Säästa ja investeeri!

Rikkus teenib tarka, ent orjab rumalat.

(Lucius Annaeus Seneca, 4 ekr – 65 pkr)

Olen oma suhteliselt lühikese töökarjääri jooksul kuulnud mitmeid inimesi kehva elu üle kurtmas: “Tahaks hästi elada, kuid tööandja (va kooner) ei maksa mulle vääriliselt!” Ja siis olen märganud, et palgatõus viiakse esimesel võimalusel poodi. Ja nii palgatõusust palgatõusuni. Raha ikka ei ole.

Rikkaks saamine algab mõtteviisi muutusest. Kas meil on vaja tarbida kogu teenitud palk koheselt ära, või on seal ruumi kulutuste edasilükkamiseks? See nõuab tugevat enesepiitsutamist, kuid usun, et mugava elu lükkamine tulevikku on võimalik. Vähemalt mina olen seda viimased paar aastat teinud, tulemuseks ca 90€ passiivne igakuine sissetulek.

Rikkuse kasvatamiseks on 4 võimalust:

 1. Kulutame vähem (sama tulu juures)
 2. Suurendame tulusid (jätame kulud samaks)
 3. Maksame võlad (laenud, liisingud, järelmaksud) ja kasutame vabanevad rahavoogu
 4. Investeerime kogunenud kapitali

UntitledEsimesed kolm võimalust viitavad säästmisele, neljas investeerimisele. Enamustel juhtudel peame kõigepealt säästma ning alles siis saame investeerida. Võimenduse (laenurahaga investeerides) korral on võimalus investeerida võõrast raha, kuid esialgu tasuks sellest võimalusest loobuda – kaotuste korral võivad tagajärjed olla päris hullud.

Mida peaksid tegema säästmiseks?

Esmalt tuleb esitada endale kaks küsimust:

 1. Kui palju raha teenin?
 2. Kui palju raha kulutan?

Osava jutuga inimesed on suutelised välja kauplema palgatõusu. Juhul kui Sina nii osav ei ole, siis tasub oma fookus suunata tarbimisharjumuste hindamisele ehk “kui palju raha kulutan” kategooriasse. Kirjuta oma igakuised kulutused üles ja mõtle kas kusagilt oleks võimalik kokku hoida põhimõttel: “selle euro eest suudaksin ma mujalt rohkem väärtust saada”. Näiteks kui oled harjunud õhtuti teleka eest krõpsu sööma, siis võib-olla oleks mõistlik krõpsud asendada koduste küüslauguleivakestega (sama kaalukoguse leivakesi saab odavamalt kätte kui krõpsud). Äkki oleks üldse targem teha kohe soe toit ja näksiga ennast mitte tülitada?

Mõtle selle peale, sest rahaline vabadus algab eelkõige tahtest ja mõtteviisist!

 

Üks kommentaar “Säästa ja investeeri!

 1. kehvik

  Jutt ju jumala õige, aga nagu ütleb juba rahvatarkus: “Palgatööga rikkaks ei saa.” Või vana Odessa juutide sajatus: “Et sa palgast elaksid!”

  Nõus olen sellega, et suhetes rahaga on väga suur osa inimestest kirjaoskamatud ja ka näiteks selle blogi üheks rahvavalgustuslikuks ideeks on ju see, et inimesed kasvõi püüaksid kui mitte just rikkaks saada, siis vähemalt väldikisid rumalaid finantsotsuseid.

  Samas sa ju ka ise investeerid Bondoras (nagu ka mina). Selle kliendid on aga paraku kas lihtsalt hädas või siis lihtsalt rumalad inimesed. Kui päris aus olla, siis ma ei näe mitte ühtegi head põhjust, et keegi peaks laenama 5-ks aastaks näiteks 30% intressiga 3000 eurot.

  Seega lisaks säästmisharjumusele peaks olema järgmine samm eelkõige siiski see, et inimene kas otsib enda põhitöö kõrvale veel muud tulu sissetoovat tegevust või siis ideaalina loobub üldse palgatööst.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s