Riskidest ja Estateguru soovitusprogrammist

Juunikuu ülevaadet on oodata 1. juuli õhul. Kuna alustasin juunikuu kokkuvõtete tegemist minule kahest olulisest teemast, siis avastasin õigepea, et noil teemadel tuleb juttu rohkem kui kokkuvõtte formaat ette näeb ning otsustasin seetõttu kokkuvõtte kahte ossa jagada. Teemadeks ühisrahastuse riskid ning Estateguru soovitusprogramm.

Juuni kuu lõpp möödus taaskord vaidlemise / väitlemise tagajärjel kõhutunde teemadel. Selguse mõttes lisan siia selgituse Rahapuu blogi eesmärkidest ja eksisteerimisest.

Rahapuu blogi kajastab eeskätt ühisrahastusega seotud sündmuste arenguid Eestis ja välismaal. Blogi sai ellu kutsutud kahel eesmärgil: hoida oma reaalsel portfellil silma peal ning kirjutada avameelselt ühisrahastamisest kui uuest ja hästi ligipääsetavast investeerimisviisist. Rahapuu blogi kirjutisi tuleks võtta kui meelelahutusväärtusega informatsiooni, mis ei pretendeeri täielikule tõele ning ei kajasta minu tervikliku portfelli täielikku dünaamikat. 

Ühisrahastus on kõrge riskiga investeerimisviis, kus meie investeeringud ei ole garanteeritud. See tähendab, et võime kaotada osa või kogu oma investeeringutest. Seetõttu ei ole soovitatav hoida üle 20% oma netoväärtusest ühisrahastuses!

Riskiteadlikkuse kasvatamine lasub blogijatel

Riskiteadlikkuse kasvatamine peaks olema blogijate südametunnistusel – enamus käega katsutavast informatsioonist tuleb just meilt, mistõttu kehtib vaikiv reegel: hoiata pigem rohkem kui vähem. Ühisrahastus on selgelt suurema riskiga kui lihtne pangahoius, mis on Eesti riigi poolt 100 tuhande euro ulatuses tagatud. Investeeringute risk peaks peegeldama tootlusootuses, mistõttu üle 10% tootlusootus on selgelt märk kõrgendatud riskist. Seega võib vabalt juhtuda, et mõni meie investeeringutest ebaõnnestub (näiteks laen pankrotistub ning sellest ei tule mitte kunagi mitte sentigi tagasi).

Senine praktika on siiski näidanud, et täielikult pankrotistub alla 10% ühisrahastuse investeeringutest (sisse arvestades taastumisi). Tõsi, kuna nüüd on kompotti lisandunud omakapitali ühisrahastus (Fundwise) ning kinnisvara ühisrahastus (Estateguru*, Crowdestate), siis nende projektide puhul on määramatust palju enam kui tavapärase inimeselt inimesele laenuandmisega. Põhjus seisneb projektide mahus ja eripäras. Kui Bondora, MoneyZeni või Omaraha näitel näeme, et maksimaalne laenusumma P2P puhul on 10 000 eurot, siis Estateguru rahastas äsja 557 tuhande euro väärtuses projekti. Crowdestate suurim projekt on olnud isegi 840 tuhat eurot. Võttes eelduseks, et iga portaali väljastatud laenumaht on 5 miljonit eurot, siis inimeselt inimesele laenu puhul tähendaks see 500 maksimaalväärtuses lepingut. Ühe lepingu risk portfellile oleks teoreetiliselt 0,2%. Kinnisvara ühisrahastamise puhul aga näeme, et tänastel tingimustel saaksime 10-30 projekti portfelli, mis tähendab ühe lepingu riskiks 3,3% – 10%. Piisab ühest eksimusest, et viia portfellist kuni 10% mahakandmisele.

Siiski pean kaitsma blogijaid ja ütlema, et meie õpime läbi kogemuste. Meilt saadav info võib olla küll õpetlik ja kasulik, kuid Sinu tegevusplaan ei saa baseeruda VAID blogijate kogemusele. Blogijatelt tulenev info võib vaid täiendada Sinu investeerimisotsust, kuid see ei saa olla ainukene põhjus miks vastavas investeeringus osaleda, olgu selleks aktsiad, ühisrahastus või võrkturundus!

Ühisrahastusele keskendunud blogidest aga ei tohi välja lugeda seda, et kuna me vaid ühisrahastusest kirjutame, siis on ka meie enda portfell valdavas ulatuses vaid ühisrahastuses. Mina olen huvitatud ühisrahastuse arengust, sest tegu on esimese madalate barjääridega investeerimisvõimalusega kõigile huvitatuile. See aga ei välista, et ma ei tohiks investeerida aktsiatesse, osta kinnisvara või tegeleda ettevõtlusega. Meie fookus on lihtsalt seatud mõnele konkreetsele teemale, kellel blogijatest vähem (Rahapuu fokusseerub enamasti ühisrahastusele), kellel rohkem (Kristi, Jaagu ja Taavi blogid räägivad rahateemadest rohkem).

Estateguru soovitusprogramm

Seega tekib küsimus, et kui me soovitusi tegelikult ei jaga, siis miks me levitame Estateguru soovitusprogrammi koodi, et sellega lisaraha teenida?

Mina eeldan, et iga investor on oma kodutöö teinud ning teab ühisrahastusega seonduvaid riske. Erinevad portaalid on riske erinevalt kajastanud, mis tähendab, et riskidega seotud info on suhteliselt hästi kättesaadav. Konservatiivse investorina soovitan Sul kaaluda otsust, et Sa üle 20% oma investeeringutest ühisrahastusse ei tooks: P2P sektor Eestis ei ole veel majanduslangust tunda saanud ning me ei tea, millises seisus on platvormide kapitaliseeritus ning valmisolek probleemidega tegeleda. Kui 100% kogu Sinu varadest on ühel P2P platvormil ja see juhtumisi peaks pankrotistuma, siis me ei saa kunagi olla veendunud lõplikult, et platvorm on oma varad hoidnud lahus investorite varast. See on küll Eesti seadustega platvormide jaoks kohustuslik, kuid konservatiivne investor arvestab ka kõige helgematel aegadel, et midagi võib valesti olla.

[nn tasakaaluprintsiip: headel aegadel proovi leida kitsaskohti, halbadel aegadel proovi leida head!]

Kui Sul on tõsikindel teadmine ja tahe, et soovid ühel või teisel ühisrahastusplatvormil kontot avada ja investeerima hakata, siis ma ei näe põhjust miks nii Sina kui mina ei võiks sellest omakorda tulu lõigata. Ainukese platvormina Eestis pakub Estateguru võimalust saada 0,5% uue investori investeeringutest raha tagasi nii investor ise kui soovitaja. Lõppkokkuvõttes tähendab see meie jaoks kõrgemat tootlust antud platvormil.

Minu soovitus on soovitus vaid juhul kui Sa mõistad riske ja Sul on tõsikindel tahe laiendada oma investeerimisinstrumentide valikut.

Kujutame ette olukorda, et Sa oled kursis ühisrahastusega. Nüüd ilmub turule mingisugune uus platvorm, mis pakub võimalust investeerida kinnisvaraga tagatud projektidesse. Sa tead, et ühisrahastus on kõrge riskiga investeerimisvõimalus, kuid tead, et Sinu portfellis on veel ruumi mõnele portaalile, s.t. isegi peale uue portaali lisandumist Sinu portelli on portfell hea allokatsiooniga. Loomulikult tasub peale kaalutletud otsust kasutada pakutavaid soodustusi!

Ma ei ole ühtegi vana liini blogijat näinud survestamas lugejaid soovitusprogrammiga liituma. Võib isegi öelda, et mina ise olen ilmselt oma blogis kõige enam oma koodi levitanud, kuid seda siiski eeldusel, et sa juba tead, mida ühisrahastusega saavutada soovid. Otsus peab olema igal juhul kaalutletud ning oluline on, et see sind kohustuslikult mõne rahanõudva programmiga ei seoks!

Soovituskoodi jagamise korral ei eelda mina, ega tohiks ka Sina, et kõik platvormil pakutavad investeeringud on hea kvaliteediga ning sobilikud. Kaugeltki mitte! Investorite riskitaluvus ja profiil on sedavõrd erinevad, et minule sobilik investeering ei pruugi Sinu portfelli kriteeriumitesse mahtuda! Kuigi kinnisvara ühisrahastuse platvormidel pakutakse suhteliselt vähem projekte kui inimeselt inimesele laenuportaalides, siis ei tähenda eesmärgiseadmine seda, et peaksime kindlasti kõikidesse projektidesse raha panustama. Tuletan meelde, et rongilt maha jääda ei ole võimalik – mingisugust rongi ei ole olemas ning Sinu portfell peaks koosnema vaid nendest investeeringutest, mis Sulle on sobilikud. Täpselt nagu Bondoras ei suuda Sa korraga osaleda kõikides laenutaotlustes, siis sama peaks kehtima ka kinnisvara või omakapitali ühisrahastuses. Võidusõit käib meil iseendaga, mitte kaasinvestoritega!

Kõigele lisaks peame arvestama, et kui näiteks sõpra soovitame uude töökohta, siis me ei saa kunagi olla veenudnud, et sõber tõesti heatahtlikult tööd teeb. Sama lugu on soovitustega – see, et portaal täna on hästi ennast üleval pidanud ei anna meile garantiid, et see juhtub ka kuu, aasta või kümne aasta pärast.

Ma ei leia, et teeksin midagi eetiliselt valesti kui jagan soovituskoodi, mis kutsub Sind ühe või teise platvormiga liituma, isegi kui soovituskoodiga liitunute hulk või nende investeeritud rahasumma mõjutab minu programmist saadavat tulu. Mul ei ole motivatsiooni võtta seda kohustust, et teadvustamata riski tõttu on Eesti täis investoreid, kes ihuvad minu peale hammast ja seda kõike seetõttu, et teeniksin kümme eurot rohkem. Tasakaalustatud investeerimisotsus on minu jaoks oluline!

Lõpetuseks aga ei saa üle ega ümber soovitusest teadlikule investorile:

Soovitades EstateGuru.eu* investeerimiskeskkonda oma sõpradele, teenite mõlemad lisaraha.

Kui sõber teeb investeeringu, lisab EstateGuru* omalt poolt kõikidelt sõbra poolt esimese aasta jooksul edukalt rahastatud investeeringutelt 0,5% investeeringu mahust nii Sinu kui sõbra investeerimiskontole!

Teie soovituskood on: EGU00075*. 

Mis mõtted Sul selle postitusega tekivad?

* Postituses on mitmel korral kasutatud viitamist soovituskoodile EGU00075

Üks kommentaar “Riskidest ja Estateguru soovitusprogrammist

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s