EstateGuru infopäev (07.04.2015)

estateÜha sagedasemaks muutuvad ühisrahastusportaalide osalusel (või poolt) korraldatavad kokkusaamised, kus platvormid annavad ülevaate oma tegevusest ja tulevikuplaanidest. Avatud kaartidega mäng, kus rõhuasetus seatakse tegevuste ja prtosesside läbipaistvusele, on teretulnud. See oli ka üks põhjustest miks käisin eile Estateguru infopäeval.

Kinnisvarale orienteeritud platvormid näevad investorite informeerimisel suuremat väärtust kui muud ühisrahastusplatvormid. Eks see ole ka loogiline, sest minimaalse investeeringu barjäär on kinnisvaralaenude puhul kõrgem, mis tähendab väiksema portfelli puhul kehvema hajutatuse saamist. Hajutamine on aga ühisrahastuse üks põhimantratest, millest ükski investor mööda vaadata ei tohiks. Piisava investeerimisvõimekuse puudumisel tasub kaaluda kas ja miks just ühte või teise portaali investeerida tasuks.

Infopäeval esinesid Marek Pärtel ja Kaspar Kaljuvee Estategurust ning Estateguru Tagatisagent OÜ nimel advokaadibüroo Varul esindaja Marko Kairjak. 

Estateguru on platvorm, mis aitab ettevõtetel kaasata kapitali kinnisvara tagatisel teiste ettevõtete või eraisikute käest. Hüpoteeki hoiab Estateguru Tagatisagent OÜ, mille eestseisjaks on advokaadibüroo Varul.

Mingil ajamomendil võib oodata tooteportfelli laienemist nii, et laenu saaks kinnisvara tagatisel ka eraisik. Samuti on ettevõttel plaan kasvada ning võimalusel liikuda välisturgudele (näitlikustatult toodi välja UK, Poola turud, kus elab palju inimesi).

Hüpoteegi realiseerimine

Estateguru kasutajatingimuste kohaselt annab investor õigused portaalipidajale (antud juhul Estategurule) investori nimel tegutseda. See tähendab, et lepingute administreerimist ja võlanõuetega (hüpoteegi realiseerimine või ühekordne 6..12 kuud pikendamisvõimalus) tegelemist korraldab Estateguru. Juhul kui laenuvõtja on kolm kuud viivises, siis võtab Estateguru vastu otsuse kas pikendada laenulepingut kuni 12 kuud (tõstes intressi minimaalselt 3%) või saadab hüpoteegi realiseerimisse. Huvitav on siinkohal muidugi see, et kui Estateguru võtab vastu otsuse lepingu pikendamiseks ja seeläbi peaks sündima investoritele majanduslikku kahju (näiteks satub pikendamine majanduskriisi perioodi), siis kui suurel määral kannab Estateguru riski?

Hüpoteegi realiseerimise soovi korral annab investorite esindajana portaalipidaja teada tagatisagendile hüpoteegi realiseerimise soovi ning vastavalt alustatakse realiseerimise protsessi. Laenuvõtja saab ja võib oma vastulause esitada, kuid see eeldab suuremat kohtuprotsessi. Hüpoteekide realiseerimine on tavapärane praktika Eestis.

Klientide (investorite) raha ei ole Estateguru vara

Estateguru klientide (investorite) raha on eraldiseisev Estateguru varadest ning Estateguru pankrotistumise korral kliendikontol olevat raha pankrotivarade hulka ei arvata. Samuti seisab kliendikonto raha eraldi Estateguru igapäevategevusest. Sarnane lahendus on kasutusel kõigil Eesti ühisrahastuse platvormidel!

Siiski tuleb mõista, et igal ajamomendil on investori raha riski all. Riskide maandamiseks aitab piisav hajutamine.

Kokkuvõtteks

Estateguru sisuline idee on olla partneriks kinnisvara tagatisel laenusoovijatele. Teatud juhtudel (näiteks maa ostmisel) ei ole võimalik kinnisvaraarendusel pangast raha saada. Pangad finantseerivad hea meelega betooni (ehitised) ning hoiavad ennast mullast (kinnisvarast) eemale, seega on siinkohal võimalus ühisrahastusel oma haaret suurendada – pakkuda rahastust projekti esimeseks etapiks ja aidata häid projekte elule.

Kas Sina investeerid Estategurus?

Advertisements

One thought on “EstateGuru infopäev (07.04.2015)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s