KUUÜLEVAADE: APRILL 2015

Aprillis sai Rahapuu blogi 2. aastaseks! Wohoo!

Mulle meeldivad väljakutsed, mis on seotud enese parendamise või rahaga. Näiteks eelmisel aastal üritasin Money Challenge 2014 väljakutset, mille mõte oli raha kogumise harjumuse tekitamine ning finantspuhvri loomine. Kuigi harjumust ettenähtud viisil luua ei suutnud, siis raha kogunes plaanitust rohkem.

Nüüd tegelen uue väljakutsega: 100 järjestikust alkoholivaba päeva.

Inspiratsiooni sain mitmest erinevast allikast. Kusagil tagumises ajusopis kloppis Timo Porvali eeskuju (raamatu “Just nii, härra seersant!” autor). Nimelt Timo loobus terveks aastaks alkoholist. Samal ajal lugesin Business Insiderist paari artiklit, kus noored inimesed ‘unustasid’ alkoholi tarbimise ning nende elukvaliteet paranes seeläbi. Miks mitte ka ise proovida?

Tänaseks on 30 päeva möödunud edukalt. Alkoholivabadus võiks mingis mõttes viidata tervislikule eluviisile, mis minu puhul tähendas seda, et hakkasin rohkem aktiivselt liikuma. Alates 2. aprillist olen iga päev jalutanud vähemalt kilomeetri päevas ning apillis liiklesin 149 kilomeetrit. Kuna niisama oli väga igav liikuda, siis avastasin enda jaoks aktiivse õppevormi podcastide kuulamise näol. See jällegi on viinud järgmistele ideedele, mille kohta tuleb kokkuvõte kunagi hiljem.

Ma leian, et tähtis on teha, sest kunagi ei tea, milliste ideede peale võib esialgne plaan välja viia. Milline on Sinu väljakutse selleks aastaks? Kirjuta meile kommentaar!

Bondora

Bondora – hästi tehtud! Mulle tundub, et kaua taga igatsetud läbipaistvus ja kommunikatsioon on taastumas. Uudiskirjad annavad märku uutest ja sisukatest blogipostitustest, mis süstivad enesekindlust, et äkki nüüd tõesti läheb paremaks. Ootan vaikselt igat neljapäeva hommikut, mil veebiplatvormi uuendatakse. Näiteks üks kiiduväärt töö, mis lõpuks ära tehti on investeeringute pirukagraafik. Seal ei kuvata enam õhtuseid Keno loto numbreid, vaid tõepoolest märgitakse ära aktiivsete, viivises ja pankrotistunud lepingute põhiosajäägid. Super!

enne <————||————> pärast

Untitled

chart

 

Tänu graafiku uuendamisele on mul võimalik suhteliselt kergelt mõista kui suur osa minu portfellis on pankrotis ja vastavalt sellele saan teha tasakaalukamaid investeerimisotsuseid.

Punaseid lepinguid on sedakorda päris palju juurde tulnud. Kuigi taastumine oli samuti väga hea, siis netomuutuseks kujuneb -41,44 eurot. Mäletatavasti märtsis oli punaste juurdekasv umbes 14 eurot. Hetkel hindan olukorda heaks, sest punaste osakaal on 10% kandis, mis lihtsamalt öeldes tähendab, et väljumise korral jääks ca 10% investeeringust Bondorasse kinni. Laene väljastan intressiga 16-26%. Punaste lepingute müük ei ole hetkel veel lubatud.

Intressitulu murdis uutesse kõrgustesse. Teenisin 82,47 eurot (+10,39€) intresse. Lahutades punaste netomuutuse maha, siis on maksueelne kasum 41,03 eurot.

Märtsis oli aprilli planeeritud intressituluks 97,55€. Aprilli lõpus oli vastav näitaja 98,08€ [tegelik laekumine 84,1% planeeritust]. Olukord on märkimisväärselt stabiliseerunud ning ennetähtaegselt tagasitulevad lepingud ei vii numbreid kosmosesse. Mai planeeritud intressitulu on hetkel 98,33€.

Järelmüügiga aprillis ei tegelenud.bo

Tootlus on olnud äärmiselt stabiilne juba pikemat aega. Huvitav on aga see, et tavapäraselt 1745. kohalt olen ootamatult kerkinud 710. kohale. Mis on ülejäänud tuhande investoriga juhtunud?

Oled investorite hulgas tootluse alusel 710. kohal.

Minu strateegia on enamasti AA või C gruppi investeerimine. A ja B grupp hetkel nii huvitavad ei tundu (pankrotistumine C grupiga suhteliselt samas suurusjärgus). Kuna uut raha portaali hetkeseisuga ei lisa, siis investeerin laekuvat raha 5 – 15 euroste tükkidena.

boExcelis kalkuleeritud tootlus XIRR meetodi kohaselt varieerub 0,87% – 23,73% vahel olenevalt millist strateegiat vaadata. Kui nii punased ja kollased maha arvestada, siis oleks tänane teenistus pisut alla protsendi aastas, kuid see on kindlasti naiivne lootus – kollased muutuvad pidevalt ning punaseid makstakse samuti tagasi.

MoneyZen

MoneyZen on ‘osta-hoia-unusta’ stiilis investeering, sest esimese hooga ei suuda ma meenutada kui palju uut kapitali aprillis kandsin. Selleks pean avama targa märkmiku, mis ütleb, et summa oli 50 eurot (mujale ühisrahastusse ma oma raha aprillis ei lisanud). MoneyZenis lihtsalt ei ole jätkuvalt mitte midagi liiga palju vaadata või teha ja suures plaanis on see hea.

Passiivset tulu teenisin 7,32 eurot (+0,27€). Kasv võrreldes märtsiga on olnud tagasihoidlik, kuid seda seetõttu, et märtsis uut kapitali ei lisanud. Kuna aasta alguse plaanides arvestasin keskmiselt 10€/kuus intressituluga, siis on eesmärgini päris pikk maa minna.

MoneyZen tutvustas uut krediidigruppi, mis positsioneerub kõige kõrgema riskiga grupiks antud platvormil. Kuna hetkel olen rahul olemasolevate lepingute ajalooga (ühtegi pankrotistumist ei ole), siis sõlmisin uue krediidiskoori jaoks eraldiseisva (portfelli) lepingu. Hetkel ei ole ühtegi lepingut õnnestunud saada, sest raha liikus aprillis küllaltki kiiresti välja muudesse gruppidesse. Mais on plaan uut kapitali lisada taaskord 50 eurot (hei – ma olen siiski mikroinvestor).

Enamus portfellis olevatest lepingutest on aktiivsed (nn Zen staatus), 6 lepingut on viivises (Zen-1) ning 7 lepingut on enneaegselt tagasimakstud. Investeeringute keskmine pikkus on 41 kuud, intressiks 19,31% ning keskmine skoor 708 punkti. ROI näidik kuvab tootluseks 18,82% (-0,18%).

Crowdestate

Crowdestatega on sedakorda jutt lühikene:

 • aprillis ühtegi uut projekti ei lisandunud
 • passiivset sissetulekut projektidest ei pidanud laekuma ja ei laekunudki

Ma olen positiivne ja usun, et peatselt on uusi projekte peale tulemas.

Portfellis on seis sama, mis eelmisel kuul.

Estateguru

Aprilli alguses korraldas Estateguru kliendipäeva, mis kestis umbes paar-kolm tundi. Tegu oli meeleoluka üritusega hotell Euroopa konverentsisaalis, kus esinejatest rääkisid Estategurust Marek Pärtel ning Kaspar Kaljuvee ja Varuli advokaadibürood esindas Marko Kairjak. Pärast esinemisi võisid investorid esitada küsimusi ja neid tuli ohtralt. Julgelt võiks kõik küsimused lahterdada kolme kategooriasse:

 1. “Millal Te meie rahaga minema jooksete, ähh???” ehk skeptikud
 2. “Kui investeering on tagatud x muutujatega, siis mis juhtub hüpoteegi likvideerimise korral??” ehk asjatundjad
 3. “Õu, millega Te tegelesitegi???” ehk algajad

Üleüldises plaanis on hea näha, et küsimused ja huvid on täiesti erinevatest kategooriatest. Ei saa öelda, et kinnisvaraga tagatud ühisrahastus on mõeldud rikastele ja ilusatele.

Projekte lisati platvormile kokku vaid üks, milleks oli Roo 47 korteri laenutaotlus. Kuna Estateguru on äärmiselt helde maksma läbi minu koodi liituvate investeeringute pealt 0,5 protsenti raha mulle (ja uutele investoritele), siis olin Roo 47 projekti suhtes heal positsioonil: eelnevatest projektidest kogunenud umbes 59 eurot investeerisin uude projekti. Kokku on portfellis käesolevaga 4 projekti.

unnamedSoovitusprogrammi kaudu olen saanud umbes 90 eurot, mille osas pean kummarduse tegema nii Estategurule kui nendele investoritele, kes läbi minu koodi on ennast registreerinud.

Passiivset sissetulekut teenisin oma kalkulatsioonide kohaselt 1,37 eurot (+0,54€). Pole küll palju, kuid siin tahaks enesele meenutada iidset Tõstamaa vanasõna: kes sente ei korja, see eurosid ei saa!

Vasakul on näha Estateguru veebi uut kujundust, mis peaks peatselt välja tulema. Loodan, et uuendus ei jää pelgalt disaini tasemele, vaid panustatakse ka raportite parendamisele.

 

Kokkuvõte

boAprillis üles passiivnesissetulek ühisrahastuse investeeringutest esimest korda 90 euro joone: lõplik tulemus 91,16 eurot (+11,20€). Bondora üksi teenis rohkem raha kui märtsikuu tulemus kokku oli. Ka ülejäänud platvormid näitasid head edasiminekut.

Portfellihalduse poolelt jätkan pigem kapitali akumuleerimisega, sest ühisrahastuse osakaal on ettenähtud plaanist kõrgem.

Kuidas Sinu aprill möödus?

Advertisements

25 thoughts on “KUUÜLEVAADE: APRILL 2015

 1. priit

  Tere.Tore lugemine! Aga tekkis ka küsimus. Kuidas on Bondoras võimalik väljastada laene 16-26% intressiga ja samal ajal omada strateegiat investeerida AA gruppi?Minu 16% laenud on siiani kõik juba A grupis…

  Meeldib

  • Taavi Pertman

   Kui nüüd lähtuda sellest, et kasv kipub pikas perspektiivis olema eksponentsiaalne (kuigi vahepeal tuleb ka paar langust ilmselt sisse), siis mulle isiklikult meeldib see mõte, et esimene €100 võtab tunduvalt rohkem aega kui järgmine €100 ja iga korraga aina kiiremaks läheb.

   Muidugi kohati tekitab ehk natukene liigset kannatamatust või motiveeritust ja mul vähemalt tuleb ette olukordi, kus raha on liiga palju investeeritud ja kuu lõpus nagu igapäevasteks kuludeks polegi enam midagi…

   Tavalisele probleemile, et investeerimiseks raha ei jää, vastupidine probleem 🙂

   Meeldib

 2. Vaiko

  Oskad öelda, miks võab MZ uue riskantsema skoori kasutusele? KaS kvaliteetlaene on vähe ja soov võtta sisse riskantsemad laenud? Milliseks kujuneb intress?

  Meeldib

  • Niksu

   Tootlus on olnud äärmiselt stabiilne juba pikemat aega. Huvitav on aga see, et tavapäraselt 1745. kohalt olen ootamatult kerkinud 710. kohale. Mis on ülejäänud tuhande investoriga juhtunud?

   Tõenäoliselt on Bondorasse liitunut palju uusi investoreid. Kui vaadata seda investorite võrdluse diagrammi, siis on märgata, et investoreid, kelle tootlus on -25%-5%, on kokku ligi 20% kõikidest investoritest. See näitab, et Bondorast on alanud huvituma paljud uued investorid. Juurde on tulemas palju uut raha. Selline investorite juurde vool tekitabki pikemaajalistele investoritele hüppelise tõusu ilma, et nad midagi oleksid teinud.

   Meeldib

   • Sander

    Kusjuures mul näitab tootluseks 25,4%, aga olen 1300 kohal. Samas see tootluse protsent pole pikka aega muutunud, nii et eeldan, et seal on mingi tehniline probleem jälle.

    Meeldib

   • Margus

    Ei pruugi olla tehniline probleem, koha kuvamisel arvestatakse vist ka portfelli suurust ja ehk isegi tegevusajaloo pikkust. Mul endal on näiteks kolm erinevat kontot (erinevad juriidilised ja füüsilised isikud) ning tulemused sellised:
    a) Investeeringud kokku: 111,24€, annualiseeritud tootlus 26,32%, investorite hulgas tootluse alusel 38. kohal
    b) Investeeringud kokku: 3344,16€, annualiseeritud tootlus 26,05%, investorite hulgas tootluse alusel 1171. kohal
    c) Investeeringud kokku: 10727,1€ , annualiseeritud tootlus 25,33%, investorite hulgas tootluse alusel 596. kohal
    Tegevusajalugu kõigil kolmel ~7 kuud.

    Liked by 1 person

   • Tauri

    Arvan samuti, et seal on mingisuguse tehnilise probleemiga tegu, sest minu positsioon oli pidevalt samas suurusjärgus ja ca 1000 kohalist kasvu ei ole loogiline oodata.

    Meeldib

   • Kert

    Arvan ka, et seal mingi probleem.
    “Portfelli annualiseeritud tootlus 30,67%”
    “Oled investorite hulgas tootluse alusel 385. kohal.”

    27.04 olin 22.54% ja 2183. kohal

    Meeldib

   • Indrek

    Tundub et peale viimast uuendust on kuskil viga, sest mul näitab hoopis “Portfelli annualiseeritud tootlus 348,48% “

    Meeldib

   • Margus

    Et paremusjärjestuses ettepoole liikuda peab ikka eespoololijaid vähemaks jääma või ise paremaks muutuma, see kui algajaid viletsama tootlusega peale tuleb ei vii kedagi 1745. kohalt 710. kohale.

    Meeldib

  • Tauri

   Intresside osas võib eeldada, et tänu kõrgemale riskile on intress samuti kõrgemal. MoneyZeni vajadus tulenes investorite soovist võtta pisut riskantsemaid lepinguid portfelli. Mina panin praegu intressiks 23%.

   Meeldib

 3. Mairo

  Mul juba pikemat aega millegipärast Bondora konto ei investeeri midagi. Raha seisab arvel, aga välja ei lähe. Viimane investeering on 16. aprill. Valitud on dünaamiline portfell kusjuures grupid AA-F saavad kõik mingi summa v.a. HR 0€. Korra olen juba protsente kohendanud, aga kasu seni ei midagi. On keegi veel sellise hädaga kokku puutunud?

  Meeldib

  • Tauri

   Minu soovitus on see, et uuenda korra haldurit. Tundub, et midagi võib olla kinni kiilunud (vähemalt ühel juhul uuendus aitas ning peale seda hakkas raha uuesti välja minema). Uuendamise all pean silmas sisuliselt ülesalvestamist.

   Meeldib

  • Aruza

   Mul on sama probleem olnud. Olen uuendanud haldurit ja siis on aidanud, kuigi viimane kord võttis ikka kaua aega kuni raha välja liikus (aga ilmselt põhjus selles, et AA ja A grupid on ainult valitud).

   Meeldib

 4. Kristo

  Huvitav oleks ka teada, miks MZ enam raha pole õnnestunud investeerida. Viimane leping on mul 24.03 kuupäevast ja rohkem pole miskit toimunud. :S

  Meeldib

  • Tauri

   Ilmselt on sul seadistustes probleem. Minu viimane leping läks 22.04 välja ja siis sai raha otsa kontol. Aprillis sain kokku 8 lepingut (oleks vast rohkem saanud, kuid jällegi – raha sai otsa).

   Meeldib

 5. Taavi Pertman

  Tauri, sa seal MoneyZenis pikemalt nüüd investeerinud. Oled oma tootluse arvutust ka viitsinud teha, et mingit aimu saada, mis trendis asi liigub või see protsent oligi sinu arvutus?

  Sinu ja Kristi jutust jääb mulje, et endiselt seal väga mahtusid taga pole, nii et pisut suuremate summadega investoritel pole väga asja, kui tahaks ka hajutatust saavutada?

  Meeldib

  • Tauri

   XIRRi jooksutanud ei ole. Portaalisisene mõõdik on ca protsendipunktikese tänaseks allapoole tulnud.

   Mahtude poolest on tõesti keeruline lugu ja väga suurelt sisse minna ei kannata.

   Meeldib

 6. Raido

  Tauri, sa kirjutad “Lahutades punaste netomuutuse maha, siis on maksueelne kasum…”. Olen alati tahtnud teada kus kohast ma näeksin ära oma punaste netomuutuse kuu lõikes, äkki oskad aidata?

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s