõni kortermaja või tootmishoone. Nimelt kasutatakse siinkohal võimalust soetada kinnisvara Tallinna lõunapoolseimas linnaosas Nõmmel ning saada sellele peale detailplaneering, et see omakorda hiljemalt 2018. aasta sügisel potentsiaalsele arendajale maha müüa (projekti pikkus sõltub detailplaneeringu saamisest kinnisvarale ning see võtab orienteeruvalt 3 aastat aega; siiski on täpset aega raske prognoosida). Projekti SWOT analüüsi võimaluste osas on välja toodud mõte, kus nii nimetatud teises etapis (elukondlikus kinnisvaraarenduses) on võimalik, et Crowdestate investorid saavad rahastada korterelamu(te) ehitusprojekti.

Projekti rahastamine

Projekti arendajaks on P457 OÜ, kes jaguneb võrdselt kahe osapoole vahel:

 • 50% kuulub Crowdestate investoritele ettevõtte Crowdestate PRN457 SPV OÜ alt
 • 50% kuulub HM Investeeringud OÜ‘le, keda esindab Hillar-Peeter Luitsalu (kes on muuseas Arco Vara AS nõukogu esimees ning omab üle 20. aasta kogemusi kinnisvara arenduse valdkonnas)

Projekt rahastatakse kahe osapoole vahel:

 • 361 400€ koguvad kokku CE investorid
 • 250 000€ tuleb pangalaenuna

HM Investeeringud OÜ käendab pangalaenu täies ulatuses ning on ühtlasi teinud broneerimistasuna 30 000 euro suuruse ülekande objekti müüjale. Kuna aga CE investorid rahastavad projekti 58% ulatuses, siis selle eest premeeritakse neid eelisintressiga 18% aastas. Kasum jaotatakse kinnistu müügi korral nii, et esmalt lahutatakse saadud kasumist maha CE investorite eelisintress ning seejärel jaotatakse allesjäänud kasum võrdselt arendaja osanike vahel.

Juhul kui käiku peaks minema absoluutselt kõige negatiivsem stsenaarium ning Nõmme linnaosavalitsus ei nõustu arendaja soovidega ning kinnistu sihtotstarve jääb ärimaalt muutmata elukondlikuks kinnisvaraks, siis tänase seisuga on kinnisvaral rahavoogu tootvad kliendid (angaarid, tankla).

Pilt Google Mapsist:

p457

Pöördusin Crowdestate tegevjuhi Loit Linnupõllu poole mõne küsimusega sellist laadi projektide osas.

Kas säärase mahuga projekte, nagu Pärnu mnt 457 seda on, on praegusel turul palju pakkumisel?

Aeg-ajalt ikka pakutakse, näiteks kas või meie materjalides välja toodud Mustamäe võrdlusobjekt, kuigi selle asukoht on oluliselt kehvem.

Kui huvitatud on CE osalema ise projekti nn teises etapis ehk korterelamute arendamises?

Meie teeks seda hea meelega. Siiski otsustame selle üle siis kui detailplaneeringu muudatuse lõpp on hoomatav ning saame teha otsuse kas ise jätkata (mis tähendab vajadust asuda projekteerima) või müüa. Samas on 10 000 – 12 000 ruutmeetrit müüdavat pinda väga suur kogus, näiteks umbes 6 Rootsiküla projekti. Seega tuleks selline arendus ette võtta kindlasti etapiviisiliselt.

Kuivõrd on arendajad/ehitusettevõtted teadlikud ühisrahastusel põhinevast rahastamisviisist. Kas täna tuleb veel palju selgitada CE olemust või tullakse juba ise Teid otsima?

Ikka tuleb ise käia ja projekte otsida. Kuulnud on paljud, aga ikka tuleb selgitada.

Pärnu mnt 457 projektil on plaanides kasutada panga poolset rahastust. Millisel seisukohal pangad ühisrahastatavate projektide suhtes on?

Swedbank on täna ainus pank, kes on öelnud, et nad ei finantseeri ühisrahastust kasutavaid arendajaid või projekte. Nende arvates peaksid inimesed kinnisvarasse mitte investeerima, vaid ostma panga poolt pakutavaid investeerimistooteid.

Tänan Loitu operatiivsuse ja kiirete vastuste eest!

Kiire kokkuvõte Pärnu mnt 457 projektist:

Rahastatakse 50% ulatuses arendajat P457 OÜ’d, kes ostab kinnistu ning organiseerib detailplaneeringuga seotud tegevused. Detailplaneeringu saades müüakse kinnistu maha potentsiaalsele arendajale/ehitusettevõttele, kes arendab välja lubatud mahus elukondliku kinnisvara. Projektist makstakse 18% eelisintressi.

On reaalne, et CE investor võib saada rahastada ka nn II etappi ehk korterelamute arendamist.

Kas Sina investeerid Pärnu mnt 457 kinnistu projekti? Jäta meile kommentaar!

Advertisements

11 thoughts on “Crowdestate uus projekt erineb teistest!

 1. Silver

  Tere

  Kahju, et ma alles nnüd avastasin selle sinu postituse… Lootsin ka sellesse projekti raha natukene anda, kuid tuleb välja, et kõik raha juba koos. Kohe näha, et tükk aega polnud projekti ja inimestel oli natukene raha kogutud. Estateguru viimane projekt (66000) sai täis 2,5 päevaga, kui ma nüüd ei eksi kuid see projekt mis oli 6 korda suurem sai vähem kui ühe päevaga. Tuleb valvsamalt lehtedel tsekkamas käija, et järgmine kord maha ei magaks.

  Kuid sinu poolne artikkel väga hea. Andis väga hea ülevaate ja küsimused koos vastustega oli ainult boonuseks. Mina tänan.

  Meeldib

  • Tauri

   Hindan väga kõrgelt kommentaare, mis tulevad isegi peale olukorra lõppu teemaks. See näitab minu jaoks, et antud artikkel on kõnetanud lugejaid ja mingisugust väärtust loonud. Aitäh, Silver, heade sõnade eest! 🙂

   Meeldib

 2. Taavi Pertman

  Jäi ka investeerimata peamiselt samal põhjusel, mis Silveril. Parafraseerides klassikuid: Siis kui Taavi arvutiga internetti jõudis, oli panustamine juba lõppenud.

  Võimalik, et oleks ka võinud mingil muul põhjusel jääda investeerimata, aga kuna projektiga tutvuda ei jõudnud, siis ei oskagi ei ühes ega teises suunas arvamust võtta. Sinu ülevaate põhjal tundus iseenesest omamoodi huvitav projekt, mida vähemalt uurinud oleks kindlasti.

  Meeldib

  • Tauri

   CE projektid liiguvad tõepoolest väga kiiresti. Muuseas – ühtegi makset senised projektid veel teinud ei ole, mis tähendab, et investorite usaldus CE vastu on väga kõrge.

   Meeldib

   • Mihkel Moorats

    Usaldus on tõepoolest kõrge, kas CE suudab investorite ootuste kõrgusel olla, selgub ehk esimeste maksete laekumisel…
    Natuke ettevaatlikuks teeb siiski võimalus, et kui laenuvõtja maksejõuetuks tunnistatakse, siis on investeeritud raha tuulde loobitud.

    Meeldib

 3. Mairo

  Mulle tuleb alati meili teel teavitus uuest CE projektist. Kokku hetkel 5 CE projekti ja 7 Estateguru projekti investeeringuid tehtud. See oli ka vist nüüd esimene projekt, millest alates suurendan investeeringu summat 100€ pealt 200€ peale. Eks sõltub ka projektist endast, aga see projekt mulle iseenesest meeldis.

  Meeldib

  • Mairo

   Tänud muidugi Taurile lisaküsimuste eest! CE projektide juures on üsna põhjalik taustainfo lisatud, mis on ka minu meelest väga positiivne ja aitab paremini suurt pilti näha ning usaldust tõsta.

   Meeldib

  • Tauri

   Oluline on portfelli kasvatada omas tempos! Sisulise poole pealt annab maatüki soetamine ja lisavääristamine võimaluse tavainvestorile osaleda nullist sajani eluaseme ehituses. Selles mõttes mulle see ka meeldis.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s